Rozporządzenie 88/2011 w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 452/2008 dotyczącego tworzenia i rozwoju statystyk z dziedziny edukacji i uczenia się przez całe życie, w odniesieniu do statystyk dotyczących systemów kształcenia i szkolenia

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2011.29.5

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2013 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 88/2011
z dnia 2 lutego 2011 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 452/2008 dotyczącego tworzenia i rozwoju statystyk z dziedziny edukacji i uczenia się przez całe życie, w odniesieniu do statystyk dotyczących systemów kształcenia i szkolenia
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 452/2008 z dnia 23 kwietnia 2008 r. dotyczące tworzenia i rozwoju statystyk z dziedziny edukacji i uczenia się przez całe życie(1), w szczególności jego art. 6 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (WE) nr 452/2008 ustanawia wspólne ramy dla systematycznego tworzenia statystyk europejskich z zakresu edukacji i uczenia się przez całe życie w trzech określonych dziedzinach w celu ich wdrożenia za pośrednictwem działań statystycznych.

(2) Konieczne jest wprowadzenie środków w celu realizacji poszczególnych działań statystycznych na rzecz tworzenia statystyk z zakresu systemów szkolenia i kształcenia, objętych dziedziną 1 zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 452/2008.

(3) Przy tworzeniu i rozpowszechnianiu statystyk europejskich w dziedzinie systemów kształcenia i szkolenia krajowe i europejskie organy statystyczne powinny uwzględniać zasady zawarte w Europejskim kodeksie praktyk statystycznych, zatwierdzonym przez Komisję w jej zaleceniu z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie niezależności, wiarygodności i odpowiedzialności krajowych i wspólnotowych organów statystycznych(2).

(4) Środki wykonawcze dotyczące tworzenia statystyk z zakresu systemów kształcenia i szkolenia powinny uwzględniać potencjalne obciążenie dla instytucji oświatowych oraz poszczególnych osób, a także najnowsze porozumienie między Instytutem Statystycznym UNESCO (UIS), Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Komisją (Eurostat) w sprawie pojęć, definicji, przetwarzania danych, częstotliwości i terminów przekazywania wyników. Porozumienie to obejmuje format przekazywania danych dotyczących systemów kształcenia zgodnie z najnowszą wersją szczegółowych wytycznych w sprawie gromadzenia danych przez UNESCO/OECD/Eurostat.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejsze rozporządzenie ustanawia zasady wykonania rozporządzenia (WE) nr 452/2008 w odniesieniu do gromadzenia, przekazywania i przetwarzania danych statystycznych w dziedzinie 1 dotyczącej systemów kształcenia i szkolenia.

Artykuł  2

Tematy i ich cechy

Wybór i wyszczególnienie tematów ujętych w dziedzinie 1 dotyczącej systemów kształcenia i szkolenia oraz szczegółowy wykaz ich cech i podział określono w załączniku I.

Artykuł  3

Okresy odniesienia i przekazywanie wyników

1.
Dane dotyczące naboru uczniów/studentów/słuchaczy, uczniów/studentów/słuchaczy rozpoczynających naukę, kadry nauczycielskiej, nauki języków obcych i wielkości klas/wielkości grup studentów odnoszą się do roku szkolnego/akademickiego określonego na szczeblu krajowym (rok t). Roczne dane dotyczące naboru uczniów/studentów/słuchaczy, uczniów/studentów/słuchaczy rozpoczynających naukę, kadry nauczycielskiej, nauki języków obcych i wielkości klas/wielkości grup studentów są przekazywane Komisji (Eurostatowi) corocznie do dnia 30 września w roku t+2. Pierwsze przekazanie danych we wrześniu 2012 r. odnosi się do roku szkolnego/akademickiego 2010-2011 określonego na szczeblu krajowym.
2.
Dane dotyczące absolwentów/świadectw i dyplomów odnoszą się do roku szkolnego/akademickiego określonego na szczeblu krajowym (rok t) lub do roku kalendarzowego (rok t+1). Roczne dane dotyczące absolwentów/świadectw i dyplomów są przekazywane Komisji (Eurostatowi) corocznie do dnia 30 listopada w roku t+2. Pierwsze przekazanie danych w listopadzie 2012 r. odnosi się do roku szkolnego/akademickiego 2010-2011 określonego na szczeblu krajowym lub do roku kalendarzowego 2011.
3.
Dane dotyczące wydatków na edukację odnoszą się do roku finansowego państwa członkowskiego określonego na szczeblu krajowym (rok t). Roczne dane dotyczące wydatków na edukację są przekazywane Komisji (Eurostatowi) corocznie do dnia 30 listopada w roku t+2. Pierwsze przekazanie danych w listopadzie 2012 r. odnosi się do roku budżetowego 2010.
Artykuł  4

Wymogi dotyczące jakości danych i ramy jakościowe w zakresie sprawozdawczości

1.
Wymogi dotyczące jakości danych i ramy jakościowe w zakresie sprawozdawczości dotyczące systemów kształcenia i szkolenia określono w załączniku II.
2.
Państwa członkowskie przekazują corocznie Komisji (Eurostatowi) sprawozdanie dotyczące jakości zgodnie z wymogami określonymi w załączniku II. Pierwsze sprawozdanie odnosi się do roku gromadzenia danych 2012. Sprawozdanie dotyczące jakości w sprawie okresów odniesienia ustanowionych w art. 3 są przekazywane Komisji do dnia 31 stycznia w roku t+3. Pierwsze sprawozdanie dotyczące jakości odnoszące się do roku gromadzenia danych 2012 zostaje wyjątkowo przekazane do dnia 31 marca roku t+3.
3.
Państwa członkowskie uzyskują niezbędne dane, wykorzystując kombinację różnych źródeł, takich jak badania reprezentacyjne, administracyjne źródła danych lub inne źródła danych.
4.
Państwa członkowskie dostarczają Komisji (Eurostatowi) informacje o metodach i jakości danych z wykorzystanych źródeł innych niż badania reprezentacyjne i administracyjne źródła danych, o których mowa w ust. 3.
Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2012 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 2 lutego 2011 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 145 z 4.6.2008, s. 227.

(2) COM(2005) 217 wersja ostateczna.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

  1 Tematy, szczegółowy wykaz cech i ich podział

Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL-BolognaLiczba przyjętych uczniów/studentów/słuchaczy z podziałem na poziomy kształcenia (szkolnictwo wyższe), płeć i szczegółową dziedzinę kształcenia zgodnie z procesem bolońskim obejmującym studia dwustopniowe (licencjackie i magisterskie) oraz doktoranckie
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaLiczba studentów uczestniczących w strukturach bolońskich (lub w programach prowadzących do uzyskania podobnego stopnia w państwach pozaeuropejskich), liczba studentów z programów, w których nie wprowadzono struktur bolońskich (w następstwie struktury ISCED 1997) (lub w programach prowadzących do uzyskania innych stopni w państwach pozaeuropejskich)
Struktury bolońskieProgramy trwające krócej niż 3 lata, ale uznawane za poziom szkolnictwa wyższego i część struktur bolońskich (prowadzące do uzyskania pierwszego stopnia); programy prowadzące do uzyskania stopnia licencjata, trwające 3-4 lata i prowadzące do uzyskania pierwszego stopnia, programy magisterskie trwające w sumie 4-6 lat (prowadzące do uzyskania drugiego stopnia); długotrwałe programy prowadzące do uzyskania pierwszego stopnia uznawane za część struktur bolońskich (trwające 5 lat lub dłużej), programy doktoranckie (prowadzące do uzyskania trzeciego stopnia - stopnia doktora habilitowanego).
Poziomy ISCEDISCED 5A 3 do <5 lat (prowadzący do uzyskania pierwszego stopnia), ISCED 5A 5 lat lub więcej (prowadzący do uzyskania pierwszego stopnia), ISCED 5A (prowadzący do uzyskania drugiego stopnia), ISCED 5B (prowadzący do uzyskana pierwszego tytułu, ISCED 5B (prowadzący do uzyskania drugiego tytułu), ISCED 6 (studia doktoranckie/habilitacja)
Szczegółowa dziedzina kształceniaPodręcznik szczegółowych dziedzin kształcenia i szkolenia, wersja z grudnia 1999 r.
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL1Liczba uczniów/studentów/słuchaczy z podziałem na poziomy kształcenia, orientację programową, cel programu, intensywność uczestnictwa, płeć i wiek
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 0, - poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - poziom 4, - poziom 5, - poziom 6, nierozdzielone według poziomów
Orientacja programowaISCED poziom 3 ogólny, - poziom 3 ogólnozawodowy/zawodowy, - poziom 4 ogólny, - poziom 4 ogólnozawodowy/zawodowy
Cel programuISCED poziom 3A/B, - poziom 3C, - poziom 4A/B, poziom 4C, - poziom 5A, - poziom 5B
Intensywność uczestnictwaPełny wymiar i niepełny wymiar łącznie, pełny wymiar
PłećMężczyźni, kobiety
WiekPoniżej 3 lat, każdy rok z osobna od 3 do 29 lat, 30-34 lata, 35-39 lat, 40 lat i więcej, wiek nieznany
Obowiązkowo (z wyjątkiem kolumny 5 dotyczącej uczestnictwa w programach wczesnej edukacji, które nie wchodzą w zakres ISCED 0 ani 1)
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL1_AdultLiczba uczniów/studentów/słuchaczy w programach kształcenia dorosłych zgłoszona w ENRL1 z podziałem na poziom kształcenia, orientację programową, intensywność uczestnictwa, płeć i wiek
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - poziom 4
Orientacja programowaISCED poziom 3 ogólny, - poziom 3 ogólnozawodowy/zawodowy, - poziom 4 ogólny, - poziom 4 ogólnozawodowy/zawodowy
Intensywność uczestnictwaPełny wymiar i niepełny wymiar łącznie, pełny wymiar
PłećMężczyźni, kobiety
WiekPoniżej 15 lat, każdy rok z osobna od 15 do 29 lat, 30-34 lata, 35-39 lat, 40 lat i więcej, wiek nieznany
Obowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL1aLiczba uczniów/studentów/słuchaczy z podziałem na poziomy kształcenia, orientację programową, cel programu, rodzaj instytucji, intensywność uczestnictwa i płeć
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 0, - poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - poziom 4, - poziom 5A, - poziom 5B, - poziom 6, nierozdzielone według poziomów
Orientacja programowaISCED poziom 2 ogólny, - poziom 2 ogólnozawodowy, - poziom 2 zawodowy, - poziom 3 ogólny, - poziom 3 ogólnozawodowy, - poziom 3 zawodowy, -poziom 4 ogólny, - poziom 4 ogólnozawodowy, - poziom 4 zawodowy
Cel programuISCED poziom 3A, - poziom 3B, - poziom 3C, - poziom 4A, - poziom 4B, poziom 4C, - poziom 5A pierwszy stopień, - poziom 5A drugi stopień i dalsze, -poziom 5B pierwszy tytuł, - poziom 5B drugi tytuł i dalsze
Intensywność uczestnictwaPełny wymiar i niepełny wymiar łącznie, pełny wymiar, niepełny wymiar, ekwiwalenty pełnego wymiaru
- pełny wymiar i niepełny wymiar łączniez czego: uczniowie/słuchacze/studenci w programie obejmującym komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu (dla poziomów ISCED 3 i 4)
- płećMężczyźni, kobiety
- pełny wymiarz czego: uczniowie/słuchacze/studenci w programie obejmującym komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu (dla poziomów ISCED 3 i 4)
- płećMężczyźni, kobiety
- niepełny wymiarz czego: uczniowie/słuchacze/studenci w programie obejmującym komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu (dla poziomów ISCED 3 i 4)
- ekwiwalenty pełnego wymiaruz czego: uczniowie/słuchacze/studenci w programie obejmującym komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu (dla poziomów ISCED 3 i 4)
Rodzaj instytucjiInstytucje publiczne, wszystkie instytucje prywatne
- intensywność uczestnictwaPełny wymiar, niepełny wymiar, ekwiwalenty pełnego wymiaru
Obowiązkowo (z wyjątkiem wierszy C5 do C12 (dotyczących prywatnych instytucji zależnych od rządu i niezależnych instytucji prywatnych) oraz kolumny 5 (dotyczącej uczestnictwa w programach wczesnej edukacji, które nie wchodzą w zakres ISCED 0 ani 1), które pozostają nieobowiązkowe)
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL1a_adultLiczba uczniów/studentów/słuchaczy w programach kształcenia dorosłych zgłoszona w ENRL1a z podziałem na poziom kształcenia, orientację programową, rodzaj instytucji, intensywność uczestnictwa i płeć
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 0, - poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - poziom 4
Orientacja programowaISCED poziom 2 ogólny, - poziom 2 ogólnozawodowy, - poziom 2 zawodowy, - poziom 3 ogólny, - poziom 3 ogólnozawodowy,- poziom 3 zawodowy, -poziom 4 ogólny, - poziom 4 ogólnozawodowy, - poziom 4 zawodowy
Rodzaj instytucjiInstytucje publiczne, wszystkie instytucje prywatne, instytucje prywatne zależne od rządu, niezależne instytucje prywatne
- intensywność uczestnictwaPełny wymiar, niepełny wymiar, ekwiwalenty pełnego wymiaru
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL3Liczba uczniów/studentów/słuchaczy i uczniów/studentów/słuchaczy powtarzających rok (ISC 123) w programach ogólnych z podziałem na poziom kształcenia, płeć i klasę
PodziałWyszczególnienie
Rodzaj statusu ucznia/studenta/słuchacza/osoby powtarzającej rokLiczba uczniów/studentów/słuchaczy, liczba osób powtarzających rok
- Poziom kształceniaPoziom 1 ISCED.
- Cel programuISCED poziom 2 ogólny, - poziom 3 ogólny
PłećMężczyźni, kobiety
Klasaklasa 1, klasa 2, klasa 3, klasa 4, klasa 5, klasa 6, klasa 7, klasa 8, klasa 9, klasa 10, klasa nieznana
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL4Liczba uczniów/studentów/słuchaczy w klasie 1 z podziałem na płeć i wiek
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaKlasa 1 w szkole podstawowej (ISCED 1)
PłećMężczyźni, kobiety
Grupa wiekowaponiżej 4 lat, każdy rok z osobna od 4 do 14 lat, 15 lat i więcej, wiek nieznany
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL5Liczba uczniów/studentów/słuchaczy (ISC 56) z podziałem na poziom kształcenia, cel programu, dziedzinę kształcenia i płeć
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 56
- Cel programuISCED poziom 5A, - poziom 5B, - poziom 6
PłećMężczyźni, kobiety
Dziedzina kształceniaKształcenie (ISC 14), kształcenie nauczycieli (ISC 141), nauka o kształceniu (ISC 142), nauki humanistyczne i sztuka, sztuka (ISC 21), nauki humanistyczne (ISC 22), nauki społeczne, gospodarka i prawo, nauki społeczne (ISC 31), dziennikarstwo i informacja (ISC 32), gospodarka i administracja (ISC 34), prawo (ISC 38), nauka, nauki biologiczne (ISC 42), nauki fizyczne (ISC 44), matematyka i statystyka (ISC 46), komputeryzacja (ISC 48), inżynieria, produkcja i budownictwo, inżynieria i technika (ISC 52), produkcja i przetwórstwo (ISC 54), architektura i budownictwo (ISC 58), rolnictwo, rolnictwo, leśnictwo i rybactwo (ISC 62), weterynaria (ISC 64), zdrowie i opieka społeczna, zdrowie (ISC 72), opieka społeczna (ISC 76), usługi, usługi dla ludności (ISC 81), usługi transportowe (ISC 84), ochrona środowiska (ISC 85), ochrona (ISC 86), nieznane lub niewyszczególnione
Obowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL6Liczba uczniów/studentów/słuchaczy mobilnych i zagranicznych (ISCED 5 i 6) z podziałem na poziom kształcenia, cel programu i dziedzinę kształcenia
PodziałWyszczególnienie
Rodzaj ucznia/studenta/słuchaczaUczniowie/studenci/słuchacze mobilni i zagraniczni
Poziom kształceniaISCED poziom 5 i 6
- Cel programuISCED poziom 5A, - poziom 5B, - poziom 6
Dziedzina kształceniaKształcenie (ISC 14), kształcenie nauczycieli (ISC 141), nauka o kształceniu (ISC 142), nauki humanistyczne i sztuka, sztuka (ISC) 21, nauki humanistyczne (ISC 22), nauki społeczne, gospodarka i prawo, nauki społeczne (ISC 31), dziennikarstwo i informacja (ISC 32), gospodarka i administracja (ISC 34), prawo (ISC 38), nauka, nauki biologiczne (ISC 42), nauki fizyczne (ISC) 44, matematyka i statystyka (ISC 46), komputeryzacja (ISC 48), inżynieria, produkcja i budownictwo, inżynieria i technika (ISC 52), produkcja i przetwórstwo (ISC 54), architektura i budownictwo (ISC 58), rolnictwo, rolnictwo, leśnictwo i rybactwo (ISC 62), weterynaria (ISC 64), zdrowie i opieka społeczna, zdrowie (ISC 72), opieka społeczna (ISC 76), usługi, usługi dla ludności (ISC 81), usługi transportowe (ISC 84), ochrona środowiska (ISC 85), ochrona (ISC 86), nieznane lub niewyszczególnione
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL7Liczba uczniów/studentów/słuchaczy mobilnych i zagranicznych z podziałem na poziomy kształcenia, cel programu, obywatelstwo UE/poza UE i płeć
PodziałWyszczególnienie
Rodzaj ucznia/studenta/słuchaczaUczniowie/studenci/słuchacze mobilni z podziałem na pochodzących z państw UE, spoza UE i o nieznanym pochodzeniu
- poziom kształceniaISCED poziom 5, - poziom 6, nierozdzielone według poziomów
- Cel programuISCED poziom 5A pierwszy stopień, - poziom 5A stopień drugi i dalsze, - poziom 5B pierwszy tytuł, - poziom 5B tytuł drugi i dalsze
- PłećMężczyźni, kobiety
Rodzaj ucznia/studenta/słuchaczaUczniowie/studenci/słuchacze niebędący obywatelami państwa przedstawiającego sprawozdanie
- z czego uczniowie/studenci/słuchacze będący obywatelami UE
- z czego uczniowie/studenci/słuchacze będący obywatelami państwa spoza UE
- z czego uczniowie o nieznanym obywatelstwie
- Poziom kształceniaISCED poziom 0, - poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - poziom 4, - poziom 5, - poziom 6, nierozdzielone według poziomów
- Cel programuISCED poziom 5A pierwszy stopień, - poziom 5A stopień drugi i dalsze, - poziom 5B pierwszy tytuł, - poziom 5B tytuł drugi i dalsze
- PłećMężczyźni, kobiety
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL8Liczba uczniów/studentów/słuchaczy (ISCED 5/6) z podziałem na poziom kształcenia, cel programu i obywatelstwo
PodziałWyszczególnienie
Rodzaj ucznia/studenta/słuchaczaWszyscy uczniowie/studenci/słuchacze
- Poziom kształceniaISCED poziom 5, ISCED poziom 6
- Cel programuISCED poziom 5A, - poziom 5B
Państwo posiadanego obywatelstwaStandardowe kody państw i obszarów do celów statystycznych są określone i wprowadzone w życie przez Departament Statystyki ONZ (międzynarodowa norma ISO 3166-1), m49alpha
Obowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENRL9Liczba uczniów/studentów/słuchaczy (ISC 5/6) z podziałem na poziom kształcenia, cel programu i obywatelstwo (zwykłe miejsce zamieszkania lub wcześniejszego kształcenia)
PodziałWyszczególnienie
Rodzaj ucznia/studenta/słuchaczaUczniowie/studenci/słuchacze według państwa pochodzenia
- Poziom kształceniaPoziom 6 ISCED.
- Cel programuISCED poziom 5A, - poziom 5B
Państwo lub terytorium zwykłego miejsca zamieszkania/wcześniejszego kształceniaStandardowe kody państw i obszarów do celów statystycznych są określone i wprowadzone w życie przez Departament Statystyki ONZ (międzynarodowa norma ISO 3166-1), m49alpha
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENTR1Roczna liczba przyjęć z podziałem na poziomy kształcenia i cel programu
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaSzkolnictwo średnie II stopnia ISCED 3, szkolnictwo policealne niezaliczane do szkolnictwa wyższego ISCED 4, szkolnictwo wyższe
- Cel programuISCED 5A, ISCED 5B, ISCED 6
Rodzaj ucznia/studenta/słuchaczaUczniowie/studenci/słuchacze rozpoczynający naukę, ponownie rozpoczynający naukę, kontynuujący naukę
Uczniowie/studenci/słuchacze rozpoczynający naukęWcześniej kształcący się na innym poziomie szkolnictwa wyższego, bez wcześniejszego kształcenia na innym poziomie szkolnictwa wyższego
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENTR2Liczba uczniów/studentów/słuchaczy rozpoczynających naukę według poziomu kształcenia, płci i wieku
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaSzkolnictwo średnie II stopnia (ISCED poziom 3), szkolnictwo policealne niezaliczane do szkolnictwa wyższego I(SCED 4), szkolnictwo wyższe
- Cel programuISCED poziom 5A, - poziom 5B, - poziom 6
PłećMężczyźni, kobiety
- WiekPoniżej 14 lat, każdy rok z osobna od 14 do 29 lat, 30-34 lata, 35-39 lat, 40 lat i więcej, wiek nieznany
Obowiązkowe z wyjątkiem kolumn 1 i 2 (dotyczących poziomów ISCED 3 i 4), które są nieobowiązkowe
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
ENTR3Liczba uczniów/studentów/słuchaczy rozpoczynających naukę według poziomu kształcenia, płci i dziedziny kształcenia
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaszkolnictwo wyższe
- Cel programuISCED poziom 5A, - poziom 5B, poziom 6
PłećMężczyźni, kobiety
- Dziedzina kształceniaKształcenie (ISC 14), kształcenie nauczycieli (ISC 141), nauka o kształceniu (ISC 142), nauki humanistyczne i sztuka, sztuka (ISC 21), nauki humanistyczne (ISC 22), nauki społeczne, gospodarka i prawo, nauki społeczne (ISC 31), dziennikarstwo i informacja (ISC 32), gospodarka i administracja (ISC 34), prawo (ISC 38), nauka, nauki biologiczne (ISC 42), nauki fizyczne (ISC 44), matematyka i statystyka (ISC 46), komputeryzacja (ISC 48), inżynieria, produkcja i budownictwo, inżynieria i technika (ISC 52), produkcja i przetwórstwo (ISC 54), architektura i budownictwo (ISC 58), rolnictwo, rolnictwo, leśnictwo i rybactwo (ISC 62), weterynaria (ISC 64), zdrowie i opieka społeczna, zdrowie (ISC 72), opieka społeczna (ISC 76), usługi, usługi dla ludności (ISC 81), usługi transportowe (ISC 84), ochrona środowiska (ISC 85), ochrona (ISC 86), nieznane lub niewyszczególnione
Obowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
GRAD-BolognaLiczba absolwentów/świadectw i dyplomów (szkolnictwo wyższe), według płci i szczegółowej dziedziny kształcenia zgodnie z procesem bolońskim obejmującym studia dwustopniowe (licencjackie i magisterskie) oraz doktoranckie
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaLiczba absolwentów/świadectw i dyplomów w ramach struktur bolońskich (lub w programach prowadzących do uzyskania podobnego stopnia w państwach pozaeuropejskich), liczba absolwentów/świadectw i dyplomów z programów, w których nie wprowadzono struktur bolońskich (w następstwie struktury ISCED 1997) (lub w programach prowadzących do uzyskania innych stopni w państwach pozaeuropejskich)
Struktury bolońskieProgramy trwające krócej niż 3 lata ale uznawane za poziom szkolnictwa wyższego i część struktur bolońskich (prowadzące do uzyskania pierwszego stopnia); programy prowadzące do uzyskania stopnia licencjata, trwające 3-4 lata i prowadzące do uzyskania pierwszego stopnia, programy magisterskie trwające w sumie 4-6 lat (prowadzące do uzyskania drugiego stopnia); długotrwałe programy pierwszego stopnia uznawane za część struktur bolońskich (trwające 5 lat lub dłużej), programy doktoranckie
- poziomy ISCEDISCED 5A pierwszy stopień 3 do <5 lat, ISCED 5A pierwszy stopień 5 lat lub więcej, ISCED 5A (prowadzący do uzyskania drugiego stopnia), ISCED 5B (prowadzący do uzyskana pierwszego tytułu), ISCED 5B (prowadzący do uzyskania drugiego tytułu), ISCED 6 (studia doktoranckie/habilitacja)
Szczegółowy obszar kształceniaPodręcznik szczegółowych dziedzin kształcenia i szkolenia, wersja z grudnia 1999 r.
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
GRAD1Liczba absolwentów (ISCED 3 i 4) z podziałem na poziomy kształcenia, cel programu, orientację programową, rodzaj instytucji, płeć oraz na uczniów/studentów/słuchaczy mobilnych i zagranicznych według płci
PodziałWyszczególnienie
Rodzaj absolwentaAbsolwenci będący obywatelami innego państwa w państwie zgłaszającym, absolwenci będący uczniami/studentami/słuchaczami mobilnymi w państwie przedstawiającym sprawozdanie
Poziom kształceniaSzkolnictwo średnie II stopnia (ISCED poziom 3), szkolnictwo policealne niezaliczane do szkolnictwa wyższego ISCED 4
- Cel programuISCED poziom 3A, - poziom 3B, - poziom 3C o długości podobnej do typowych programów 3A lub 3B, - poziom 3C krótszy niż typowe programy 3A lub 3B, ISCED poziom 4A, - poziom 4B, - poziom 4C
- Orientacja programowaProgramy ogólne poziomu 3 ISCED, programy ogólnozawodowe poziomu 3, programy zawodowe poziomu 3, programy ogólne poziomu 4 ISCED, programy ogólnozawodowe poziomu 4, programy zawodowe poziomu 4
PłećMężczyźni, kobiety
Rodzaj absolwenta/mobilnegoAbsolwenci pochodzący spoza państwa przedstawiającego sprawozdanie
Poziom kształceniaSzkolnictwo średnie II stopnia (ISCED 3), szkolnictwo policealne niezaliczane do szkolnictwa wyższego ISCED 4
- Cel programuISCED poziom 3A, - poziom 3B, - poziom 3C o długości podobnej do typowych programów 3A lub 3B, - poziom 3C krótszy niż typowe programy 3A lub 3B
- Orientacja programowaProgramy ogólne poziomu 3 ISCED, programy ogólnozawodowe poziomu 3, programy zawodowe poziomu 3, programy ogólne poziomu 4, programy ogólnozawodowe poziomu 4, programy zawodowe poziomu 4
PłećMężczyźni, kobiety
Rodzaj instytucjiInstytucje publiczne, wszystkie instytucje prywatne
- PłećMężczyźni, kobiety
Poziom kształceniaSzkolnictwo średnie II stopnia (ISCED 3), szkolnictwo policealne niezaliczane do szkolnictwa wyższego ISCED 4
- Cel programuISCED poziom 3A, - poziom 3B, - poziom 3C o długości podobnej do typowych programów 3A lub 3B, - poziom 3C krótszy niż typowe programy 3A lub 3B
- Orientacja programowaProgramy ogólne poziomu 3 ISCED, programy ogólnozawodowe poziomu 3, programy zawodowe poziomu 3, programy ogólne poziomu 4, programy ogólnozawodowe poziomu 4, programy zawodowe poziomu 4 ISCED
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
GRAD2Liczba absolwentów (ISCED 3 i 4) z podziałem na poziomy kształcenia, cel programu, orientację programową, wiek i płeć
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaSzkolnictwo średnie II stopnia (ISCED 3), szkolnictwo policealne niezaliczane do szkolnictwa wyższego ISCED 4
- Rodzaj absolwentaWszyscy absolwenci, osoby będące absolwentami po raz pierwszy
- Cel programuISCED poziom 3A, - poziom 3B, - poziom 3C o długości podobnej do typowych programów 3A lub 3B, - poziom 3C krótszy niż typowe programy 3A lub 3B, osoby będące po raz pierwszy absolwentami ISCED 3A i 3B, osoby będące po raz pierwszy absolwentami ISCED 3A, 3B i 3C o długości podobnej do typowych programów 3A lub 3B, ISCED poziom 4A, - poziom 4B, - poziom 4C
- Orientacja programowaProgramy ogólne poziomu 3 ISCED, programy ogólnozawodowe poziomu 3, programy zawodowe poziomu 3, programy ogólne poziomu 4, programy ogólnozawodowe poziomu 4, programy zawodowe poziomu 4 ISCED
PłećMężczyźni, kobiety
- wiekPoniżej 11 lat, każdy rok z osobna od 11 do 29 lat, 30-34 lata, 35-39 lat, 40 lat i więcej, wiek nieznany
Obowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
GRAD3Liczba absolwentów (ISCED 5 i 6) z podziałem na poziomy kształcenia, cel programu, łączny czas trwania, rodzaj instytucji, płeć oraz na uczniów/studentów/słuchaczy mobilnych i zagranicznych według płci
PodziałWyszczególnienie
Rodzaj absolwenta/pochodzenieAbsolwenci będący uczniami/studentami/słuchaczami mobilnymi w państwie przedstawiającym sprawozdanie
Poziom kształceniaISCED poziom 5A, - poziom 5B, - poziom 6
- Cel programuISCED poziom 5A pierwszy stopień według łącznego czasu trwania, - poziom 5A stopień drugi i dalsze według łącznego czasu trwania, - poziom 5B pierwszy tytuł według łącznego czasu trwania, - poziom 5B tytuł drugi i dalsze według łącznego czasu trwania, poziom 6 stopnie doktoranckie, - poziom 6 stopnie doktora habilitowanego
- Łączny czas trwaniaISCED poziom 5A pierwszy stopień 3 do < 5 lat, - poziom 5A pierwszy stopień 5 do 6 lat, poziom 5 A pierwszy stopień ponad 6 lat, poziom 5A stopień drugi i dalsze mniej niż 5 lat, poziom 5A stopień drugi i dalsze mniej niż 5 do 6 lat, poziom 5A stopnie drugi i dalsze ponad 6 lat, ISCED poziom 5A pierwszy stopień 3 do < 5 lat, - poziom 5A pierwszy stopień 5 do 6 lat, poziom 5A pierwszy stopień ponad 6 lat, poziom 5B pierwszy tytuł 2 -< 3 lata, poziom 5B pierwszy tytuł 3 do < 5, poziom 5B pierwszy tytuł ponad 5 lat, poziom 5B drugi tytuł i dalsze 3 do < 5 lat, poziom 5B drugi tytuł i dalsze 5 lat lub więcej
PłećMężczyźni, kobiety
Rodzaj absolwenta/obywatelstwoAbsolwenci będący obywatelami obcego państwa w państwie przedstawiającym sprawozdanie
Poziom kształceniaISCED poziom 5A, - poziom 5B, - poziom 6
- Cel programuISCED poziom 5A pierwszy stopień według łącznego czasu trwania, - poziom 5A stopień drugi i dalsze według łącznego czasu trwania, - poziom 5B pierwszy tytuł według łącznego czasu trwania, - poziom 5B tytuł drugi i dalsze według łącznego czasu trwania, poziom 6 stopnie doktoranckie, - poziom 6 stopnie doktora habilitowanego
- Łączny czas trwaniaISCED poziom 5A pierwszy stopień 3 do < 5 lat, - poziom 5A pierwszy stopień 5 do 6 lat, poziom 5 A pierwszy stopień ponad 6 lat, poziom 5A stopień drugi i dalsze mniej niż 5 lat, poziom 5A stopień drugi i dalsze mniej niż 5 do 6 lat, poziom 5A stopnie drugi i dalsze ponad 6 lat, ISCED poziom 5A pierwszy stopień 3 do < 5 lat, - poziom 5A pierwszy stopień 5 do 6 lat, poziom 5A pierwszy stopień ponad 6 lat, poziom 5B pierwszy tytuł 2 -< 3 lata, poziom 5B pierwszy tytuł 3 do < 5, poziom 5B pierwszy tytuł ponad 5 lat, poziom 5B drugi tytuł i dalsze 3 do < 5 lat, poziom 5B drugi tytuł i dalsze 5 lat lub więcej
PłećMężczyźni, kobiety
Rodzaj instytucjiInstytucje publiczne, wszystkie instytucje prywatne
Poziom kształceniaISCED poziom 5A, - poziom 5B, - poziom 6
- Cel programuISCED poziom 5A pierwszy stopień według łącznego czasu trwania, - poziom 5A stopień drugi i dalsze według łącznego czasu trwania, - poziom 5B pierwszy tytuł według łącznego czasu trwania, - poziom 5B tytuł drugi i dalsze według łącznego czasu trwania, poziom 6 stopnie doktoranckie, - poziom 6 stopnie doktora habilitowanego
- Łączny czas trwaniaISCED poziom 5A pierwszy stopień 3 do < 5 lat, - poziom 5A pierwszy stopień 5 do 6 lat, poziom 5 A pierwszy stopień ponad 6 lat, poziom 5A stopień drugi i dalsze mniej niż 5 lat, poziom 5A stopień drugi i dalsze mniej niż 5 do 6 lat, poziom 5A stopnie drugi i dalsze ponad 6 lat, ISCED poziom 5A pierwszy stopień 3 do < 5 lat, - poziom 5A pierwszy stopień 5 do 6 lat, poziom 5A pierwszy stopień ponad 6 lat, poziom 5B pierwszy tytuł 2 -< 3 lata, poziom 5B pierwszy tytuł 3 do < 5, poziom 5B pierwszy tytuł ponad 5 lat, poziom 5B drugi tytuł i dalsze 3 do < 5 lat, poziom 5B drugi tytuł i dalsze 5 lat lub więcej
PłećMężczyźni, kobiety
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
GRAD4Liczba absolwentów (ISCED 5 i 6) z podziałem na poziomy kształcenia, cel programu, łączny czas trwania, wiek i płeć
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaWszyscy absolwenci ISCED 5 i 6: ISCED 5A, ISCED ISCED 5B, ISCED 6; osoby będące absolwentami po raz pierwszy (liczenie bez zwielokrotnień): ISCED 5A, ISCED 5B
- Cel programuISCED poziom 5A pierwszy stopień według łącznego czasu trwania, - poziom 5A stopień drugi i dalsze według łącznego czasu trwania, - poziom 5B pierwszy tytuł według łącznego czasu trwania, - poziom 5B tytuł drugi i dalsze według łącznego czasu trwania, poziom 6 stopnie doktoranckie, - poziom 6 stopnie doktora habilitowanego, osoby będące absolwentami po raz pierwszy (liczenie bez zwielokrotnień) ISCED 5A łącznie według łącznego czasu trwania, ISCED 5B łącznie
- Łączny czas trwaniaISCED poziom 5A pierwszy stopień 3 do < 5 lat, - poziom 5A pierwszy stopień 5 do 6 lat, poziom 5A pierwszy stopień ponad 6 lat, poziom 5A stopień drugi i dalsze mniej niż 5 lat, poziom 5A stopień drugi i dalsze mniej niż 5 do 6 lat, poziom 5A stopnie drugi i dalsze ponad 6 lat, ISCED poziom 5A pierwszy stopień 3 do < 5 lat, - poziom 5A pierwszy stopień 5 do 6 lat, poziom 5A pierwszy stopień ponad 6 lat, poziom 5B pierwszy tytuł 2 -< 3 lata, poziom 5B pierwszy tytuł 3 do < 5, poziom 5B pierwszy tytuł ponad 5 lat, poziom 5B drugi tytuł i dalsze 3 do < 5 lat, poziom 5B drugi tytuł i dalsze 5 lat lub więcej, osoby będące absolwentami po raz pierwszy (liczenie bez zwielokrotnień) ISCED 5A 3 do < 5 lat, osoby będące absolwentami po raz pierwszy (liczenie bez zwielokrotnień) ISCED 5A 5 do 6 lat, osoby będące absolwentami po raz pierwszy (liczenie bez zwielokrotnień) ISCED 5A ponad 6 lat
PłećMężczyźni, kobiety
- wiekPoniżej 15 lat, każdy rok z osobna od 15 do 29 lat, 30-34 lata, 35-39 lat, 40 lat i więcej, wiek nieznany
Obowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
GRAD5Liczba świadectw i dyplomów z podziałem na poziomy kształcenia, orientację programową, płeć i dziedziny kształcenia
PodziałWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 3, - poziom 4, - poziom 5A, - poziom 5B, - poziom 6
- Orientacja programowaISCED poziom 3 tytuły zawodowe/ogólnozawodowe, - poziom 4 tytuły zawodowe/ogólnozawodowe, poziom 5A pierwszy stopień 3 do < 5 lat, poziom 5A pierwszy stopień 5 do 6 lat, - poziom 5A pierwszy stopień ponad 6 lat, poziom 5A stopień drugi i dalsze, - poziom 5B pierwszy tytuł, - poziom 5B drugi tytuł i dalsze, - poziom 6 stopnie doktoranckie, - poziom 6 stopnie doktora habilitowanego
PłećMężczyźni, kobiety
- dziedzina kształceniaKształcenie (ISC 14), kształcenie nauczycieli (ISC 141), nauka o kształceniu (ISC 142), nauki humanistyczne i sztuka, sztuka (ISC 21), nauki humanistyczne (ISC 22), nauki społeczne, gospodarka i prawo, nauki społeczne (ISC 31), dziennikarstwo i informacja (ISC 32), gospodarka i administracja (ISC 34), prawo (ISC 38), nauka, nauki biologiczne (ISC 42), nauki fizyczne (ISC 44), matematyka i statystyka (ISC 46), komputeryzacja (ISC 48), inżynieria, produkcja i budownictwo, inżynieria i technika (ISC 52), produkcja i przetwórstwo (ISC 54), architektura i budownictwo (ISC 58), rolnictwo, rolnictwo, leśnictwo i rybactwo (ISC 62), weterynaria (ISC 64), zdrowie i opieka społeczna, zdrowie (ISC 72), opieka społeczna (ISC 76), usługi, usługi dla ludności (ISC 81), usługi transportowe (ISC 84), ochrona środowiska (ISC 85), ochrona (ISC 86), nieznane lub niewyszczególnione
Obowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
Średni czas trwaniaŚredni czas trwania nauki w szkolnictwie wyższym
PodziałyWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom szkolnictwa wyższego, ISCED poziom 6
- Orientacja programowaISCED poziom 5A, - poziom 5B, poziom 5A/6
PodziałyWyszczególnienie
Czas trwania w przybliżeniu
Wzór(wcześniej określony)
Czas trwania wg metody łańcuchowejWarunkowe prawdopodobieństwo wystąpienia zerowej liczby osób przedwcześnie kończących naukę w 1. roku, warunkowe prawdopodobieństwo przejścia z 1. do 2. roku nauki, warunkowe prawdopodobieństwo przejścia z 2. do 3. roku nauki, warunkowe prawdopodobieństwo przejścia z 3. do 4. roku nauki, warunkowe prawdopodobieństwo przejścia z 4. do 5. roku nauki, warunkowe prawdopodobieństwo przejścia z 5. do 6. roku nauki, warunkowe prawdopodobieństwo przejścia z 6. do 7. roku nauki, warunkowe prawdopodobieństwo przejścia z 7. do 8. roku nauki, warunkowe prawdopodobieństwo przejścia z 8. do 9. roku nauki, warunkowe prawdopodobieństwo przejścia z 9. do 10. roku nauki, warunkowe prawdopodobieństwo przejścia z 10. do 11. roku nauki
Nieobowiązkowe. Dane należy gromadzić co trzy lata
Nazwa tabeli i podziałTytuł i wyszczególnienie
Współczynnik ukończenia kształceniaBadanie z 2009 r. przeprowadzone w celu oszacowania współczynnika ukończenia nauki w szkolnictwie wyższym dla studentów/słuchaczy z kraju i zagranicy
PodziałyWyszczególnienie
Świadectwo lub dyplom uzyskane po raz pierwszy
- Łączny czas trwaniaISCED poziom 5A pierwszy stopień 3 do < 5 lat, - poziom 5A pierwszy stopień 5 do 6 lat, poziom 5A pierwszy stopień ponad 6 lat, poziom 5A drugi tytuł i dalsze (liczenie bez zwielokrotnień), poziom 5B pierwszy tytuł 2 do < 3 lat, poziom 5B pierwszy tytuł 3 do < 5 lat, poziom 5B pierwszy tytuł ponad 5 lat, poziom 5B tytuły pierwszy i drugi (liczenie bez zwielokrotnień)
Przepływ między programami
typu A i B w szkolnictwie wyższymprzepływ z programów 5A do programów 5B, przepływ z programów 5B do programów 5A
Liczba absolwentówLiczba uczniów/studentów/słuchaczy rozpoczynających naukę w programie 5A, którzy nie ukończyli pomyślnie pierwszego stopnia 5A, lecz którzy zmienili program na 5B i kończą pomyślnie pierwszy stopień 5B, liczba absolwentów typu A szkolnictwa wyższego, którzy następnie rozpoczną program 5B i którzy pomyślnie ukończą pierwszy stopień 5B, liczba uczniów/studentów/słuchaczy rozpoczynających naukę w programie 5B, którzy nie ukończyli pomyślnie pierwszego stopnia 5B, lecz którzy zmienili program na 5A i kończą pomyślnie pierwszy stopień 5A, liczba absolwentów typu B szkolnictwa wyższego, którzy następnie rozpoczną program 5A i którzy ukończą pomyślnie pierwszy stopień 5A
Intensywność uczestnictwaPełny wymiar i niepełny wymiar łącznie, pełny wymiar, niepełny wymiar
Współczynnik ukończenia kształcenia(wcześniej określony)
Nieobowiązkowo. Dane należy gromadzić co trzy lata
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
Class1Średnia wielkość klas z podziałem na poziomy kształcenia i rodzaj instytucji
PodziałyWyszczególnienie
Poziom kształcenia

Rodzaj instytucji

Średnia wielkość klas

Kształcenie podstawowe (ISC 1), szkoły średnie I stopnia (ISC 2)

Instytucje publiczne, instytucje prywatne zależne od rządu, niezależne instytucje prywatne

Liczba studentów, liczba klas

Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
PERS_ENRL2Liczba uczniów/studentów/słuchaczy w zakresie dostosowanym do statystyk w odniesieniu do kadry nauczycielskiej z podziałem na poziomy kształcenia, orientację programową, cel programu, rodzaju instytucji i trybu nauki
PodziałyWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 0, - poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - poziom 4, - poziom 5/6, nierozdzielone według poziomów
- Orientacja programowaISCED poziom 1, - poziom 2, - poziom 3 ogólny, - poziom 3 ogólnozawodowy i zawodowy, - poziom 4 ogólny, - poziom 4 ogólnozawodowy i zawodowy, -poziom 5B, - poziom 5A/6
- Orientacja/środowisko programuISCED poziom 3 ogólnozawodowy i zawodowy oparty na komponencie teoretycznym, - poziom 3 ogólnozawodowy i zawodowy obejmujący komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu, - poziom 4 ogólnozawodowy i zawodowy oparty na komponencie teoretycznym, poziom 4 ogólnozawodowy i zawodowy obejmujący komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu
Rodzaj instytucjiInstytucje publiczne, wszystkie instytucje prywatne
- Tryb naukiPełny wymiar, niepełny wymiar, ekwiwalenty pełnego wymiaru
Obowiązkowo. Wiersze C4-C9 dotyczące instytucji prywatnych zależnych od rządu i niezależnych instytucji prywatnych są nieobowiązkowe. Kolumny 9-10 (dotyczące programów poziomu 3 ISCED ogólnozawodowego i zawodowego opartych na komponencie teoretycznym i programów obejmujących komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu) i 14-15 (dotyczące poziomów 4 ISCED ogólnozawodowych i zawodowych opartych na komponencie teoretycznym i obejmujących komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu) są nieobowiązkowe.
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
PERS1Nauczyciele szkolni (ISCED 0-4) i kadra akademicka (ICED 5-6) z podziałem na poziomy kształcenia, orientację programową, płeć, wiek, rodzaj instytucji i status zatrudnienia
PodziałyWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 0, - poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - poziom 4, - poziom 5 i 6, nierozdzielone według poziomów
- Orientacja programowaISCED poziom 3 programy ogólne, - poziom 3 ogólnozawodowy i zawodowy oparty na komponencie teoretycznym, - poziom 3 ogólnozawodowy i zawodowy obejmujący komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu, - poziom 4 ogólny, - poziom 4 ogólnozawodowy i zawodowy oparty na komponencie teoretycznym, - poziom 4 ogólnozawodowy i zawodowy obejmujący komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu, poziom 5B, - poziom 5A i 6
PłećMężczyźni, kobiety
- wiekPoniżej 25 lat, 25-29 lat, 30-34 lata, 35-39 lat, 40-44 lata, 45-49 lat, 50-54 lata, 55-59 lat, 60-64 lata, 65 i powyżej, wiek nieznany
Status zatrudnieniaPełny wymiar, niepełny wymiar, ekwiwalenty pełnego wymiaru
- PłećMężczyźni, kobiety
Rodzaj instytucjiInstytucje publiczne, wszystkie instytucje prywatne
- Status zatrudnieniaPełny wymiar, niepełny wymiar, ekwiwalenty pełnego wymiaru
Obowiązkowo. Wiersze A54-A61 dotyczące instytucji prywatnych zależnych od rządu i niezależnych instytucji prywatnych są nieobowiązkowe. Kolumny 9-10 (dotyczące programów poziomu 3 ISCED zawodowego i ogólnozawodowego opartych na komponencie teoretycznym i obejmujących komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu) i 14-15 (dotyczące programów poziomu 4 ISCED zawodowego i ogólnozawodowego opartych na komponencie teoretycznym i obejmujących komponenty teoretycznej i praktycznej nauki zawodu) są nieobowiązkowe (w obu przypadkach dla rzędów A1-A36).
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
PERS2Kadra zarządzająca w szkołach i asystenci nauczycieli w poziomach ISCED 0, 1, 2 i 3
PodziałyWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 0, - poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - połączenie poziomów 1 i 2, - połączenie poziomów 2 i 3
Kadra zarządzająca w szkole
- PłećMężczyźni, kobiety
- Status zatrudnieniaPełny wymiar, niepełny wymiar, ekwiwalenty pełnego wymiaru
Asystenci nauczycieli
- PłećMężczyźni, kobiety
- Status zatrudnieniaPełny wymiar, niepełny wymiar, ekwiwalenty pełnego wymiaru
Nieobowiązkowe
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
FIN_ENRL2Liczba uczniów/studentów/słuchaczy w zakresie dostosowanym do statystyk w zakresie finansowania oświaty z podziałem na poziomy kształcenia, orientację programową, cel programu, rodzaju instytucji i trybu nauki
PodziałyWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 0, - poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - poziom 4, - poziom 5/6, nierozdzielone według poziomów
- Orientacja programowaISCED poziom 2 ogólny, - poziom 2 ogólnozawodowy i zawodowy, - poziom 3 ogólny, - poziom 3 ogólnozawodowy i zawodowy, - poziom 4 ogólny, -poziom 4 ogólnozawodowy i zawodowy, - poziom 5B, poziom 5A/6
Rodzaj instytucjiInstytucje publiczne, wszystkie instytucje prywatne
- Tryb naukiPełny wymiar, niepełny wymiar, ekwiwalenty pełnego wymiaru
Obowiązkowo. Wiersze C4-C9 (dotyczące prywatnych instytucji zależnych od rządu i niezależnych instytucji prywatnych) są nieobowiązkowe. Kolumny 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14 są nieobowiązkowe. Kolumnę 10 można zgłaszać łącznie z kolumną 9.
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
FINANCE1Wydatki na edukację z podziałem na poziomy kształcenia, źródła i rodzaje transakcji
PodziałyWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 0, - poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - poziom 4, - poziom 5/6
- Orientacja programowaISCED poziom 2 ogólny, - poziom 2 ogólnozawodowy i zawodowy, - poziom 3 ogólny, - poziom 3 ogólnozawodowy i zawodowy, - poziom 4 ogólny, -poziom 4 ogólnozawodowy i zawodowy, - poziom 5B, poziom 5A/6
Źródło(1)wydatki podsektora centralnego, wydatki władz regionalnych, wydatki podsektora lokalnego
- Rodzaj transakcji(1)wydatki bezpośrednie dla instytucji publicznych, wydatki bezpośrednie dla instytucji prywatnych, transfery do władz regionalnych (netto), transfery do samo-rządów terytorialnych (netto), stypendia i inne dotacje dla uczniów/studentów/słuchaczy/gospodarstw domowych, pożyczki studenckie, transfery i płatności dla innych podmiotów prywatnych
Źródło(2)fundusze z agencji zagranicznych i innych źródeł zagranicznych
- Rodzaj transakcji(2)międzynarodowe płatności bezpośrednio dla instytucji publicznych, międzynarodowe płatności bezpośrednio dla instytucji prywatnych, transfery ze źródeł międzynarodowych do podsektora centralnego, transfery ze źródeł międzynarodowych do władz regionalnych, transfery ze źródeł międzynarodowych do podsektora lokalnego
Źródło(3)wydatki gospodarstw domowych
- Rodzaj transakcji(3)płatności dla instytucji publicznych (netto), płatności dla instytucji prywatnych (netto), płatności za produkty zamawiane bezpośrednio i pośrednio przez instytucje oświatowe, płatności za produkty niepotrzebne bezpośrednio do uczestnictwa, płatności za nauczanie indywidualne
Źródło(4)wydatki innych podmiotów prywatnych
- Rodzaj transakcji(4)stypendia i inne dotacje dla uczniów/studentów/słuchaczy/gospodarstw domowych, pożyczki studenckie
Obowiązkowo. Szczegółowe podziały w wierszach F1, F4, F6, F7, F8, H2, H3, H5B, H15, H16, H17, E2, E3, E5A, E5B są nieobowiązkowe. Kolumny 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14 są nieobowiązkowe. Kolumnę 10 można zgłaszać łącznie z kolumną 9.
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
FINANCE2Wydatki na edukację z podziałem na poziomy kształcenia, charakter i kategorię zasobów
PodziałyWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 0, - poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - poziom 4, - poziom 5/6
- Orientacja programowaISCED poziom 2 ogólny, - poziom 2 ogólnozawodowy i zawodowy, - poziom 3 ogólny, - poziom 3 ogólnozawodowy i zawodowy, - poziom 4 ogólny, -poziom 4 ogólnozawodowy i zawodowy, - poziom 5B, poziom 5A/6
Wydatki w instytucjach publicznych
- bieżące wydatki na wynagrodzenia kadry(1)- nauczyciele, - inni członkowie kadry pedagogicznej, personelu administracyjnego i zawodowego + personel pomocniczy
- bieżące wydatki na wynagrodzenia kadry(2)- pensje, wydatki z tytułu emerytury, inne wynagrodzenia niestanowiące pensji
- inne wydatki bieżące
- wydatki kapitałowe:
- dostosowanie z uwzględnieniem zmian w bilansie funduszy
- wydatki na usługi pomocnicze w instytucjach publicznych
- wydatki na działalność związaną z badaniami i rozwojem w instytucjach publicznych
Wydatki we wszystkich instytucjach prywatnych
- łączne bieżące wydatki na wynagrodzenia personelu
- łączne bieżące wydatki inne niż wydatki na wynagrodzenia personelu
- łączne wydatki kapitałowe
- dostosowanie z uwzględnieniem zmian w bilansie funduszy
- łączne wydatki na usługi pomocnicze w instytucjach prywatnych
- łączne wydatki na działania związane z badaniami i rozwojem w instytucjach prywatnych
Obowiązkowo. Wiersze X1, X5, X7, X8, X9 plus Y1-Y40 i Z1-Z40 (dotyczące prywatnych instytucji zależnych od rządu i niezależnych instytucji prywatnych) są nieobowiązkowe. Kolumny 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14 są nieobowiązkowe. Kolumnę 10 można zgłaszać łącznie z kolumną 9.
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
REGIO1Liczba uczniów/studentów/słuchaczy z podziałem na poziomy kształcenia, orientację programową, płeć i region
PodziałyWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 0, - poziom 1, - poziom 2, - poziom 3, - poziom 4, - poziom 5, - poziom 6
- Orientacja programowaISCED poziom 3 ogólny, - poziom 3 ogólnozawodowy/zawodowy, - poziom 4 ogólny, - poziom 4 ogólnozawodowy/zawodowy, - poziom 5A, poziom 5B
PłećMężczyźni, kobiety
- RegionPoziom NUTS 2 dla wszystkich państw z wyjątkiem Niemiec i Zjednoczonego Królestwa (poziom NUTS 1). Dane regionalne nie są wymagane od Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Islandii i Lichtensteinu (w państwach tych nie istnieje poziom NUTS 2)
Obowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
REGIO2Liczba uczniów/studentów/słuchaczy z podziałem na wiek, płeć i region
PodziałyWyszczególnienie
WiekPoniżej 3 lat, każdy rok z osobna od 3 do 29 lat, 30-34 lata, 35-39 lat, 40 lat i więcej, wiek nieznany
PłećMężczyźni, kobiety
- RegionPoziom NUTS 2 dla wszystkich państw z wyjątkiem Niemiec i Zjednoczonego Królestwa (poziom NUTS 1). Dane regionalne nie są wymagane od Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Islandii i Lichtensteinu (w państwach tych nie istnieje poziom NUTS 2)
Obowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
ENRLLNG1Liczba uczniów z podziałem na poziomy kształcenia, orientację programową i studiowane obce języki nowożytne
PodziałyWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 1, - poziom 2, - poziom 3
- Orientacja programowaISCED - poziom 3 ogólny, - poziom 3 ogólnozawodowy/zawodowy
Nowożytny język obcyangielski, bułgarski, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski, włoski, arabski, chiński, japoński, rosyjski, inne języki nowożytne
Odpowiednia liczba przyjętych uczniów
Obowiązkowo Kolumny 4 i 5 (dotyczące programów ogólnych, ogólnozawodowych i zawodowych na poziomie 3 ISCED) są nieobowiązkowe.
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
ENRLLNG2Liczba uczniów z podziałem na poziomy kształcenia, orientację programową, wiek i nauczane obce języki nowożytne
PodziałyWyszczególnienie
Poziom kształceniaISCED poziom 1, - poziom 2, - poziom 3
- Orientacja programowaISCED - poziom 3 ogólny, - poziom 3 ogólnozawodowy/zawodowy
Liczba języków obcychbrak języków obcych, jeden język obcy, dwa języki obce lub więcej
Wiekponiżej 6 lat, każdy rok z osobna od 6 do 19 lat, 20 lat lub więcej, niewyszczególnione według wieku
Odpowiednia liczba przyjętych uczniów
Obowiązkowe. Wiersze A2 do A18 są nieobowiązkowe; kolumny 13 do 16 (dotyczące orientacji ogólnozawodowej i zawodowej na poziomie 3 ISCED) są nieobowiązkowe
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
ISCMAPPROGRSporządzanie mapy Krajowych Programów Kształcenia
PodziałyWyszczególnienie
Nagłówki kolumnKol. 1 Numer programu (program<poziom ISCED><numer w ramach poziomu>)
Kol. 2 Rok powstania programu
Kol. 3 Poziom ISCED
Kol. 4 Cel programu
Kol. 5 Orientacja programowa
Kol. 6 Teoretyczny łączny czas trwania na poziomie ISCED 5
Kol. 7 Pozycja w krajowej strukturze stopni/tytułów
Kol. 8 Pozycja w strukturze szkolnictwa wyższego (licencjat - magister - doktorat)
Kol. 9 Uwagi dotyczące programów wykraczających poza poziomy lub subkategorie ISCED
Kol. 10 Krajowa nazwa programu
Kol. 11 Opisowa nazwa programu w języku angielskim
Kol. 12 Minimalne wymagania wstępne (poziom ISCED lub inne)
Kol. 13 Główne uzyskiwane tytuły lub stopnie, kwalifikacje, świadectwa
Kol. 14 Kod kwalifikacji w ISCMAP-QUAL
Kol. 15 Teoretyczny wiek rozpoczęcia nauki
Kol. 16 Teoretyczny czas trwania programu
Kol. 17 Teoretyczna łączna liczba lat nauki po zakończeniu programu
Kol. 18 Czy program obejmuje zajęcia praktyczne? (tak/nie)
Kol. 19 Program stworzony dla dorosłych (T/N)
Kol. 20 Program stworzony dla uczestnictwa w niepełnym wymiarze (T/N)
Kol. 21 Zgłoszony w danych gromadzonych w ramach UOE (T/N/P)
Kol. 22 Zgłoszony w tabelach UOE FINANCE (T/N/P)
Kol. 23 Nabór
Kol. 24 Uwagi
Nieobowiązkowo
Nazwa tabeli i podziałyTytuł i wyszczególnienie
ISCMAP_QUALSporządzanie mapy Krajowych Tytułów
PodziałyWyszczególnienie
Nagłówki kolumnKol. 1 Numer tytułu (tytuł<numer w ramach poziomu>)
Kol. 2 Rok wprowadzenia tytułu
Kol. 3 Poziom tytułu zgodnie z ISCED
Kol. 4 Cel (A/B/C)
Kol. 5 Nazwa krajowa
Kol. 6 Nazwa w języku angielskim
Kol. 7 Programy pozwalające uzyskać tytuł
Kol. 8 Egzamin końcowy (T/N)
Kol. 9 Seria egzaminów w trakcie programu (T/N)
Kol. 10 Określona liczba godzin kursu ORAZ egzamin (T/N)
Kol. 11 Szacunkowy % kursu sprawdzony podczas egzaminu
Kol. 12 Jedynie określona liczba godzin kursu (T/N)
Kol. 13 Godziny kursu
Kol. 14 Szczególne wymagania
Kol. 15 Czy tytuł można uzyskać bez zgłoszenia się do konkretnego programu? (T/N)
Kol. 16 Na jakich warunkach?
Kol. 17 Organizacja(-e) przyznająca(-e) tytuł
Kol. 18 Numery programów
Kol. 19 Liczba absolwentów
Kol. 20 Numery programów
Kol. 21 Liczba absolwentów
Kol. 22 Uwagi
Nieobowiązkowo

ZAŁĄCZNIK  II

 Wymogi dotyczące jakości danych i ramy jakościowe w zakresie sprawozdawczości

Wymogi dotyczące jakości danych

Wymogi dotyczące jakości dla danych w zakresie systemów kształcenia i szkolenia odnoszą się do takich aspektów sprawozdawczości jakościowej (lub kryteriów sprawozdawczości jakościowej) jak użyteczność, dokładność, terminowość i punktualność, dostępność i przejrzystość, porównywalność oraz spójność.

Dane powinny być w szczególności zgodne z definicjami i pojęciami określonymi w szczegółowych wytycznych w sprawie gromadzenia danych dotyczących systemów kształcenia przez UNESCO/OECD/Eurostat.

Sprawozdanie dotyczące jakości danych

Każdego roku Komisja (Eurostat) dostarcza państwom członkowskim, 3 miesiące przed upłynięciem terminu przekazania danych, o którym mowa w art. 4 ust. 2, projekty dokumentów odnoszących się do rocznego sprawozdania dotyczącego jakości danych, częściowo wypełnione, zawierające dostępne już wskaźniki ilościowe oraz inne informacje dostępne Komisji (Eurostatowi). Państwa członkowskie przedkładają Komisji (Eurostatowi) uzupełnione sprawozdanie dotyczące jakości danych, o którym mowa w art. 4 ust. 2.

Sprawozdanie dotyczące jakości danych składa się z następujących 7 rozdziałów: nabór, uczniowie/studenci/słuchacze rozpoczynający naukę, kadra, absolwenci/świadectwa i dyplomy, finanse, nauka języków obcych i regionalne dane dotyczące naboru.

Sprawozdanie dotyczące jakości danych dokumentuje zgodność z takimi aspektami jak użyteczność, dokładność, terminowość i punktualność, dostępność i przejrzystość, porównywalność oraz spójność.

Sprawozdanie dotyczące jakości danych w szczególności dokumentuje zgodność z definicjami i pojęciami określonymi w szczegółowych wytycznych w sprawie gromadzenia danych dotyczących systemów kształcenia przez UNESCO/OECD/ Eurostat.

Odstępstwa od definicji i pojęć określonych w szczegółowych wytycznych w sprawie gromadzenia danych dotyczących systemów kształcenia przez UNESCO/OECD/Eurostat są dokumentowane i wyjaśniane oraz w miarę możliwości określane ilościowo.

W szczególności państwa członkowskie dostarczają opisów źródeł wykorzystanych do tabel opisanych w załączniku I, a wykorzystanie danych szacunkowych i przeglądów jest jasno określone na poziomie tabel i podziałów.

1 Załącznik I zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 519/2013 z dnia 21 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.158.74) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2013 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.