Rozporządzenie wykonawcze 2021/759 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/2072 w odniesieniu do wyjątków od wymogu dotyczącego paszportu roślin, statusu Włoch, Irlandii, Litwy, Słowenii i Słowacji lub niektórych ich obszarów jako stref chronionych oraz odniesienia do strefy chronionej w Portugalii

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2021.162.18

Akt jednorazowy
Wersja od: 10 maja 2021 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/759
z dnia 7 maja 2021 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/2072 w odniesieniu do wyjątków od wymogu dotyczącego paszportu roślin, statusu Włoch, Irlandii, Litwy, Słowenii i Słowacji lub niektórych ich obszarów jako stref chronionych oraz odniesienia do strefy chronionej w Portugalii

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 32 ust. 3 i 6, art. 35 ust. 1 i 2 oraz art. 79 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/2072 2  ustanowiono przepisy dotyczące paszportów roślin na potrzeby przemieszczania w obrębie terytorium Unii roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów. Ponadto w załączniku III do tego rozporządzenia uznano niektóre państwa członkowskie i obszary w państwach członkowskich za strefy chronione w odniesieniu do niektórych agrofagów kwarantannowych dla strefy chronionej. Niektóre strefy chronione zostały ponadto uznane za tymczasowe strefy chronione do dnia 30 kwietnia 2020 r., aby umożliwić każdemu zainteresowanemu państwu członkowskiemu dostarczenie wszelkich informacji niezbędnych do wykazania, że przedmiotowe agrofagi nie wystąpiły w danym państwie członkowskim lub na danym obszarze, albo niezbędnych do zakończenia lub kontynuowania wysiłków na rzecz zwalczenia danego agrofaga.

(2) Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że należy rozszerzyć zakres niektórych przepisów wprowadzających wyjątki od wymogu dotyczącego paszportu roślin, określonych w art. 13 ust. 2 lit. b) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072. W szczególności - ze względu na spójność oraz w celu uwzględnienia wszystkich przypadków roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, które objęto przepisami - takie wyjątki powinny również obejmować nasiona roślin, produkty roślinne i inne przedmioty, które nie podlegają aktom wykonawczym przyjętym na podstawie art. 28 ust. 1, art. 30 ust. 1 lub art. 49 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031.

(3) W przypadku Włoch terytorium Kampanii i pewne części Piemontu uznano za strefy chronione w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. W 2020 r. Włochy przedłożyły informacje wskazujące, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. występuje obecnie w gminach Agerola, Gragnano, Lettere, Pimonte i Vico Equense w prowincji Neapol, w gminach Amalfi, Atrani, Conca dei Marini, Corbara, Furore, Maiori, Minori, Positano, Praiano, Ravello, Scala i Tramonti w prowincji Salerno oraz na całym terytorium Piemontu. Powyższych gmin i całego terytorium Piemontu nie należy w związku z tym uznawać za części strefy chronionej w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.

(4) Ponadto niektóre części terytorium Włoch uznano za tymczasowe strefy chronione w odniesieniu do Erwinia amylo- vora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 30 kwietnia 2020 r. Z wyników badań przedstawionych przez Włochy w 2019 r. i 2020 r. wynika, że agrofag kwarantannowy dla strefy chronionej, którego wykryto w sporadycznych i odizolowanych ogniskach w niektórych częściach strefy chronionej, został zwalczony lub jest zwalczany, a pozostałe części strefy chronionej są nadal wolne od tego agrofaga. Informacje te wskazują również na to, że dotychczas żaden proces zwalczania tego organizmu nie trwał dłużej niż dwa lata. W związku z tym uznanie tych części terytorium Włoch za strefę chronioną w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. należy utrzymać bez żadnych ograniczeń czasowych.

(5) Terytoria Irlandii, Litwy, Słowenii i Słowacji uznano za tymczasowe strefy chronione w odniesieniu do Erwinia amy- lovora (Burr.) Winsl. et al. do dnia 30 kwietnia 2020 r. Z wyników badań przedstawionych przez Irlandię, Litwę, Słowenię i Słowację w 2019 r. i 2020 r. wynika, że agrofag kwarantannowy dla strefy chronionej, którego wykryto w sporadycznych i odizolowanych ogniskach w niektórych częściach stref chronionych, został zwalczony lub jest zwalczany, a pozostałe części strefy chronionej są nadal wolne od tego agrofaga. Informacje te wskazują również na to, że dotychczas żaden proces zwalczania ogniska tego organizmu nie trwał dłużej niż dwa lata. W związku z tym uznanie tych części terytorium Irlandii, Litwy, Słowenii i Słowacji za strefy chronione w odniesieniu do Erwinia amy- lovora (Burr.) Winsl. et al. należy utrzymać bez żadnych ograniczeń czasowych.

(6) Ponadto w 2020 r. Słowacja przedłożyła informacje wskazujące, że Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. występuje obecnie w gminach Valice, Jesenské i Rimavská Sobota w powiecie Rimavská Sobota. Powyższych gmin nie należy w związku z tym uznawać za część strefy chronionej w odniesieniu do Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al.

(7) Irlandia wystąpiła z wnioskiem o uznanie swojego terytorium za strefę chronioną w odniesieniu do Thaumetopoea pityocampa Denis & Schiffermüller. Na podstawie badań przeprowadzonych w latach 2018 i 2019 Irlandia przedstawiła dowody na to, że powyższy agrofag nie występuje na jej terytorium pomimo istnienia tam korzystnych dla niego warunków. Konieczne jest jednak prowadzenie dalszych badań. Należy zatem uznać Irlandię za tymczasową strefę chronioną w odniesieniu do Thaumetopoea pityocampa Denis & Schiffermüller do dnia 30 kwietnia 2023 r.

(8) W celu zapewnienia spójności ze zmianami w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 zawierającym wykaz stref chronionych i odnośnych agrofagów kwarantannowych dla strefy chronionej, należy wprowadzić odpowiednie zmiany w załącznikach IX i X do wspomnianego rozporządzenia zawierających odpowiednio wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, których wprowadzanie do niektórych stref chronionych jest zakazane, oraz wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, które mają być wprowadzane do stref chronionych lub przemieszczane w obrębie tych stref oraz odpowiadające im wymogi szczególne.

(9) Na podstawie informacji otrzymanych od Portugalii wyspa Terceira została już wyłączona - rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/2210 3  - z chronionej strefy Portugalii określonej w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 w odniesieniu do Gonipterus scutellatus Gyllenhal, przy czym w załączniku X do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 nie wprowadzono odpowiedniej zmiany. Należy zatem zmienić odniesienie do tej strefy chronionej w powyższym załączniku.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/2072.

(11) Aby zapewnić jasność, zmiany dotyczące obszarów, które zostały uznane za strefy chronione na podstawie rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 do dnia 30 kwietnia 2020 r., powinny mieć zastosowanie z mocą wsteczną od dnia 1 maja 2020 r.

(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2019/2072 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 13 ust. 2 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) nie podlegają wymogom szczególnym określonym w załączniku VIII lub załączniku X do niniejszego rozporządzenia ani wymogom przewidzianym w aktach wykonawczych przyjętych na podstawie art. 28 ust. 1, art. 30 ust. 1 lub art. 49 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031.";

2)
w załączniku III wprowadza się zmiany zgodnie z częścią 1 załącznika do niniejszego rozporządzenia;
3)
w załączniku IX wprowadza się zmiany zgodnie z częścią 2 załącznika do niniejszego rozporządzenia;
4)
w załączniku X wprowadza się zmiany zgodnie z częścią 3 załącznika do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Jednak następujące przepisy stosuje się od dnia 1 maja 2020 r.:

art. 1 pkt 2, z wyjątkiem części 1 pkt 2 załącznika,
art. 1 pkt 3,
art. 1 pkt 4, z wyjątkiem części 3 pkt 3 załącznika.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 maja 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

CZĘŚĆ  1

Zmiany w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072

W tabeli w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w sekcji
a)
"Bakterie" pkt 1 kolumna trzecia "Strefy chronione" wprowadza się następujące zmiany:
a)
ppkt d) otrzymuje brzmienie:

"d) Włochy (Abruzja, Apulia, Basilicata, Kalabria, Kampania (z wyjątkiem gmin Agerola, Gragnano, Lettere, Pimonte i Vico Equense w prowincji Neapol; Amalfi, Atrani, Conca dei Marini, Corbara, Furore, Maiori, Minori, Positano, Praiano, Ravello, Scala i Tramonti w prowincji Salerno), Lacjum, Liguria, Lombardia (z wyjątkiem prowincji Mediolan, Mantua, Sondrio i Varese oraz gmin Bovisio Masciago, Cesano Maderno, Desio, Limbiate, Nova Milanese i Varedo w prowincji Monza i Brianza), Marche (z wyjątkiem gmin Colli al Metauro, Fano, Pesaro i San Costanzo w prowincji Pesaro i Urbino), Molise, Sardynia, Sycylia (z wyjątkiem gminy Cesarò w prowincji Mesyna, Maniace, Bronte, Adrano w prowincji Katania oraz Centuripe, Regalbuto i Troina w prowincji Enna), Toskania, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto (z wyjątkiem prowincji Rovigo i Wenecja, gmin Barbona, Boara Pisani, Castelbaldo, Masi, Piacenza d'Adige, S. Urbano i Vescovana w prowincji Padwa oraz gmin Albaredo d'Adige, Angiari, Arcole, Belfiore, Bevilacqua, Bonavigo, Boschi S. Anna, Bovolone, Buttapietra, Caldiero, Casaleone, Cas- tagnaro, Castel d'Azzano, Cerea, Cologna Veneta, Concamarise, Erbè, Gazzo Veronese, Isola della Scala, Isola Rizza, Legnago, Minerbe, Mozzecane, Nogara, Nogarole Rocca, Oppeano, Palù, Povegliano Veronese, Pressana, Ronco all'Adige, Roverchiara, Roveredo di Guà, San Bonifacio, Sanguinetto, San Pietro di Morubbio, San Giovanni Lupatoto, Salizzole, San Martino Buon Albergo, Sommacampagna, Sorgà, Terrazzo, Trevenzuolo, Valeg- gio sul Mincio, Veronella, Villa Bartolomea, Villafranca di Verona, Vigasio, Zevio, Zimella w prowincji Werona));";

b)
ppkt g)-k) otrzymują brzmienie:

"g) Irlandia (z wyjątkiem miasta Galway);

h) Litwa (z wyjątkiem gminy Kédainiai w okręgu kowieńskim);

i) Słowenia (z wyjątkiem regionów: Gorenjska, Koroška, Maribor i Notranjska oraz gmin Dol pri Ljubljani, Lendava, Litija, Moravče, Renče-Vogrsko, Velika Polana i Žužemberk oraz wsi Fużina, Gabrovčec, Glogovica, Gorenja vas, Gradiček, Grintovec, Ivančna Gorica, Krka, Krška vas, Male Lese, Malo Črnelo, Malo Globoko, Marinča vas, Mleščevo, Mrzlo Polje, Muljava, Podbukovje, Potok pri Muljavi, Šentvid pri Stični, Škrjanče, Trebnja Gorica, Velike Lese, Veliko Črnelo, Veliko Globoko, Vir pri Stični, Vrhpolje pri Šentvidu, Zagradec i Znojile pri Krki w gminie Ivančna Gorica);

j) Słowacja (z wyjątkiem powiatu Dunajská Streda, gmin Hronovce i Hronské Kľačany w powiecie Levice; Dvory nad Žitavou w powiecie Nové Zámky; Málinec w powiecie Poltár; Valice, Jesenské i Rimavská Sobota w powiecie Rimavská Sobota; Hrhov w powiecie Rožňava; Veľké Ripňany w powiecie Topoľčany; Kazimír, Luhyňa, Malý Horeš, Svätuše i Zatín w powiecie Trebišov).";

2)
w sekcji c) "Owady i roztocza" pkt 19 otrzymuje brzmienie:
"19.Thaumetopoea pityocampa Denis & SchiffermüllerTHAUPIa) do dnia 30 kwietnia 2023 r.: Irlandia;

b) Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna)."

CZĘŚĆ  2

Zmiany w załączniku IX do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072

W załączniku IX do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w pkt 1 kolumna trzecia "Strefy chronione" wprowadza się następujące zmiany:
a)
ppkt e) otrzymuje brzmienie:

"e) Włochy (Abruzja, Apulia, Basilicata, Kalabria, Kampania (z wyjątkiem gmin Agerola, Gragnano, Lettere, Pimonte i Vico Equense w prowincji Neapol; Amalfi, Atrani, Conca dei Marini, Corbara, Furore, Maiori, Minori, Positano, Praiano, Ravello, Scala i Tramonti w prowincji Salerno), Lacjum, Liguria, Lombardia (z wyjątkiem prowincji Mediolan, Mantua, Sondrio i Varese oraz gmin Bovisio Masciago, Cesano Maderno, Desio, Limbiate, Nova Milanese i Varedo w prowincji Monza i Brianza), Marche (z wyjątkiem gmin Colli al Metauro, Fano, Pesaro i San Costanzo w prowincji Pesaro i Urbino), Molise, Sardynia, Sycylia (z wyjątkiem gminy Cesarò w prowincji Mesyna, Maniace, Bronte, Adrano w prowincji Katania oraz Centuripe, Regalbuto i Troina w prowincji Enna), Toskania, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto (z wyjątkiem prowincji Rovigo i Wenecja, gmin Barbona, Boara Pisani, Castelbaldo, Masi, Piacenza d'Adige, S. Urbano i Vescovana w prowincji Padwa oraz gmin Albaredo d'Adige, Angiari, Arcole, Belfiore, Bevilacqua, Bonavigo, Boschi S. Anna, Bovolone, Buttapietra, Caldiero, Casaleone, Cas- tagnaro, Castel d'Azzano, Cerea, Cologna Veneta, Concamarise, Erbè, Gazzo Veronese, Isola della Scala, Isola Rizza, Legnago, Minerbe, Mozzecane, Nogara, Nogarole Rocca, Oppeano, Palù, Povegliano Veronese, Pressana, Ronco all'Adige, Roverchiara, Roveredo di Guà, San Bonifacio, Sanguinetto, San Pietro di Morubbio, San Giovanni Lupatoto, Salizzole, San Martino Buon Albergo, Sommacampagna, Sorgà, Terrazzo, Trevenzuolo, Valeg- gio sul Mincio, Veronella, Villa Bartolomea, Villafranca di Verona, Vigasio, Zevio, Zimella w prowincji Werona));";

b)
ppkt g)-i) otrzymują brzmienie:

"g) Litwa (z wyjątkiem gminy Kédainiai w okręgu kowieńskim);

h) Słowenia (z wyjątkiem regionów: Gorenjska, Koroška, Maribor i Notranjska oraz gmin Dol pri Ljubljani, Lendava, Litija, Moravče, Renče-Vogrsko, Velika Polana i Žužemberk oraz wsi Fużina, Gabrovčec, Glogovica, Gorenja vas, Gradiček, Grintovec, Ivančna Gorica, Krka, Krška vas, Male Lese, Malo Črnelo, Malo Globoko, Marinča vas, Mleščevo, Mrzlo Polje, Muljava, Podbukovje, Potok pri Muljavi, Šentvid pri Stični, Škrjanče, Trebnja Gorica, Velike Lese, Veliko Črnelo, Veliko Globoko, Vir pri Stični, Vrhpolje pri Šentvidu, Zagradec i Znojile pri Krki w gminie Ivančna Gorica);

i) Słowacja (z wyjątkiem powiatu Dunajská Streda, gmin Hronovce i Hronské Kľačany w powiecie Levice; Dvory nad Žitavou w powiecie Nové Zámky; Málinec w powiecie Poltár; Valice, Jesenské i Rimavská Sobota w powiecie Rimavská Sobota; Hrhov w powiecie Rožňava; Veľké Ripňany w powiecie Topoľčany; Kazimír, Luhyňa, Malý Horeš, Svätuše i Zatín w powiecie Trebišov);";

2)
w pkt 2 kolumna trzecia "Strefy chronione" wprowadza się następujące zmiany:
a)
ppkt e) otrzymuje brzmienie:

"e) Włochy (Abruzja, Apulia, Basilicata, Kalabria, Kampania (z wyjątkiem gmin Agerola, Gragnano, Lettere, Pimonte i Vico Equense w prowincji Neapol; Amalfi, Atrani, Conca dei Marini, Corbara, Furore, Maiori, Minori, Positano, Praiano, Ravello, Scala i Tramonti w prowincji Salerno), Lacjum, Liguria, Lombardia (z wyjątkiem prowincji Mediolan, Mantua, Sondrio i Varese oraz gmin Bovisio Masciago, Cesano Maderno, Desio, Limbiate, Nova Milanese i Varedo w prowincji Monza i Brianza), Marche (z wyjątkiem gmin Colli al Metauro, Fano, Pesaro i San Costanzo w prowincji Pesaro i Urbino), Molise, Sardynia, Sycylia (z wyjątkiem gminy Cesarò w prowincji Mesyna, Maniace, Bronte, Adrano w prowincji Katania oraz Centuripe, Regalbuto i Troina w prowincji Enna), Toskania, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto (z wyjątkiem prowincji Rovigo i Wenecja, gmin Barbona, Boara Pisani, Castelbaldo, Masi, Piacenza d'Adige, S. Urbano i Vescovana w prowincji Padwa oraz gmin Albaredo d'Adige, Angiari, Arcole, Belfiore, Bevilacqua, Bonavigo, Boschi S. Anna, Bovolone, Buttapietra, Caldiero, Casaleone, Cas- tagnaro, Castel d'Azzano, Cerea, Cologna Veneta, Concamarise, Erbè, Gazzo Veronese, Isola della Scala, Isola Rizza, Legnago, Minerbe, Mozzecane, Nogara, Nogarole Rocca, Oppeano, Palù, Povegliano Veronese, Pressana, Ronco all'Adige, Roverchiara, Roveredo di Guà, San Bonifacio, Sanguinetto, San Pietro di Morubbio, San Giovanni Lupatoto, Salizzole, San Martino Buon Albergo, Sommacampagna, Sorgà, Terrazzo, Trevenzuolo, Valeg- gio sul Mincio, Veronella, Villa Bartolomea, Villafranca di Verona, Vigasio, Zevio, Zimella w prowincji Werona));";

b)
ppkt g)-i) otrzymują brzmienie:

"g) Litwa (z wyjątkiem gminy Kédainiai w okręgu kowieńskim);

h) Słowenia (z wyjątkiem regionów: Gorenjska, Koroška, Maribor i Notranjska oraz gmin Dol pri Ljubljani, Lendava, Litija, Moravče, Renče-Vogrsko, Velika Polana i Žužemberk oraz wsi Fużina, Gabrovčec, Glogovica, Gorenja vas, Gradiček, Grintovec, Ivančna Gorica, Krka, Krška vas, Male Lese, Malo Črnelo, Malo Globoko, Marinča vas, Mleščevo, Mrzlo Polje, Muljava, Podbukovje, Potok pri Muljavi, Šentvid pri Stični, Škrjanče, Trebnja Gorica, Velike Lese, Veliko Črnelo, Veliko Globoko, Vir pri Stični, Vrhpolje pri Šentvidu, Zagradec i Znojile pri Krki w gminie Ivančna Gorica);

i) Słowacja (z wyjątkiem powiatu Dunajská Streda, gmin Hronovce i Hronské Kľačany w powiecie Levice; Dvory nad Žitavou w powiecie Nové Zámky; Málinec w powiecie Poltár; Valice, Jesenské i Rimavská Sobota w powiecie Rimavská Sobota; Hrhov w powiecie Rožňava; Veľké Ripňany w powiecie Topoľčany; Kazimír, Luhyňa, Malý Horeš, Svätuše i Zatín w powiecie Trebišov);".

CZĘŚĆ  3

Zmiany w załączniku X do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072

W załączniku X do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w pkt 3 kolumna czwarta "Strefy chronione" wprowadza się następujące zmiany:
a)
ppkt e) otrzymuje brzmienie:

"e) Włochy (Abruzja, Apulia, Basilicata, Kalabria, Kampania (z wyjątkiem gmin Agerola, Gragnano, Lettere, Pimonte i Vico Equense w prowincji Neapol; Amalfi, Atrani, Conca dei Marini, Corbara, Furore, Maiori, Minori, Positano, Praiano, Ravello, Scala i Tramonti w prowincji Salerno), Lacjum, Liguria, Lombardia (z wyjątkiem prowincji Mediolan, Mantua, Sondrio i Varese oraz gmin Bovisio Masciago, Cesano Maderno, Desio, Limbiate, Nova Milanese i Varedo w prowincji Monza i Brianza), Marche (z wyjątkiem gmin Colli al Metauro, Fano, Pesaro i San Costanzo w prowincji Pesaro i Urbino), Molise, Sardynia, Sycylia (z wyjątkiem gminy Cesarò w prowincji Mesyna, Maniace, Bronte, Adrano w prowincji Katania oraz Centuripe, Regalbuto i Troina w prowincji Enna), Toskania, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto (z wyjątkiem prowincji Rovigo i Wenecja, gmin Barbona, Boara Pisani, Castelbaldo, Masi, Piacenza d'Adige, S. Urbano i Vescovana w prowincji Padwa oraz gmin Albaredo d'Adige, Angiari, Arcole, Belfiore, Bevilacqua, Bonavigo, Boschi S. Anna, Bovolone, Buttapietra, Caldiero, Casaleone, Cas- tagnaro, Castel d'Azzano, Cerea, Cologna Veneta, Concamarise, Erbè, Gazzo Veronese, Isola della Scala, Isola Rizza, Legnago, Minerbe, Mozzecane, Nogara, Nogarole Rocca, Oppeano, Palù, Povegliano Veronese, Pressana, Ronco all'Adige, Roverchiara, Roveredo di Guà, San Bonifacio, Sanguinetto, San Pietro di Morubbio, San Giovanni Lupatoto, Salizzole, San Martino Buon Albergo, Sommacampagna, Sorgà, Terrazzo, Trevenzuolo, Valeg- gio sul Mincio, Veronella, Villa Bartolomea, Villafranca di Verona, Vigasio, Zevio, Zimella w prowincji Werona))";

b)
ppkt g)-i) otrzymują brzmienie:

"g) Litwa (z wyjątkiem gminy Kédainiai w okręgu kowieńskim)

h) Słowenia (z wyjątkiem regionów: Gorenjska, Koroška, Maribor i Notranjska oraz gmin Dol pri Ljubljani, Lendava, Litija, Moravče, Renče-Vogrsko, Velika Polana i Žužemberk oraz wsi Fużina, Gabrovčec, Glogovica, Gorenja vas, Gradiček, Grintovec, Ivančna Gorica, Krka, Krška vas, Male Lese, Malo Črnelo, Malo Globoko, Marinča vas, Mleščevo, Mrzlo Polje, Muljava, Podbukovje, Potok pri Muljavi, Šentvid pri Stični, Škrjanče, Trebnja Gorica, Velike Lese, Veliko Črnelo, Veliko Globoko, Vir pri Stični, Vrhpolje pri Šentvidu, Zagradec i Znojile pri Krki w gminie Ivančna Gorica)

i) Słowacja (z wyjątkiem powiatu Dunajská Streda, gmin Hronovce i Hronské Kľačany w powiecie Levice; Dvory nad Žitavou w powiecie Nové Zámky; Málinec w powiecie Poltár; Valice, Jesenské i Rimavská Sobota w powiecie Rimavská Sobota; Hrhov w powiecie Rožňava; Veľké Ripňany w powiecie Topoľčany; Kazimír, Luhyňa, Malý Horeš, Svätuše i Zatín w powiecie Trebišov)";

2)
w pkt 9 kolumna czwarta "Strefy chronione" wprowadza się następujące zmiany:
a)
ppkt e) otrzymuje brzmienie:

"e) Włochy (Abruzja, Apulia, Basilicata, Kalabria, Kampania (z wyjątkiem gmin Agerola, Gragnano, Lettere, Pimonte i Vico Equense w prowincji Neapol; Amalfi, Atrani, Conca dei Marini, Corbara, Furore, Maiori, Minori, Positano, Praiano, Ravello, Scala i Tramonti w prowincji Salerno), Lacjum, Liguria, Lombardia (z wyjątkiem prowincji Mediolan, Mantua, Sondrio i Varese oraz gmin Bovisio Masciago, Cesano Maderno, Desio, Limbiate, Nova Milanese i Varedo w prowincji Monza i Brianza), Marche (z wyjątkiem gmin Colli al Metauro, Fano, Pesaro i San Costanzo w prowincji Pesaro i Urbino), Molise, Sardynia, Sycylia (z wyjątkiem gminy Cesarò w prowincji Mesyna, Maniace, Bronte, Adrano w prowincji Katania oraz Centuripe, Regalbuto i Troina w prowincji Enna), Toskania, Umbria, Valle d'Aosta, Veneto (z wyjątkiem prowincji Rovigo i Wenecja, gmin Barbona, Boara Pisani, Castelbaldo, Masi, Piacenza d'Adige, S. Urbano i Vescovana w prowincji Padwa oraz gmin Albaredo d'Adige, Angiari, Arcole, Belfiore, Bevilacqua, Bonavigo, Boschi S. Anna, Bovolone, Buttapietra, Caldiero, Casaleone, Cas- tagnaro, Castel d'Azzano, Cerea, Cologna Veneta, Concamarise, Erbè, Gazzo Veronese, Isola della Scala, Isola Rizza, Legnago, Minerbe, Mozzecane, Nogara, Nogarole Rocca, Oppeano, Palù, Povegliano Veronese, Pressana, Ronco all'Adige, Roverchiara, Roveredo di Guà, San Bonifacio, Sanguinetto, San Pietro di Morubbio, San Giovanni Lupatoto, Salizzole, San Martino Buon Albergo, Sommacampagna, Sorgà, Terrazzo, Trevenzuolo, Valeg- gio sul Mincio, Veronella, Villa Bartolomea, Villafranca di Verona, Vigasio, Zevio, Zimella w prowincji Werona))";

b)
ppkt g)-i) otrzymują brzmienie:

"g) Litwa (z wyjątkiem gminy Kédainiai w okręgu kowieńskim)

h) Słowenia (z wyjątkiem regionów: Gorenjska, Koroška, Maribor i Notranjska oraz gmin Dol pri Ljubljani, Lendava, Litija, Moravče, Renče-Vogrsko, Velika Polana i Žužemberk oraz wsi Fużina, Gabrovčec, Glogovica, Gorenja vas, Gradiček, Grintovec, Ivančna Gorica, Krka, Krška vas, Male Lese, Malo Črnelo, Malo Globoko, Marinča vas, Mleščevo, Mrzlo Polje, Muljava, Podbukovje, Potok pri Muljavi, Šentvid pri Stični, Škrjanče, Trebnja Gorica, Velike Lese, Veliko Črnelo, Veliko Globoko, Vir pri Stični, Vrhpolje pri Šentvidu, Zagradec i Znojile pri Krki w gminie Ivančna Gorica)

i) Słowacja (z wyjątkiem powiatu Dunajská Streda, gmin Hronovce i Hronské Kľačany w powiecie Levice; Dvory nad Žitavou w powiecie Nové Zámky; Málinec w powiecie Poltár; Valice, Jesenské i Rimavská Sobota w powiecie Rimavská Sobota; Hrhov w powiecie Rožňava; Veľké Ripňany w powiecie Topoľčany; Kazimír, Luhyňa, Malý Horeš, Svätuše i Zatín w powiecie Trebišov)";

3)
w pkt 16 tekst w czwartej kolumnie "Strefy chronione" otrzymuje brzmienie:

"a) Irlandia

b) Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna)";

4)
w pkt 19 tekst w czwartej kolumnie "Strefy chronione" otrzymuje brzmienie:

"a) Grecja

b) Portugalia (Azory z wyjątkiem wyspy Terceira)".

1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/2072 z dnia 28 listopada 2019 r. ustanawiające jednolite warunki wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin i uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 690/2008 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2019 (Dz.U. L 319 z 10.12.2019, s. 1).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2210 z dnia 22 grudnia 2020 r. zmieniające załączniki III, VI, VII, IX, X, XI i XII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2072 w odniesieniu do wymogów dotyczących strefy chronionej Irlandii Północnej oraz zakazów i wymogów dotyczących wprowadzania do Unii roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów ze Zjednoczonego Królestwa (Dz.U. L 438 z 28.12.2020, s. 28).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.