Skarga wniesiona w dniu 3 lipca 2013 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Królestwu Norwegii (Sprawa E-13/13).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.294.10

Akt nienormatywny
Wersja od: 10 października 2013 r.

Skarga wniesiona w dniu 3 lipca 2013 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Królestwu Norwegii

(Sprawa E-13/13)

(2013/C 294/10)

(Dz.U.UE C z dnia 10 października 2013 r.)

Skarga przeciwko Królestwu Norwegii została wniesiona do Trybunału EFTA w dniu 3 lipca 2013 r. przez Urząd Nadzoru EFTA, reprezentowany przez Xaviera Lewisa i Catherine Howdle, działających w charakterze pełnomocników Urzędu Nadzoru EFTA, 35, Rue Belliard, 1040 Bruksela, Belgia.

Urząd Nadzoru EFTA występuje do Trybunału EFTA o:

1)
orzeczenie, że Królestwo Norwegii, nie dokonując prawidłowego wdrożenia do prawa krajowego art. 37 ust. 1 aktu prawnego przywołanego w pkt 23b załącznika IX do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (tj. dyrektywa 2005/60/WE w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu), dostosowanego do Porozumienia EOG protokołem 1 do tego Porozumienia, uchybiło swoim zobowiązaniom wynikającym z tego aktu oraz z art. 7 Porozumienia EOG;
2)
obciążenie Królestwa Norwegii kosztami postępowania.

Kontekst prawny i faktyczny oraz zarzuty prawne przytoczone na poparcie skargi:

Niniejsza skarga dotyczy niedokonania przez Królestwo Norwegii prawidłowego wdrożenia aktu prawnego przywołanego w pkt 23b załącznika IX do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, dostosowanego do Porozumienia EOG protokołem 1 do tego Porozumienia.
Urząd Nadzoru EFTA stwierdza, że w prawie norweskim nie zapewniono skutecznej kontroli działań niektórych osób, które wchodzą w zakres podmiotowy wskazanej dyrektywy. Uważa też, że Norwegia nie podjęła żadnych działań w celu usunięcia uchybień występujących w prawie krajowym.
Urząd Nadzoru EFTA stwierdza, że obecna sytuacja w Norwegii stanowi stałe naruszenie zobowiązań Norwegii w zakresie wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2005/60/WE, włączonej do załączników do Porozumienia EOG.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.