Sprawa C-47/11: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Judecătoria Timisoara (Rumunia) w dniu 2 lutego 2011 r. - SC Volksbank România SA przeciwko Autoritatea Nasională pentru Protectia Consumatorilor CRPC ARAD TIMIS.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2011.113.7/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 9 kwietnia 2011 r.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Judecătoria Timiș oara (Rumunia) w dniu 2 lutego 2011 r. - SC Volksbank România SA przeciwko Autoritatea Naț ională pentru Protecț ia Consumatorilor CRPC ARAD TIMIȘ

(Sprawa C-47/11)

(2011/C 113/13)

Język postępowania: rumuński

(Dz.U.UE C z dnia 9 kwietnia 2011 r.)

Sąd krajowy

Judecătoria Timiș oara

Strony w postępowaniu przed sądem krajowym

Strona skarżąca: SC Volksbank România SA

Strona pozwana: Autoritatea Naț ională pentru Protecț ia Consumatorilor - Comisariatul Județ ean pentru Protecț ia Consumatorilor (CRPC) ARAD TIMIȘ

Pytania prejudycjalne

1) Czy art. 30 ust. 1 dyrektywy 2008/48(1) należy interpretować w ten sposób, że zakazuje on państwom członkowskim stanowienia, iż przepisy krajowe transponujące rzeczoną dyrektywę mają zastosowanie także do umów zawartych przed dniem wejścia w życie tych przepisów krajowych?

2) Czy art. 22 ust. 1 dyrektywy 2008/48 należy interpretować w ten sposób, że wprowadza on pełną harmonizację w dziedzinie umów kredytu konsumenckiego, która nie pozwala państwom członkowskim:

2.1 na rozszerzenie zakresu stosowania przepisów dyrektywy 2008/48 na umowy wyraźnie wyłączone z jej zakresu stosowania (takie jak kredyty hipoteczne) lub

2.2 na ustanowienie dodatkowych obowiązków dla instytucji kredytowych w zakresie rodzajów prowizji, które instytucje te mogą pobierać na podstawie umów o kredyt konsumencki, które wchodzą w zakres stosowania krajowych przepisów transpozycji?

3) W razie udzielenia na pytania zawarte w pkt 2 odpowiedzi przeczących, czy zasady swobodnego przepływu usług i swobodnego przepływu kapitału należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie temu, by państwa członkowskie nakładały na instytucje kredytowe środki zakazujące stosowania w umowach o kredyt konsumencki prowizji bankowych, które nie są zawarte w wykazie zatwierdzonych prowizji, przy braku zdefiniowania tych ostatnich w przepisach danego państwa?

______

(1) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki oraz uchylająca dyrektywę Rady 87/102/EWG (Dz. U. L 133, s. 66).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.