Rozporządzenie wykonawcze 2021/956 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2021.211.45

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 czerwca 2021 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/956
z dnia 31 maja 2021 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 31 maja 2021 r.
W imieniu Komisji,
za Przewodniczącą,
Gerassimos THOMAS

Dyrektor Generalny

Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Artykuł modułowy z izolacją akustyczną i właściwościami dźwiękochłonnymi (tak zwany system "room in room"). Jego wymiary po złożeniu to w przybliżeniu 3 m szerokości, od 2 do 6 m długości i 2,3 m wysokości, a grubość jego ścian wynosi w przybliżeniu 40 mm.

Składa się on z sześciennejramy wykonanej z aluminium, połączonejszeregiem metalowych narożników i paneli, które są umieszczone po bokach i w górnej części konstrukcji.

Każdy panel składa się z zadrukowanej poliestrowej warstwy akustycznejz ogniotrwałejtkaniny po jednej stronie, a po drugiej stronie z laminowanej płyty wiórowej. Wnętrze panelu jest wypełnione wełną skalną (o gęstości 100 kg/m3).

Sufit jest wykonany z paneli poliestrowych i belek nośnych z aluminium. Artykuł jest również wyposażony w drzwi, okna, system oświetlenia LED, system wentylacji itp.

Artykuł jest zaprojektowany jako specjalna konstrukcja do wzniesienia wewnątrz istniejącego gotowego budynku, ponieważ nie zapewnia on ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Jest on przeznaczony do użytku w biurach typu "open space", jako obszar zamknięty, w którym można prowadzić poufne rozmowy, lub do stworzenia strefy ciszy.

Zob. ilustracja (*).

7610 90 90Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 2 a), 3 b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 7610, 7610 90 i 7610 90 90.

Wyklucza się również klasyfikację do pozycji 9406, ponieważ artykuł nie jest samodzielnym, kompletnym lub niekompletnym "budynkiem prefabrykowanym", nie można go uznać za budynek mieszkalny, produkcyjny ani podobny budynek (zobacz również uwaga 4 do działu 94 i Noty wyjaśniające do Systemu

Zharmonizowanego do pozycji 9406). Nie nadaje się do użytku na zewnątrz, ponieważ nie jest uważany za odporny na warunki pogodowe. Artykuł jest specjalną konstrukcją do wzniesienia wewnątrz istniejącego ukończonego budynku.

Artykuł jest produktem złożonym, w którym zasadniczy charakter jest nadawany przez element konstrukcyjny (rama aluminiowa). W związku z tym należy go klasyfikować według materiału składowego tego komponentu.

Artykuł zatem należy klasyfikować do kodu CN 7610 90 90, jako pozostałe konstrukcje z aluminium.

(*) Ilustracja ma charakter wyłącznie informacyjny.
grafika
1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.