Rozporządzenie wykonawcze 2016/1760 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2016.269.6

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 października 2016 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/1760
z dnia 28 września 2016 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny 1 , w szczególności jego art. 57 ust. 4 i art. 58 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 2 , konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towaru, o którym mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez osobę, której udzielono tej informacji, przez pewien okres, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013. Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 34 ust. 9 rozporządzenia (UE) nr 952/2013.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 września 2016 r.

W imieniu Komisji,

za Przewodniczącego,

Stephen QUEST
Dyrektor Generalny ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Urządzenie składające się z akceptora banknotów i kaset na banknoty (tzw. jednostka przepływu banknotów) o wymiarach całkowitych w przybliżeniu 10 cm × 24 cm × 44 cm.

Akceptor banknotów używa technologii optycznej skanowania, aby sprawdzić autentyczność banknotów zgodnie z wcześniej zdefiniowanymi specyfikacjami.

Banknoty, które zostały zatwierdzone przez akceptor, przechodzą do kasety na banknoty. Po napełnieniu kasety (zazwyczaj 30 banknotów) banknoty są automatycznie sortowane i rozprowadzane do innych kaset o pojemności zazwyczaj 300 banknotów.

Urządzenie jest wykorzystywane na przykład w automatach do gry, automatach sprzedających, automatach parkingowych itp. do płacenia za otrzymane usługi lub towary.

Urządzenie może również wydawać banknoty.

Urządzenie jest zawsze podłączone do tzw. kontrolera hosta (brak podczas przedstawiania), który kontroluje wcześniej zdefiniowane specyfikacje i przepływ banknotów do poszczególnych kaset na banknoty.

Zob. ilustracja (*).

8472 90 70Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 8472, 8472 90 i 8472 90 70.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 9031 jako przyrząd pomiarowy lub kontrolny, ponieważ urządzenie jest czymś więcej niż przyrządem kontrolnym objętym tą pozycją. Oprócz sprawdzania autentyczności banknotów wykonuje ono również inne funkcje, takie jak sortowanie i dystrybucja banknotów pomiędzy różnymi kasetami do przechowywania banknotów oraz wydawanie banknotów. Wszystkie funkcje wykonywane przez to urządzenie objęte są pozycją 8472.

Urządzenie należy zatem klasyfikować do kodu CN 8472 90 70 jako maszyna biurowa.

(*) Ilustracja ma charakter wyłącznie informacyjny.
grafika
1 Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.