Sprawa C-312/11: Skarga wniesiona w dniu 20 czerwca 2011 r. - Komisja Europejska przeciwko Republice Włoskiej.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2011.226.19

Akt nienormatywny
Wersja od: 30 lipca 2011 r.

Skarga wniesiona w dniu 20 czerwca 2011 r. - Komisja Europejska przeciwko Republice Włoskiej

(Sprawa C-312/11)

(2011/C 226/36)

Język postępowania: włoski

(Dz.U.UE C z dnia 30 lipca 2011 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: J. Enegren i C. Cattabriga, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Republika Włoska

Żądania strony skarżącej

– stwierdzenie, że nie nakładając na wszystkich pracodawców obowiązku wprowadzenia racjonalnych usprawnień stosujących się wobec wszystkich osób niepełnosprawnych Republika Włoska uchybiła obowiązkowi dokonania należytej i pełnej transpozycji art. 5 dyrektywy Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy(1);

– obciążenie Republiki Włoskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

1) Nie nakładając na wszystkich pracodawców obowiązku wprowadzenia racjonalnych usprawnień stosujących się wobec wszystkich osób niepełnosprawnych Republika Włoska uchybiła obowiązkowi dokonania należytej i pełnej transpozycji art. 5 dyrektywy Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy.

2) Ze wspomnianego przepisu wynika zobowiązanie o zasięgu ogólnym państw członkowskich do wprowadzenia racjonalnych usprawnień aby umożliwić osobom niepełnosprawnym dostęp do pracy, wykonywanie jej lub rozwój zawodowy bądź kształcenie. Takie usprawnienia powinny, z uwzględnieniem zasady proporcjonalności i potrzeb konkretnej sytuacji, obejmować swoim zakresem wszystkie osoby niepełnosprawne, wszystkie aspekty stosunku pracy oraz wszystkich pracodawców.

3) Ustawodawstwo włoskie nie zawiera przepisów transponujących wspomniany ogólny obowiązek. Co prawda obowiązują przepisy ustawy nr 68/1999, które pod pewnymi względami oferują gwarancje i ułatwienia, których zakres jest nawet szerszy niż w art. 5 dyrektywy. Te gwarancje i ułatwienia nie obejmują jednak wszystkich osób niepełnosprawnych, nie stanowią obowiązku ciążącego na wszystkich pracodawcach, nie dotyczą wszystkich aspektów stosunku pracy tudzież mają czysto programową treść.

______

(1) Dz.U. L 303, s. 16.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.