Art. 1. - Przepisy proceduralne dotyczące postępowania w sprawie naruszenia przed urzędnikiem prowadzącym dochodzenie - Rozporządzenie delegowane 2024/1504 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 przez określenie przepisów proceduralnych regulujących wykonywanie przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego uprawnienia do nakładania kar pieniężnych lub okresowych kar pieniężnych na emitentów znaczących tokenów powiązanych z aktywami i emitentów znaczących tokenów będących e-pieniądzem

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2024.1504

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 maja 2024 r.
Artykuł  1

Przepisy proceduralne dotyczące postępowania w sprawie naruszenia przed urzędnikiem prowadzącym dochodzenie

1. 
Po zakończeniu dochodzenia w sprawie domniemanego naruszenia określonego w załączniku V lub VI do rozporządzenia (UE) 2023/1114 i przed przekazaniem akt sprawy Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Bankowego (EUNB) zgodnie z art. 134 ust. 2 tego rozporządzenia urzędnik prowadzący dochodzenie informuje na piśmie osobę objętą dochodzeniem o swoich ustaleniach i zapewnia tej osobie możliwość przedstawienia pisemnych uwag zgodnie z art. 134 ust. 5 tego rozporządzenia.
2. 
W zawiadomieniu o ustaleniach określa się okoliczności, które mogą stanowić naruszenie lub naruszenia określone w załączniku V lub VI do rozporządzenia (UE) 2023/1114, w tym ocenę charakteru i wagi tych naruszeń, z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 130 ust. 3 tego rozporządzenia.
3. 
W zawiadomieniu o ustaleniach określa się rozsądny termin, w którym osoba objęta dochodzeniem może przekazać swoje pisemne uwagi. W przypadku dochodzeń innych niż te, o których mowa w art. 4, termin ten wynosi co najmniej cztery tygodnie. Urzędnik prowadzący dochodzenie nie ma obowiązku uwzględniania pisemnych uwag otrzymanych po upływie tego terminu.
4. 
W swoich pisemnych uwagach osoba objęta dochodzeniem może przedstawić wszystkie znane jej fakty, które są istotne dla jej obrony, oraz, w miarę możliwości, załącza dokumenty na potwierdzenie tych faktów. Osoba objęta dochodzeniem może wystąpić do urzędnika prowadzącego dochodzenie o to, by ten zapoznał się ze stanowiskiem innych osób, które mogą potwierdzić fakty wskazane w uwagach przekazanych przez osobę objętą dochodzeniem. Przy sporządzaniu pisemnych uwag osoba objęta dochodzeniem może korzystać z pomocy wybranego przez siebie pełnomocnika.
5. 
Urzędnik prowadzący dochodzenie może wezwać osobę objętą dochodzeniem, do której skierowano zawiadomienie o ustaleniach, do udziału w wysłuchaniu. Osoby objęte dochodzeniem mogą korzystać z pomocy wybranego przez siebie pełnomocnika. Wysłuchania nie są jawne.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.