Rozporządzenie wykonawcze 2022/1927 ustanawiające środki ograniczające rozprzestrzenianie Aleurocanthus spiniferus (Quaintance) w obrębie niektórych obszarów wyznaczonych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2022.265.72

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 marca 2024 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/1927
z dnia 11 października 2022 r.
ustanawiające środki ograniczające rozprzestrzenianie Aleurocanthus spiniferus (Quaintance) w obrębie niektórych obszarów wyznaczonych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 28 ust. 1 lit. d) i e) oraz art. 28 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2019/2072 2  ustanowiono, w części B załącznika II, wykaz agrofa- gów kwarantannowych dla Unii, których występowanie stwierdzono na terytorium Unii.

(2) Aleurocanthus spiniferus (Quaintance) ("określony agrofag") jest włączony do tego wykazu, ponieważ wiadomo, że występuje w niektórych częściach terytorium Unii. Jest agrofagiem polifagicznym, co do którego zgłoszono, że ma wpływ na kilka upraw i roślin ozdobnych na terytorium Unii ("określone rośliny").

(3) Z kontroli występowania przeprowadzonych na podstawie art. 19 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031 wynika, że zwalczenie określonego agrofaga na niektórych obszarach wyznaczonych nie jest już możliwe.

(4) W związku z tym należy ustanowić środki ograniczające rozprzestrzenianie określonego agrofaga na tych obszarach obejmujących strefy porażenia i strefy buforowe. Środki te są zgodne z dostępnymi dowodami technicznymi i naukowymi dotyczącymi określonych roślin.

(5) Właściwe organy powinny podnosić świadomość społeczną w celu zapewnienia, aby ogół społeczeństwa i podmioty zawodowe, których dotyczą środki ograniczające rozprzestrzenianie na obszarach wyznaczonych, były w tym celu świadome stosowanych środków i granic obszarów wyznaczonych.

(6) Jeżeli jednak występowanie określonego agrofaga zostanie stwierdzone w strefie buforowej otaczającej strefę porażenia objętą środkami ograniczającymi rozprzestrzenianie określonego agrofaga, powinno to skutkować ustanowieniem przez właściwy organ nowego obszaru wyznaczonego, w którym prowadzone jest zwalczanie.

(7) Należy przeprowadzać coroczne kontrole występowania określonego agrofaga, jak określono w art. 22 rozporządzenia (UE) 2016/2031 i w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/1231 3 , aby zapewnić wczesne wykrycie określonego agrofaga na obszarach terytorium Unii, na których nie stwierdzono występowania określonego agrofaga.

(8) Kontrole te powinny opierać się na karcie kontroli występowania agrofaga dotyczącej określonego agrofaga opublikowanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, ponieważ uwzględnia ona najnowsze osiągnięcia naukowe i techniczne.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia środki ograniczające rozprzestrzenianie Aleurocanthus spiniferus (Quaintance) w obrębie obszarów wyznaczonych, na których jej zwalczenie nie jest możliwe.

Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1)
"określony agrofag" Aleurocanthus spiniferus (Quaintance);
2)
"określona roślina" oznacza przeznaczone do sadzenia rośliny gatunków Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf., i ich hybryd, Ceratonia siliqua L., Cercis siliquastrum L., Clematis vitalba L., Cotoneaster Medik., Crategus L., Cydonia oblonga L., Diospyros kaki L., Eriobotrya japonica (Thunb.) Lindl., Ficus carica L., Hedera L., Magnolia L., Malus Mill., Melia L., Mespilus germanica L., Myrtus communis L., Parthenocissus Planch., Photinia Lindley., Prunus cerasus L., Prunus laurocerasus L., Psidium guajava L., Punica granatum L., Pyracantha M. Roem., Pyrus L., Rosa L., Vitis L., Wisteria Nutt., inne niż nasiona, pyłek i rośliny w kulturze tkankowej;
3)
"obszar wyznaczony do celów ograniczania rozprzestrzeniania" oznacza obszar wymieniony w załączniku I, na którym zwalczenie określonego agrofaga jest niemożliwe;
4)
"karta kontroli występowania agrofaga" oznacza publikację "Pest survey card on Aleurocanthus spiniferus and Aleurocan- thus woglumi" ("Karta kontroli występowania agrofagów Aleurocanthus spiniferus i Aleurocanthus woglumi") Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności 4 .
Artykuł  3

Ustanowienie obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania

Właściwe organy ustanawiają obszary wyznaczone do celów ograniczania rozprzestrzeniania określonego agrofaga, składające się ze strefy porażenia i strefy buforowej o szerokości co najmniej 2 km otaczającej strefę porażenia.

Artykuł  4

Środki w obrębie obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania

1. 
W strefach porażenia właściwe organy zapewniają wprowadzenie przynajmniej jednego z następujących środków:
a)
biologiczne metody zwalczania określonego agrofaga, takie jak parazytoidy;
b)
odpowiednie zabiegi przeciwko określonemu agrofagowi;
c)
przycinanie i niszczenie części określonych roślin porażonych określonym agrofagiem po zastosowaniu zabiegów przewidzianych w lit. b);
d)
Zastosowanie pułapek wobec określonego agrofaga oraz, w przypadku wykrycia określonego agrofaga, stosowanie odpowiednich zabiegów.
2. 
W przypadku urzędowego potwierdzenia występowania określonego agrofaga w strefie buforowej zastosowanie mają art. 17 i 18 rozporządzenia (UE) 2016/2031.
3. 
W obrębie obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania właściwe organy podnoszą świadomość społeczną na temat zagrożeń związanych z określonym agrofagiem oraz środków wprowadzonych w celu zapobiegania jego dalszemu rozprzestrzenianiu się poza te obszary.

Właściwe organy informują ogół społeczeństwa i podmioty zawodowe o granicach obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania.

Artykuł  5

Kontrole występowania

1. 
Właściwe organy przeprowadzają kontrole występowania, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględniając informacje, o których mowa w karcie kontroli występowania agrofaga.
2. 
Przeprowadzają one coroczne, oparte na analizie ryzyka kontrole występowania określonego agrofaga na obszarach terytorium Unii, na których nie stwierdzono występowania określonego agrofaga, ale na których może się on zadomowić.
3. 
W strefach buforowych obszarów wyznaczonych do celów ograniczania rozprzestrzeniania przeprowadzają one coroczne kontrole występowania, o których mowa w art. 19 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031, w celu wykrycia obecności określonego agrofaga.

Te kontrole występowania obejmują:

a)
oceny wizualne przeprowadzane w odpowiednim czasie w celu wykrycia określonego agrofaga lub jego objawów;
b)
zakładanie pułapek;
c)
pobieranie próbek i badanie w przypadku roślin wykazujących objawy lub podejrzewanych o porażenie określonym agrofagiem.

Te kontrole występowania są bardziej intensywne niż kontrole występowania, o których mowa w ust. 2, obejmują większą liczbę ocen wizualnych i pułapek oraz, w stosownych przypadkach, pobieranie próbek i przeprowadzanie testów.

Artykuł  6

Sprawozdawczość

Do dnia 30 kwietnia każdego roku państwa członkowskie przedkładają Komisji i pozostałym państwom członkowskim wyniki kontroli występowania przeprowadzonych w poprzednim roku kalendarzowym na podstawie:

a)
art. 5 ust. 2 niniejszego rozporządzenia, przy użyciu jednego ze wzorów określonych w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1231;
b)
art. 5 ust. 3 niniejszego rozporządzenia, przy użyciu jednego ze wzorów określonych w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 października 2022 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I  5  

1.
Grecja
Numer obszaru wyznaczonego (OW)Strefa OWRegionGminy lub inne granice administracyjne/ geograficzne
1.Strefa porażeniaJednostka regionalna ThesprotiaIgoumenitsas, Souliou, Filiaton
Strefa buforowaJednostka regionalna loanninaZitsas, Dodonis, Pogoniou
2.Strefa porażeniaJednostka regionalna PrevezaZirou, Pargas, Prevezas
Strefa buforowaJednostka regionalna loanninaDodonis
3.Strefa porażeniaJednostka regionalna ArtaArtaion, Nikolaou Skoufa
Strefa buforowaJednostka regionalna ArtaGeorgiou Karaiskaki, Kentrikon Tzoumerkon
4.Strefa porażeniaJednostka regionalna AitoloakarnaniaNavpaktias, Thermou, Xiromerou, Aktiou - Vonitsas, Amfilohias, Mesologgiou, Agriniou
Strefa buforowaJednostka regionalna FokidaDoridos
Jednostka regionalna EvritaniaKarpenisiou, Agrafon
5.Strefa porażeniaWyspy JońskieCorfu (1)
(1) Brak strefy buforowej, ponieważ cała wyspa jest strefą porażenia.
2.
Francja
Numer obszaru wyznaczonego (OW)Strefa OWRegionGminy lub inne granice administracyjne/geograficzne
1.Strefa porażeniaOccitanieAigues-Vives, Aimargues, Aubais, Aubord, Beauvoisin, Bernis, Boissières, Bouillargues, Caissargues, Calvisson, Caveirac, Codognan, Congénies, Gallargues-le-Montueux, Générac, Junas, La Calmette, Langlade, Lansargues, Le Cailar, Lunel, Lunel-Viel, Marsillargues, Milhaud, Mus, Nages-et- Solorgues, Nîmes, Rodilhan, Saint-Dionisy, Saint-Gilles, Saint-Hilaire-de-Beauvoir, Saint-Just, Saint-Laurent- d'Aigouze, Saint-Nazaire-de-Pézan, Saint-Sériès, Saturargues, Sommières, Uchaud, Valergues, Vauvert, Vergèze, Vestric-et-Candiac, Villetelle
Strefa buforowaOccitanieAigues-Mortes, Aspères, Aujargues, Baillargues, Bellegarde, Boisseron, Cabrières, Campagne, Candillargues, Castries, Clarensac, Dions, Entre-Vignes, Fontanès, Fourques, Gajan, Galargues, Garons, La Grande-Motte, La Rouvière, Le Grau- du-Roi, Manduel, Marguerittes, Mauguio, Montignargues, Montpezat, Moussac, Mudaison, Parignargues, Poulx, Saint-
Brès, Saint-Chaptes, Saint-Côme-et-Maruéjols, Sainte- Anastasie, Saint-Geniès-de-Malgoirès, Saint-Geniès-des- Mourgues, Salinelles, Sanilhac-Sagriès, Saussines, Sauzet, Souvignargues, Villevieille
Provence Alpes Côte d'AzurArles, Saintes-Maries-de-la-Mer
3.
Chorwacja
Numer obszaru wyznaczonego (OW)Strefa OWRegionGminy lub inne granice administracyjne/geograficzne
GminaGmina katastralna
1.Strefa porażeniaŻupania dubrownicko- neretwiańskaKonavleVitaljina, Gruda, Đurinići, Palje Brdo, Ljuta, Lovorno, Zastolje
Dubrovačko PrimorjeSlano
Grad DubrovnikZaton
OpuzenOpuzen I., Opuzen II.
PločeKomin
Strefa buforowaŻupania dubrownicko- neretwiańskaKonavlePločice, Poljice, Vodovađa, Dubravka, Dunave, Popovići, Komaji, Pridvorje, Radovčići, Kuna Konavoska
Grad DubrovnikGrad Dubrovnik, Obuljeno, Sustjepan, Petrovo Selo, Osojnik, Orašac, Gromača, Ljubač
Dubrovačko PrimorjeMajkovi Donji, Majkovi Gornji, Banići, Trnova, Mravinjica
PločeBaćina, Plina, Ploče, Rogotin
Kula NorinskaDesne, Metković, Krvavac II.
ZažabljeVidonje
OpuzenOpuzen
SlivnoSlivno, Komarna-Duboka, Klek, Pižinovac-Lovorje, Vlaka-Tuštevac, Mihalj-Otok-Lučina, Blace-Trn
2.Strefa porażeniaŻupania splicko- dalmatyńskaJelsaJelsa, Vrisnik, Pitve, Svirče, Vrboska
MilnaMilna
SutivanSutivan
BobovišćaBobovišća
SupetarMirca, Supetar
SućurajBogomolje
StarigradStari Grad
PostiraDol
HvarHvar
PodgoraPodgora
TučepiTučepi
Baška VodaBaška Voda
BrelaBrela
MakarskaMakarska
Strefa buforowaŻupania splicko- dalmatyńskaMarinaMarina, Blizna, Mitlo Vinovac, Račice, Sevid
ŠoltaGornje Selo
NerežišćaDračevica, Donji Humac, Nerežišća
SupetarSplitska, Škrip
HvarBrusje, Grablje
VrbanjVrbanj
JelsaZastražišće, Gdinj
SućurajSućuraj
OmišRogoznica, Slime
ŠestanovacŽeževica, Grabovac
ZagvozdZagvozd, Župa
MakarskaVeliko Brdo, Kotišina
VrgoracRašćane, Kozica
PodgoraIgrane, Drašnice
3.Strefa porażeniaŻupania szybenicko- knińskaRogoźnicaRogoznica
Strefa buforowaŻupania szybenicko- knińskaPrimoštenPrimošten
MarinaRačice, Sevid
4.Strefa porażeniaŻupania primorsko- gorskaPunatPunat
Strefa buforowaŻupania primorsko- gorskaPunatStara Baška
BaškaBatomalj, Draga Bašćanska
VrbnikVrbnik
KrkKornić, Krk
4.
Włochy
Numer obszaru wyznaczonego (OW)Strefa OWRegionGminy lub inne granice administracyjne/geograficzne
1. Provincia

di Ascoli

Piceno

Strefa porażeniaMarcheCały obszar gmin San Benedetto del Tronto i Grottammare oraz część obszaru gminy Cupra Marittima na południe od kanału w dzielnicy Boccabianca.
Strefa buforowaMarche2 km wokół strefy porażenia obejmującej części następujących gmin:

Massignano, Cupra Marittima, Ripatransone, Acquaviva Picena, Monteprandone.

Abruzzo2 km wokół strefy porażenia obejmującej części następujących gmin:

Colonnella, Martinsicuro.

2. RomaStrefa porażeniaLazioCzęść gminy Roma między następującymi ulicami/rzeką: Rzeka Tyber od mostu "Tor di Quinto" do mostu "Industria", Via del porto fluviale, Via Pellegrino Matteucci, Piazzale 12 ottobre 1492, Via Martin Alonzo Pinzon do skrzyżowania z Viale C. Colombo. Viale C. Colombo do "Mura Latine". "Mura Latine" od Viale C. Colombo do Piazzale Metronio. Via dell'Amba Aradam do Piazza S. Giovanni in Laterano. Porta s. Giovanni, Viale Castrense do Tangenziale est. Tangenziale est do mostu "Tor di Quinto".
Strefa buforowaLazio2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Roma
3. CampaniaStrefa porażeniaCampaniaCałe gminy Afragola, Agropoli, Aversa, Caivano, Capua, Cardito, Casagiove, Casalvelino, Casoria, Castellabate, Cava dei Tirreni, Crispano, Ercolano, Falciano del Massico, Forchia, Forio, Francolise, Frattamaggiore, Frattaminore, Giugliano in Campania, Maddaloni, Marcianise, Massa Lubrense, Napoli, Nocera Inferiore, Nocera Superiore, Nola, Ottaviano, Palma Campania, Piana di Monte Verna, Pontecagnano Faiano, Portici, Quarto, Salerno, San Gennaro Vesuviano, San Giuseppe Vesuviano, San Paolo Belsito, San Salvatore Telesino i Saviano
Strefa buforowaCampaniaCałe prowincje Benevento, Caserta, Napoli i Salerno.
4. CataniaStrefa porażeniaSiciliaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 37.521240-15.088460

2. 37.522100-15.090771

3. 37.517678-15.096801

4. 37.507221-15.099466

5. 37.506832-15.095574

6. 37.516288-15.094452

Strefa buforowaSicilia2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Catania.
5.Caltagiro- neStrefa porażeniaSiciliaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 37.243173-14.512611

2. 37.249869-14.557329

3. 37.248161-14.570633

4. 37.238800-14.580933

5. 37.227661-14.584537

6. 37.218708-14.582048

7. 37.211873-14.572435

8. 37.205105-14.551836

9. 37.203191-14.538446

10. 37.204353-14.510294

11. 37.221237-14.505402

Strefa buforowaSicilia2 km wokół strefy porażenia obejmującej części gmin Caltagirone i Grammichele.
6.SiracusaStrefa porażeniaSiciliaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 37.102476-15.265730

2. 37.104663-15.272803

3. 37.080599-15.284784

4. 37.077892-15.277856

Strefa buforowaSicilia2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Siracusa.
7.GrammicheleStrefa porażeniaSiciliaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 37.216554-14.634357

2. 37.234736-14.619090

3. 37.253151-14.603750

4. 37.253972-14.607088

5. 37.235931-14.622545

6. 37.218425-14.637512

7. 37.214977-14.640685

8. 37.214502-14.640317

Strefa buforowaSicilia2 km wokół strefy porażenia gminy Grammichele, która to strefa obejmuje części gmin Grammichele, Mineo, Caltagirone i Licodia Eubea.
8.PalermoStrefa porażeniaSiciliaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 38.112869-13.37255

2. 38.130459-13.346353

3. 38.19388-13.33289

4. 38.161164-13.333556

5. 38.1429-13.33913

6. 38.1302973-13.3255336

Strefa buforowaSicilia2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Palermo.
9.Modena- Bologna- FerraraStrefa porażeniaEmilia-

Romagna

Cały obszar gmin Calderara di Reno, Sala Bolognese, San Giovanni in Persiceto, Sant'Agata Bolognese, Bastiglia, Bomporto, Cavezzo, Camposanto, Medolla, Nonantola, Ravarino, San Possidonio, San Prospero i Soliera. Oraz obszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 44.929496-10.975637

2. 44.846813-11.221837

3. 44.723551-11.31684

4. 44.52734-11.365221

5. 44.526581-11.363326

6. 44.552626-10.799975

7. 44.721871-10.887959

8. 44.832179-10.833468

9. 44.84684-10.893975

Strefa buforowaEmilia-

Romagna

2 km wokół strefy porażenia obejmującej części następujących gmin:

Anzola dell'Emilia, Argelato, Bentivoglio, Bologna, Calderara di Reno, Castel Maggiore, Castello d'Argile, Crevalcore, Granarolo dell'Emilia, Pieve di Cento, San Giorgio di Piano, San Pietro in Casale, Valsamoggia, Zola Predosa, Campogalliano, Carpi, Castelfranco Emilia, Castelnuovo Rangone, Castelvetro di Modena, Concordia sulla Secchia, Finale Emilia, Fiorano Modenese, Formigine, Maranello, Mirandola, Modena, Novi di Modena, San Cesario sul Panaro, San Felice sul Panaro, Sassuolo, Savignano sul Panaro, Spilamberto, Cento, Correggio, Rio Saliceto.

10. Ravenna- BolognaStrefa porażeniaEmilia-

Romagna

Cały obszar gmin Castel Bolognese i Solarolo.

Oraz obszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 44.420323-11.906566

2. 44.409126-11.966914

3. 44.238386-11.898766

4. 44.275553-11.722906

5. 44.346453-11.672112

Strefa buforowaEmilia-

Romagna

2 km wokół strefy porażenia obejmującej części następujących gmin:

Dozza, Imola, Mordano, Bagnacavallo, Bagnara di Romagna, Brisighella, Cotignola, Faenza, Lugo, Riolo Terme, Sant'Agata sul Santerno, Forlì.

11. Forlì-Cese- naStrefa porażeniaEmilia-

Romagna

3 m wokół punktu GPS:

44.086027-12.391683

Strefa buforowaEmilia-

Romagna

2 km wokół strefy porażenia obejmującej części następujących gmin:

Gatteo, Longiano, San Mauro Pascoli, Savignano sul Rubicone, Santarcangelo di Romagna.

12. Carpene- doloStrefa porażeniaLombardiaCały obszar gminy Carpenedolo.
Strefa buforowaLombardia2 km wokół strefy porażenia obejmującej części następujących gmin: Calvisano, Montichiari, Acquafredda.
13. Castel GoffredoStrefa porażeniaLombardiaCały obszar gminy Castel Goffredo
Strefa buforowaLombardia2 km wokół strefy porażenia obejmującej części następujących gmin: Casaloldo, Castiglione delle Stiviere, Ceresara, Guidizzolo, Medole, Casalmoro, Asola.
14. QuistelloStrefa porażeniaLombardiaCały obszar gmin Schivenoglia, San Giacomo delle Segnate, Quistello, Borgocarbonara, Sermide i Felonica.
Strefa buforowaLombardia2 km wokół strefy porażenia obejmującej części następujących gmin:

San Benedetto Po, San Giovanni del Dosso, Quingentole, Sustinente, Moglia, Borgo Mantovano, Magnacavallo, Ostiglia, Poggio Rusco.

15. BergamoStrefa porażeniaLombardiaCały obszar gmin Bergamo, Azzano San Paolo, Orio al Serio i Zanica.
Strefa buforowaLombardia2 km wokół strefy porażenia obejmującej części następujących gmin:

Gorle, Grassobbio, Torre Boldone, Ponteranica, Sorisole, Seriate, Lallio, Mozzo, Curno, Valbrembo, Treviolo, Stezzano, Paladina, Stezzano, Cavernago, Comun Nuovo, Urgnano.

16. San Colombano al LambroStrefa porażeniaLombardiaCały obszar gminy San Colombano al Lambro.
Strefa buforowaLombardia2 km wokół strefy porażenia obejmującej części następujących gmin: Borghetto Lodigiano, Livraga, Graffignana, Orio Litta, Chignolo Po, Miradolo Terme.
17. PantigliateStrefa porażeniaLombardiaCały obszar gminy Pantigliate.
Strefa buforowaLombardia2 km wokół strefy porażenia obejmującej części następujących gmin:

Mediglia, Peschiera Borromeo, Tribiano, Settala, Rodano.

18. ArenzanoStrefa porażeniaLiguriaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 44.40293-8.68226

2. 44.40289-8.68246

3. 44.40264-8.68298

4. 44.40230-8.68323

5. 44.40177-8.68320

6. 44.40120-8.68195

7. 44.40150-8.68112

8. 44.40170-8.68095

9. 44.40207-8.68083

10. 44.40263-8.68111

11. 44.40283-8.68144

12. 44.40292-8.68173

Strefa buforowaLiguria2 km wokół strefy porażenia obejmującej części gmin Arenzano i Cogoleto.
19. LuniStrefa porażeniaLiguriaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 44.04489-10.01825

2. 44.04874-9.99088

3. 44.05042-9.98254

4. 44.06554-9.94971

5. 44.09492-9.98022

6. 44.09653-9.98741

7. 44.09271-9.99336

8. 44.09842-9.99724

9. 44.10210-10.01744

10. 44.08648-10.04830

11. 44.07064-10.04520

12. 44.06384-10.03560

13. 44.06543-10.03278

14. 44.06541-10.03271

15. 44.04512-10.01885

16. 44.04489-10.01825

Strefa buforowaLiguria2 km wokół strefy porażenia obejmującej części gmin Ameglia, Castelnuovo Magra, Luni i Sarzana.
Toscana2 km wokół strefy porażenia obejmującej części gmin Carrara i Fosdinovo.
20. LevantoStrefa porażeniaLiguriaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 44.16317-9.61255

2. 44.16472-9.60835

3. 44.16509-9.60890

4. 44.17155-9.60379

5. 44.17203-9.60344

6. 44.17254-9.60318

7. 44.17499-9.60483

8. 44.18532-9.61921

9. 44.18580-9.62300

10. 44.18539-9.62487

11. 44.18215-9.62829

12. 44.17733-9.62951

13. 44.17474-9.62910

14. 44.16476-9.61776

Strefa buforowaLiguria2 km wokół strefy porażenia obejmującej części gmin Levanto, Bonassola i Monterosso al mare.
21. Martinsi- curoStrefa porażeniaAbruzzoObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 42.858704-13.913100

2. 42.862822-13.912124

3. 42.862110-13.921773

4. 42.856641-13.919514

Strefa buforowaAbruzzo2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Martinsicuro.
22. CepagattiStrefa porażeniaAbruzzoObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 42.355673-14.091078

2. 42.349791-14.109979

3. 42.353273-14.110876

4. 42.356629-14.095396

Strefa buforowaAbruzzo2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Cepagatti.
23. TortoretoStrefa porażeniaAbruzzoObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 42.803842-13.931318

2. 42.804049-13.932095

3. 42.803125-13.933639

4. 42.803201-13.931675

Strefa buforowaAbruzzo2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Tortoreto.
24. ChietiStrefa porażeniaAbruzzoObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 42.372019-14.144434

2. 42.361834-14.151157

3. 42.364707-14.149818

4. 42.368125-14.144168

Strefa buforowaAbruzzo2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Chieti.
25. MateraStrefa porażeniaBasilicataObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 40.47983 - 16.72037

2. 40.45737 - 16.80211

3. 40.41755 - 16.80898

4. 40.35793 - 16.50057

5. 40.24691 - 16.44425

6. 40.21494 - 16.50676

7. 40.22909 - 16.71350

Strefa buforowaBasilicata2 km wokół strefy porażenia obejmującej części gmin Tursi, Stigliano, Montalbano jonico, Pisticci, Montescaglioso, Bernalda, Scanzano Jonico, Policoro i Rotondella.
Puglia2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Ginosa.
26. PratoStrefa porażeniaToscanaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 43.83478-11.10543

2. 43.83656 -11.10707

3. 43.87397-11.05430

4. 43.87743-11.05234

5. 43.85999-11.09531

6. 43.89961-11.10355

7. 43.84688-11.16073

8. 43.84702-11.16086

9. 43.89886-11.10838

10. 43.89866-11.10852

11. 43.90068-11.10610

12. 43.86277-11.14952

13. 43.89526-11.08430

14. 43.87593-11.11669

15. 43.84835-11.15876

16. 43.88597-11.07063

Strefa buforowaToscana2 km wokół strefy porażenia obejmującej części gmin Prato, Calenzano i Campi Bisenzio.
27. Castagneto CarducciStrefa porażeniaToscanaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 43.21786-10.58246

2. 43.21829-10.58617

3. 43.21834-10.58634

4. 43.21864-10.58704

5. 43.21886-10.58721

6. 43.21818-10.58644

7. 43.21903-10.58733

8. 43.21920-10.58741

9. 43.21935-10.58803

10. 43.21910-10.58851

11. 43.21882-10.58900

12. 43.21833-10.58881

13. 43.21830-10.58873

14. 43.21812-10.58750

15. 43.21852-10.58925

Strefa buforowaToscana2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Castagneto Carducci.
28.FirenzeStrefa porażeniaToscanaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 43.77020-11.28574

2. 43.77207-11.28637

3. 43.77007-11.28565

4. 43.77669-11.27687

5. 43.77191-11.27834

6. 43.79087-11.24199

7. 43.78861-11.24672

Strefa buforowaToscana2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Firenze.
29.Monte ArgentarioStrefa porażeniaToscanaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 42.44576-11.11078

2. 42.44471-11.11004

3. 42.39001-11.20371

4. 42.39354-11.20429

5. 42.39398-11.20282

6. 42.39872-11.20108

7. 42.42703-11.19376

8. 42.42958-11.13949

9. 42.43253-11.15700

10. 42.43220-11.12202

11. 42.43835-11.11335

12. 42.43711-11.11552

13. 42.43047-11.18249

14. 42.42642-11.19645

15. 42.38990-11.20833

16. 42.42587-11.19370

17. 42.42582-11.19377

Strefa buforowaToscana2 km wokół strefy porażenia obejmującej części gmin Monte Argentario i Orbetello.
30.CarraraStrefa porażeniaToscanaObszar objęty następującymi współrzędnymi GPS:

1. 44.06449-10.04565

2. 44.06441-10.04569

3. 44.06190-10.06685

4. 44.06192-10.06682

5. 44.04026-10.03189

Strefa buforowaToscana2 km wokół strefy porażenia leżącej w części gminy Carrara.

ZAŁĄCZNIK  II

Wzory formularza na potrzeby przekazywania wyników kontroli występowania przeprowadzonych na podstawie art. 5 ust. 3

CZĘŚĆ  A

1.
Wzór formularza na potrzeby przekazywania wyników corocznych kontroli występowania
1. Opis obszaru wyznaczonego (OW)2. Początkowa wielkość OW (ha)3. Wielkość OW po aktualizacji (ha)4. Podejście5. Strefa6. Miejsca przeprowadzenia kontroli występowania7. Zidentyfikowane obszary ryzyka8. Poddane inspekcji obszary ryzyka9. Materiał roślinny/towar10. Wykaz gatunków roślin żywicielskich11. Harmonogram12. Szczegóły kontroli występowania13. Liczba poddanych analizie próbek wykazujących objawy:

i: Ogółem ii: Dodatni iii: Ujemny iv: Nieokreślony

14. Liczba poddanych analizie próbek niewykazujących objawów:

i: Ogółem ii: Dodatni iii: Ujemny iv: Nieokreślony

15. Numer powiadomienia o pojawię agrofagów przekazanego, w stosownych przypadkach, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/171516. Uwagi
A) Liczba ocen wizualnych
B) Całkowita liczba pobranych próbek
C) Rodzaj pułapek (lub inne alternatywne metody, np. czerpaki entomologiczne)
D) Liczba pułapek (lub innych metod chwytania)
E) Liczba miejsc, w których założono pułapki (jeżeli inna niż dane przedstawione w lit. D))
F) Rodzaj testów (np. identyfikacja mikroskopowa, PCR, ELISA itp.)
G) Łączna liczba testów
H) Inne środki (np. psy tropiące, drony, śmigłowce, kampanie informacyjne itp.)
NazwaData ustanowieniaOpisNumerI) Liczba innych środkówNumerData:
ABCDEFGHI1iiiiiiviiiiiiiv
2.
Instrukcje dotyczące sposobu wypełniania formularza

Jeżeli wypełniono niniejszy formularz, nie należy wypełniać formularza w części B niniejszego załącznika.

Kolumna 1: należy podać nazwę obszaru geograficznego, numer pojawu agrofaga lub wszelkie informacje umożliwiające zidentyfikowanie tego obszaru wyznaczonego (OW) oraz datę jego ustanowienia.

Kolumna 2: należy podać wielkość OW przed rozpoczęciem kontroli występowania.

Kolumna 3: należy podać wielkość OW po kontroli występowania.

Kolumna 4: należy wskazać podejście: Ograniczanie emisji. W zależności od liczby OW przypadającej na agrofaga i zastosowanego na nich podejścia należy dodać niezbędną liczbę wierszy.

Kolumna 5: należy wskazać strefę OW, w której przeprowadzono kontrolę występowania, dodając niezbędną liczbę wierszy: strefa porażenia (SP) lub strefa buforowa (SB) - w oddzielnych wierszach. W stosownych przypadkach wskazać obszar SB, na którym przeprowadzono kontrolę występowania (np. ostatnie 20 km przylegające do SP, wokół szkółek itp.), w oddzielnych wierszach.

Kolumna 6: należy podać liczbę i opis miejsc, w których prowadzone są kontrole występowania, wybierając jeden z następujących wpisów w opisie:

1. na otwartej przestrzeni (obszar produkcyjny):

1.1. grunty (orne, pastwisko); 1.2. sad/winnica; 1.3. szkółka; 1.4. las;

2. na otwartej przestrzeni (inne):

2.1. ogród prywatny; 2.2. miejsca publiczne; 2.3. obszar ochrony; 2.4. rośliny dzikie na obszarach innych niż obszary ochrony; 2.5. inne, z dokładnym określeniem danego przypadku (np. centrum ogrodnicze, obiekty komercyjne korzystające z drewnianego materiału opakowaniowego, przemysł drzewny, tereny podmokłe, sieć nawadniająca i odwadniająca itp.);

3. warunki zamknięte fizycznie:

3.1. szklarnia; 3.2. miejsce prywatne inne niż szklarnia; 3.3. miejsce publiczne inne niż szklarnia; 3.4. inne, z dokładnym określeniem danego przypadku (np. centrum ogrodnicze, obiekty komercyjne korzystające z drewnianego materiału opakowaniowego, przemysł drzewny).

Kolumna 7: Należy wskazać obszary ryzyka rozpoznane na podstawie biologii danego agrofaga, obecności roślin żywicielskich, warunków ekoklimatycznych oraz zagrożonych lokalizacji.

Kolumna 8: należy wskazać obszary ryzyka uwzględnione w kontroli występowania, spośród tych określonych w kolumnie 7.

Kolumna 9: należy wskazać: rośliny, owoce, nasiona, glebę, materiał opakowaniowy, drewno, maszyny, pojazdy, wodę, inne, aby określić konkretny przypadek.

Kolumna 10: należy podać wykaz gatunków/rodzajów roślin objętych kontrolą występowania, stosując jeden wiersz dla każdego gatunku/rodzaju roślin.

Kolumna 11: należy wskazać miesiące w danym roku, w których przeprowadzono kontrolę występowania.

Kolumna 12: należy podać szczegóły kontroli występowania w zależności od szczególnych wymogów prawnych dotyczących każdego agrofaga. Jeżeli informacje z danej kolumny nie mają zastosowania, należy wpisać "Nie dotyczy".

Kolumny 13 i 14: należy wskazać wyniki, w stosownych przypadkach, podając dostępne informacje w odpowiednich kolumnach. Próbki "nieokreślone" to poddane analizie próbki, w przypadku których - z powodu różnych czynników (np. próbka poniżej poziomu wykrywalności, próbka nieprzetworzona - niezidentyfikowana, próbka stara) - nie uzyskano żadnych wyników.

Kolumna 15: należy wskazać powiadomienia o pojawie agrofagów w roku, w którym przeprowadzono kontrolę występowania, w odniesieniu do stwierdzenia występowania w SB.

Nie ma potrzeby podawania numeru powiadomienia o pojawie agrofagów, jeżeli właściwy organ uznał, że ustalenie jest jednym z przypadków, o których mowa w art. 14 ust. 2, art. 15 ust. 2 lub art. 16 rozporządzenia (UE) 2016/2031. W tym przypadku należy wskazać powód niepodawania tych informacji w kolumnie 16 ("Uwagi").

CZĘŚĆ  B

1.
Wzór formularza na potrzeby przekazywania wyników corocznych kontroli występowania opartych na danych statystycznych

grafika

2.
Instrukcje dotyczące sposobu wypełniania formularza

Jeżeli wypełniono niniejszy formularz, nie należy wypełniać formularza w części A niniejszego załącznika.

Należy wyjaśnić założenia leżące u podstaw projektu kontroli występowania według pojedynczych agrofagów. Podsumowanie i uzasadnienie:

- populacja docelowa, jednostka epidemiologiczna i jednostki kontrolne;

- metoda wykrywania i czułość metody;

- czynniki ryzyka wskazujące poziomy ryzyka i odpowiadające im ryzyko względne oraz odsetek populacji roślin żywicielskich.

Kolumna 1: należy podać nazwę obszaru geograficznego, numer pojawu agrofaga lub wszelkie informacje umożliwiające zidentyfikowanie tego obszaru wyznaczonego (OW) oraz datę jego ustanowienia.

Kolumna 2: należy podać wielkość OW przed rozpoczęciem kontroli występowania.

Kolumna 3: należy podać wielkość OW po kontroli występowania.

Kolumna 4: należy wskazać podejście: Ograniczanie emisji. W zależności od liczby OW przypadającej na agrofaga i zastosowanego na nich podejścia należy dodać niezbędną liczbę wierszy.

Kolumna 5: należy wskazać strefę OW, w której przeprowadzono kontrolę występowania, dodając niezbędną liczbę wierszy: strefa porażenia (SP) lub strefa buforowa (SB) - w oddzielnych wierszach. W stosownych przypadkach wskazać obszar SB, na którym przeprowadzono kontrolę występowania (np. ostatnie 20 km przylegające do SP, wokół szkółek itp.), w oddzielnych wierszach.

Kolumna 6: należy podać liczbę i opis miejsc, w których prowadzone są kontrole występowania, wybierając jeden z następujących wpisów w opisie:

1. na otwartej przestrzeni (obszar produkcyjny): 1.1. grunty (orne, pastwisko); 1.2. sad/winnica; 1.3. szkółka; 1.4. las;

2. na otwartej przestrzeni (inne): 2.1. ogrody prywatne; 2.2. miejsca publiczne; 2.3. obszar ochrony; 2.4. rośliny dzikie na obszarach innych niż obszary ochrony; 2.5. inne, z dokładnym określeniem danego przypadku (np. centrum ogrodnicze, obiekty komercyjne korzystające z drewnianego materiału opakowaniowego, przemysł drzewny, tereny podmokłe, sieć nawadniająca i odwadniająca itp.);

3. warunki zamknięte fizycznie: 3.1. szklarnia; 3.2. miejsce prywatne inne niż szklarnia; 3.3. miejsce publiczne inne niż szklarnia; 3.4. inne, z dokładnym określeniem danego przypadku (np. centrum ogrodnicze, obiekty komercyjne korzystające z drewnianego materiału opakowaniowego, przemysł drzewny).

Kolumna 7: Należy wskazać miesiące w danym roku, w których przeprowadzono kontrole występowania.

Kolumna 8: należy wskazać wybraną populację docelową, podając odpowiednio wykaz gatunków/rodzajów żywicielskich i obszar. Populację docelową definiuje się jako zbiór jednostek kontrolnych. Jej wielkość jest określana zwykle na potrzeby użytków rolnych w hektarach, ale mogą to być działki, pola, szklarnie itp. Należy uzasadnić swój wybór w podstawowych założeniach. Należy wskazać jednostki kontrolne objęte kontrolą występowania. "Jednostka kontrolna" oznacza rośliny, części roślin, towary, materiały, wektory agrofagów, które zostały poddane ocenie w celu zidentyfikowania i wykrycia agrofagów.

Kolumna 9: należy wskazać poddane kontroli występowania jednostki epidemiologiczne wraz z ich opisem i jednostką miary. "Jednostka epidemiologiczna" oznacza jednorodny obszar, na którym interakcje między agrofagiem, roślinami żywicielskimi oraz czynnikami i warunkami abiotycznymi i biotycznymi doprowadziłyby do tej samej sytuacji epidemiologicznej w przypadku wystąpienia agrofaga. Jednostki epidemiologiczne są elementami podziału populacji docelowej, które są jednorodne pod względem epidemiologii i obejmują co najmniej jedną roślinę żywicielską. W niektórych przypadkach cała populacja żywicielska w danym regionie/na danym obszarze/w danym państwie może zostać określona jako jednostka epidemiologiczna. Mogą to być regiony wspólnej klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS), obszary miejskie, lasy, ogrody różane lub gospodarstwa rolne bądź hektary. Wybór ten należy uzasadnić w podstawowych założeniach.

Kolumna 10: należy wskazać metody stosowane podczas kontroli występowania, w tym liczbę czynności wykonanych w każdym przypadku, w zależności od szczególnych wymagań prawnych dotyczących każdego z agrofagów. Wskazać "brak", kiedy informacje w określonej kolumnie nie są dostępne.

Kolumna 11: Należy podać szacunkową ocenę skuteczności pobierania próbek. Skuteczność pobierania próbek oznacza prawdopodobieństwo wyboru zakażonych części zakażonej rośliny. W przypadku wektorów jest to skuteczność metody pod względem wychwycenia wektora dodatniego, gdy wektor taki jest obecny na obszarze objętym kontrolą występowania. W przypadku gleby jest to skuteczność wyboru próbki gleby zawierającej agrofaga, gdy agrofag taki jest obecny na obszarze objętym kontrolą występowania.

Kolumna 12: "Czułość metody" oznacza prawdopodobieństwo prawidłowego wykrycia występowania agrofaga w ramach danej metody. Czułość metody definiowana jest jako prawdopodobieństwo, że test na rzeczywiście dodatnim żywicielu da wynik dodatni. Wartość tę uzyskuje się przez pomnożenie wartości określającej skuteczność pobierania próbek (tj. prawdopodobieństwo wyboru zakażonych części zakażonej rośliny) przez wartość określającą czułość diagnostyczną (uzyskaną na podstawie oceny wizualnej lub badania laboratoryjnego wykorzystywanego w procesie identyfikacji).

Kolumna 13: Należy podać czynniki ryzyka w różnych wierszach, wypełniając tyle wierszy, ile jest konieczne. Dla każdego czynnika ryzyka należy wskazać poziom ryzyka i odpowiadające mu ryzyko względne oraz udział populacji żywicielskiej.

Kolumna B: należy podać szczegóły kontroli występowania w zależności od szczególnych wymogów prawnych dotyczących każdego agrofaga. Jeżeli informacje z danej kolumny nie mają zastosowania, należy wpisać "Nie dotyczy". Informacje, które należy przedstawić w tych kolumnach, są związane z informacjami zawartymi w kolumnie 10 "Metody wykrywania".

Kolumna 18: należy wskazać liczbę miejsc, w których założono pułapki, jeżeli liczba ta różni się od liczby pułapek (kolumna 17) (np. ta sama pułapka jest wykorzystywana w różnych miejscach).

Kolumna 21: Należy wskazać liczbę próbek, w przypadku których stwierdzono wynik dodatni lub ujemny lub w przypadku których wynik nie został określony. Próbki "nieokreślone" to poddane analizie próbki, w przypadku których - z powodu różnych czynników (np. próbka poniżejpoziomu wykrywalności, próbka nieprzetworzona - niezidentyfikowana, próbka stara itp.) - nie uzyskano żadnych wyników.

Kolumna 22: należy wskazać powiadomienia o pojawie agrofagów w roku, w którym przeprowadzono kontrolę występowania, w odniesieniu do stwierdzenia występowania w strefie buforowej. Nie ma potrzeby podawania numeru powiadomienia o pojawie agrofagów, jeżeli właściwy organ uznał, że ustalenie jest jednym z przypadków, o których mowa w art. 14 ust. 2, art. 15 ust. 2 lub art. 16 rozporządzenia (UE) 2016/2031. W tym przypadku należy wskazać powód niepodawania tych informacji w kolumnie 25 ("Uwagi").

Kolumna 23: należy wskazać czułość kontroli występowania zgodnie z międzynarodowym standardem dla środków fitosanitarnych (ISPM 31). Tę wartość osiągniętego poziomu ufności w odniesieniu do niewystępowania agrofaga oblicza się na podstawie przeprowadzonych badań (lub pobranych próbek), biorąc pod uwagę czułość metody i szacowane nasilenie.

Kolumna 24: Należy wskazać szacowane nasilenie na podstawie szacunków przed kontrolą występowania dotyczących prawdopodobnego rzeczywistego nasilenia agrofaga na danym polu. Szacowane nasilenie określa się jako cel kontroli występowania i odpowiada ono kompromisowi, który ustalają osoby zarządzające ryzykiem pomiędzy ryzykiem wystąpienia agrofaga a zasobami dostępnymi na potrzeby kontroli występowania. Zazwyczaj na potrzeby kontroli wykrywającej przyjmuje się wartość równą 1 %.

1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/2072 z dnia 28 listopada 2019 r. ustanawiające jednolite warunki wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin i uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 690/2008 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2019 (Dz.U. L 319 z 10.12.2019, s. 1).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1231 z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie formatu i instrukcji dotyczących sprawozdań rocznych z wyników kontroli występowania i formatu wieloletnich programów kontroli występowania oraz praktycznych ustaleń, przewidzianych odpowiednio w art. 22 i 23 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 (Dz.U. L 280 z 28.8.2020, s. 1).
4 EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności), 2019. karta kontroli występowania agrofaga Aleurocanthus spiniferus i Aleurocan- thus woglumi. Publikacja dodatkowa EFSA 2019:EN-1565. 17 s. doi: 10.2903/sp.efsa.2019.EN-1565. Dostępna na stronie internetowej: https://arcg.is/u5DTL
5 Załącznik I zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/589 z dnia 20 lutego 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.589) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 marca 2024 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.