Sprawa C-507/18: Wyrok Trybunału (wielka izba) z dnia 23 kwietnia 2020 r. - NH v. Associazione Avvocatura per i diritti LGBTI - Rete Lenford.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2020.230.5

Akt nienormatywny
Wersja od: 13 lipca 2020 r.

Wyrok Trybunału (wielka izba) z dnia 23 kwietnia 2020 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Corte suprema di cassazione - Włochy) - NH / Associazione Avvocatura per i diritti LGBTI - Rete Lenford
(Sprawa C-507/18) 1

[Odesłanie prejudycjalne - Równe traktowanie w zakresie zatrudnienia i pracy - Dyrektywa 2000/78/WE - Artykuł 3 ust. 1 lit. a), art. 8 ust. 1 oraz art. 9 ust. 2 - Zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną - Warunki dostępu do zatrudnienia lub pracy - Pojęcie - Publiczne oświadczenia wykluczające rekrutację osób homoseksualnych - Artykuł 11 ust. 1, art. 15 ust. 1 oraz art. 21 ust. 1 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej - Ochrona praw - Sankcje - Osoba prawna będąca przedstawicielem interesu zbiorowego - Legitymacja procesowa mimo niewystępowania w imieniu określonej osoby występującej z powództwem lub w braku osoby poszkodowanej - Prawo do otrzymania odszkodowania]

Język postępowania: włoski

(2020/C 230/05)

(Dz.U.UE C z dnia 13 lipca 2020 r.)

Sąd odsyłający

Corte suprema di cassazione

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: NH

Strona pozwana: Associazione Avvocatura per i diritti LGBTI - Rete Lenford

Sentencja

1)
Pojęcie "warunków dostępu do zatrudnienia [...] [lub pracy]", zawarte w art. 3 ust. 1 lit. a) dyrektywy Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy, należy interpretować w ten sposób, że pojęcie to obejmuje oświadczenia złożone w trakcie programu audiowizualnego przez osobę, która twierdzi, że nigdy nie zatrudniłaby i nie dopuściła do pracy w swoim przedsiębiorstwie osób o określonej orientacji seksualnej, nawet jeżeli nie toczyła się ani nie była planowana żadna procedura rekrutacyjna, pod warunkiem że związek między tymi oświadczeniami i warunkami dostępu do zatrudnienia lub pracy w tym przedsiębiorstwie nie jest hipotetyczny.
2)
Dyrektywę 2000/78 należy interpretować w ten sposób, że nie stoi ona na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, na podstawie którego stowarzyszenie adwokatów, którego statutowym przedmiotem działalności jest ochrona prawna w szczególności osób o określonej orientacji seksualnej oraz promowanie kultury i poszanowania praw tej kategorii osób, z uwagi na ten cel oraz niezależnie od ewentualnego celu zarobkowego, automatycznie posiada legitymację do wszczęcia postępowania sądowego w celu doprowadzenia do przestrzegania zobowiązań wynikających z tej dyrektywy oraz, w stosownym przypadku, otrzymania odszkodowania, w sytuacji gdy mają miejsce czyny mogące stanowić dyskryminację w rozumieniu tej dyrektywy względem rzeczonej kategorii osób, a osoba poszkodowana nie jest możliwa do zidentyfikowania.
1 Dz.U. C 436 z 3.12.2018.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.