Rozporządzenie wykonawcze 2020/967 ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące charakterystyki sygnału i stosowania dźwiękowych urządzeń odstraszających, o których mowa w części A załącznika XIII do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 w sprawie zachowania zasobów rybnych i ochrony ekosystemów morskich za pomocą środków technicznych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2020.213.4

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 lipca 2020 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/967
z dnia 3 lipca 2020 r.
ustanawiające szczegółowe zasady dotyczące charakterystyki sygnału i stosowania dźwiękowych urządzeń odstraszających, o których mowa w części A załącznika XIII do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 w sprawie zachowania zasobów rybnych i ochrony ekosystemów morskich za pomocą środków technicznych

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie zachowania zasobów rybnych i ochrony ekosystemów morskich za pomocą środków technicznych 1 , w szczególności jego art. 24 ust. 1 lit. e),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Opracowano wiele urządzeń dźwiękowych w celu odstraszania waleni od sieci rybackich, które to urządzenia okazały się skuteczne w ograniczaniu przyłowu gatunków waleni podczas połowów sieciami stawnymi. Stosowanie takich urządzeń jest wymagane na obszarach i łowiskach o znanych lub dających się przewidzieć wysokich poziomach przyłowu waleni, jak określono w części A pkt 1.1 załącznika XIII do rozporządzenia (UE) 2019/1241.

(2) Rozporządzenie (UE) 2019/1241 upraszcza istniejące ramy prawne w zakresie technicznych środków ochrony w Unii Europejskiej, które z biegiem lat stały się bardzo złożone. W ramach uproszczenia rozporządzenie (UE) 2019/1241 uchyliło rozporządzenie Rady (WE) nr 812/2004 2  ustanawiające środki dotyczące przypadkowych odłowów waleni na łowiskach i przejęło jedynie podstawowe środki techniczne mające na celu ograniczenie przypadkowych połowów, takie jak wymóg stosowania narzędzi połowowych na określonych obszarach z użyciem dźwiękowych urządzeń odstraszających w celu ograniczenia przypadkowych połowów waleni.

(3) Szczegółowe specyfikacje techniczne dotyczące skuteczności dźwiękowych urządzeń odstraszających, które to specyfikacje zostały ustanowione w art. 3 i załączniku II do rozporządzenia Rady (WE) nr 812/2004, nie zostały przejęte w rozporządzeniu (UE) 2019/1241. W związku z tym w niniejszym rozporządzeniu należy określić takie szczegółowe specyfikacje techniczne lub warunki stosowania dźwiękowych urządzeń odstraszających, które są obecnie wymagane zgodnie z częścią A pkt 1.1 załącznika XIII do rozporządzenia (UE) 2019/1241, podobnie jak te określone uprzednio w art. 3 i załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 812/2004.

(4) Niemniej jednak zgodnie z opinią Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF) 3  opracowywanie nowych dźwiękowych urządzeń odstraszających nie powinno być ograniczane specyfikacjami technicznymi. Do celów niniejszego rozporządzenia państwa członkowskie powinny zatem mieć możliwość zezwolenia na stosowanie nowo opracowanych i skutecznych rodzajów dźwiękowych urządzeń odstraszających niezgodnych ze specyfikacjami technicznymi określonymi w niniejszym rozporządzeniu, pod warunkiem że istnieją dowody na to, że takie urządzenia są przynajmniej tak samo skuteczne w ograniczaniu przypadkowych połowów gatunków waleni, jak te określone w rozporządzeniu (UE) 2019/1241 (w tym w dalszych przepisach wykonawczych przyjętych na mocy niniejszego rozporządzenia). Należy zatem ustanowić warunki, na jakich państwa członkowskie mogą zezwolić na stosowanie dźwiękowych urządzeń odstraszających, które są zgodne z takimi alternatywnymi specyfikacjami technicznymi lub warunkami.

(5) W świetle niedociągnięć stwierdzonych w sprawozdaniach na temat kontroli i wdrażania przepisów dotyczących specyfikacji technicznych w odniesieniu do stosowania dźwiękowych urządzeń odstraszających, które to sprawozdania Komisja otrzymała do tej pory, w niniejszym rozporządzeniu należy wyjaśnić, że dźwiękowe urządzenia odstraszające muszą działać podczas całej operacji połowowej, a nie tylko w momencie zarzucania sieci.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ustanawia szczegółowe przepisy dotyczące charakterystyki sygnału i stosowania dźwiękowych urządzeń odstraszających, o których mowa w części A załącznika XIII do rozporządzenia (UE) 2019/1241.

Artykuł  2
1. 
Kapitanowie unijnych statków rybackich zapewniają pełną operacyjność dźwiękowych urządzeń odstraszających, o których mowa w pkt 1.1 załącznika XIII do rozporządzenia (UE) 2019/1241, podczas całej operacji połowowej.
2. 
Takie dźwiękowe urządzenia odstraszające są zgodne z jednym z zestawów specyfikacji technicznych i warunków stosowania określonych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
3. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 2 państwa członkowskie mogą zezwolić na stosowanie dźwiękowych urządzeń odstraszających, które nie spełniają specyfikacji technicznych lub warunków stosowania określonych w załączniku, pod warunkiem że takie urządzenia są przynajmniej jednakowo skuteczne w ograniczaniu przypadkowych połowów waleni, jak dźwiękowe urządzenia odstraszające spełniające specyfikacje techniczne lub warunki stosowania określone w załączniku, i że zostało to należycie udokumentowane.
4. 
Państwa członkowskie informują Komisję o zezwoleniach wydanych zgodnie z ust. 3, w ciągu dwóch miesięcy od daty ich wydania.
5. 
Do powiadomienia, o którym mowa w ust. 4, załącza się szczegółowe informacje techniczne i naukowe dotyczące dźwiękowych urządzeń odstraszających, na które wydano zezwolenia zgodnie z ust. 3, oraz ich wpływu na przypadkowe połowy waleni.
Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzydziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 3 lipca 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK:

SPECYFIKACJE TECHNICZNE I WARUNKI STOSOWANIA DŹWIĘKOWYCH URZĄDZEŃ ODSTRASZAJĄCYCH

Wszystkie dźwiękowe urządzenia odstraszające stosowane na podstawie art. 2 ust. 2 spełniają warunki jednego z poniższych zestawów właściwości charakterystycznych sygnału i stosowania:
Zestaw 1Zestaw 2
Charakterystyka sygnału
Synteza sygnałuCyfrowaAnalogowa
Tonalna/szerokopasmowaSzerokopasmowa/tonalnaTonalna
Poziomy źródłowe (maks.-min.) Re 1 μPa@1 m145 dB130-150dB
Częstotliwość podstawowaa) 20-160 KHz

Szerokopasmowa/tonalna

10 kHz
b) 10 kHz tonalna
Harmoniczne o wysokich częstotliwościachTakTak
Czas trwania impulsu (nominalny)300 ms300 ms
Okres międzyimpulsowya) 4-30 sekund randomizowany

b) 4 sekundy

4 sekundy
Właściwości stosowania
Maksymalny odstęp między dwoma dźwiękowymi urządzeniami odstraszającymi wzdłuż sieci200 m przy jednym dźwiękowym urządzeniu odstraszającym na każdym końcu sieci (lub kombinacji sieci połączonych razem)100 m przy jednym dźwiękowym urządzeniu odstraszającym na każdym końcu sieci (lub kombinacji sieci połączonych razem)
1 Dz.U. L 198 z 25.7.2019, s. 105.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 812/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. ustanawiające środki dotyczące przypadkowych odłowów waleni na łowiskach i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 88/98 (Dz.U. L 150 z 30.4.2004, s. 12).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.