Rozporządzenie wykonawcze 2023/2490 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2023.2490

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 listopada 2023 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/2490
z dnia 30 października 2023 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 października 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Filtr wymieniający ciepło i wilgoć (HMEF), składający się z obudowy z tworzywa sztucznego wyposażonej w dwa złącza 22 mm i jedno złącze typu luer lock. Filtr HMEF zawiera również materiał filtracyjny wykonany z włókien szklanych. Ma objętość ściśliwą 65 ml i masę 43 gramy.

Artykuł posiada następujące funkcje: - wysokowydajna filtracja, - łatwość oddychania dzięki niskiemu oporowi przepływu powietrza,

- zapobieganie utracie ciepła i wilgoci.

Artykuł jest przeznaczony do zamontowania na łączniku dróg oddechowych pacjenta (na przykład masce twarzowej) na jednym końcu i do połączenia za pomocą rurek z aparaturą do anestezji lub sztucznego oddychania na drugim końcu. Przeznaczony jest do stosowania na intensywnej terapii lub podczas znieczulenia, aby stanowić barierę przed przenikaniem wirusów oraz ogrzewać i nawilżać powietrze wdychane przez pacjenta.

(Zobacz ilustracja) (*)

9033 00 90Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1. i 6. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 2 c) do działu 90 oraz brzmienie kodów CN 9033 00 i 9033 00 90.

Chociaż produkt zastępuje funkcje nosa, ponieważ służy do nawilżania, ogrzewania i filtrowania wdychanego powietrza, klasyfikacja do pozycji 9021 jest wykluczona, ponieważ nie jest on uważany za przyrząd zakładany, noszony lub wszczepiany do organizmu, mający na celu skorygowanie wady lub kalectwa.

Produkt nie jest ani aparaturą do filtrowania objętą pozycją 8421, ponieważ jego funkcja ogrzewania i nawilżania wykracza poza zakres tej pozycji, ani aparaturą do anestezji objętą pozycją 9018, ani aparaturą do sztucznego oddychania objętą pozycją 9019, ponieważ nie może być używany niezależnie jako samodzielne urządzenie.

Produkt jest wymienną częścią przeznaczoną do przystosowania aparatury do anestezji lub sztucznego oddychania, do której jest podłączony, do określonej operacji lub do zwiększenia zakresu jego działania, lub do wykonania określonej usługi związanej z główną funkcją aparatury. Jest on zatem uważany za akcesorium do aparatury do anestezji objętej pozycją 9018 lub aparatury do sztucznego oddychania objętej pozycją 9019. (Zobacz również TSUE, sprawa C-276/00 Turbon International GmbH, pkt 12 i 32, oraz sprawa C-152/10 Unomedical, pkt 29-34).

W związku z tym produkt należy klasyfikować zgodnie z uwagą 2 do działu 90. Ponieważ nie jest on towarem objętym określoną pozycją, a ponadto nie nadaje się do stosowania wyłącznie lub głównie z określonym rodzajem aparatury lub z pewną liczbą aparatury objętych tą samą pozycją, należy go klasyfikować do pozycji 9033 zgodnie z uwagą 2 c) do działu 90.

Produkt należy zatem klasyfikować do kodu CN 9033 00 90 jako pozostałe akcesoria (niewymienione ani niewłączone gdzie indziej w tym dziale) maszyn, urządzeń, przyrządów lub aparatury objętych działem 90.

(*) Ilustracja ma charakter wyłącznie informacyjny.
1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.