Rozporządzenie wykonawcze 2015/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do procedur i wzorów formularzy na potrzeby przedkładania informacji organowi sprawującemu nadzór nad grupą oraz na potrzeby wymiany informacji między organami nadzoru zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2015.295.11

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 listopada 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2015/2014
z dnia 11 listopada 2015 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do procedur i wzorów formularzy na potrzeby przedkładania informacji organowi sprawującemu nadzór nad grupą oraz na potrzeby wymiany informacji między organami nadzoru zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) 1 , w szczególności jej art. 249 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Bez uszczerbku dla innych form współpracy i wymiany informacji, które mogą mieć miejsce między organami nadzoru na zasadzie dwustronnej lub wielostronnej, procedury i wzory formularzy są konieczne szczególnie w celu ułatwienia sprawnej i spójnej wymiany informacji między organami nadzoru w ramach kolegiów organów nadzoru, ponieważ kolegium organów nadzoru powinno stanowić główną platformę wymiany informacji między organami nadzoru uczestniczącymi w nadzorze nad grupą.

(2) Te procedury i wzory formularzy są przeznaczone dla organów nadzoru wchodzących w skład kolegium organów nadzoru, które w ramach ustalenia dotyczącego koordynacji podejmują decyzję o informacjach wymaganych do celów działalności kolegium organów nadzoru oraz o trybie wymiany informacji na podstawie art. 357 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/35 2 .

(3) Skuteczne i sprawne sprawowanie nadzoru wymaga, by wymiana informacji i współpraca między organami nadzoru uwzględniały charakter, wielkość i złożoność grupy, dostępność i rodzaj informacji oraz najnowsze i najbardziej istotne dane.

(4) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

(5) Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych przeprowadził otwarte konsultacje społeczne w zakresie projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, przeanalizował potencjalne powiązane koszty i korzyści oraz zasięgnął opinii Grupy Interesariuszy z Sektora Ubezpieczeń i Reasekuracji powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wymiana informacji między organami nadzoru w ramach kolegiów organów nadzoru

Organy nadzoru wchodzące w skład kolegium organów nadzoru dokonują systematycznej wymiany informacji co najmniej raz do roku oraz, w stosownych przypadkach, na zasadzie doraźnej.

Artykuł  2

Termin wymiany informacji

1.
Organy nadzoru wchodzące w skład kolegium organów nadzoru uzgadniają termin każdej wymiany informacji zarówno w przypadku wymiany na zasadzie systematycznej, jak i na zasadzie doraźnej.
2.
Odstępstwa od uzgodnionych terminów są przedstawiane zainteresowanym organom nadzoru z wyprzedzeniem wraz z odpowiednim uzasadnieniem.
Artykuł  3

Sposoby wymiany informacji

Organy nadzoru wchodzące w skład kolegium organów nadzoru uzgadniają sposób zabezpieczonej elektronicznej wymiany informacji oraz format danych, w którym informacje te należy wymieniać.

Artykuł  4

Waluta

Jeżeli w ramach ustalenia dotyczącego koordynacji zawartego zgodnie z art. 248 ust. 4 dyrektywy 2009/138/WE organy nadzoru wchodzące w skład kolegium organów nadzoru nie zdecydują inaczej, organy nadzoru wyrażają kwoty w ramach wymiany informacji w ramach kolegium organów nadzoru w walucie, w której informacje te zostały przekazane.

Artykuł  5

Język

Jeżeli w ramach ustalenia dotyczącego koordynacji zawartego zgodnie z art. 248 ust. 4 dyrektywy 2009/138/WE organy nadzoru wchodzące w skład kolegium organów nadzoru nie zdecydują inaczej, organy nadzoru dokonują wymiany informacji przy zastosowaniu języka, który jest najpowszechniej rozumiany w ramach kolegium organów nadzoru.

Artykuł  6

Przegląd informacji podlegających wymianie w ramach kolegium organów nadzoru

Organ sprawujący nadzór nad grupą przedkłada pozostałym organom nadzoru wchodzącym w skład kolegium organów nadzoru przegląd informacji podlegających wymianie na podstawie art. 357 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując w tym celu wzór formularza zamieszczony w załączniku I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  7

Przekazywanie głównych wniosków wynikających z procesu nadzoru

1.
Pozostałe organy nadzoru wchodzące w skład kolegium organów nadzoru przedkładają organowi sprawującemu nadzór nad grupą główne wnioski wynikające z procesu nadzoru przeprowadzonego na poziomie zakładu na podstawie art. 357 ust. 2 lit. c) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując w tym celu wzór formularza zamieszczony w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
2.
Organ sprawujący nadzór nad grupą przedkłada pozostałym organom nadzoru wchodzącym w skład kolegium organów nadzoru główne wnioski wynikające z procesu nadzoru przeprowadzonego na poziomie grupy na podstawie art. 357 ust. 3 lit. a) ppkt (iii) rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/35, stosując w tym celu wzór formularza zamieszczony w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  8

Współpraca i wymiana informacji między organami nadzoru prowadzone poza kolegium organów nadzoru

1.
Jeżeli organ nadzoru wchodzący w skład kolegium organów nadzoru przekazuje informacje, które są istotne dla nadzoru nad grupą na zasadzie dwustronnej lub wielostronnej, niektórym z pozostałych organów nadzoru wchodzących w skład kolegium organów nadzoru, organ ten w rozsądnym terminie przekazuje te informacje organowi sprawującemu nadzór nad grupą. Organ sprawujący nadzór nad grupą zapewnia przekazanie tych informacji wszystkim pozostałym zainteresowanym organom nadzoru wchodzącym w skład kolegium organów nadzoru najpóźniej na kolejnym posiedzeniu kolegium.
2.
Jeżeli organ nadzoru wchodzący w skład kolegium organów nadzoru otrzymuje od osoby trzeciej informacje, które są istotne dla nadzoru nad grupą, i przekazuje te informacje niektórym z pozostałych organów nadzoru wchodzących w skład kolegium organów nadzoru, organ ten, z zastrzeżeniem ewentualnych ograniczeń związanych z poufnością nałożonych przez osobę trzecią lub przepisy prawa, w rozsądnym terminie przekazuje te informacje w najszerszym możliwym zakresie organowi sprawującemu nadzór nad grupą. Organ sprawujący nadzór nad grupą zapewnia przekazanie tych informacji wszystkim pozostałym zainteresowanym organom nadzoru wchodzącym w skład kolegium organów nadzoru najpóźniej na kolejnym posiedzeniu kolegium.
Artykuł  9

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 listopada 2015 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Przegląd informacji wymienianych w ramach kolegium organów nadzoru

Rodzaj informacji

Nazwa zakładu

Sprawozdanie na temat wypłacalności i kondycji finansowejRegularne sprawozdanie organów nadzoruFormularze sprawozdawczeGłówne wnioski z procesu nadzoruInne wybrane dane
Podmiot posiadający udziały kapitałowe w innym podmiocieElement
Częstotliwość
Termin
Jednostka zależnaElement
Częstotliwość
Termin
Inna jednostka powiązanaElement
Częstotliwość
Termin
W tym przeglądzie należy określić elementy wymienianych informacji, obejmujące stosowne części sprawozdań opisowych, stosowne formularze sprawozdawcze, główne wnioski wynikające z procesu nadzoru oraz inne wybrane dane, jak również terminy i częstotliwość wymiany informacji, zgodnie z ustaleniami dokonanymi w ramach kolegium organów nadzoru.

ZAŁĄCZNIK  II

Główne wnioski z procesu nadzoru

Nazwa pojedynczego zakładu lub grupy
Wynik oceny ryzyka oraz istotne planowane działania nadzorcze
Opis
Ustalenia w ramach wizyt i kontroli na miejscu oraz nadzoru bieżącego
Opis
Istotne środki nadzorcze
Opis
Główne wnioski z procesu nadzoru obejmują wynik oceny ryzyka, istotne planowane działania nadzorcze, ustalenia w ramach wizyt na miejscu, kontroli na miejscu i nadzoru bieżącego oraz istotne środki nadzorcze, zgodnie z ustaleniami dokonanymi w ramach kolegium organów nadzoru.
1 Dz.U. L 335 z 17.12.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/35 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) (Dz.U. L 12 z 17.1.2015, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/79/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 48).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.