Rozporządzenie wykonawcze 2022/556 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2022.108.13

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 kwietnia 2022 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/556
z dnia 1 kwietnia 2022 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 1 kwietnia 2022 r.
W imieniu Komisji,
za Przewodniczącą,
Gerassimos THOMAS
Dyrektor Generalny
Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Zestaw opisany jako "kompozytowy system do naprawy stomatologicznej", pakowany do sprzedaży detalicznej w pudełko kartonowe, które zawiera wszystkie elementy wraz z instrukcją użytkowania.

Zestaw składa się z następujących elementów:

- Pasty kryjące (ang. opaquer pas- (2 x 2 ml);

tes)

- Półprzezroczyste pasty do (4 x 4 g);

głównej części zęba, do części przyszyjkowej, do obszaru siecznego (ang. Body, Cervical, Incisal, Translucent pastes)

- Światłoutwardzalny podkład (1 x 7 ml);

do metali (ang. Metal Photo Primer)

- Szczoteczka (1 uchwyt + 10 końcówek);

- Jednorazowe tacki;

- Podkładka papierowa;

- Osłona chroniąca przed światłem.

Pasty, które są materiałami kompozytowymi, opierają się na metakrylanach i wypełniaczu nieorganicznym i są prezentowane w strzykawkach gotowych do użycia.

Światłoutwardzalny podkład jest płynem adhezyjnym, który łączy metale i materiały kompozytowe.

Elementy zestawu prezentowane są do stosowania razem w stomatologii do wykonywania koron (tymczasowych i stałych), mostów, wkładów koronowych, nakładów, licówek i koron osłaniających, jak również do naprawy wypełnień i jako wypełnienia dentystyczne.

3006 40 00Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3 b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 4 f) do działu 30 oraz brzmienie kodów CN 3006 oraz 3006 40 00.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9021, ponieważ produkt nie jest produktem prefabrykowanym (takim jak korona), który przypomina wyglądem uszkodzoną część ciała (zobacz również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 9021, sekcja III, akapit pierwszy i część (B), pkt (4) oraz zdanie pierwsze w akapicie drugim).

Materiały kompozytowe, którymi wypełnione są strzykawki, są składnikami, które nadają zestawowi zasadniczy charakter. Materiały te mogą być stosowane w stomatologii jako wypełnienia dentystyczne, które są objęte pozycją 3006 (uwaga 4 f) do działu 30, zobacz również wyżej wymienione Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 9021, sekcja III, część (B), akapit drugi, zdanie pierwsze).

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 3824 i do pozycji 3906, ponieważ produkt jest bardziej szczegółowo objęty brzmieniem uwagi 4 f) do działu 30, jako wypełnienia dentystyczne.

W związku z tym, produkt należy klasyfikować do kodu CN 3006 40 00 jako inne wypełnienia dentystyczne.

1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.