Sprawa C-110/20: Wyrok Trybunału (druga izba) z dnia 13 stycznia 2022 r. - Regione Puglia v. Ministero dell’Ambiente e della Tutela del Territorio e del Mare i in.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2022.109.6/1

Akt nienormatywny
Wersja od: 7 marca 2022 r.

Wyrok Trybunału (druga izba) z dnia 13 stycznia 2022 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Consiglio di Stato - Włochy) - Regione Puglia/Ministero dell'Ambiente e della Tutela del Territorio e del Mare i in.
(Sprawa C-110/20) 1

[Odesłanie prejudycjalne - Energia - Dyrektywa 94/22/WE - Warunki udzielania zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów oraz korzystania z nich - Zezwolenie na poszukiwanie węglowodorów na konkretnym obszarze geograficznym przez określony czas - Obszary przyległe - Przyznanie większej liczby zezwoleń temu samemu podmiotowi - Dyrektywa 2011/92/UE - Artykuł 4 ust. 2 i 3 - Ocena skutków wywieranych na środowisko]

Język postępowania: włoski

(2022/C 109/07)

(Dz.U.UE C z dnia 7 marca 2022 r.)

Sąd odsyłający

Consiglio di Stato

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Regione Puglia

Strona przeciwna: Ministero dell'Ambiente e della Tutela del Territorio e del Mare, Ministero dei Beni e delle Attività culturali e del Turismo, Ministero dello Sviluppo economico, Presidenza del Consiglio dei Ministri, Commissione tecnica di verifica dell'impatto ambientale

Przy udziale: Global Petroleum Ltd

Sentencja

Dyrektywę 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów i art. 4 ust. 2 i 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko należy interpretować w ten sposób, że nie stoją one na przeszkodzie przepisom krajowym, które ograniczają zasięg obszaru objętego zezwoleniem na poszukiwanie węglowodorów, lecz nie ustanawiają wyraźnego zakazu wydania jednemu i temu samemu podmiotowi gospodarczemu większej liczby zezwoleń odnoszących się do przyległych do siebie obszarów, obejmujących łącznie powierzchnię przekraczającą ten zasięg, pod warunkiem iż udzielanie zezwoleń w ten sposób będzie gwarantować, że działalność polegająca na prowadzeniu rozpatrywanych badań będzie prowadzona w jak najlepszy zarówno z technicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia sposób, jak również osiągnięcie realizowanych przez dyrektywę 94/22 celów. W ramach oceny skutków wywieranych na środowisko należy również ocenić skumulowany skutek mogących znacząco oddziaływać na środowisko naturalne przedsięwzięć przedstawionych przez ten podmiot we wnioskach o zezwolenie na poszukiwanie węglowodorów.

1 Dz.U. C 247 z 27.7.2020.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.