Sprawa C-458/12: Lorenzo Amatori i inni v. Telecom Italia SpA, Telecom Italia Information Technology Srl (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.129.4

Akt nienormatywny
Wersja od: 28 kwietnia 2014 r.

Wyrok Trybunału (dziewiąta izba) z dnia 6 marca 2014 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunale di Trento - Włochy) - Lorenzo Amatori i in. przeciwko Telecom Italia SpA, Telecom Italia Information Technology Srl

(Sprawa C-458/12) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Polityka społeczna - Przejęcie przedsiębiorstw - Ochrona praw pracowniczych - Dyrektywa 2001/23/WE - Przejęcie stosunków pracy w wypadku zbycia na podstawie umowy części zakładu, która nie może być uważana za wcześniej istniejącą niezależną jednostkę gospodarczą)

(2014/C 129/04)

Język postępowania: włoski

(Dz.U.UE C z dnia 28 kwietnia 2014 r.)

Sąd odsyłający

Tribunale di Trento

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Lorenzo Amatori, Adrian Gottardi

Strona pozwana: Telecom Italia SpA, Telecom Italia Information Technology Srl

Przedmiot

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Tribunale di Trento - wykładnia 1 ust. 1 lit. a) i b) dyrektywy Rady nr 2001/23/WE z dnia 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw, zakładów lub części przedsiębiorstw lub zakładów (Dz.U. L 82, s. 16) w związku z jej art. 3 ust. 1 - Zbycie na rzecz innego przedsiębiorstwa na podstawie umowy części zakładu, która nie może być uważana za wcześniej istniejącą samodzielną jednostkę gospodarczą i nad którą zbywające przedsiębiorstwo sprawuje po przejęciu dominującą kontrolę poprzez stosunek zleceniodawca-zleceniobiorca i dzielenie ryzyka gospodarczego - Krajowe przepisy nieuzależniające wstąpienia w stosunki pracy od zgody pracowników zbywanej części przedsiębiorstwa

Sentencja

1)
Wykładni art. 1 ust. 1 lit. a) i b) dyrektywy Rady 2001/23/WE z dnia 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw, zakładów lub części przedsiębiorstw lub zakładów należy dokonywać w ten sposób, że przepis ten nie stoi na przeszkodzie istnieniu przepisu krajowego, takiego jak rozpatrywany w postępowaniu głównym, który umożliwia przy przejęciu części przedsiębiorstwa wstąpienie przejmującego w stosunki pracy zbywającego, w wypadku gdy ta część przedsiębiorstwa nie stanowi funkcjonalnie samodzielnej jednostki gospodarczej istniejącej przed jej przejęciem.
2)
Wykładni art. 1 ust. 1 lit. a) i b) dyrektywy 2001/23 należy dokonywać w ten sposób, że przepis ten nie stoi na przeszkodzie istnieniu przepisu krajowego, takiego jak rozpatrywany w postępowaniu głównym, który umożliwia wstąpienie przejmującego w stosunki pracy zbywającego, w wypadku gdy po przejęciu części rozpatrywanego przedsiębiorstwa zbywający wykonuje względem przejmującego silne zwierzchnictwo.
1 Dz.U. C 389 z 15.12.2012.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.