Rozporządzenie wykonawcze 151/2010 kończące częściowy przegląd okresowy środków antydumpingowych stosowanych w przywozie niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2010.48.1

Akt indywidualny
Wersja od: 25 lutego 2010 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) NR 151/2010
z dnia 22 lutego 2010 r.
kończące częściowy przegląd okresowy środków antydumpingowych stosowanych w przywozie niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1225/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej(1) ("rozporządzenie podstawowe"), w szczególności jego art. 11 ust. 3 i art. 9 ust. 1,

uwzględniając wniosek przedstawiony przez Komisję Europejską po konsultacji z Komitetem Doradczym,

a także mając na uwadze, co następuje:

1. PROCEDURA

1.1. Obowiązujące środki

(1) Rozporządzeniem (WE) nr 260/2007(2) Rada nałożyła ostateczne cło antydumpingowe na przywóz niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. W przypadku trzech przedsiębiorstw objętych indywidualnymi stawkami celnymi stawki te wynoszą od 17 % do 38,8 %. Cło rezydualne wynosi 63,5 %.

1.2. Wniosek o dokonanie przeglądu

(2) W maju 2008 r. Komisja otrzymała od jednego z producentów eksportujących niektóre rodzaje elektrod wolframowych pochodzące z Chińskiej Republiki Ludowej wniosek o przeprowadzenie częściowego przeglądu okresowego na podstawie art. 11 ust. 3 rozporządzenia podstawowego.

(3) Wniosek został złożony przez Shandong Weldstone Tungsten Industry Co. Ltd. ("SWT" lub "wnioskodawca").

(4) Wnioskodawca przedstawił dowody prima facie wskazujące, że na podstawie porównania skonstruowanych wartości normalnych z cenami eksportowymi stosowanymi w wywozie do Unii margines dumpingu wydaje się być znacznie niższy niż obecny poziom środka i dalsze stosowanie środka na obecnym poziomie nie jest już konieczne w celu zrównoważenia skutków dumpingu.

1.3. Wszczęcie postępowania

(5) Po konsultacji z Komitetem Doradczym i po ustaleniu, że istnieją wystarczające dowody uzasadniające wszczęcie częściowego przeglądu okresowego, Komisja ogłosiła, w drodze publikacji zawiadomienia ("zawiadomienie o wszczęciu postępowania") w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej(3), wszczęcie częściowego przeglądu okresowego, zgodnie z art. 11 ust. 3 rozporządzenia podstawowego, ograniczonego do zbadania dumpingu w odniesieniu do SWT. "Produkt objęty postępowaniem" to ten sam produkt, którego dotyczy rozporządzenie Rady (WE) nr 260/2007, mianowicie spawalnicze elektrody wolframowe o zawartości wagowej wolframu co najmniej 94 %, inne niż otrzymane przez zwykłe spiekanie, przycięte na długość lub nie, objęte kodami CN ex 8101 99 10 i ex 8515 90 00 i pochodzące z Chińskiej Republiki Ludowej.

(6) Dochodzenie w sprawie dumpingu objęło okres od dnia 1 października 2007 r. do dnia 30 września 2008 r.

(7) Komisja oficjalnie powiadomiła wnioskodawcę, przedstawicieli przemysłu unijnego oraz przedstawicieli kraju wywozu o wszczęciu przeglądu. Zainteresowanym stronom dano możliwość przedstawienia uwag na piśmie oraz zgłoszenia wniosku o przesłuchanie w terminie określonym w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania.

2. WYCOFANIE WNIOSKU I ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA

(8) Pismem z dnia 9 listopada 2009 r. skierowanym do Komisji SWT wycofało swój wniosek dotyczący wszczęcia częściowego przeglądu okresowego środków antydumpingowych stosowanych względem przywozu niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. W świetle niedawnego kryzysu gospodarczego wnioskodawca ponownie rozważył ekonomiczną żywotność niektórych aspektów swojej działalności.

(9) Przedstawiciele przemysłu unijnego uznali, że powody wycofania wniosku przedstawione przez wnioskodawcę są nieistotne i nie do przyjęcia.

(10) Komisja jednak nie może uznać powodów wycofania wniosku za nieistotne, ponieważ wnioskodawca złożył wniosek już w maju 2008 r., a więc zanim zaczął się kryzys gospodarczy, i wycofał swój wniosek długo po rozpoczęciu się kryzysu, kiedy dochodzenie było jeszcze w toku i nie zostało zakończone.

(11) Rozważono, czy kontynuowanie dochodzenia przeglądowego z urzędu byłoby uzasadnione. Służby Komisji uznały, że zakończenie dochodzenia nie wpłynie na same środki antydumpingowe; nie otrzymano też żadnych istotnych argumentów świadczących o tym, że byłoby to sprzeczne z interesem Unii. Z tych względów dochodzenie przeglądowe powinno zostać zakończone.

(12) Zainteresowane strony zostały poinformowane o zamiarze zakończenia dochodzenia przeglądowego i miały możliwość przedstawienia uwag. Nie otrzymano żadnych uwag dających podstawę do zmiany wniosków wymienionych w motywach 10 i 11.

(13) Komisja stwierdza zatem, że przegląd dotyczący przywozu niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej powinien zostać zakończony bez zmiany obowiązujących środków antydumpingowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Częściowy przegląd tymczasowy środków antydumpingowych stosowanych w odniesieniu do przywozu niektórych rodzajów elektrod wolframowych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, wszczęty na podstawie art. 11 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1225/2009, zostaje niniejszym zakończony bez zmiany obowiązujących środków antydumpingowych.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 lutego 2010 r.
W imieniu Rady
C. ASHTON
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 343 z 22.12.2009, s. 51.

(2) Dz.U. L 72 z 13.3.2007, s. 1.

(3) Dz.U. C 309 z 4.12.2008, s. 11.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.