Sprawa C-578/17: postępowanie wszczęte przez Oy Hartwall Ab (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2019.187.20

Akt nienormatywny
Wersja od: 3 czerwca 2019 r.

Wyrok Trybunału (czwarta izba) z dnia 27 marca 2019 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Korkein hallinto-oikeus - Finlandia) - postępowanie wszczęte przez Oy Hartwall Ab
(Sprawa C-578/17) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Zbliżanie ustawodawstw - Znaki towarowe - Dyrektywa 2008/95/WE - Artykuł 2 i art. 3 ust. 1 lit. b) - Odmowa lub unieważnienie rejestracji - Ocena in concreto charakteru odróżniającego - Kwalifikacja znaku towarowego - Wpływ - Kolorowy znak towarowy lub graficzny znak towarowy - Przedstawienie znaku towarowego w formie g raficznej - Przesłanki rejestracji - Przedstawienie graficzne niewystarczająco jasne i precyzyjne)

Język postępowania: fiński

(2019/C 187/22)

(Dz.U.UE C z dnia 3 czerwca 2019 r.)

Sąd odsyłający

Korkein hallinto-oikeus

Strony w postępowaniu głównym

Oy Hartwall Ab

przy udziale: Patentti- ja rekisterihallitus

Sentencja

1)
Artykuł 2 i art. 3 ust. 1 lit. b) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/95/WE z dnia 22 października 2008 r. mającej na celu zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych należy interpretować w ten sposób, że wskazana przez zgłaszającego w chwili dokonania zgłoszenia kwalifikacja danego oznaczenia jako "kolorowego znaku towarowego" lub "graficznego znaku towarowego" stanowi istotną okoliczność obok pozostałych okoliczności związanych z określeniem, czy oznaczenie to może stanowić znak towarowy w rozumieniu art. 2 tej dyrektywy, a także czy w danym wypadku ten znak towarowy ma charakter odróżniający w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) wspomnianej dyrektywy, lecz nie zwalnia organu właściwego w dziedzinie znaków towarowych z obowiązku przeprowadzenia całościowej analizy in concreto charakteru odróżniającego rozpatrywanego znaku towarowego, co skutkuje tym, że organ ten nie może odmówić rejestracji danego oznaczenia jako znaku towarowego jedynie ze względu na to, że oznaczenie to nie nabyło charakteru odróżniającego w następstwie używania w odniesieniu do zgłoszonych towarów i usług.
2)
Artykuł 2 dyrektywy 2008/95 należy interpretować w ten sposób, że w okolicznościach takich jak rozpatrywane w postępowaniu głównym stoi on na przeszkodzie rejestracji danego oznaczenia jako znaku towarowego ze względu na istnienie sprzeczności w zgłoszeniu - co powinien zbadać sąd odsyłający.
1 Dz.U. C 412 z 4.12.2017.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.