Sprawa C-450/18: Wyrok Trybunału (pierwsza izba) z dnia 12 grudnia 2019 r. - WA v. Instituto Nacional de la Seguridad Social.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2020.54.7/1

Akt nienormatywny
Wersja od: 17 lutego 2020 r.

Wyrok Trybunału (pierwsza izba) z dnia 12 grudnia 2019 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Juzgado de lo Social no 3 de Gerona - Hiszpania) - WA/Instituto Nacional de la Seguridad Social
(Sprawa C-450/18) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Polityka społeczna - Dyrektywa 79/7/EWG - Równość traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego - Artykuł 4 ust. 1 i 2 - Artykuł 7 ust. 1 - Obliczanie wysokości świadczeń - Dyrektywa 2006/54/WE - Równość traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy - Przepisy prawa krajowego przewidujące prawo do dodatku emerytalnego lub rentowego w przypadku kobiet mających przynajmniej dwoje dzieci biologicznych lub przysposobionych i otrzymujących rentę składkową z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - Nieprzyznanie tego prawa mężczyznom znajdującym się w identycznej sytuacji - Sytuacja porównywalna - Dyskryminacja bezpośrednia ze względu na płeć - Odstępstwa - Brak)

Język postępowania: hiszpański

(2020/C 54/08)

(Dz.U.UE C z dnia 17 lutego 2020 r.)

Sąd odsyłający

Juzgado de lo Social no 3 de Gerona

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: WA

Strona pozwana: Instituto Nacional de la Seguridad Social

Sentencja

Dyrektywę Rady 79/7/EWG z dnia 19 grudnia 1978 r. w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego należy interpretować w ten sposób, że stoi ona na przeszkodzie przepisowi prawa krajowego, który ze względu na wkład demograficzny kobiet w system zabezpieczenia społecznego ustanawia prawo do dodatku rentowego w przypadku kobiet mających przynajmniej dwoje dzieci biologicznych lub przysposobionych i otrzymujących rentę składkową z tytułu trwałej niezdolności do pracy w ramach krajowego systemu zabezpieczenia społecznego, podczas gdy znajdujący się w identycznej sytuacji mężczyźni nie mają prawa do takiego dodatku.

1 Dz.U. C 399 z 5.11.2018.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.