Rozporządzenie delegowane 2022/517 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1938 w odniesieniu do składu grup ryzyka

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2022.104.53

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 kwietnia 2022 r.

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/517
z dnia 18 listopada 2021 r.
zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1938 w odniesieniu do składu grup ryzyka

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1938 z dnia 25 października 2017 r. dotyczące środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego i uchylające rozporządzenie (UE) nr 994/2010 1 , w szczególności jego art. 3 ust. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Współpraca regionalna, w duchu solidarności, jest podstawową zasadą, na której opiera się mechanizm bezpieczeństwa dostaw gazu ustanowiony rozporządzeniem (UE) 2017/1938. Aby współpraca regionalna mogła funkcjonować w praktyce, w załączniku I do tego rozporządzenia określono trzynaście grup ryzyka odpowiadających czterem głównym korytarzom dostaw awaryjnych gazu. W odniesieniu do każdej grupy ryzyka w załączniku I wymieniono państwa członkowskie, które mogą być dotknięte zakłóceniami dostaw w danym korytarzu lub które mogą odgrywać rolę w przypadku takich zakłóceń. Zgodnie z art. 3 ust. 8 rozporządzenia (UE) 2017/1938 Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych w celu aktualizacji składu tych grup ryzyka.

(2) Od czasu przyjęcia rozporządzenia (UE) 2017/1938 uruchomiono istotną nową infrastrukturę gazową, a także oczekuje się, że w najbliższych miesiącach zostanie oddane do użytku kilka elementów infrastruktury. Infrastruktura ta tworzy nowe korytarze dostaw awaryjnych. Ma ona również wpływ na państwa członkowskie, które mogą zostać dotknięte skutkami potencjalnych awarii głównych dróg dostaw gazu lub przyczynić się do ich wyeliminowania.

(3) Zgodnie z art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2017/1938 europejska sieć operatorów systemów przesyłowych gazu (ENTSOG) ma przeprowadzić do listopada 2021 r. przegląd ogólnounijnej symulacji scenariuszy zakłóceń dostaw gazu i funkcjonowania infrastruktury. Symulacja ta uwzględni rozwój unijnej infrastruktury gazowej od 2017 r. i jej wpływ na różne korytarze dostaw awaryjnych gazu. Symulacja obejmie również całą infrastrukturę gazową, która zgodnie z przewidywaniami będzie eksploatowana w styczniu 2023 r.

(4) Odzwierciedlony w ogólnounijnych symulacjach ENTSOG wpływ nowej i przyszłej infrastruktury gazowej na korytarze dostaw awaryjnych uzasadnia odpowiednie dostosowanie składu grup ryzyka.

(5) Wpływ nowej infrastruktury gazowej na skład niektórych grup ryzyka był omawiany na kilku posiedzeniach zwyczajnych Grupy Koordynacyjnej ds. Gazu (GKG) w latach 2020 i 2021. Treść niniejszego aktu została omówiona na posiedzeniu GKG, ograniczonym do przedstawicieli państw członkowskich i ENTSOG w charakterze obserwatora.

(6) Zjednoczone Królestwo przestało być państwem członkowskim Unii z dniem 1 lutego 2020 r. Ze względu na pewność prawa powinno ono zostać usunięte z wykazów państw członkowskich w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2017/1938.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2017/1938,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Załącznik I do rozporządzenia (UE) 2017/1938 zastępuje się tekstem znajdującym się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 18 listopada 2021 r.
W imieniu Komisji
Przewodnicząca
Ursula VON DER LEYEN

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK 1

Współpraca regionalna

Grupy ryzyka państw członkowskich służące jako podstawa do współpracy w oparciu o ryzyko, o których mowa w art. 3 ust. 7, to:

1. Grupy ryzyka ze względu na dostawy gazu ze Wschodu:

a) Ukraina: Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja, Włochy, Luksemburg, Węgry, Austria, Polska, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Szwecja;

b) Białoruś: Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Niderlandy, Polska, Słowacja, Finlandia, Szwecja;

c) Morze Bałtyckie: Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Francja, Luksemburg, Niderlandy, Austria, Słowacja, Szwecja;

d) północny wschód: Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja, Finlandia, Szwecja;

e) Bałkany: Bułgaria, Grecja, Węgry, Rumunia.

2. Grupy ryzyka ze względu na dostawy gazu z Morza Północnego:

a) Norwegia: Belgia, Dania, Niemcy, Irlandia, Hiszpania, Francja, Włochy, Luksemburg, Niderlandy, Polska, Portugalia, Szwecja;

b) gaz niskokaloryczny: Belgia, Niemcy, Francja, Niderlandy;

c) Dania: Dania, Niemcy, Luksemburg, Niderlandy, Polska, Szwecja;

d) Zjednoczone Królestwo: Belgia, Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy.

3. Grupy ryzyka ze względu na dostawy gazu z Afryki Północnej:

a) Algieria: Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Malta, Austria, Portugalia, Słowenia;

b) Libia: Chorwacja, Włochy, Malta, Austria, Słowenia.

4. Grupy ryzyka ze względu na dostawy gazu z południowego wschodu:

a) południowy korytarz gazowy - basen Morza Kaspijskiego: Bułgaria, Grecja, Chorwacja, Włochy, Węgry, Malta, Austria, Rumunia, Słowenia, Słowacja;

b) wschodnia część regionu Morza Śródziemnego: Grecja, Włochy, Cypr, Malta."

1 Dz.U. L 280 z 28.10.2017, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.