Rozporządzenie 919/94 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 404/93 w zakresie organizacji producentów bananów

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1994.106.6

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lutego 2005 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 919/94
z dnia 26 kwietnia 1994 r.
ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 404/93 w zakresie organizacji producentów bananów

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 404/93 z dnia 13 lutego 1993 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku bananów(1), zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 3518/93(2), w szczególności jego art. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie (EWG) nr 404/93 ustanawia przepisy odnoszące się do tworzenia organizacji producentów bananów; w celu otrzymania uznania tego rodzaju organizacje muszą spełniać szczególne warunki; warunki określa się w celu zapewnienia rozsądnej gwarancji, że organizacje poprzez swój zasięg, okres swojej działalności, swoją strukturę i sposób, w jaki funkcjonują, będą przyczyniać się do poszukiwanej poprawy warunków produkcji bananów i ich wprowadzania do obrotu;

omawiane wymagania zmierzające do zapewnienia minimalnego poziomu stabilności organizacji producentów i ich działalności gospodarczej, w szczególności w odniesieniu do liczby członków i wielkości produkcji, muszą zostać określone w zależności od strukturalnej różnorodności regionów produkcji we Wspólnocie;

również ze względu na cele stabilności i skuteczności konieczne jest określenie, po pierwsze, środków materialnych i technicznych, jakie organizacje producentów muszą postawić do dyspozycji swoich członków, oraz po drugie, rodzaju zasad, jakie organizacje muszą przyjąć i nałożyć na swoich członków, aby osiągnąć cele wyznaczone grupom uznanym zgodnie z regułami wspólnotowymi;

wprowadzenie szczególnych środków przyjętych przez Radę, łącznie ze środkami niniejszego rozporządzenia, pociąga za sobą bezwzględny obowiązek przekazywania szczegółowych informacji przez organizacje producentów, w określonych odstępach czasu, władzom wyznaczonym przez Państwo Członkowskie, w celu umożliwienia temu ostatniemu monitorowania wykonania zobowiązań zaciągniętych przez organizacje producentów, z tytułu uznania; należy określić zakres kontroli przeprowadzanych przez Państwo Członkowskie, jak również komunikaty w celu monitorowania wykonania wyżej wymienionych przepisów;

konieczne jest określenie przepisów, które powinny mieć zastosowanie w odniesieniu do grup producentów uznanych zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 1360/78 z dnia 18 czerwca 1978 r. w sprawie grup producentów i ich zrzeszeń(3), ostatnio zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 3669/93(4), i którzy otrzymali pomoc związaną z tworzeniem ich organizacji i w odniesieniu do administracyjnych kosztów prowadzenia działalności;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Bananów,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Państwa Członkowskie udzielają szczególnego uznania, przewidzianego w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 404/93, organizacjom producentów i ich zrzeszeniom, zwanym dalej "organizacjami producentów", których działalność gospodarcza polega na produkcji bananów i wprowadzaniu do obrotu świeżych bananów oraz które są zgodne z art. 5 wymienionego rozporządzenia i przepisami niniejszego rozporządzenia.

Organizacje producentów uznane na podstawie rozporządzenia (EWG) nr 1360/78 otrzymują szczególne uznanie, przewidziane w akapicie pierwszym, w przypadku gdy właściwe władze stwierdzają, że ich akt założycielski oraz zasady działania są zgodne z przepisami określonymi w akapicie pierwszym.

Artykuł  2
1.
Organizacje producentów przedkładają swój wniosek o szczególne uznanie odpowiednim właściwym władzom wyznaczonym przez Państwa Członkowskie, łącznie z aktem założycielskim i informacjami określonymi w załączniku II część A.
2.
Właściwe władze sprawdzają rzetelność przedłożonych informacji, badając dokumenty i przeprowadzając inspekcje na miejscu. W razie powstania wątpliwości władze przystępują do innej kontroli, aby upewnić się, że warunki ustanowione w art. 1 są spełnione.
3.
Szczególne uznanie następuje w terminie dziewięćdziesięciu dni od otrzymania wniosku, z zastrzeżeniem dodatkowego wymaganego czasu na przeprowadzenie postępowania uzupełniającego.
Artykuł  3
1.
Minimalna wielkość produkcji bananów nadających się do wprowadzenia do obrotu oraz minimalna liczba członków, którą organizacje producentów muszą posiadać zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (EWG) nr 404/93, są określane w załączniku I.
2.
Dla celów określonych w ust. 1 produkcja brana pod uwagę jest średnią produkcją bananów wprowadzonych do obrotu przez wszystkich producentów należących do organizacji, która ubiega się o jej uznanie, w ciągu trzech lat gospodarczych przed tego rodzaju uznaniem.

Jednakże w przypadku gdy region produkujący banany wykazał spadek produkcji wynikający z niekorzystnych warunkach pogodowych w okresie określonym w akapicie pierwszym, można wziąć pod uwagę produkcję w jednym roku gospodarczym lub w kilku latach gospodarczych przed wystąpieniem niekorzystnych warunkach pogodowych.

Artykuł  4

Konieczne środki, postawione do dyspozycji stowarzyszonych producentów lub będące w posiadaniu organizacji producentów do osiągnięcia celów określonych w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 404/93, obejmują co najmniej obiekty i wyposażenie przeznaczone do:

– sortowania, klasyfikacji według wielkości oraz przygotowania do wprowadzania do obrotu, o wydajności odpowiedniej do wielkości produkcji bananów dostarczanych przez członków,

– zarządzania działalnością techniczną i handlową,

– prowadzeniem centralnej księgowości.

Artykuł  5

W zakresie przyjmowania nowych członków statuty organizacji producentów zawierają poniższe wymagania:

a) nowe członkostwa muszą stawać się skuteczne dopiero na początku roku gospodarczego;

b) nowi członkowie muszą być przyjmowani w oparciu o rzeczywistą lub dającą się przewidzieć wydajność handlową danej organizacji;

c) 1 każdy członek musi zobowiązać się do przynależności do organizacji producentów przez przynajmniej jeden rok i musi przedstawić pisemne uprzedzenie o wszelkim zamiarze rezygnacji najpóźniej do dnia 31 maja, aby było ono obowiązujące od dnia 1 stycznia następnego roku. Państwa Członkowskie mogą wyznaczyć dłuższy okres minimalny członkostwa; w takim przypadku powiadamiają Komisję. Zasady stowarzyszenia organizacji producentów mogą ustanawiać dłuższy okres wypowiedzenia, zanim rezygnacja stanie się skuteczna;

Nie naruszając przepisów zawartych w akapicie pierwszym, w przypadku organizacji producentów utworzonych w Hiszpanii powiadomienie o jakimkolwiek zamiarze wystąpienia z organizacji do przekazania w 2002 r. przekazywane jest najpóźniej do dnia 15 października.

d) każdy członek musi zobowiązać się do wypełniania wszystkich obowiązków nałożonych na niego przez organizację producentów.

Artykuł  6
1.
Zasady ustanowione przez organizacje producentów zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (EWG) nr 404/93 przewidują co najmniej, co następuje:

a) w celu ustalenia wielkości produkcji składanie przez producentów oświadczeń co do powierzchni plantacji, przewidywanych wielkości zbioru, jak i wielkości rzeczywiście zebranych;

b) w odniesieniu do produkcji - określenie, na podstawie strategii handlowej oraz rynków zbytu, odmian bananów do uprawy, do przestawienia uprawy lub do jej wykarczowania, określenie technik upraw, jakie mają być stosowane oraz rozłożenia zbiorów w czasie;

c) w odniesieniu do wprowadzania do obrotu - minimalne kryteria jakości, wielkości, opakowania, prezentacji oraz oznakowania.

2.
Organizacje producentów doradzają swoim członkom i ich wspomagają w celu sprawnego stosowania zasad, które przyjmują. W odpowiedni sposób stosują odpowiednie sankcje w razie stwierdzonych uchybień.
Artykuł  7
1.
Nie później niż 1 marca każdego roku i po raz pierwszy do dnia 1 marca 1995 r. organizacje producentów przekazują właściwym władzom krajowym informacje określone w załączniku II.

Państwa Członkowskie mogą, jeżeli uznają to za konieczne, przyjąć dodatkowe przepisy dotyczące punktów w załączniku II część B.

2.
Nie później niż 1 maja każdego roku i po raz pierwszy do dnia 1 maja 1995 r. właściwe władze przekazują Komisji wykaz organizacji producentów bananów uznanych na ich terytorium oraz informacje określone w załączniku II część A, w odniesieniu do każdej organizacji producentów.
3.
Komisja może przewidzieć, we współpracy z danymi Państwami Członkowskimi, elektroniczną transmisję całości lub części informacji określonych w załączniku II.
Artykuł  8

Właściwe władze weryfikują zgodność tworzenia i funkcjonowania organizacji producentów, jak również stopnia dokładności informacji określonych w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 404/93 i w art. 7 niniejszego rozporządzenia. Każda organizacja producentów jest poddawana inspekcji na miejscu, co najmniej raz na trzy lata.

Artykuł  9

Właściwe władze odwołują uznanie, w przypadku gdy stwierdzają, w zależności od przypadku, że:

– zobowiązania nałożone na podstawie przepisów prawnych Wspólnoty nie są wypełniane,

– informacje określone w art. 5 rozporządzenia (EWG) nr 404/93 oraz w art. 7 niniejszego rozporządzenia umyślnie nie są przekazywane lub że są fałszowane z zamiarem poświadczenia nieprawdy.

Artykuł  10 2

Pomoc mająca na celu wspieranie tworzenia i wspomaganie działalności administracyjnej organizacji producentów, jak określono w art. 6 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 404/93, nie jest przyznawana tym organizacjom producentów, które otrzymały pomoc przewidzianą w art. 10 rozporządzenia (EWG) nr 1360/78 lub w art. 10 rozporządzenia Rady (WE) nr 952/97(5) i które skupiają członków będących uprzednio członkami organizacji, które już korzystały z tej pomocy.

Artykuł  11

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 kwietnia 1994 r.

W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 47 z 25.2.1993, str. 1.

(2) Dz.U. L 320 z 22.12.1993, str. 15.

(3) Dz.U. L 166 z 23.6.1978, str. 1.

(4) Dz.U. L 338 z 31.12.1993, str. 26.

(5) Dz.U. L 142 z 2.6.1997, str. 30.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 3

Region produkcji we WspólnocieMinimalna liczba uczestnikówMinimalna wielkość produkcji bananów nadających się do wprowadzenia do obrotu (masa netto - w tonach)
Grecja (Kreta i Lakonia) 4 40
Hiszpania (Wyspy Kanaryjskie)10030.000
Francja:--
- Gwadelupa10030.000
- Martynika10030.000
Cypr125 5.000
Portugalia (Madera, Azory i Algarve) 5 10
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II

INFORMACJE ODNOSZĄCE SIĘ DO ORGANIZACJI PRODUCENTÓW BANANÓW OKREŚLONE W ART. 5

1 Art. 5 lit. c):

- zmieniona przez art. 1 rozporządzenia nr 630/1999 z dnia 24 marca 1999 r. (Dz.U.UE.L.99.80.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 marca 1999 r.

- zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1042/2002 z dnia 14 czerwca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.157.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 2002 r.

2 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1042/2002 z dnia 14 czerwca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.157.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
3 Załącznik I:

-zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1042/2002 z dnia 14 czerwca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.157.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 219/2005 z dnia 10 lutego 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.39.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 lutego 2005 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.