Rozporządzenie delegowane 2017/2295 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących ujawniania informacji na temat aktywów obciążonych i nieobciążonych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2017.329.6

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 2017 r.

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2017/2295
z dnia 4 września 2017 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących ujawniania informacji na temat aktywów obciążonych i nieobciążonych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 1 , w szczególności jego art. 443 akapit czwarty,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 443 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 575/2013 w dniu 27 czerwca 2014 r. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) wydał wytyczne na temat ujawniania informacji o aktywach obciążonych i nieobciążonych ("wytyczne EUNB na temat ujawniania informacji" 2 ). W art. 443 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 575/2013 przewidziano, że EUNB opracuje projekty regulacyjnych standardów technicznych w celu określenia ujawnienia informacji na temat wartości bilansowej w podziale na kategorie ekspozycji według jakości aktywów i całkowitej wolnej od obciążeń kwoty wartości bilansowej, z uwzględnieniem zalecenia Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego ERRS/2012/2 z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie finansowania instytucji kredytowych ("zalecenie ERRS/2012/2") 3 , i pod warunkiem że EUNB uzna w swoim sprawozdaniu, że takie dodatkowe ujawnienia przyniosą wiarygodne i istotne informacje. W sprawozdaniu EUNB na temat obciążenia aktywów 4  stwierdzono, że ujawnianie informacji na temat obciążenia w Unii ma podstawowe znaczenie, ponieważ pozwala uczestnikom rynku lepiej zrozumieć i przeanalizować profile płynności i wypłacalności instytucji oraz porównać te profile we wszystkich państwach członkowskich w jasny i spójny sposób. W oparciu o te wnioski EUNB opracował projekt regulacyjnych standardów technicznych w celu zapewnienia w pełni zharmonizowanego podejścia do ujawniania informacji na temat obciążenia aktywów.

(2) Wytyczne EUNB na temat ujawniania informacji dotyczą zarówno aktywów obciążonych, jak i nieobciążonych. Wynika to z faktu, że w art. 443 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 575/2013 wprowadzono wymóg uwzględnienia zalecenia ERRS/2012/2, a w szczególności zalecenia D - przejrzystość rynków w zakresie obciążania aktywów ("zalecenie D"). W pkt 1 lit. a) zalecenia D polecono ujawnianie informacji na temat aktywów obciążonych i nieobciążonych. W art. 443 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 575/2013 przewidziano również, że przy opracowywaniu projektu regulacyjnych standardów technicznych, o których mowa we wspomnianym akapicie, należy uwzględnić zalecenie ESRB/2012/2. Ponadto takimi standardami należy objąć aktywa obciążone, tak by zagwarantować, że dzięki ujawnieniu uzyskane zostaną wiarygodne i istotne informacje. Dlatego należy ujawniać informacje na temat aktywów zarówno obciążonych, jak i nieobciążonych.

(3) W zaleceniu D doradzono EUNB, aby urząd ten w swoich wytycznych na temat ujawniania informacji zapewnił, by nie było możliwe stwierdzenie poziomu i zmian aktywów obciążonych na rzecz banków centralnych ani kwoty wsparcia płynnościowego udzielonego przez banki centralne. Porada ta została również uwzględniona w niniejszym rozporządzeniu.

(4) Aktywa obciążone lub otrzymane zabezpieczenie i inne pozycje pozabilansowe mogą zostać zastawione, aby zapewnić finansowanie. Dlatego, aby umożliwić uczestnikom rynku lepsze zrozumienie i analizę profilów płynności i wypłacalności instytucji oraz zapewnić im dostęp do informacji na temat dostępności aktywów w celu zapewnienia finansowania, instytucje powinny oddzielnie ujawniać informacje na temat obciążenia wszystkich aktywów bilansowych i na temat obciążenia wszystkich pozycji pozabilansowych. Ujawnianie powinno dotyczyć wszystkich otrzymanych zabezpieczeń wynikających z wszystkich transakcji bilansowych i pozabilansowych niezależnie od ich terminu wymagalności, w tym wszystkich operacji z bankami centralnymi. Jeżeli aktywa ujawnione jako aktywa obciążone obejmują aktywa obciążone w wyniku wszystkich operacji z dowolnymi kontrahentami (w tym z bankami centralnymi), nie jest konieczne ujawnianie informacji na temat obciążenia wynikającego z operacji z bankami centralnymi oddzielnie od informacji na temat obciążenia wynikającego z operacji z innymi kontrahentami. Pozostaje to bez uszczerbku dla swobody banków centralnych w zakresie ustanawiania sposobów ujawniania informacji na temat awaryjnego wsparcia płynnościowego.

(5) W celu zapewnienia spójności i wspierania porównywalności i przejrzystości przepisy dotyczące formularzy służących ujawnianiu informacji na temat obciążenia powinny być zgodne z wymogami w zakresie sprawozdawczości dotyczącej obciążeń przewidzianymi w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) nr 680/2014 5 . Aby jednak uniknąć niezamierzonych konsekwencji (takich jak możliwość zidentyfikowania awaryjnego finansowania dostarczanego przez bank centralny) konieczne są pewne odstępstwa. W szczególności, uwzględniając zalecenie D, ujawnianie informacji dotyczących kwoty aktywów obciążonych i nieobciążonych powinno opierać się na wartościach średnich, a nie odnotowanych w danym momencie wartości, czego wymaga załącznik XVII do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014. Podobnie poziom szczegółowości informacji, które mają zostać ujawnione w odniesieniu do konkretnych wartości i transakcji, powinien być niższy od wymogów w zakresie sprawozdawczości określonych w rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 680/2014. Ponadto, ponieważ obciążenie aktywów zależy w znacznej mierze od profilu ryzyka i modelu biznesowego danej instytucji, dane ilościowe powinny zostać uzupełnione informacjami opisowymi.

(6) Wymogi dotyczące ujawniania informacji na temat aktywów obciążonych i nieobciążonych oraz, w szczególności, wymogi dotyczące ujawniania informacji dotyczących aktywów przeniesionych, aktywów zastawionych oraz otrzymanego i wniesionego zabezpieczenia pozabilansowego powinny obowiązywać dodatkowo do jakichkolwiek istniejących wymogów dotyczących ujawniania informacji zgodnie z obowiązującymi standardami rachunkowości.

(7) W celu zapewnienia proporcjonalnego stosowania wymogów dotyczących ujawniania informacji określonych w art. 443 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do mniejszych instytucji, które nie mają istotnych poziomów obciążenia aktywów, nie należy od nich wymagać informacji na temat jakości aktywów obciążonych i nieobciążonych. Informacje na temat jakości aktywów obciążonych i nieobciążonych ("wskaźniki jakości aktywów") opierają się na właściwościach jakościowych aktywów przypisanych aktywom charakteryzującym się wyjątkowo wysoką płynnością i jakością kredytową, a także aktywom charakteryzującym się wysoką płynnością i jakością kredytową zgodnie z definicją w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2015/61 6 . Ponieważ firmy inwestycyjne, które nie należą do grupy bankowej, nie są objęte wspomnianym rozporządzeniem delegowanym, natomiast w przypadku firm inwestycyjnych, które należą do grupy bankowej, odpowiednie informacje są ujawniane na zasadzie skonsolidowanej, firmy inwestycyjne należy również zwolnić z obowiązku ujawniania informacji na temat jakości aktywów obciążonych i nieobciążonych, tak by nie musiały one ponosić nieproporcjonalnych kosztów.

(8) Biorąc pod uwagę nowy charakter wymogu ujawniania informacji na temat wskaźników jakości aktywów, stosowanie przepisów na temat ujawniania informacji na temat tych wskaźników powinno zostać odroczone o jeden rok, tak by umożliwić instytucjom opracowanie koniecznych systemów informatycznych.

(9) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez EUNB.

(10) EUNB przeprowadził otwarte konsultacje społeczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, które stanowią podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o wydanie opinii do Bankowej Grupy Interesariuszy ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 7 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wymogi dla wszystkich instytucji dotyczące ujawniania informacji

1. 
Instytucje ujawniają informacje na temat kwoty aktywów obciążonych i nieobciążonych zgodnie z obowiązującymi standardami rachunkowości według rodzaju aktywów w kolumnach C010, C040, C060 i C090 w formularzu A w załączniku I zgodnie z instrukcjami w załączniku II.
2. 
Instytucje ujawniają informacje na temat otrzymanego zabezpieczenia według rodzaju aktywów w kolumnach C010 i C040 w formularzu B w załączniku I zgodnie z instrukcjami w załączniku II.
3. 
Instytucje ujawniają informacje na temat zobowiązań związanych z aktywami obciążonymi oraz otrzymanego zabezpieczenia według formularza C w załączniku I zgodnie z instrukcjami w załączniku II.
4. 
Instytucje ujawniają informacje opisowe na temat wpływu ich modelu biznesowego na ich poziom obciążenia oraz na temat znaczenia obciążenia dla ich modelu biznesowego według formularza D w załączniku I zgodnie z instrukcjami w załączniku II.
Artykuł  2

Wymogi dla niektórych instytucji dotyczące dodatkowego ujawniania informacji

1. 
Oprócz informacji, o których mowa w art. 1, instytucje spełniające wymogi określone w ust. 2 ujawniają:
a)
wskaźniki jakości aktywów według rodzaju aktywów w kolumnach C030, C050, C080 i C100 w formularzu A w załączniku I zgodnie z instrukcjami w załączniku II;
b)
wskaźniki jakości aktywów według rodzajów otrzymanego zabezpieczenia i wyemitowanych dłużnych papierów wartościowych, w tym obligacji zabezpieczonych i papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami ("ABS") w kolumnach C030 i C060 w formularzu B w załączniku I zgodnie z instrukcjami w załączniku II.
2. 
Przepisy ust. 1 mają zastosowanie wyłącznie do instytucji kredytowych, które spełniają którykolwiek z następujących warunków:
a)
wartość ich aktywów łącznie, obliczona zgodnie z pkt 1.6 ppkt 10 załącznika XVII do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014, wynosi ponad 30 mld EUR;
b)
ich poziom obciążenia aktywów, obliczony zgodnie z pkt 1.6 ppkt 9 załącznika XVII do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014, wynosi ponad 15 %.
Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 2 stosuje się od dnia 2 stycznia 2019 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 4 września 2017 r.
W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Formularze służące do ujawniania informacji

Formularz A: Aktywa obciążone i aktywa nieobciążone
Formularz A - Aktywa obciążone i aktywa nieobciążone
Wartość bilansowa aktywów obciążonychWartość godziwa aktywów obciążonychWartość bilansowa aktywów nieobciążonychWartość godziwa aktywów nieobciążonych
w tym hipotetycznie kwalifikujące się EHQLA i HQLAw tym hipotetycznie kwalifikujące się EHQLA i HQLAw tym EHQLA i HQLAw tym EHQLA i HQLA
010030040050060080090100
010Aktywa instytucji sprawozdającej
030Instrumenty udziałowe
040Dłużne papiery wartościowe
050w tym: obligacje zabezpieczone
060w tym: papiery wartościowe zabezpieczone aktywami
070w tym: wyemitowane przez sektor instytucji rządowych i samorządowych
080w tym: wyemitowane przez instytucje finansowe
090w tym: wyemitowane przez przedsiębiorstwa niefinansowe
120Inne aktywa
121w tym: ...

Wzór B: Otrzymane zabezpieczenie

Formularz B - Otrzymane zabezpieczenie
Nieobciążone
Wartość godziwa otrzymanego obciążonego

zabezpieczenia lub wyemitowanych własnych

dłużnych papierów wartościowych

Wartość godziwa otrzymanego zabezpieczenia lub wyemitowanych własnych dłużnych papierów wartościowych, które mogą zostać obciążone
w tym hipotetycznie kwalifikujące się EHQLA i HQLAw tym EHQLA i HQLA
010030040060
130Zabezpieczenie otrzymane przez instytucję sprawozdającą
140Kredyty na żądanie
150Instrumenty udziałowe
160Dłużne papiery wartościowe
170w tym: obligacje zabezpieczone
180w tym: papiery wartościowe zabezpieczone aktywami
190w tym: wyemitowane przez sektor instytucji rządowych i samorządowych
200w tym: wyemitowane przez instytucje finansowe
210w tym: wyemitowane przez przedsiębiorstwa niefinansowe
220Kredyty i zaliczki inne niż kredyty na żądanie
230Inne otrzymane zabezpieczenia
231w tym: ...
240Wyemitowane własne dłużne papiery wartościowe inne niż własne obligacje zabezpieczone lub papiery wartościowe zabezpieczone aktywami
241Nieoddane w zastaw wyemitowane własne obligacje zabezpieczone i papiery wartościowe zabezpieczone aktywami
250AKTYWA, OTRZYMANE ZABEZPIECZENIE I WYEMITOWANE WŁASNE DŁUŻNE PAPIERY WARTOŚCIOWE OGÓŁEM

Formularz C: Źródła obciążenia

Formularz C - Źródła obciążenia
Odpowiadające im zobowiązania, zobowiązania warunkowe lub papiery wartościowe stanowiące przedmiot udzielonej pożyczkiAktywa, otrzymane zabezpieczenie i wyemitowane własne dłużne papiery wartościowe inne niż obciążone obligacje zabezpieczone i papiery wartościowe zabezpieczone aktywami
010030
010Wartość bilansowa wybranych zobowiązań finansowych
011w tym: ...

Formularz D: Dołączone informacje opisowe

Formularz D - Dołączone informacje opisowe
Informacje opisowe na temat wpływu modelu biznesowego na obciążenie aktywów oraz na temat znaczenia obciążenia dla modelu biznesowego danej instytucji, które to informacje zapewniają użytkownikom kontekst ujawnionych informacji wymaganych w formularzach A-C.

ZAŁĄCZNIK  II

Instrukcje wypełniania formularzy służących do ujawniania informacji

1.
Instytucje ujawniają pozycje, o których mowa w tabelach 1-7, w taki sam sposób, jak je wykazano zgodnie z załącznikiem XVI do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 680/2014, o ile w tych tabelach nie podano inaczej.

Pozycje, o których mowa w pkt 1, są ujawniane przy użyciu średnich wartości. Średnie wartości opierają się na kroczących średnich wartościach kwartalnych w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy i ustalane są w drodze interpolacji.

Jeżeli ujawnianie informacji odbywa się na zasadzie skonsolidowanej, stosowany zakres konsolidacji jest zakresem konsolidacji ostrożnościowej zgodnie z definicją w części pierwszej tytuł II rozdział 2 sekcja 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Formularz A - Aktywa obciążone i aktywa nieobciążone

Tabela 1: Instrukcje dotyczące poszczególnych wierszy w formularzu A

WierszeOdniesienia prawne i instrukcje
010Aktywa instytucji sprawozdającej [Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) 1 pkt 9 lit. a), wytyczne stosowania (IG) 6]

Aktywa ogółem instytucji ujęte w jej bilansie, z wyjątkiem własnych dłużnych papierów wartościowych i własnych instrumentów udziałowych, jeżeli mające zastosowanie standardy rachunkowości pozwalają na ujęcie ich w bilansie. Wartością ujawnianą w tym wierszu jest średnia sum czterech wartości na koniec kwartałów w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy w wierszach 030, 040 i 120.

030Instrumenty udziałowe

Średnie wartości pozycji "Instrumenty udziałowe" wykazane w wierszu 030 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014, z wyjątkiem własnych instrumentów udziałowych, jeżeli mające zastosowanie standardy rachunkowości pozwalają na ujęcie ich w bilansie.

040Dłużne papiery wartościowe

Średnie wartości pozycji "Dłużne papiery wartościowe" wykazane w wierszu 040 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014, z wyjątkiem własnych dłużnych papierów wartościowych, jeżeli mające zastosowanie standardy rachunkowości pozwalają na ujęcie ich w bilansie.

050w tym: obligacje zabezpieczone

Średnie wartości pozycji "w tym: obligacje zabezpieczone" wykazane w wierszu 050 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014.

060w tym: papiery wartościowe zabezpieczone aktywami

Średnie wartości pozycji "w tym: papiery wartościowe zabezpieczone aktywami" wykazane w wierszu 060 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014.

070w tym: wyemitowane przez sektor instytucji rządowych i samorządowych

Średnie wartości pozycji "w tym: wyemitowane przez sektor instytucji rządowych i samorządowych" wykazane w wierszu 070 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014.

080w tym: wyemitowane przez instytucje finansowe

Średnie wartości pozycji "w tym: wyemitowane przez instytucje finansowe" wykazane w wierszu 080 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014.

090w tym: wyemitowane przez przedsiębiorstwa niefinansowe

Średnie wartości pozycji "w tym: wyemitowane przez przedsiębiorstwa niefinansowe" wykazane w wierszu 090 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014.

120Inne aktywa

Średnia wartość innych aktywów instytucji ujętych w bilansie, innych niż aktywa ujawnione w wierszach powyżej i niebędących własnymi dłużnymi papierami wartościowymi ani własnymi instrumentami udziałowymi, których instytucja niestosująca MSSF nie może wyłączyć z bilansu. W takim przypadku własne instrumenty dłużne wykazuje się w wierszu 240 w formularzu B, a własne instrumenty udziałowe są wyłączone ze sprawozdawczości w zakresie obciążenia aktywów.

Inne aktywa obejmują środki pieniężne w kasie (krajowe i zagraniczne banknoty i monety w obiegu, które są powszechnie wykorzystywane do dokonywania płatności), kredyty na żądanie [MSR 1 pkt 54 lit. i)], w tym należności na żądanie w bankach centralnych i innych instytucjach wykazane w wierszu 020 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014. Inne aktywa obejmują również kredyty i zaliczki inne niż kredyty na żądanie, w tym kredyty hipoteczne, wykazane w wierszach 100 i 110 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia (UE) nr 680/2014. Inne aktywa mogą obejmować także wartości niematerialne i prawne, w tym wartość firmy, aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, rzeczowe aktywa trwałe i inne środki trwałe, instrumenty pochodne będące aktywami, transakcje reverse repo i należności z tytułu pożyczania papierów wartościowych.

W przypadku gdy aktywa bazowe i aktywa w puli aktywów stanowiących zabezpieczenie zatrzymanych papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami i zatrzymane obligacje zabezpieczone są kredytami na żądanie lub kredytami i zaliczkami innymi niż kredyty na żądanie, należy je również wykazać w tym wierszu.

121w tym: ...

W stosownych przypadkach w kontekście wykorzystania przez nie obciążenia w stosunku do ich modelu biznesowego instytucje mogą określić oddzielnie średnią wartość dowolnego składnika "Innych aktywów" w specjalnym wierszu zatytułowanym "w tym".

Tabela 2: Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn w formularzu A

KolumnyOdniesienia prawne i instrukcje
010Wartość bilansowa aktywów obciążonych

Średnia wartość wartości bilansowej aktywów posiadanych przez instytucję, które są obciążone zgodnie z pkt 1.7 załącznika XVII do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014. Wartość bilansowa oznacza wartość wykazaną w bilansie po stronie aktywów.

030w tym: hipotetycznie kwalifikujące się EHQLA i HQLA

Średnia wartość wartości bilansowej aktywów obciążonych, które hipotetycznie kwalifikują się jako aktywa charakteryzujące się wyjątkowo wysoką płynnością i jakością kredytową (EHQLA) oraz jako aktywa charakteryzujące się wysoką płynnością i jakością kredytową (HQLA). Do celów niniejszego rozporządzenia hipotetycznie kwalifikujące się obciążone EHQLA i hipotetycznie kwalifikujące się obciążone HQLA to aktywa wymienione w art. 11, 12 i 13 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/61, które spełniałyby wymogi ogólne i wymagania operacyjne określone w art. 7 i 8 tego rozporządzenia delegowanego, gdyby nie ich status jako aktywa obciążone zgodnie z załącznikiem XVII do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014. Hipotetycznie kwalifikujące się obciążone EHQLA i hipotetycznie kwalifikujące się obciążone HQLA muszą również spełniać wymogi dla poszczególnych kategorii ekspozycji określone w art. 10-16 i 35-37 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61. Wartość bilansowa hipotetycznie kwalifikujących się obciążonych EHQLA i hipotetycznie kwalifikujących się obciążonych HQLA to wartość bilansowa przed zastosowaniem redukcji wartości określonych w art. 10-16 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

040Wartość godziwa aktywów obciążonych

Średnia wartość pozycji "Wartość godziwa aktywów obciążonych" wykazana w kolumnie 040 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014.

Dla każdej kategorii ekspozycji ujawniona wartość godziwa jest średnią wartością poszczególnych wartości godziwych odnotowanych na koniec każdego okresu sprawozdawczego, które wzięto pod uwagę przy obliczeniu średniej.

050w tym: hipotetycznie kwalifikujące się EHQLA i HQLA

Średnia wartość wartości godziwej aktywów obciążonych, które hipotetycznie kwalifikują się jako EHQLA i HQLA. Do celów niniejszego rozporządzenia hipotetycznie kwalifikujące się obciążone EHQLA i hipotetycznie kwalifikujące się obciążone HQLA to aktywa wymienione w art. 11, 12 i 13 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61, które spełniałyby wymogi ogólne i wymagania operacyjne określone w art. 7 i 8 tego rozporządzenia delegowanego, gdyby nie ich status jako aktywa obciążone zgodnie z załącznikiem XVII do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014. Hipotetycznie kwalifikujące się obciążone EHQLA i hipotetycznie kwalifikujące się obciążone HQLA muszą również spełniać wymogi dla poszczególnych kategorii ekspozycji określone w art. 10-16 i 35-37 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61. Wartość godziwa hipotetycznie kwalifikujących się obciążonych EHQLA i hipotetycznie kwalifikujących się obciążonych HQLA odpowiada wartości godziwej przed zastosowaniem redukcji wartości określonych w art. 10-16 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

060Wartość bilansowa aktywów nieobciążonych

Średnia wartość pozycji "Wartość bilansowa aktywów nieobciążonych" wykazana w kolumnie 060 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014.

080w tym: EHQLA i HQLA

Średnia wartość wartości bilansowej nieobciążonych EHQLA i HQLA wymienionych w art. 11, 12 i 13 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/61, które spełniają wymogi ogólne i wymagania operacyjne określone w art. 7 i 8 tego rozporządzenia delegowanego oraz wymogi dla poszczególnych kategorii ekspozycji określone w art. 10-16 i 35-37 tego rozporządzenia delegowanego. Wartość bilansowa EHQLA i HQLA to wartość bilansowa przed zastosowaniem redukcji wartości określonych w art. 10-16 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

090Wartość godziwa aktywów nieobciążonych

Średnia wartość pozycji "Wartość godziwa aktywów nieobciążonych" wykazana w kolumnie 090 wzoru F 32.01 (AE-ASS) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014.

Dla każdej kategorii ekspozycji ujawniona wartość godziwa to średnia poszczególnych wartości godziwych odnotowanych na koniec każdego okresu sprawozdawczego, które wzięto pod uwagę przy obliczaniu średniej.

100w tym: EHQLA i HQLA

Średnia wartość wartości godziwej nieobciążonych EHQLA i HQLA wymienionych w art. 11, 12 i 13 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/61, które spełniają wymogi ogólne i wymagania operacyjne określone w art. 7 i 8 tego rozporządzenia delegowanego oraz wymogi dla poszczególnych kategorii ekspozycji określone w art. 10-16 i 35-37 tego rozporządzenia delegowanego. Wartość godziwa EHQLA i HQLA odpowiada wartości godziwej przed zastosowaniem redukcji wartości określonych w art. 10-16 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

Formularz B - Otrzymane zabezpieczenie

Tabela 3: Instrukcje dotyczące poszczególnych wierszy w formularzu B

WierszeOdniesienia prawne i instrukcje
130Zabezpieczenie otrzymane przez instytucję sprawozdającą

Wszystkie klasy zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję. W tym wierszu ujawniane są wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych. Łączne zabezpieczenie otrzymane przez instytucję jest średnią sum czterech wartości na koniec kwartału w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy w wierszach 140-160, 220 i 230.

140Kredyty na żądanie

W tym wierszu ujawniana jest średnia wartość zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję i obejmującego kredyty na żądanie (zob. odniesienia prawne i instrukcje dotyczące wiersza 120 w formularzu A). Obejmuje ona wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych.

150Instrumenty udziałowe

Średnia wartość zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję i obejmującego instrumenty udziałowe (zob. odniesienia prawne i instrukcje dotyczące wiersza 030 w formularzu A). Obejmuje ona wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych.

160Dłużne papiery wartościowe

Średnia wartość zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję i obejmującego dłużne papiery wartościowe (zob. odniesienia prawne i instrukcje dotyczące wiersza 040 w formularzu A). Obejmuje ona wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych.

170w tym: obligacje zabezpieczone

Średnia wartość zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję i obejmującego obligacje zabezpieczone (zob. odniesienia prawne i instrukcje dotyczące wiersza 050 w formularzu A). Obejmuje ona wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych.

180w tym: papiery wartościowe zabezpieczone aktywami

Średnia wartość zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję i obejmującego papiery wartościowe zabezpieczone aktywami (zob. odniesienia prawne i instrukcje dotyczące wiersza 060 w formularzu A). Obejmuje ona wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych.

190w tym: wyemitowane przez sektor instytucji rządowych i samorządowych

Średnia wartość zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję i obejmującego dłużne papiery wartościowe wyemitowane przez sektor instytucji rządowych i samorządowych (zob. odniesienia prawne i instrukcje dotyczące wiersza 070 w formularzu A). Obejmuje ona wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych.

200w tym: wyemitowane przez instytucje finansowe

Średnia wartość zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję i obejmującego dłużne papiery wartościowe wyemitowane przez instytucje finansowe (zob. odniesienia prawne i instrukcje dotyczące wiersza 080 w formularzu A). Obejmuje ona wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych.

210w tym: wyemitowane przez przedsiębiorstwa niefinansowe

Średnia wartość zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję i obejmującego dłużne papiery wartościowe wyemitowane przez przedsiębiorstwa niefinansowe (zob. odniesienia prawne i instrukcje dotyczące wiersza 090 w formularzu A). Obejmuje ona wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych.

220Kredyty i zaliczki inne niż kredyty na żądanie

W tym wierszu ujawniana jest średnia wartość zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję i obejmującego kredyty i zaliczki inne niż kredyty na żądanie (zob. odniesienia prawne i instrukcje dotyczące wiersza 120 w formularzu A). Obejmuje ona wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych.

230Inne otrzymane zabezpieczenia

Średnia wartość zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję i obejmującego inne otrzymane zabezpieczenia (zob. odniesienia prawne i instrukcje dotyczące wiersza 120 w formularzu A). Obejmuje ona wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych.

231w tym: ...

W stosownych przypadkach w kontekście wykorzystania przez nie obciążenia w stosunku do ich modelu biznesowego, instytucje mogą określić oddzielnie średnią wartość dowolnego składnika "Inne zabezpieczenie" w specjalnym wierszu zatytułowanym "w tym". Obejmuje ona wszystkie papiery wartościowe otrzymane przez instytucję zaciągającą pożyczkę w ramach dowolnych transakcji zaciągania pożyczek papierów wartościowych.

240Wyemitowane własne dłużne papiery wartościowe inne niż własne obligacje zabezpieczone lub papiery wartościowe zabezpieczone aktywami (ABS)

Średnia wartość z pozycji "Wyemitowane własne dłużne papiery wartościowe inne niż własne obligacje zabezpieczone lub ABS" wykazana w wierszu 240 wzoru F 32.02 (AE-COL) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014.

241Nieoddane w zastaw wyemitowane własne obligacje zabezpieczone i papiery wartościowe zabezpieczone aktywami

Średnia wartość z pozycji "Nieoddane w zastaw wyemitowane własne obligacje zabezpieczone i papiery wartościowe zabezpieczone aktywami" wykazana w wierszu 010 wzoru F 32.03 (AE-NPL) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014. W odniesieniu do własnych obligacji zabezpieczonych i papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami wyemitowanych i zatrzymanych przez instytucję sprawozdającą stosuje się następujące zasady w celu zapobiegnięcia podwójnemu liczeniu:

a) gdy papiery wartościowe są zastawione, kwotę puli aktywów/aktywów bazowych stanowiących ich zabezpieczenie wykazuje się w formularzu A jako aktywa obciążone. Źródłem finansowania w przypadku zastawienia własnych obligacji zabezpieczonych i papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami jest nowa transakcja, w ramach której oddaje się w zastaw papiery wartościowe (finansowanie dostarczane przez bank centralny lub inny rodzaj zabezpieczonego finansowania), a nie pierwotna emisja obligacji zabezpieczonych lub papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami;

b) gdy papiery wartościowe nie są jeszcze zastawione, kwotę puli aktywów/aktywów bazowych stanowiących zabezpieczenie tych papierów wartościowych wykazuje się w formularzu A jako aktywa nieobciążone.

250Aktywa, otrzymane zabezpieczenie i wyemitowane własne dłużne papiery wartościowe ogółem

Wszystkie aktywa instytucji ujęte w jej bilansie, wszystkie klasy zabezpieczenia otrzymanego przez instytucję i wyemitowane własne dłużne papiery wartościowe zatrzymane przez instytucję, niebędące wyemitowanymi własnymi obligacjami zabezpieczonymi ani wyemitowanymi własnymi papierami wartościowymi zabezpieczonymi aktywami.

W tym wierszu wykazuje się średnią sum czterech wartości na koniec kwartałów w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy dla wiersza 010 w formularzu A oraz dla wiersza 130 i 240 w formularzu B.

Tabela 4: Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn w formularzu B

KolumnyOdniesienia prawne i instrukcje
010Wartość godziwa otrzymanego obciążonego zabezpieczenia lub wyemitowanych własnych dłużnych papierów wartościowych

Średnia wartość wartości godziwej otrzymanego zabezpieczenia, w tym w dowolnych transakcjach zaciągania pożyczek papierów wartościowych, lub wyemitowanych własnych dłużnych papierów wartościowych posiadanych/zatrzymanych przez instytucję, które są obciążone zgodnie z art. 100 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

Wartość godziwa instrumentu finansowego jest to cena, która zostałaby uzyskana ze sprzedaży składnika aktywów lub zapłacona za przeniesienie zobowiązania w transakcji przeprowadzonej na zwykłych warunkach między uczestnikami rynku w dniu wyceny (zob. MSSF 13 Ustalanie wartości godziwej). Dla każdego zabezpieczenia wartość godziwa to średnia wartość poszczególnych wartości godziwych odnotowanych na koniec każdego okresu sprawozdawczego, które wzięto pod uwagę przy obliczeniu średniej.

030w tym: hipotetycznie kwalifikujące się EHQLA i HQLA

Średnia wartość wartości godziwej obciążonego otrzymanego zabezpieczenia, w tym w dowolnych transakcjach zaciągania pożyczek papierów wartościowych, lub wyemitowanych własnych dłużnych papierów wartościowych posiadanych/zatrzymanych przez instytucję, które hipotetycznie kwalifikują się jako EHQLA i HQLA. Do celów niniejszego rozporządzenia hipotetycznie kwalifikujące się obciążone EHQLA i hipotetycznie kwalifikujące się obciążone HQLA to pozycje otrzymane zabezpieczenie lub wyemitowane własne dłużne papiery wartościowe posiadane/zatrzymane przez instytucję, wymienione w art. 11, 12 i 13 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/61, które spełniałyby wymogi ogólne i wymagania operacyjne określone w art. 7 i 8 tego rozporządzenia delegowanego, gdyby nie ich status jako aktywa obciążone zgodnie z załącznikiem XVII do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014. Hipotetycznie kwalifikujące się obciążone EHQLA i hipotetycznie kwalifikujące się obciążone HQLA muszą również spełniać wymogi dla poszczególnych kategorii ekspozycji określone w art. 10-16 i 35-37 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61. Wartość godziwa hipotetycznie kwalifikujących się obciążonych EHQLA i hipotetycznie kwalifikujących się obciążonych HQLA odpowiada wartości godziwej przed zastosowaniem redukcji wartości określonych w art. 10-16 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

040Wartość godziwa otrzymanego zabezpieczenia lub wyemitowanych własnych dłużnych papierów wartościowych, które mogą zostać obciążone

Średnia wartość wartości godziwej zabezpieczenia, w tym w dowolnych transakcjach zaciągania pożyczek papierów wartościowych, otrzymanego przez instytucję, które jest nieobciążone, ale może zostać obciążone, ponieważ instytucja może je sprzedać lub ponownie zastawić, jeżeli nie wystąpiła sytuacja niewykonania zobowiązania przez właściciela zabezpieczenia. Obejmuje ona również wartość godziwą wyemitowanych własnych dłużnych papierów wartościowych innych niż własne obligacje zabezpieczone bądź pozycje sekurytyzacyjne, które są nieobciążone, ale mogą zostać obciążone. Dla każdego zabezpieczenia wartość godziwa to średnia wartość poszczególnych wartości godziwych odnotowanych na koniec każdego okresu sprawozdawczego, które wzięto pod uwagę przy obliczeniu średniej.

060w tym: EHQLA i HQLA

Średnia wartość wartości godziwej nieobciążonego otrzymanego zabezpieczenia lub nieobciążonych wyemitowanych własnych dłużnych papierów wartościowych posiadanych/zatrzymanych przez instytucję, innych niż własne obligacje zabezpieczone lub pozycje sekurytyzacyjne, które mogą zostać obciążone, kwalifikujących się jako EHQLA i HQLA, wymienione w art. 11, 12 i 13 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/61, które spełniają wymogi ogólne i wymagania operacyjne określone w art. 7 i 8 tego rozporządzenia delegowanego oraz wymogi dla poszczególnych kategorii ekspozycji określone w art. 10-16 i 35-37 tego rozporządzenia delegowanego. Wartość godziwa EHQLA i HQLA odpowiada wartości godziwej przed zastosowaniem redukcji wartości określonych w art. 10- 16 rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/61.

Formularz C - Źródła obciążenia

Tabela 5: Instrukcje dotyczące poszczególnych wierszy w formularzu C

WierszeOdniesienia prawne i instrukcje
010Wartość bilansowa wybranych zobowiązań finansowych

Średnia wartość pozycji "Wartość bilansowa wybranych zobowiązań finansowych" wykazana w kolumnie 010 wzoru F 32.04 (AE-SOU) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014.

011w tym: ...

W stosownych przypadkach w kontekście wykorzystania przez nie obciążenia w stosunku do ich modelu biznesowego instytucje mogą określić oddzielnie średnią wartość dowolnego składnika "Wartości bilansowej wybranych zobowiązań finansowych" w specjalnym wierszu zatytułowanym "w tym", w szczególności jeżeli jedna część obciążenia aktywów jest związana ze zobowiązaniami, a druga nie.

Tabela 6: Instrukcje dotyczące poszczególnych kolumn w formularzu C

KolumnyOdniesienia prawne i instrukcje
010Odpowiadające im zobowiązania, zobowiązania warunkowe lub papiery wartościowe stanowiące przedmiot udzielonej pożyczki

Średnia wartość z pozycji "Odpowiadające im zobowiązania, zobowiązania warunkowe lub papiery wartościowe stanowiące przedmiot udzielonej pożyczki" wykazana w kolumnie 010 wzoru F 32.04 (AE-SOU) w załączniku XVI do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 680/2014. Ujawniona wartość godziwa to średnia poszczególnych wartości godziwych odnotowanych na koniec każdego okresu sprawozdawczego, które wzięto pod uwagę przy obliczaniu średniej.

Należy wykazać zobowiązania bez powiązanego finansowania, takie jak instrumenty pochodne.

030Obciążone aktywa, otrzymane zabezpieczenie i wyemitowane własne papiery wartościowe inne niż obligacje zabezpieczone i papiery wartościowe zabezpieczone aktywami

Kwota aktywów, otrzymanego zabezpieczenia i wyemitowanych własnych papierów wartościowych innych niż obligacje zabezpieczone i papiery wartościowe zabezpieczone aktywami, które są obciążone w wyniku różnego rodzaju transakcji wykazanych w tym miejscu.

W celu zapewnienia spójności z kryteriami określonymi w formularzach A i B aktywa instytucji zapisane w bilansie wykazuje się w średniej wartości ich wartości bilansowej, natomiast ponownie wykorzystane otrzymane zabezpieczenie i wyemitowane obciążone własne dłużne papiery wartościowe inne niż obligacje zabezpieczone i papiery wartościowe zabezpieczone aktywami wykazuje się w ich wartości godziwej. Ujawniona wartość godziwa to średnia poszczególnych wartości godziwych odnotowanych na koniec każdego okresu sprawozdawczego, które wzięto pod uwagę przy obliczaniu średniej.

Należy również wykazać aktywa obciążone bez odpowiadających zobowiązań.

Formularz D - Dołączone informacje opisowe

Tabela 7: Szczegółowe instrukcje w odniesieniu do formularza D

Odniesienia prawne i instrukcje

Aby uzupełnić formularz D, instytucje ujawniają informacje, o których mowa w pkt 1 i 2.

1.
Ogólne informacje opisowe dotyczące obciążenia aktywów, w tym:
a)
wyjaśnienie wszelkich różnic między zakresem konsolidacji regulacyjnej stosowanej do celów ujawniania informacji dotyczących obciążenia aktywów a zakresem zastosowania w odniesieniu do stosowania wymogów dotyczących płynności na zasadzie skonsolidowanej zgodnie z definicją w części drugiej rozdział 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, co ma zastosowanie do określenia kwalifikowalności (E)HQLA;
b)
wyjaśnienie wszelkich różnic pomiędzy, z jednej strony, aktywami zastawionymi i przeniesionymi zgodnie z obowiązującymi standardami rachunkowości i ich zastosowaniem przez instytucję a, z drugiej strony, aktywami obciążonymi, a także wskazanie ewentualnych różnic w traktowaniu transakcji, na przykład gdy niektóre transakcje są uznawane za prowadzące do zastawienia lub przeniesienia aktywów, ale nie do obciążenia aktywów lub odwrotnie;
c)
wartość ekspozycji stosowaną do celów ujawniania informacji oraz wyjaśnienie, w jaki sposób obliczane są średnie wartości ekspozycji.
2.
Informacje opisowe dotyczące wpływu modelu biznesowego instytucji na jej poziom obciążenia oraz dotyczące znaczenia obciążenia dla modelu finansowania instytucji, w tym:
a)
główne źródła i rodzaje obciążenia, z podaniem, w stosownych przypadkach, obciążenia wynikającego z istotnej działalności w odniesieniu do instrumentów pochodnych, udzielania pożyczek papierów wartościowych, transakcji repo, emisji obligacji zabezpieczonych i sekurytyzacji;
b)
struktura obciążenia między podmiotami wchodzącymi w skład grupy, a w szczególności wskazanie, czy za poziom obciążenia skonsolidowanej grupy odpowiadają poszczególne podmioty i czy istnieje znaczne obciążenie wewnątrz grupy;
c)
informacje dotyczące nadzabezpieczenia, w szczególności w odniesieniu do obligacji zabezpieczonych i papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami, oraz wpływu tego nadzabezpieczenia na poziomy obciążenia;
d)
dodatkowe informacje dotyczące obciążenia aktywów, zabezpieczenia i pozycji pozabilansowych oraz źródeł obciążenia przez jakiekolwiek istotne waluty inne niż waluta sprawozdawcza zgodnie z art. 415 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;
e)
ogólny opis części pozycji wykazanych w kolumnie 060 "Wartość bilansowa aktywów nieobciążonych" w formularzu A w załączniku I, których instytucja nie uznałaby za pozycje, które mogą zostać obciążone w ramach normalnej działalności gospodarczej (np. wartości niematerialne i prawne, w tym wartość firmy, aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, rzeczowe aktywa trwałe i inne środki trwałe, instrumenty pochodne będące aktywami, transakcje reverse repo i należności z tytułu pożyczania papierów wartościowych);
f)
kwota aktywów bazowych i aktywów w puli aktywów stanowiących zabezpieczenie zatrzymanych papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami i zatrzymanych obligacji zabezpieczonych, a także wskazanie, czy te aktywa bazowe i aktywa w puli aktywów są obciążone czy nieobciążone, wraz z kwotą powiązanych zatrzymanych papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami i zatrzymanych obligacji zabezpieczonych;
g)
tam, gdzie jest to istotne dla wyjaśnienia wpływu modelu biznesowego danej instytucji na jej poziom obciążenia, dane (w stosownych przypadkach dane ilościowe) na temat każdej z następujących pozycji:
(i)
rodzaje i kwoty aktywów obciążonych i nieobciążonych wykazanych w wierszu 120 w formularzu A, w przypadku gdy informacje ilościowe podaje się w wierszu 121 w formularzu A;
(ii)
kwoty i rodzaje aktywów obciążonych i pozycji pozabilansowych wykazanych w wierszu 010 w formularzu C, które nie są związane z żadnymi zobowiązaniami, w przypadku gdy informacje ilościowe podaje się w wierszu 011 w formularzu C.
1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.
2 Wytyczne na temat ujawniania informacji o aktywach obciążonych i nieobciążonych (EBA/GL/2014/03).
3 Dz.U. C 119 z 25.4.2013, s. 1.
4 Sprawozdanie EUNB na temat obciążenia aktywów, wrzesień 2015 r.
5 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 680/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące sprawozdawczości nadzorczej instytucji zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 (Dz.U. L 191 z 28.6.2014, s. 1).
6 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/61 z dnia 10 października 2014 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do wymogu pokrycia wypływów netto dla instytucji kredytowych (Dz.U. L 11 z 17.1.2015, s. 1).
7 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.