Rozporządzenie wykonawcze 2023/1499 wykonujące rozporządzenie (UE) 2020/1998 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2023.183I.30

Akt jednorazowy
Wersja od: 20 lipca 2023 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2023/1499
z dnia 20 lipca 2023 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) 2020/1998 w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2020/1998 z dnia 7 grudnia 2020 r. w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 7 grudnia 2020 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2020/1998.

(2) W dniu 8 grudnia 2020 r. w oświadczeniu Wysokiego Przedstawiciela wydanym w imieniu Unii Europejskiej w spra

wie globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka Unia i jej państwa członkowskie potwierdziły swoje stanowcze zobowiązanie na rzecz propagowania i ochrony praw człowieka na świecie. Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka świadczy o tym, że Unia jest zdeterminowana, by wzmocnić swoją rolę w zaradzaniu poważnym pogwałceniom i naruszeniom praw człowieka na świecie. Jednym ze strategicznych celów Unii jest sprawienie, by wszyscy mogli skutecznie korzystać z praw człowieka. Poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, praworządność i poszanowanie praw człowieka to podstawowe wartości Unii oraz jej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

(3) W swoich konkluzjach z dnia 14 listopada 2022 r. Rada wyraziła zaniepokojenie nieproporcjonalnym wpływem, jaki konflikty zbrojne w dalszym ciągu wywierają na kobiety i dziewczęta na całym świecie, a także powszechnym występowaniem przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć, w tym przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych, w internecie i poza nim. Zobowiązała się do zintensyfikowania wysiłków na rzecz zapobiegania i zwalczania przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć, aby zapewnić pełną rozliczalność i zwalczać bezkarność. Ponadto w konkluzjach z dni 5 i 6 czerwca 2014 r. Rada zaznaczyła, że walka z wszelkimi formami przemocy wobec kobiet i eliminacja tej przemocy wymagają skoordynowanych strategii na wszelkich stosownych szczeblach oraz kompleksowego podejścia skupiającego się na kluczowych kwestiach, takich jak zapobieganie, niezgłaszanie przypadków przemocy, ochrona, wsparcie dla ofiar oraz ściganie sprawców, a także innych środków nakierowanych na te kwestie. Strategiczne stosowanie środków ograniczających wzmacnia to podejście przez zwiększanie presji, by zapobiegać dalszym pogwałceniom i naruszeniom, oraz, w koordynacji z innymi instrumentami unijnymi dostępnymi w ramach zestawu narzędzi dotyczących praw człowieka, zwraca uwagę na takie pogwałcenia i naruszenia.

(4) W związku z tym do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2020/1998 należy dodać sześć osób.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2020/1998,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 2020/1998 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 lipca 2023 r.

ANNEX

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 2020/1998 do wykazu osób fizycznych zamieszczonego w sekcji A ("Osoby fizyczne") dodaje się wpisy w brzmieniu:
Imię i nazwisko (transliteracja na alfabet łaciński)Imię i nazwiskoInformacje identyfikacyjnePowody umieszczenia w wykazieData umieszczenia w wykazie
"57.Habibullah AGHA

alias

Mawlawi, Maulvi, Hadith, Sheikh

(pisownia pasztuńska)Stanowisko(-a): pełniący obowiązki talibskiego ministra edukacji

Data urodzenia: 1954 lub 1955 r.

Miejsce urodzenia: Vach Bakhto, dystrykt Shah Wali Kot, prowincja Kandahar, Afganistan

Obywatelstwo: afgańskie

Płeć: mężczyzna

We wrześniu 2022 r. Habibullah Agha został mianowany pełniącym obowiązki talibskiego ministra edukacji. Pełniąc tę funkcję, wdrażał politykę talibów polegającą na odmawianiu dziewczętom dostępu do kształcenia średniego poprzez przedłużanie zakazu nauki w szkołach średnich powyżej szóstej klasy wobec uczennic.

Ponadto osobiście zaostrzył istniejące talibskie polityki powodujące dyskryminację ze względu na płeć, nakazując zamknięcie prywatnych i prowadzonych przez organizacje pozarządowe ośrodków edukacyjnych, które wcześniejsłużyły kształceniu dziewcząt. W związku z tym ponosi osobistą odpowiedzialność za naruszenia praw człowieka w Afganistanie, w szczególności za systematyczne represje ze względu na płeć w sektorze edukacji. Jest osobiście odpowiedzialny za ciągłe naruszanie podstawowego prawa afgańskich dziewcząt do kształcenia średniego oraz prawa do równego traktowania chłopców i dziewcząt w dziedzinie szkolnictwa średniego, a tym samym za dalsze wykluczanie dziewcząt ze społeczeństwa.

Jako pełniący obowiązki talibskiego ministra edukacji jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Afganistanie, w szczególności za naruszanie prawa dziewcząt i kobiet do kształcenia oraz prawa do równego traktowania mężczyzn i kobiet.

20.7.2023
58.Abdul Hakim HAQQANI alias

Mawlawi Sheikh Abdul Hakim Haqqani Ishaqzai;

»Shaikhul Hadis« Maulvi Abdul Hakim »Haqqani«

(pisownia pasztuńska)Stanowisko(-a): pełniący obowiązki talibskiego prezesa Sądu Najwyższego Afganistanu

Qazi al-Quzzat (sędzia Sądu Najwyższego)

Data urodzenia: 1967 r.

Miejsce urodzenia: Panjwayi, prowincja Kandahar, Afganistan

Obywatelstwo: afgańskie

Płeć: mężczyzna

Abdul Hakim Haqqani pełni obecnie obowiązki talibskiego prezesa Sądu Najwyższego Afganistanu, na które to stanowisko został mianowany przez talibskich przywódców w 2021 r. Pełniąc tę funkcję, skutecznie wykorzystuje system prawny do stosowania wobec kobiet represji ze względu na płeć poprzez wykluczanie kobiet wykonujących zawód sędziego z afgańskiego systemu sądowego i poprzez systematyczne ograniczanie kobietom dostępu do wymiaru sprawiedliwości, a zatem narusza zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Sprawuje funkcję pełniącego obowiązki talibskiego prezesa Sądu Najwyższego, ale też talibskiego przywódcy ideologicznego. Poprzez osobiste kontakty z talibskim przywódcą Haibatullahem Akhundzadą wywiera wpływ polityczny w celu kształtowania talibskiej ideologii represji ze względu na płeć, w szczególności wydając wytyczne dotyczące systematycznego wykluczania kobiet i dziewcząt z życia publicznego w Afganistanie.

20.7.2023
Jako pełniący obowiązki talibskiego prezesa Sądu Najwyższego jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Afganistanie, w szczególności za naruszanie prawa kobiet w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości oraz prawa do równego traktowania mężczyzn i kobiet.
59.Abdul-Hakim SHAREI alias

Sharae; Sharie; Shara'i

(pisownia pasztuńska)Stanowisko(-a): pełniący obowiązki talibskiego ministra sprawiedliwości

Tytuł: Shaikh-al-Hadith Mawlawi

Data urodzenia: 1961 r.

Miejsce urodzenia: Ayub-Khil, prowincja Chost, Afganistan

Obywatelstwo: afgańskie

Płeć: mężczyzna

Po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów Abdul-Hakim Sharei, jako pełniący obowiązki talibskiego ministra sprawiedliwości, zapoczątkował zmasowane wysiłki, by zwrócić krajowy system wymiaru sprawiedliwości przeciwko afgańskim kobietom. Skutecznie utrudniał kobietom odbywanie aplikacji adwokackich, uniemożliwiał kobietom korzystanie z zastępstwa procesowego oraz usuwał kobiety ze stanowisk w systemie wymiaru sprawiedliwości. Przeprowadzony z jego polecenia przegląd całości ram prawnych Afganistanu sprawił również, że ustawa o likwidacji przemocy wobec kobiet przestała być stosowana.

Polityki te są częścią zmasowanych wysiłków, by wykorzystywać odmowę ochrony prawnej jako skuteczne narzędzie wspierania systemu represji ze względu na płeć poprzez narażanie kobiet i dziewcząt na stan bezprawia i bezkarności, za co Abdul-Hakim Sharei ponosi bezpośrednią i osobistą odpowiedzialność.

Jako pełniący obowiązki talibskiego ministra sprawiedliwości jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Afganistanie, w szczególności za naruszanie prawa kobiet w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości oraz prawa do równego traktowania mężczyzn i kobiet.

20.7.2023
60.James Mark NANDOStanowisko(-a): generał dywizji Sił Zbrojnych Sudanu Południowego (SSPDF)

Miejsce urodzenia: Ezo, hrabstwo Ezo, stan Ekwatoria Zachodnia, Sudan Południowy

Adres: Dżuba, Sudan

Południowy

Obywatelstwo: południowosudańskie

Płeć: mężczyzna

James Nando jest wyższym rangą oficerem Sił Zbrojnych Sudanu Południowego (SSPDF) w stopniu generała dywizji. Dowodzi siłami w Sudanie Południowym w stanie Ekwatoria Zachodnia, które to siły przeprowadziły szeroko zakrojone ataki na ludność cywilną. Jego siły systematycznie stosowały przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć, by terroryzować ludność.

Jako generał dywizji jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Sudanie Południowym, w tym za przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć.

20.7.2023
61.Mahamat SALLEH Adoum

Kette

alias

Mahamet Salleh

Stanowisko(-a): generał, Ludowy Ruch na rzecz Odrodzenia Afryki Środkowej (FPRC)

Obywatelstwo: środkowoafrykańskie

Miejsce urodzenia: prefektura Haute-Kotto, Republika Środkowoafrykańska

Płeć: mężczyzna

Jako jeden z przywódców Ludowego Ruchu na rzecz Odrodzenia Afryki Środkowej(FPRC) Mahamat Salleh dowodził w Republice Środkowoafrykańskiejsiłami, które przeprowadziły szeroko zakrojone ataki na ludność cywilną. Od lat Mahamat Sallehi siły pod jego dowództwem wielokrotnie popełniali przestępstwa związane z przemocą seksualną i przemocą ze względu na płeć na masową skalę, by terroryzować ludność cywilną.

Jako generał FPRC jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Republice Środkowoafrykańskiej, w tym za przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć.

20.7.2023
62.Igor Leonidovich KOLEDA1гоР Леонiдович КОЛЕДА (pisownia ukraińska) Игорь Леонидович КОЛЕДА (pisownia rosyjska)Stanowisko(-a): dowódca 30. zmotoryzowanej dywizji strzeleckiej

Stopień: pułkownik

Data urodzenia:

11.12.1973

Obywatelstwo: rosyjskie

Płeć: mężczyzna

Numer identyfikacyjny sił zbrojnych: 540530367155

Igor Leonidowicz Koleda jest dowódcą 30. zmotoryzowanej dywizji strzeleckiejrosyjskich sił zbrojnych w stopniu pułkownika. Dowodzona przez niego dywizja uczestniczyła w nielegalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę na początku 2022 r.

Na początku 2022 r. członkowie 30. zmotoryzowanejdywizji strzeleckiej dopuścili się aktów przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć wobec ukraińskiej ludności cywilnej, w tym wobec co najmniej jednego małoletniego. Władze Ukrainy uznały jednego członka 30. zmotoryzowanej dywizji strzeleckiej za osobę podejrzaną o przemoc seksualną wobec kobiet.

Skala i dotkliwość aktów przemocy seksualnej mających miejsce na okupowanych przez Rosję obszarach Ukrainy sugerują ich systematyczne planowanie oraz że rosyjscy dowódcy są świadomi przemocy seksualnejze strony wojskowych w Ukrainie, a w niektórych przypadkach zachęcają do jej stosowania lub nawet ją zlecają.

Igor Leonidowicz Koleda, jako dowódca 30. zmotoryzowanej dywizji strzeleckiej, jest zatem odpowiedzialny za naruszenia praw człowieka w Ukrainie, w tym za przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć.

20.7.2023"
1 Dz.U. L 410 I z 7.12.2020, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.