Sprawa C-537/13: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (Litwa) w dniu 14 października 2013 r. - Birute Šiba przeciwko Arunas Devenas.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.9.17/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 11 stycznia 2014 r.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Lietuvos Aukš č iausiasis Teismas (Litwa) w dniu 14 października 2013 r. - Birutė Šiba przeciwko Arūnas Devėnas

(Sprawa C-537/13)

(2014/C 9/27)

Język postępowania: litewski

(Dz.U.UE C z dnia 11 stycznia 2014 r.)

Sąd odsyłający

Lietuvos Aukš č iausiasis Teismas

Strony w postępowaniu głównym

Strona wnosząca kasację: Birutė Šiba

Druga strona postępowania: Arūnas Devėnas

Pytania prejudycjalne

1)
Czy osobę fizyczną będącą odbiorcą usług prawnych na podstawie zawartych z prawnikiem (advokatas) umów o usługi prawne świadczone odpłatnie w ramach spraw, które mogą łączyć się z osobistymi interesami osoby fizycznej (rozwód, podział majtku nabytego w czasie trwania małżeństwa) należy uważać za konsumenta w rozumieniu przepisów UE o ochronie konsumenta?
2)
Czy prawnika (advokatas będącego przedstawicielem "[wolnego] zawodu") sporządzającego z osobą fizyczną umowę o odpłatne świadczenie usług prawnych zobowiązującą go do świadczenia usług prawnych umożliwiających osobie fizycznej osiągnięcie celów niezwiązanych z jej zajęciem lub zawodem, należy uważać za przedsiębiorcę dla celów przepisów UE o ochronie konsumenta?
3)
Czy umowy o odpłatne świadczenie usług prawnych sporządzane przez prawnika (advokatas) w ramach jego działalności zawodowej, jako przedstawiciela wolnego zawodu są objęte zakresem dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. 1 w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich?
4)
W wypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na trzecie pytanie, czy klasyfikacja takich umów jako umów konsumenckich powinna odbywać się według kryteriów ogólnych lub powinny one zostać uznane za umowy konsumenckie na podstawie kryteriów szczególnych? O jakie kryteria chodzi, jeżeli konieczne jest stosowanie kryteriów szczególnych w celu klasyfikowania takich umów jako umów konsumenckich?
1 Dz.U. L 95, s. 29.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.