Art. 4. - Rozporządzenie 930/2000 ustanawiające reguły wykonawcze co do odpowiedniego nazewnictwa odmian gatunków roślin rolniczych i warzyw

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2000.108.3

Akt utracił moc
Wersja od: 22 sierpnia 2007 r.
Artykuł  4

Przy ocenianiu czy nazwa odmiany jest identyczna z nazwą innej odmiany lub jest mylona z nazwą innej odmiany, stosuje się, co następuje:

a) 6 pojęcie "może być mylona z": obejmuje między innymi nazwę odmiany różniącej się tylko jedną literą lub znakami akcentu nad literami, w odniesieniu do nazwy odmiany blisko spokrewnionych gatunków, które zostały urzędowo przyjęte do celów obrotu we Wspólnocie, Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez umawiającą się stronę Międzynarodowej konwencji o ochronie nowych odmian roślin (UPOV) lub podlega prawu odmiany roślin na tych terytoriach. Jednakże za mylącą nie uznaje się różnicy tylko jednej litery w ustalonym skrócie nazwy odmiany jako odrębnej całości nazwy odmian. Również za mylący nie uznaje się przypadku, gdy inna litera wyraźnie odznacza się od tych w zarejestrowanych nazwach odmiany. Różnicy dwóch lub więcej liter nie uznaje się za mylącą, poza przypadkami gdzie dwie litery zostały zamienione miejscami. Nie uznaje się za mylącą różnicy jednej cyfry pomiędzy liczbami (w przypadku gdy liczby dozwolone są w osobliwej nazwie).

Bez uszczerbku dla przepisów art. 6, niniejszy przepis nie ma zastosowania do nazwy odmiany w formie kodu, jeśli odpowiadająca danej nazwie nazwa odmiany ma jednakowo formę kodu. W przypadku kodu uznaje się różnicę tylko jednego znaku, litery lub liczby za umożliwiającą wystarczające rozróżnienie dwóch kodów. Przy porównywaniu nazw w formie kodu nie bierze się pod uwagę spacji.

b) 7 uznaje się, że "gatunki blisko spokrewnione" mają znaczenie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

c) uznaje się, że "odmiana już nie istnieje" oznacza odmianę, która została wycofana z obrotu;

d) "oficjalny rejestr odmian roślin" stosuje się jako odniesienie do wspólnego katalogu odmian gatunków roślin lub warzyw uprawnych lub do jakiegokolwiek rejestru opracowanego i prowadzonego przez Wspólnotowy Urząd Odmian Roślin lub inny oficjalny organ Państw Członkowskich Wspólnoty lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub umawiającej się strony UPOV;

e) "odmiana, której nazwa utraciła specjalne znaczenie": uznaje się, że nazwa odmiany, która została umieszczona w oficjalnym rejestrze odmian roślin i tym samym uzyskała specjalne znaczenie, traci je po upływie okresu dziesięciu lat od dnia wykreślenia z rejestru.

6 Art. 4 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1831/2004 z dnia 21 października 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.321.29) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 listopada 2004 r.
7 Art. 4 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 920/2007 z dnia 1 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.201.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 sierpnia 2007 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.