Rozporządzenie wykonawcze 2020/958 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2020.211.7

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 lipca 2020 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2020/958
z dnia 26 czerwca 2020 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez posiadacza przez pewien okres zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 26 czerwca 2020 r.
W imieniu Komisji, za Przewodniczącą,
Philip KERMODE
p.o. Dyrektor Generalny Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Artykuł, tzw. pudełko do prezentacji, wyrobu o wymiarach w przybliżeniu 21 cm * 21 cm * 8 cm, wykonane z tektury pokrytej papierem dekoracyjnym. Artykuł posiada wkładkę z cienkiego tworzywa sztucznego, która jest ukształtowana tak, aby przytrzymywać kilka produktów kosmetycznych w wyznaczonych miejscach. Artykuł posiada wieczko, w którym znajduje się okienko z przezroczystego tworzywa sztucznego, dzięki któremu widoczne są produkty kosmetyczne.

Zob. ilustracja (*).

4819 50 00Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1., 3. b) i 6. Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 4819 i 4819 50 00. Wyklucza się klasyfikację do kodu CN 4202 99 00 jako pojemnik podobny do pojemników na butelki i pudełka na biżuterię ze względu na konstrukcję artykułu (zwłaszcza jego trwałość), która nie nadaje się do długotrwałego użytkowania. (Zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 4202, akapit siódmy, opisujące obiektywne cechy pojemników z wieczkami podobnych do pudełek na biżuterię). Wkładka z cienkiego tworzywa sztucznego traci swój kształt lub pęka po kilkakrotnym wyjęciu i ponownym umieszczeniu w niej produktów kosmetycznych.

Artykuł jest przewidziany do pakowania, transportu i sprzedaży produktów kosmetycznych, posiada również wartość dekoracyjną w rozumieniu Not wyjaśniających do Systemu Zharmonizowanego do pozycji 4819, pkt A akapit pierwszy. Wkładka przytrzymuje produkty kosmetyczne podczas transportu, a przezroczyste okienko na wieczku pojemnika umożliwia prezentację produktów kosmetycznych do celów sprzedaży.

Zasadniczy charakter nadaje artykułowi opakowanie tekturowe, a nie wkładka z tworzywa sztucznego, która jedynie służy do przytrzymywania produktów kosmetycznych.

Artykuł należy zatem klasyfikować do kodu CN 4819 50 00 jako pozostałe opakowania.

(*) (*) Ilustracja ma charakter wyłącznie informacyjny.
grafika
1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.