Sprawa C-344/18: Wyrok Trybunału (czwarta izba) z dnia 26 marca 2020 r. - ISS Facility Services NV v. Sonia Govaerts, Atalian NV, dawniej Euroclean NV.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2020.215.7

Akt nienormatywny
Wersja od: 29 czerwca 2020 r.

Wyrok Trybunału (czwarta izba) z dnia 26 marca 2020 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Arbeidshof te Gent - Belgia) - ISS Facility Services NV / Sonia Govaerts, Atalian NV, dawniej Euroclean NV
(Sprawa C-344/18) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Dyrektywa 2001/23/WE - Artykuł 3 ust. 1 - Przejęcie przedsiębiorstw - Ochrona praw pracowniczych - Zamówienie publiczne na usługi sprzątania - Powierzenie części zamówienia dwóm nowym wykonawcom - Przejęcie pracownika przydzielonego do wszystkich części zamówienia)

(2020/C 215/08)

Język postępowania: niderlandzki

(Dz.U.UE C z dnia 29 czerwca 2020 r.)

Sąd odsyłający

Arbeidshof te Gent

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: ISS Facility Services NV

Strona pozwana: Sonia Govaerts, Atalian NV, dawniej Euroclean NV

Sentencja

W wypadku przejęcia przedsiębiorstwa przez kilku przejmujących wykładni art. 3 ust. 1 dyrektywy Rady 2001/23/WE z dnia 12 marca 2001 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstw, zakładów lub części przedsiębiorstw lub zakładów należy dokonywać w ten sposób, że prawa i obowiązki wynikające z istniejącej w momencie tego przejęcia umowy o pracę przechodzą na każdego przejmującego proporcjonalnie do zadań wykonywanych przez pracownika, pod warunkiem że wynikający z tego podział umowy o pracę jest możliwy lub nie powoduje pogorszenia warunków pracy ani nie stanowi zagrożenia dla gwarantowanej przez tę dyrektywę ochrony praw pracowniczych, czego ustalenie należy do sądu odsyłającego. W wypadku gdyby taki podział okazał się niemożliwy do zrealizowania lub gdyby naruszał prawa tego pracownika, należałoby przyjąć zgodnie z art. 4 wspomnianej dyrektywy, że wynikające z tego ewentualne rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z powodu leżącego po stronie przejmującego, nawet jeśli do rozwiązania dochodzi z inicjatywy pracownika.

1 Dz.U. C 294 z 20.8.2018.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.