Rozporządzenie delegowane 2020/1203 zmieniające załącznik I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 odnośnie do wpisu dotyczącego kwasu perfluorooktanosulfonowego (PFOS) i jego pochodnych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2020.270.1

Akt jednorazowy
Wersja od: 18 sierpnia 2020 r.

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2020/1203
z dnia 9 czerwca 2020 r.
zmieniające załącznik I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 odnośnie do wpisu dotyczącego kwasu perfluorooktanosulfonowego (PFOS) i jego pochodnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1021 z dnia 20 czerwca 2019 r. dotyczące trwałych zanieczyszczeń organicznych 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2019/1021 wdraża zobowiązania Unii wynikające z Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych 2  (zwanej dalej "konwencją") oraz z Protokołu do Konwencji z 1979 r. w sprawie transgranicznego zanieczyszczenia powietrza na dalekie odległości dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych 3  (zwanego dalej "protokołem").

(2) Załącznik B do konwencji ("Ograniczenie") zawiera wykaz chemikaliów, w odniesieniu do których każda ze stron konwencji jest zobowiązana do ograniczenia ich produkcji, stosowania, przywozu i wywozu w świetle wszelkich mających zastosowanie dopuszczalnych celów lub szczególnych wyłączeń wymienionych w tym załączniku.

(3) Na podstawie art. 8 ust. 9 Konwencji Konferencja Stron Konwencji zdecydowała na swoim dziewiątym posiedzeniu o zmianie załącznika B do Konwencji w odniesieniu do dopuszczalnych celów i szczególnych wyłączeń dotyczących kwasu perfluorooktanosulfonowego (PFOS), jego soli oraz fluorku perfluorooktanosulfonylowego (PFOSF). Konferencja Stron podjęła decyzję o zmianie dopuszczalnego celu stosowania PFOS, jego soli i PFOSF w odniesieniu do platerowania (platerowanie twarde) jedynie w układach zamkniętych na szczególne wyłączenie.

(4) Zmiana dopuszczalnego celu stosowania PFOS, jego soli i PFOSF w odniesieniu do platerowania (platerowania twardego) jedynie w układach zamkniętych na szczególne wyłączenie skutkuje tym, że strony mogą korzystać z wyłączenia przez maksymalny okres pięciu lat od daty wejścia w życie tej zmiany. Wyłączenie może zostać przedłużone o dodatkowe pięć lat po podjęciu decyzji przez Konferencję Stron na wniosek jednej ze stron i w oparciu o uzasadnienie dalszej potrzeby takiego zastosowania. W związku z tym należy zmienić wpis w części A załącznika I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 w odniesieniu do kwasu perfluorooktanosulfonowego i jego pochodnych (PFOS) w celu odzwierciedlenia zobowiązań wynikających z konwencji.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2019/1021,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1021 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 9 czerwca 2020 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I część A do rozporządzenia (UE) 2019/1021 w pozycji dotyczącej kwasu perfluorooktanosulfonowego i jego pochodnych (PFOS) w czwartej kolumnie ("Szczególne wyłączenie w odniesieniu do stosowania jako półprodukt lub inna specyfikacja") w pkt 4 wprowadza się następujące zmiany:
1)
akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"4. Jeżeli ilość uwalnianą do środowiska ograniczono do minimum, zezwala się na produkcję i wprowadzanie do obrotu do dnia 7 września 2025 r. do stosowania w charakterze filtrów mgły olejowej stosowanych w niedekoracyjnym twardym chromowaniu (VI) galwanicznym w układach zamkniętych. O ile państwa członkowskie, w których stosuje się PFOS, przedłożą Komisji do dnia 7 września 2024 r. sprawozdanie z postępów w eliminowaniu PFOS i uzasadnią ciągłą potrzebę korzystania z PFOS, Komisja dokona przeglądu konieczności przedłużenia odstępstwa dotyczącego tego zastosowania PFOS na okres nie dłuższy niż pięć lat do dnia 7 września 2025 r.";

2)
skreśla się akapit trzeci.
1 Dz.U. L 169 z 25.6.2019, s. 45.
2 Dz.U. L 209 z 31.7.2006, s. 3.
3 Dz.U. L 81 z 19.3.2004, s. 37.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.