Rozporządzenie wykonawcze 2022/424 w sprawie zmiany i sprostowania załączników I, IV, XV, XVI, XVII i XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wykazów państw trzecich, terytoriów lub ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii koniowatych, produktów mięsnych, mleka, siary, produktów na bazie siary i produktów mlecznych, osłonek i zwierząt wodnych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2022.87.14

Akt jednorazowy
Wersja od: 15 marca 2022 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/424
z dnia 14 marca 2022 r.
w sprawie zmiany i sprostowania załączników I, IV, XV, XVI, XVII i XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wykazów państw trzecich, terytoriów lub ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii koniowatych, produktów mięsnych, mleka, siary, produktów na bazie siary i produktów mlecznych, osłonek i zwierząt wodnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 230 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429, które stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r., ustanowiono między innymi wymagania w zakresie zdrowia zwierząt dotyczące wprowadzania do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z jednym z tych wymagań w zakresie zdrowia zwierząt przesyłki te muszą pochodzić z państwa trzeciego, terytorium, bądź ich strefy lub kompartmentu, wymienionych w wykazie zgodnie z art. 230 ust. 1 tego rozporządzenia.

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 2  uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt na potrzeby wprowadzania do Unii przesyłek niektórych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich, terytoriów lub ich stref lub kompartmentów. Rozporządzenie delegowane (UE) 2020/692 stanowi, że zezwala się na wprowadzanie do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego objętych zakresem tego rozporządzenia wyłącznie wówczas, gdy pochodzą one z państwa trzeciego, terytorium, bądź ich strefy lub kompart- mentu, wymienionych w wykazie odnośnie do poszczególnych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z wymaganiami w zakresie zdrowia zwierząt określonymi w tym rozporządzeniu delegowanym.

(3) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/404 3  ustanawia się wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii tych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego, które są objęte zakresem rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692. Wykazy i niektóre ogólne zasady dotyczące wykazów znajdują się w załącznikach I-XXII do tego rozporządzenia wykonawczego.

(4) W załączniku IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek koniowatych. Należy sprostować błędne odesłanie w nagłówku drugiej kolumny tego wykazu. Należy zatem odpowiednio sprostować załącznik IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(5) W sekcji A części 1 załącznika XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek produktów mięsnych ze zwierząt kopytnych, drobiu i ptaków łownych. W piątej kolumnie tego wykazu w pozycji dotyczącej Serbii w odniesieniu do świń należy uwzględnić zmniejszające ryzyko procesy obróbki B lub C, o których mowa w art. 1 lit. a) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1351 4 , który miał zastosowanie do dnia 31 grudnia 2021 r.; procesy te są obecnie określone w załączniku XXVI do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692. Należy sprostować tę pozycję dotyczącą Serbii i odpowiednio sprostować załącznik XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(6) W załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek osłonek. Mongolia przedłożyła Komisji odpowiedź na kwestionariusz dotyczący wprowadzania do Unii przesyłek osłonek z tego państwa trzeciego pod względem zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego. Mongolia przedstawiła również Komisji dowody i gwarancje wystarczające, aby umieścić ją w tym wykazie, który w związku z tym powinien zostać zmieniony w celu włączenia tego państwa trzeciego. Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(7) W załączniku XVII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii mleka, siary, produktów na bazie siary, produktów mlecznych uzyskanych z mleka surowego i produktów mlecznych, które nie muszą zostać poddane konkretnemu procesowi obróbki zmniejszającemu ryzyko związane z pryszczycą. Wykaz ten powinien uwzględniać wykaz państw trzecich lub ich części, z których dozwolony jest przywóz do Unii Europejskiej przesyłek mleka surowego, produktów mlecznych, siary i produktów na bazie siary, wskazujący rodzaj obróbki cieplnej wymaganej dla takich towarów, który to wykaz znajduje się w załączniku I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 605/2010 5 , ponieważ rozporządzenie (UE) nr 605/2010 zostało uchylone i zastąpione rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2021/404. Należy zatem sprostować załącznik XVII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w celu umieszczenia w nim pozycji dotyczącej wyspy Man, która została wymieniona w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 605/2010.

(8) W załączniku XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref bądź kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek żywych zwierząt wodnych należących do gatunków umieszczonych w wykazie. Załącznik ten należy sprostować, ponownie wprowadzając części 2, 3 i 4 mające zastosowanie przed zmianami w załączniku XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadzonymi rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/1937 6  i w sposób niezamierzony usunięte na mocy tego rozporządzenia wykonawczego. Należy zatem odpowiednio sprostować załącznik XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić i sprostować rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/404.

(10) Ponieważ rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/404 stosuje się od dnia 21 kwietnia 2021 r. - ze względu na pewność prawa - zmiany i sprostowania, które należy wprowadzić w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/404 niniejszym rozporządzeniem, powinny stać się skuteczne w trybie pilnym.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach I, IV, XV, XVI, XVII i XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się zmiany i sprostowania zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 14 marca 2022 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach I, IV, XV, XVI, XVII i XXI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 wprowadza się następujące zmiany i sprostowania:
1)
w załączniku I pkt 10 otrzymuje brzmienie:

"10) W przypadku odniesień do Serbii nie uwzględnia się terytorium Kosowa * .";

2)
w części 1 załącznika IV nagłówki tabeli otrzymują brzmienie:
"Kod ISO i nazwa państwa trzeciego lub terytoriumStrefa

określona w części 2

Grupa sanitarnaKategorie,

na których wprowadzanie do Unii zezwolono

Świadectwa zdrowia zwierzątWarunki szczególne określone w części 3Gwarancje zdrowia zwierząt określone w części 4Data zamknięciaData otwarcia"
3)
w załączniku XV część 1 sekcja A pozycja dotycząca Serbii otrzymuje brzmienie:
"RS

Serbia

RS-0AAB lub CADDDDDNiedozwoloneMPNT(*1)

MPST"

4)
w załączniku XVI część 1 pomiędzy pozycją dotyczącą Maroka a pozycją dotyczącą Nowej Zelandii dodaje się pozycję dotyczącą Mongolii w brzmieniu:
"MN

Mongolia

MN-0Zwierzęta kopytne i dróbCAS"
5)
w załączniku XVII część 1 pomiędzy pozycją dotyczącą Grenlandii a pozycją dotyczącą Jersey dodaje się pozycję dotyczącą Wyspy Man w brzmieniu:
"IM

Wyspa Man

IM-0Zwierzęta kopytneMILK-RM, MILK-RMP/NT, COLOSTRUM, COLOSTRUM-BP, DAIRY-PRODUCTS-PT"
6)
w załączniku XXI po części 1 dodaje się części 2, 3 i 4 w brzmieniu:

"CZĘŚĆ 2

Opisy stref lub kompartmentów państw trzecich lub terytoriów, o których mowa w kolumnie 2 tabeli zawartej w części 1

Nazwa

państwa trzeciego lub terytorium

Kod strefy/kompartmentuOpis strefy
KanadaCA-1Kolumbia Brytyjska
CA-2Alberta
CA-3Saskatchewan
CA-4Manitoba
CA-5Nowy Brunszwik
CA-6Nowa Szkocja
CA-7Wyspa Księcia Edwarda
CA-8Nowa Fundlandia i Labrador
CA-9Jukon
CA-10Terytoria Północno-Zachodnie
CA-11Nunavut
CA-12Québec
MalezjaMY-1Część położona na Półwyspie Malajskim, Malezja Zachodnia
Stany ZjednoczoneUS-1Całe państwo z wyjątkiem następujących stanów: Nowy Jork, Ohio, Illinois, Michigan, Indiana, Wisconsin, Minnesota i Pensylwania
US-2Zatoka Humboldta (Kalifornia)
US-3Netarts Bay (Oregon)
US-4Wilapa Bay, Totten Inlet, Oakland Bay, Quilcence Bay i Dabob Bay (Waszyngton)
US-5NELHA (Hawaje)

CZĘŚĆ 3

Warunki szczególne, o których mowa w kolumnie 7 tabeli zawartej w części 1

AZwierzęta wodne i produkty pochodzenia zwierzęcego pozyskane od lub ze zwierząt wodnych inne niż żywe zwierzęta wodne, do których ma zastosowanie część II.2.4 wzoru świadectwa urzędowego FISH-CRUST-HC, muszą pochodzić z państwa trzeciego lub terytorium, lub jego strefy lub kompartmentu wymienionych w części 1 kolumna 2 niniejszego załącznika. We wszystkich przypadkach ma to zastosowanie bez uszczerbku dla rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/405 (*).
BZwierzęta wodne i produkty pochodzenia zwierzęcego pozyskane od lub ze zwierząt wodnych inne niż żywe zwierzęta wodne, do których ma zastosowanie część II.2.4 wzoru świadectwa urzędowego MOL-HC, muszą pochodzić z państwa trzeciego lub terytorium, lub jego strefy lub kompartmentu wymienionych w części 1 kolumna 2 niniejszego załącznika. We wszystkich przypadkach ma to zastosowanie bez uszczerbku dla rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/405.

To świadectwo urzędowe może być stosowane w przypadku wprowadzania do Unii przesyłek żywych zwierząt wodnych przeznaczonych do spożycia przez ludzi wyłącznie wówczas, gdy przesyłki te są zgodne z normami zdrowotnymi dotyczącymi żywych małży określonymi w sekcji VII rozdział V załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady (**) oraz z kryteriami bezpieczeństwa żywności ustanowionymi w rozdziale 1 pkt 1.17 i 1.25 załącznika I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 2073/2005 (***).

(*) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/405 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich lub ich regionów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii niektórych zwierząt i towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 118).

(**) Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 55).

(***) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych (Dz.U. L 338 z 22.12.2005, s. 1).

CZĘŚĆ 4

Gwarancje zdrowia zwierząt, o których mowa w kolumnie 8 tabeli zawartej w części 1

Brak".

1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 379).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/404 z dnia 24 marca 2021 r. ustanawiające wykazy państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 (Dz.U. L 114 z 31.3.2021, s. 1).
4 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/1351 z dnia 19 sierpnia 2019 r. ustanawiająca specjalne warunki w odniesieniu do przywozu do Unii i tranzytu przez jej terytorium produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit uzyskanych ze świń pochodzących z Republiki Serbii w następstwie wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w tym państwie oraz zmieniająca decyzję wykonawczą 2013/426/UE (Dz.U. L 216 z 20.8.2019, s. 1).
5 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 605/2010 z dnia 2 lipca 2010 r. ustanawiające warunki dotyczące zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego oraz wydawania świadectw weterynaryjnych przy wprowadzaniu do Unii Europejskiej mleka surowego, przetworów mlecznych, siary i produktów na bazie siary przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 175 z 10.7.2010, s. 1).
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1937 z dnia 9 listopada 2021 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/404 w odniesieniu do wprowadzania do Unii przesyłek mięczaków i skorupiaków przeznaczonych do utrzymywania do celów ozdobnych w obiektach zamkniętych oraz ustanawiające wykaz państw trzecich lub terytoriów bądź ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie takich przesyłek do Unii (Dz.U. L 396 z 10.11.2021, s. 36).
* Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.