Art. 45. - Wyniki ćwiczeń w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na poziomie podmiotu, państwa członkowskiego, regionalnym lub międzyregionalnym - Rozporządzenie delegowane 2024/1366 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 poprzez ustanowienie kodeksu sieci dotyczącego zasad sektorowych w zakresie aspektów cyberbezpieczeństwa w transgranicznych przepływach energii elektrycznej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2024.1366

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 maja 2024 r.
Artykuł  45

Wyniki ćwiczeń w dziedzinie cyberbezpieczeństwa na poziomie podmiotu, państwa członkowskiego, regionalnym lub międzyregionalnym

1. 
Na wniosek podmiotu o krytycznym wpływie kluczowi dostawcy usług uczestniczą w ćwiczeniach w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, o których mowa w art. 43 ust. 1 i 2 oraz w art. 44 ust. 1, jeżeli świadczą usługi na rzecz podmiotu o krytycznym wpływie w obszarze odpowiadającym zakresowi odpowiedniego ćwiczenia w dziedzinie cyberbezpieczeń- stwa.
2. 
Organizatorzy ćwiczeń w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, o których mowa w art. 43 ust. 1 i 2 oraz w art. 44 ust. 1, za radą ENISA, jeżeli o to wniosą, i zgodnie z art. 7 ust. 5 rozporządzenia (UE) 2019/881, analizują i finalizują odpowiednie ćwiczenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w drodze sprawozdania podsumowującego wnioski skierowanego do wszystkich uczestników. Sprawozdanie to obejmuje:
a)
scenariusze ćwiczeń, sprawozdania ze spotkań, najważniejsze stanowiska, sukcesy i wnioski odnotowane na każdym szczeblu łańcucha wartości energii elektrycznej;
b)
spełnienie kluczowych kryteriów powodzenia;
c)
wykaz zaleceń dla podmiotów uczestniczących w odpowiednim ćwiczeniu w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w celu skorygowania, dostosowania lub zmiany procesów, procedur, powiązanych modeli zarządzania oraz wszelkich istniejących zobowiązań umownych z kluczowymi dostawcami usług.
3. 
Na wniosek sieci CSIRT, grupy współpracy NIS lub EU-CyCLONe, organizatorzy ćwiczeń w dziedzinie cyberbezpie- czeństwa, o których mowa w art. 43 ust. 1 i 2 oraz art. 44 ust. 1, udostępniają wyniki odpowiedniego ćwiczenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Organizatorzy udostępniają każdemu podmiotowi uczestniczącemu w ćwiczeniach informacje, o których mowa w ust. 2 lit. a) i b) niniejszego artykułu. Organizatorzy udostępniają wykaz zaleceń, o którym mowa w tym ustępie lit. c), wyłącznie podmiotom, do których odnoszą się te zalecenia.
4. 
Organizatorzy ćwiczeń w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, o których mowa w art. 43 ust. 1 i 2 oraz art. 44 ust. 1, regularnie podejmują wraz z podmiotami uczestniczącymi w ćwiczeniach działania następcze w związku z wdrażaniem zaleceń zgodnie z ust. 2 lit. c) niniejszego artykułu.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.