Sprawa C-494/17: Ministero dell’Istruzione, dell’Universita e della Ricerca - MIUR v. Fabio Rossato, Conservatorio di Musica F.A. Bonporti (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2019.230.5/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 8 lipca 2019 r.

Wyrok Trybunału (pierwsza izba) z dnia 8 maja 2019 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Corte di Appello di Trento - Włochy) - Ministero dell'Istruzione, dell'Università e della Ricerca - MIUR/Fabio Rossato, Conservatorio di Musica F.A. Bonporti
(Sprawa C-494/17) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Polityka społeczna - Praca na czas określony - Umowy zawierane z pracodawcą z sektora publicznego - Sankcje za nadużywanie umów o pracę na czas określony - Przekształcenie stosunku pracy w stosunek pracy na czas nieokreślony - Ograniczenie mocy wstecznej przekształcenia - Brak rekompensaty f inansowe j)

Język postępowania: włoski

(2019/C 230/06)

(Dz.U.UE C z dnia 8 lipca 2019 r.)

Sąd odsyłający

Corte di Appello di Trento

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Ministero dell;Istruzione, dell'Università e della Ricerca - MIUR Strona pozwana: Fabio Rossato, Conservatorio di Musica F.A. Bonporti

Sentencja

Wykładni klauzuli 5 pkt 1 Porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony, zawartego w dniu 18 marca 1999 r., stanowiącego załącznik do dyrektywy Rady 1999/70/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. dotyczącej Porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony, zawartego przez UNICE, CEEP i ETUC, należy dokonywać w ten sposób, że nie stoi ona na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, które - tak jak stosują je najwyższe sądy krajowe - w wypadku nauczycieli z sektora publicznego, których stosunek pracy na czas określony został z ograniczoną mocą wsteczną przekształcony w stosunek pracy na czas nieokreślony, wyklucza wszelkie prawo do odszkodowania finansowego z powodu nadużywania kolejnych umów o pracę na czas określony, jeżeli takie przekształcenie nie jest ani wątpliwe, ani nieprzewidywalne, ani niepewne oraz jeżeli ograniczenie uwzględnienia stażu pracy nabytego na podstawie wspomnianych kolejnych umów o pracę na czas określony jest środkiem proporcjonalnym do celów ukarania tego nadużycia, czego ustalenie należy do sądu odsyłającego.

1 Dz.U. C 374 z 6.11.2017.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.