Rozporządzenie wykonawcze 2021/911 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2021.199.7

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 czerwca 2021 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/911
z dnia 31 maja 2021 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 31 maja 2021 r.
W imieniu Komisji
za Przewodniczącą,
Gerassimos THOMAS
Dyrektor Generalny

Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Platforma transportowa do przewożenia mebli składająca się z: - płyty drewnopochodnej (płyty pilśniowej z zaokrąglonymi narożnikami i krawędziami),

- podkładek antypoślizgowych z tworzywa sztucznego na górnej stronie płyty,

- kółek z tworzywa sztucznego, - metalowych wsporników służących do zamocowania kółek z tworzywa sztucznego na spodniej stronie panelu.

Artykuł posiada otwór mogący służyć za uchwyt do noszenia go w ręku lub do zawieszenia na ścianie.

Artykuł przeznaczony jest do transportu różnych przedmiotów, w szczególności mebli i innych ciężkich przedmiotów.

Zob. ilustrację (*).

4421 99 10Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 3 b) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 3 do działu 44 oraz brzmienie kodów CN 4421, 4421 99 i 4421 99 10.

Wyklucza się klasyfikację do kodu CN 8716 80 00 jako pozostałe pojazdy, bez napędu mechanicznego, ponieważ obiektywne cechy i właściwości artykułu nie odpowiadają w pełni warunkom pozycji 8716 i kodu CN 8716 80 00.

Biorąc pod uwagę jego obiektywne cechy i właściwości, w tym otwór który nie służy do popychania towarów stopą lub ręką, oraz jego przeznaczenie do transportu ciężkich przedmiotów, takich jak meble, przez pchanie tych przedmiotów, artykuł nie jest przeznaczony do ciągnięcia przez inne pojazdy, do popychania lub ciągnięcia ręką, do popychania stopą lub do ciągnięcia przez zwierzęta (zobacz również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 8716, akapit drugi).

Artykuł nie może być uznany za pojazd, ponieważ nie posiada pewnych cech i właściwości pojazdu napędzanego siłą rąk lub nóg, objętego pozycją 8716, ponieważ nie jest to wóz, wózek transportowy, taczka ani wózek bagażowy i nie posiada też określonej części pojazdu, takiej jak podwozie.

W związku z tym artykuł należy klasyfikować zgodnie z jego materiałem składowym.

Artykuł jest produktem złożonym, składającym się z różnych materiałów (drewno, tworzywa sztuczne i metal). Elementem, który nadaje artykułowi jego zasadniczy charakter, jest drewno, ponieważ płyta drewniana stanowi główną część produktu złożonego i ponieważ ta drewniana płyta ma największe znaczenie dla zamierzonego zastosowania wyrobu.

Zatem artykuł ten należy klasyfikować do kodu CN 4421 99 10 jako pozostałe artykuły z płyty pilśniowej.

(*) Ilustracja ma charakter wyłącznie informacyjny.

grafika

1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.