Sprawa C-422/14: Cristian Pujante Rivera v. Gestora Clubs Dir SL, Fondo de Garantía Salarial (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2016.16.12/1

Akt nienormatywny
Wersja od: 18 stycznia 2016 r.

Wyrok Trybunału (pierwsza izba) z dnia 11 listopada 2015 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Juzgado de lo Social no 33 de Barcelona - Hiszpania) - Cristian Pujante Rivera/Gestora Clubs Dir SL, Fondo de Garantía Salarial
(Sprawa C-422/14) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Polityka społeczna - Zwolnienia grupowe - Dyrektywa 98/59/WE - Artykuł 1 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) - Pojęcie pracowników "zatrudnionych zwykle" w danym przedsiębiorstwie - Artykuł 1 ust. 1 akapit drugi - Pojęcia "zwolnień" i "przypadków rozwiązania umowy o pracę zrównanych ze zwolnieniem" - Zasady obliczania liczby zwolnionych pracowników)

Język postępowania: hiszpański

(2016/C 016/13)

(Dz.U.UE C z dnia 18 stycznia 2016 r.)

Sąd odsyłający

Juzgado de lo Social no 33 de Barcelona

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Cristian Pujante Rivera

Strona pozwana: Gestora Clubs Dir SL, Fondo de Garantía Salarial

Sentencja

1)
Artykuł 1 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) dyrektywy Rady 98/59/WE z dnia 20 lipca 1998 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zwolnień grupowych należy interpretować w ten sposób, że pracowników zatrudnionych na umowę na czas określony lub na wykonanie zadania szczególnego należy uważać za pracowników "zwykle" zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie w rozumieniu tego przepisu.
2)
W celu ustalenia, czy ma miejsce "zwolnienie zbiorowe" w rozumieniu art. 1 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) dyrektywy 98/59 pociągające za sobą stosowanie tej dyrektywy, znajdujący się w akapicie drugim tego przepisu warunek, "że zwolnień tych jest co najmniej pięć", należy interpretować w ten sposób, iż nie dotyczy on przypadków rozwiązania umowy o pracę zrównanych ze zwolnieniem, lecz jedynie zwolnień w ścisłym tego słowa znaczeniu.
3)
Dyrektywę 98/59 należy interpretować w ten sposób, że dokonanie przez pracodawcę jednostronnej i niekorzystnej dla pracownika zasadniczej zmiany istotnych elementów jego umowy o pracę z powodów niezwiązanych z tym pracownikiem wchodzi w zakres pojęcia "zwolnienia", o którym mowa w art. 1 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) tej dyrektywy.
1 Dz.U. C 421 z 24.11.2014.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.