Rozporządzenie wykonawcze 1247/2011 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2011.319.34

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 grudnia 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 1247/2011
z dnia 29 listopada 2011 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1), w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich odnośnie do klasyfikacji towarów w Nomenklaturze scalonej, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez otrzymującego przez okres trzech miesięcy zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(2).

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Kodeksu Celnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa wydana przez organy celne państw członkowskich, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana przez okres trzech miesięcy zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 listopada 2011 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji
______

(1) Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.

(2) Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1.

ZAŁĄCZNIK 

Opis towarówKlasyfikacja (kod CN)Uzasadnienie
(1)(2)(3)
1. Artykuł w postaci modułu we własnej obudowie o wymiarach w przybliżeniu 11 cm × 7 cm × 5 cm (tak zwany "moduł wejść analogowych").

Moduł składa się z dwóch płytek drukowanych, zawierających interfejs wejściowy z czterema kanałami, przetwornik analogowo-cyfrowy, procesor oraz interfejs magistrali do podłączenia do sterownika programowalnego (PLC). Zakres napięcia wejściowego modułu wynosi od 0 V do 10 V prądu stałego.

Moduł odbiera z różnych urządzeń zewnętrznych sygnały analogowe, przedstawiające, np. pomiary temperatury, prędkości, przepływu lub masy.

Moduł przekształca i przetwarza te sygnały przed ich przekazaniem do PLC.

8538 90 99Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 2 b) do sekcji XVI oraz brzmienie kodów CN 8538, 8538 90 i 8538 90 99.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 8471 jako urządzenie wejściowe, ponieważ moduł stanowi interfejs pomiędzy urządzeniami zewnętrznymi a aparaturą sterowaną numerycznie objętą pozycją 8537.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 8536 jako przełącznik lub przekaźnik do wykonywania połączeń w obwodach elektrycznych lub do tych obwodów, ponieważ moduł odbiera, przekształca, przetwarza sygnały elektryczne i przekazuje je do PLC.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 8537 jako urządzenia do elektrycznego sterowania, ponieważ moduł sam nie steruje urządzeniami zewnętrznymi, a jedynie stanowi interfejs pomiędzy takimi urządzeniami a PLC.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 8543 jako maszyny i aparatura, elektryczne, posiadające indywidualne funkcje, niewymienione ani niewłączone gdzie indziej w dziale 85, gdyż przekształcanie sygnału analogowego na cyfrowy jest jedynie procesem pośrednim.

Ponieważ zamierzonym wykorzystaniem modułu jest odbieranie, przekształcanie i przetwarzanie sygnałów przedstawiających pomiary, otrzymywanych z urządzeń zewnętrznych oraz przekazywanie ich do PLC, moduł jest elementem zasadniczym do działania PLC objętego pozycją 8537.

Artykuł należy zatem klasyfikować do pozycji 8538 jako części do urządzeń objętych pozycjami od 8535 do 8537.

2. Artykuł w postaci modułu we własnej obudowie o wymiarach w przybliżeniu 11 cm × 7 cm × 5 cm (tak zwany "moduł wyjść dyskretnych").

Moduł składa się z płytki obwodów drukowanych zawierającej interfejs magistrali do podłączenia do sterownika programowalnego (PLC), procesor, przetwornik cyfrowo-analogowy oraz interfejs wyjściowy z ośmioma punktami przyłączeniowymi.

Wyjściowe punkty przyłączeniowe są przekaźnikami typu elektromagnetycznego, o napięciu wyjściowym w zakresie od 0 V do 250 V prądu zmiennego i o prądzie obciążeniowym pojedynczego punktu do 0,17 A.

Moduł przetwarza i przekształca sygnały dyskretne przedstawiające sygnał dwustanowy (na przykład 1/0 lub prawda/fałsz), przed ich przekazaniem do różnych urządzeń zewnętrznych, takich jak styczniki, przekaźniki i lampy wskaźnikowe.

8538 90 99Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1 i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej, uwagę 2 b) do sekcji XVI oraz brzmienie kodów CN 8538, 8538 90 i 8538 90 99.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 8471 jako urządzenie wyjściowe, ponieważ moduł stanowi interfejs pomiędzy urządzeniami zewnętrznymi a aparaturą sterowaną numerycznie objętą pozycją 8537.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 8536 jako przełącznik lub przekaźnik do połączeń w obwodach elektrycznych lub do tych obwodów, ponieważ moduł odbiera, przetwarza, przekształca i przesyła sygnały elektryczne do urządzeń zewnętrznych.

Wyjściowe punkty przyłączeniowe (utworzone przez przekaźniki elektromagnetyczne) są jedynie częścią modułu, który, w uzupełnieniu do punktów przyłączeniowych, składa się z interfejsu magistrali, procesora i przetwornika cyfrowo-analogowego. Ponadto moduł sam nie steruje urządzeniami zewnętrznymi, a jedynie stanowi interfejs pomiędzy PLC a takimi urządzeniami. Wyklucza się zatem klasyfikację do pozycji 8537 jako urządzenia do elektrycznego sterowania.

Wyklucza się klasyfikację do pozycji 8543 jako maszyny i aparatura, elektryczne, posiadające indywidualne funkcje, niewymienione ani niewłączone gdzie indziej w dziale 85, gdyż przekształcanie sygnału cyfrowego na analogowy jest jedynie procesem pośrednim.

Ponieważ zamierzonym wykorzystaniem modułu jest odbieranie, przetwarzanie i przekształcanie sygnałów przedstawiających sygnał dwustanowy, otrzymywanych z PLC, oraz przekazywanie ich do urządzeń zewnętrznych, moduł ten ma zasadnicze znaczenie dla działania PLC objętego pozycją 8537.

Artykuł należy zatem klasyfikować do pozycji 8538, jako części do urządzeń objętych pozycjami od 8535 do 8537.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.