Rozporządzenie wykonawcze 2023/1446 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, siarczan glinowo-amonowy, fosforek glinu, krzemian glinu, węglik wapnia, cymoksanil, dodemorf, etylen, wyciąg z krzewu herbacianego, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20, flonikamid (IKI-220), kwas giberelinowy, gibereliny, halosulfuron metylu, proteiny hydrolizowane, siarczan żelaza, fosforek magnezu, maltodekstryna, metamitron, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olej rzepakowy, oleje roślinne/olej z mięty zielonej, piretryny, sulkotrion, tebukonazol i mocznik

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2023.178.1

Akt jednorazowy
Wersja od: 13 lipca 2023 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/1446
z dnia 12 lipca 2023 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, siarczan glinowo-amonowy, fosforek glinu, krzemian glinu, węglik wapnia, cymoksanil, dodemorf, etylen, wyciąg z krzewu herbacianego, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20, flonikamid (IKI-220), kwas giberelinowy, gibereliny, halosulfuron metylu, proteiny hydrolizowane, siarczan żelaza, fosforek magnezu, maltodekstryna, metamitron, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olej rzepakowy, oleje roślinne/olej z mięty zielonej, piretryny, sulkotrion, tebukonazol i mocznik
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 17 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Substancje czynne: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, siarczan glinowo-amonowy, fosforek glinu, krzemian glinu, węglik wapnia, cymoksanil, dodemorf, etylen, wyciąg z krzewu herbacianego, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20, flonikamid (IKI-220), kwas giberelinowy, gibereliny, halosulfuron metylu, proteiny hydrolizowane, siarczan żelaza, fosforek magnezu, maltodekstryna, metamitron, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olej rzepakowy, oleje roślinne/olej z mięty zielonej, piretryny, sulkotrion, tebukonazol i mocznik są wymienione w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 2 .

(2) Zgodnie z art. 78 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 substancje czynne włączone do załącznika I do dyrektywy 91/414/EWG 3  uznaje się za zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 i są one wymienione w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011. Substancje czynne zatwierdzone rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 są wymienione w części B tego załącznika.

(3) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2022/708 4  przedłużono do dnia 31 sierpnia 2023 r. okres zatwierdzenia substancji czynnych metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, siarczan glinowo- amonowy, fosforek glinu, krzemian glinu, węglik wapnia, cymoksanil, dodemorf, etylen, wyciąg z krzewu herbacianego, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20, kwas giberelinowy, gibereliny, proteiny hydrolizowane, siarczan żelaza, fosforek magnezu, metamitron, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olej rzepakowy, oleje roślinne/olej z mięty zielonej, piretryny, sulkotrion, tebukonazol i mocznik.

(4) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/2069 5  przedłużono do dnia 31 sierpnia 2023 r. okres zatwierdzenia substancji czynnej flonikamid (IKI-220).

(5) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 356/2013 6  zatwierdzenie substancji czynnej halosulfuron metylu wygasa z dniem 30 września 2023 r.

(6) Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 355/2013 7  zatwierdzenie substancji czynnej maltodekstryna wygasa z dniem 30 września 2023 r.

(7) Wnioski i dodatkową dokumentację na potrzeby odnowienia zatwierdzenia tych substancji czynnych złożono zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 844/2012 8 , które nadal ma zastosowanie do tych substancji czynnych na mocy art. 17 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1740 9 . Odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy oznajmiły, że te wnioski i dokumentacja spełniają kryteria formalne.

(8) W odniesieniu do substancji czynnych: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, fosforek glinu, węglik wapnia, dodemorf, etylen, wyciąg z krzewu herbacianego, flonikamid (IKI-220), siarczan żelaza, fosforek magnezu, maltodekstryna, metamitron, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olej z mięty zielonej, sulkotrion, tebukonazol i mocznik ocena ryzyka na podstawie art. 11 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012 nie została jeszcze zakończona przez odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy.

(9) W odniesieniu do substancji czynnych: halosulfuron metylu, proteiny hydrolizowane i piretryny Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") będzie potrzebował dodatkowego czasu na przyjęcie wniosków i, w stosownych przypadkach, na zorganizowanie konsultacji z ekspertami. Ponadto potrzeba więcej czasu na przyjęcie wynikającej z tego decyzji w sprawie zarządzania ryzykiem.

(10) W odniesieniu do substancji czynnej cymoksanil Urząd zażądał - na podstawie art. 13 ust. 3a rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012 - dodatkowych informacji do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w terminie do dnia 17 czerwca 2024 r.

(11) W odniesieniu do substancji czynnych: kwas giberelinowy i gibereliny Urząd zażądał - na podstawie art. 13 ust. 3a rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 844/2012 - dodatkowych informacji do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, a wnioskodawcy przedłożyli te informacje w wyznaczonym terminie. Potrzeba jednak dodatkowego czasu na ich ocenę i na przyjęcie powiązanych wniosków, jak również wynikającej z tego decyzji w sprawie zarządzania ryzykiem.

(12) W odniesieniu do substancji czynnych: siarczan glinowo-amonowy, krzemian glinu i pozostałości destylacji tłuszczu Urząd przedstawił swoje wnioski. Komisja rozpoczęła dyskusje na temat tych substancji czynnych na forum Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.

(13) W odniesieniu do zatwierdzenia substancji czynnych: kwasy tłuszczowe C7-C20 (w szczególności kwas pelargonowy) oraz oleje roślinne/olej rzepakowy Komisja przedstawiła Stałemu Komitetowi ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz sprawozdanie dotyczące odnowienia zatwierdzenia oraz projekt rozporządzenia w sprawie odnowienia ich zatwierdzenia. Komitet ten nie wydał jeszcze opinii w sprawie projektów rozporządzeń, a na przyjęcie wynikającej z tego decyzji w sprawie zarządzania ryzykiem potrzebny jest dodatkowy czas.

(14) Biorąc pod uwagę to, że prawdopodobnie nie będzie można podjąć decyzji w sprawie odnowienia zatwierdzenia tych substancji czynnych przed upływem ich odpowiednich okresów zatwierdzenia w dniach 31 sierpnia 2023 r. i 30 września 2023 r. oraz że przyczyny opóźnień w procedurach odnowienia są poza kontrolą odpowiednich wnioskodawców, należy przedłużyć okresy zatwierdzenia tych substancji czynnych, aby umożliwić zakończenie wymaganych ocen i sfinalizowanie regulacyjnych procedur podejmowania decyzji w odniesieniu do odpowiednich wniosków o odnowienie zatwierdzenia.

(15) Ponieważ ocena ryzyka nie została jeszcze zakończona przez odpowiednie państwa członkowskie pełniące rolę sprawozdawcy, oraz z uwagi na pozostały czas niezbędny do zakończenia każdej odpowiedniej procedury odnowienia, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego, kwas octowy, fosforek glinu, węglik wapnia, dodemorf, etylen, flonikamid (IKI-220), siarczan żelaza, fosforek magnezu, metamitron, sulkotrion i mocznik należy ustalić na trzydzieści dziewięć miesięcy, dla substancji czynnych: wyciąg z krzewu herbacianego, maltodekstryna, oleje roślinne/olejek goździkowy i oleje roślinne/olej z mięty zielonej należy ustalić na dwadzieścia dziewięć miesięcy, a dla substancji czynnej tebukonazol należy ustalić na trzydzieści pięć i pół miesiąca.

(16) Jako że Urząd potrzebuje dodatkowego czasu na przyjęcie wniosków i, w stosownych przypadkach, na zorganizowanie konsultacji z ekspertami, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych: proteiny hydrolizowane i piretryny należy ustalić, odpowiednio, na dziewiętnaście i pół miesiąca oraz na trzydzieści trzy i pół miesiąca. W szczególności, w przypadku gdy Urząd zwrócił się o dodatkowe informacje do celów oceny kryteriów zatwierdzenia określonych w pkt 3.6.5 i 3.8.2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnej cymoksanil ustala się na trzydzieści pięć i pół miesiąca, a biorąc pod uwagę to, że na ocenę tych informacji potrzebny jest dodatkowy czas, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych kwas giberelinowy i gibereliny należy ustalić na dwadzieścia dwa i pół miesiąca.

(17) Na mocy pkt 3.6.4 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 substancję czynną zatwierdza się wyłącznie wtedy, gdy nie została sklasyfikowana ani nie musi być sklasyfikowana zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 10  jako substancja działająca szkodliwie na rozrodczość kategorii 1B, chyba że narażenie ludzi na tę substancję czynną w środku ochrony roślin w realistycznych proponowanych warunkach stosowania jest nieistotne. Zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 w ocenie substancji czynnej ustala się najpierw, czy zostały spełnione kryteria zatwierdzenia określone w pkt 3.6.2-3.6.4 i 3.7 załącznika II. W świetle rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/217 11 , zmieniającego załącznik VI do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 i klasyfikującego halosulfuron metylu jako substancję działającą szkodliwie na rozrodczość kategorii 1B, okres przedłużenia zatwierdzenia dla tej substancji czynnej należy ustalić na osiemnaście miesięcy.

(18) Ponieważ Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz nie wydał jeszcze opinii, okres przedłużenia zatwierdzenia dla substancji czynnych: siarczan glinowo-amonowy, krzemian glinu, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20 oraz oleje roślinne/olej rzepakowy należy ustalić na piętnaście i pół miesiąca.

(19) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011.

(20) W przypadku gdy Komisja ma przyjąć rozporządzenie stanowiące, że zatwierdzenie substancji czynnej, o której mowa w załączniku do niniejszego rozporządzenia, nie zostaje odnowione, ponieważ kryteria zatwierdzenia nie zostały spełnione, Komisja wyznaczy taką samą datę wygaśnięcia jak data obowiązująca przed niniejszym rozporządzeniem lub ustali ją na dzień wejścia w życie rozporządzenia stanowiącego o nieodnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza. W przypadkach gdy Komisja ma przyjąć rozporządzenie stanowiące o odnowieniu zatwierdzenia substancji czynnej, o której mowa w załączniku do niniejszego rozporządzenia, Komisja postara się, stosownie do okoliczności, wyznaczyć najwcześniejszą możliwą datę rozpoczęcia stosowania.

(21) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 lipca 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 wprowadza się następujące zmiany:
1.
w części A wprowadza się następujące zmiany:
1)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 218: "Kwas octowy", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
2)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 219: "Siarczan glinowo-amonowy", datę zastępuje się datą "15 grudnia 2024 r.";
3)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 220: "Krzemian glinu", datę zastępuje się datą "15 grudnia 2024 r.";
4)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 223: "Węglik wapnia", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
5)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 227: "Etylen", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
6)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 228: "Wyciąg z krzewu herbacianego", datę zastępuje się datą "31 stycznia 2026 r.";
7)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 229: "Pozostałości destylacji tłuszczu", datę zastępuje się datą "15 grudnia 2024 r.";
8)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 230: "Kwasy tłuszczowe C7-C20", datę zastępuje się datą "15 grudnia 2024 r.";
9)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 232: "Kwas giberelinowy", datę zastępuje się datą "15 lipca 2025 r.";
10)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 233: "Gibereliny", datę zastępuje się datą "15 lipca 2025 r.";
11)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 234: "Proteiny hydrolizowane", datę zastępuje się datą "15 kwietnia 2025 r.";
12)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 235: "Siarczan żelaza", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
13)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 241: "Oleje roślinne/olejek goździkowy", datę zastępuje się datą "31 stycznia 2026 r.";
14)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 242: "Oleje roślinne/olej rzepakowy", datę zastępuje się datą "15 grudnia 2024 r.";
15)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 243: "Oleje roślinne/olejek z mięty zielonej", datę zastępuje się datą "31 stycznia 2026 r.";
16)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 246: "Piretryny", datę zastępuje się datą "15 czerwca 2026 r.";
17)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 257: "Mocznik", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
18)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 260: "Fosforek glinu", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
19)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 262: Fosforek magnezu", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
20)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 263: "Cymoksanil", datę zastępuje się datą "15 sierpnia 2026 r.";
21)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 264: "Dodemorf", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
22)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 265: "Metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoesowego", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
23)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 266: "Metamitron", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
24)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 267: "Sulkotrion", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
25)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 268: "Tebukonazol", datę zastępuje się datą "15 sierpnia 2026 r.";
26)
w kolumnie szóstej: "Data wygaśnięcia zatwierdzenia", w wierszu 305: "Flonikamid (IKI-220)", datę zastępuje się datą "30 listopada 2026 r.";
2.
w części B wprowadza się następujące zmiany:
1)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 35: "Halosulfuron metylu" datę zastępuje się datą "31 marca 2025 r.";
2)
w kolumnie szóstej: "Wygaśnięcie zatwierdzenia", w wierszu 44: "Maltodekstryna", datę zastępuje się datą "28 lutego 2026 r.".
1 Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 540/2011 z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 w odniesieniu do wykazu zatwierdzonych substancji czynnych (Dz.U. L 153 z 11.6.2011, s. 1).
3 Dyrektywa Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotycząca wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (Dz.U. L 230 z 19.8.1991, s. 1).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/708 z dnia 5 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: metyloester kwasu 2,5-dichlorobenzoeso- wego, kwas octowy, aklonifen, siarczan glinowo-amonowy, fosforek glinu, krzemian glinu, beflubutamid, bentiowalikarb, boskalid, węglik wapnia, kaptan, cymoksanil, dimetomorf, dodemorf, etefon, etylen, wyciąg z krzewu herbacianego, pozostałości destylacji tłuszczu, kwasy tłuszczowe C7-C20, fluoksastrobina, flurochloridon, folpet, formetanat, kwas giberylinowy, gibereliny, proteiny hydrolizowane, siarczan żelaza, fosforek magnezu, metam, metamitron, metazachlor, metrybuzyna, milbemektyna, fenmedifam, pirymi- fos metylu, oleje roślinne/olejek goździkowy, oleje roślinne/olej rzepakowy, oleje roślinne/olejek z mięty zielonej, propamokarb, pro- chinazyd, protiokonazol, piretryny, piasek kwarcowy, olej z ryb, środki odstraszające zapachem, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego/tłuszcz owczy, S-metolachlor, feromony łuskoskrzydłych o łańcuchach prostych, sulkotrion, tebukonazol i mocznik (Dz.U. L 133 z 10.5.2022, s. 1).
5 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/2069 z dnia 13 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do przedłużenia okresów zatwierdzenia substancji czynnych: flonikamid (IKI-220), metalaksyl, penoksu- lam i prochinazyd (Dz.U. L 295 z 14.11.2017, s. 51).
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 356/2013 z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie zatwierdzenia substancji czynnej halo- sulfuron metylu, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 (Dz.U. L 109 z 19.4.2013, s. 18).
7 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 355/2013 z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie zatwierdzenia substancji czynnej mal- todekstryna, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 (Dz.U. L 109 z 19.4.2013, s. 14).
8 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 844/2012 z dnia 18 września 2012 r. ustanawiające przepisy niezbędne do wprowadzenia w życie procedury odnowienia dotyczącej substancji czynnych, jak przewidziano w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin (Dz.U. L 252 z 19.9.2012, s. 26).
9 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1740 z dnia 20 listopada 2020 r. ustanawiające przepisy niezbędne do wprowadzenia w życie procedury odnowienia dotyczącej substancji czynnych, jak przewidziano w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009, oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 844/2012 (Dz.U. L 392 z 23.11.2020, s. 20).
10 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 (Dz.U. L 353 z 31.12.2008, s. 1).
11 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/217 z dnia 4 października 2019 r. zmieniające, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, oraz w sprawie sprostowania tego rozporządzenia (Dz.U. L 44 z 18.2.2020, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.