Sprawa C-392/21: Wyrok Trybunału (druga izba) z dnia 22 grudnia 2022 r. - TJ v. Inspectoratul General pentru Imigrări

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2023.63.6/1

Akt nienormatywny
Wersja od: 20 lutego 2023 r.

Wyrok Trybunału (druga izba) z dnia 22 grudnia 2022 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Curtea de Apel Cluj - Rumunia) - TJ/Inspectoratul General pentru Imigrari
(Sprawa C-392/21) 1

[Odesłanie prejudycjalne - Polityka społeczna - Ochrona bezpieczeństwa i zdrowia pracowników - Dyrektywa 90/270/EWG - Artykuł 9 ust. 3 - Praca z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe - Ochrona oczu i wzroku pracowników - Specjalne akcesoria korekcyjne - Okulary - Nabycie przez pracownika - Zasady pokrycia kosztów przez pracodawcę]

Język postępowania: rumuński

(2023/C 63/07)

(Dz.U.UE C z dnia 20 lutego 2023 r.)

Sąd odsyłający

Curtea de Apel Cluj

Strony w postępowaniu głównym

Strona wnosząca apelację: TJ

Druga strona postępowania: Inspectoratul General pentru Imigrari

Sentencja

1) Artykuł 9 ust. 3 dyrektywy Rady 90/270/CEE z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (piątej dyrektywy szczegółowej w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 89/391/EWG)

należy interpretować w ten sposób, że:

wyrażenie "specjalne okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok [specjalne akcesoria korekcyjne]" zawarte w tym przepisie obejmuje okulary korekcyjne służące konkretnie do korygowania zaburzeń widzenia lub zapobiegania zaburzeniom widzenia związanym pracą z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe. Ponadto te "specjalne okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok [specjalne akcesoria korekcyjne]" nie ograniczają się do akcesoriów stosowanych wyłącznie w ramach działalności zawodowej.

2) Artykuł 9 ust. 3 i 4 dyrektywy 90/270

należy interpretować w ten sposób, że:

spoczywający na pracodawcy obowiązek zapewnienia zainteresowanym pracownikom specjalnych akcesoriów korekcyjnych, o którym mowa w tym przepisie, może zostać spełniony albo poprzez bezpośrednie dostarczenie pracownikowi tych akcesoriów przez pracodawcę, albo poprzez zwrot koniecznych wydatków poniesionych przez pracownika, lecz nie poprzez wypłatę na rzecz pracownika ogólnego dodatku do wynagrodzenia.

1 Dz.U. C 391 z 27.9.2021.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.