Rozporządzenie 85/2004 ustanawiające normy handlowe w odniesieniu do jabłek

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2004.13.3

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 2008 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI(WE) nr 85/2004
z dnia 15 stycznia 2004 r.
ustanawiające normy handlowe w odniesieniu do jabłek

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2200/96 z dnia 28 października 1996 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw(1), w szczególności jego art. 2 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Jabłka są ujęte w spisie produktów uwzględnionych w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 2200/96, dla których należy przyjąć normy. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1619/2001 z dnia 6 sierpnia 2001 r. ustanawiające normy handlowe w odniesieniu do jabłek i gruszek oraz zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 920/89(2) ustanawia wspólną normę handlową dla jabłek i gruszek.

(2) W celu zapewnienia większej przejrzystości Grupa Robocza ds. Normalizacji Produktów Łatwo Psujących się i Rozwoju Jakości przy Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych (EKG/ONZ) zadecydowała, że należy oddzielić przepisy dotyczące jabłek od przepisów dotyczących gruszek. Dodatkowo Grupa Robocza zadecydowała również o uaktualnieniu normy EKG/ONZ FFV-50 dotyczącej wprowadzania na rynek oraz kontroli jakości handlowej jabłek, uwzględniając przepisy dotyczące jakości i wielkości. W celu zapewnienia większej przejrzystości na rynku światowym, rozporządzenie (WE) nr 1619/2001 powinno zostać uchylone i należy przyjąć dwie oddzielne nowe normy handlowe, odpowiednio dla jabłek oraz gruszek.

(3) Głównym kryterium dojrzałości ustanowionym w rozporządzeniu (WE) nr 1619/2001 jest definicja minimalnej wielkości jabłek. Z uwagi na zachodzący w ostatnim czasie rozwój technologiczny metod pomiaru jędrności oraz zawartości cukru, jak również pojawiające się nowe rynki zbytu dojrzałych jabłek o niewielkich rozmiarach, stosowana na terenie Wspólnoty minimalna wielkość jabłek powinna ulec zmniejszeniu. Jednocześnie nowe kryteria dotyczące dojrzałości, takie jak zawartość cukru czy jędrność powinny zapewnić, że zmniejszenie minimalnej wielkości nie oznacza wprowadzania na rynek owoców niedojrzałych i/lub niedostatecznie wyrośniętych.

(4) Z uwagi na to, że istnieje potrzeba dalszych prac mających na celu określenie precyzyjnej definicji wspomnianych nowych kryteriów, uwzględniającej cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków odnośnie do wielkości jabłek, wprowadzenie w życie zmniejszenia minimalnego rozmiaru powinno zostać opóźnione do 1 sierpnia 2005 r. Do tego czasu należy ustanowić tymczasowe środki dotyczące wielkości.

(5) Stosowanie tych nowych norm powinno doprowadzić do usunięcia z rynku produktów o niezadowalającej jakości, podniesienia jakości produkcji do poziomu wymagań konsumentów oraz ułatwienia handlu opartego na uczciwej konkurencji, a tym samym powinno ułatwić poprawę rentowności.

(6) Normy stosowane są na wszystkich etapach obrotu. Na pewien stopień pogorszenia jakości produktów mogą mieć wpływ takie czynniki jak transport na duże odległości, składowanie przez określony czas oraz różne procesy, którym są poddawane produkty ze swojej natury wrażliwe na zmiany biologiczne i łatwo się psujące. Tego rodzaju pogorszenie jakości należy brać pod uwagę przy stosowaniu norm na etapach obrotu od chwili jego wysyłki.

(7) Ponieważ produkty klasy "Ekstra" muszą być szczególnie staranie sortowane i pakowane, w ich przypadku należy uwzględniać jedynie brak świeżości i jędrności.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Świeżych Owoców i Warzyw,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W Załączniku do niniejszego rozporządzenia wymieniona jest norma handlowa dla jabłek objętych kodem CN 0808 10.

Normę tę stosuje się do wszystkich etapów obrotu, zgodnie z warunkami ustanowionymi w rozporządzeniu (WE) nr 2200/96.

Jednakże na etapach nastepujących po wysyłce produkty mogą wykazywać w porównaniu z wymogami normy:

– niewielki ubytek świeżości i jędrności,

– dla produktów w klasach niższych niż "Ekstra", niewielkie pogorszenie jakości z powodu dojrzewania i skłonności do psucia się.

Artykuł  2 1

Do 31 maja 2008 r. mają zastosowanie następujące przepisy dotyczące wielkości:

a) jeżeli wielkość określana jest za pomocą średnicy, minimalna wymagana dla wszystkich klas średnica wynosi:

Ekstra

I

II

Duże odmiany owocowe(1)

70 mm

65 mm

65 mm

Pozostałe odmiany

60 mm

55 mm

55 mm

(1) W dodatku do Załącznika podano niepełny wykaz dużych odmian owocowych.

b) jeżeli wielkość określana jest masą, minimalna wymagana dla wszystkich klas masa wynosi:

Ekstra

I

II

Duże odmiany owocowe(1)

140 g

110 g

110 g

Pozostałe odmiany

90 g

80 g

80 g

(1) W dodatku do Załącznika podano niepełny wykaz dużych odmian odmian

owocowych.

Artykuł  3

Skreśla się rozporządzenie (EWG) nr 1619/2001.

Artykuł  4 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Drugi i trzeci akapit punktu III Załącznika stosuje się dopiero od dnia 1 czerwca 2008 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 stycznia 2004 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 297 z 21.11.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 47/2003 (Dz.U. L 7 z 11.1.2003, str. 64).

(2) Dz.U. L 215 z 9.8.2001, str. 3. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 46/2003 (Dz.U. L 7 z 11.1.2003, str. 61).

ZAŁĄCZNIK 3

NORMA DLA JABŁEK

I. DEFINICJA PRODUKTU

Niniejszą normę stosuje się do odmian (upraw) wyhodowanych z gatunku Maluss domestica Borkh., które mają być dostarczone konsumentom świeże, z wyłączeniem jabłek przeznaczonych do przetwórstwa przemysłowego.

II. PRZEPISY DOTYCZĄCE JAKOŚCI

Celem normy jest określenie wymogów jakościowych dla jabłek, po ich przygotowaniu i zapakowaniu.

A. Wymagania minimalne

We wszystkich klasach jakości, z zastrzeżeniem szczególnych przepisów dla danej klasy i dopuszczalnych tolerancji, jabłka muszą:

– być nieuszkodzone,

– być w dobrym stanie; niedopuszczalny jest produkt zaczynający gnić lub psuć się w sposób wykluczający jego przydatność do spożycia,

– być czyste, praktycznie pozbawione jakichkolwiek widocznych ciał obcych,

– być praktycznie wolne od szkodników,

– być praktycznie wolne od uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki,

– być wolne od nieprawidłowej wilgoci zewnętrznej,

– wolne od obcego zapachu i/lub smaku.

Ponadto jabłka muszą być ostrożnie zrywane.

Stadium wzrostu oraz stan jabłek muszą być takie aby umożliwiały:

– kontynuowanie procesu dojrzewania oraz osiągnięcie stopnia dojrzałości wymaganego w odniesieniu do cech odmianowych(1),(2),

– przetrzymanie transportu i przeładunku, oraz

– przybycie w zadowalającym stanie do miejsca przeznaczenia.

B. Klasyfikacja

Jabłka sklasyfikowane są w trzech klasach określonych poniżej.

i) Klasa "Ekstra"

Jabłka w tej klasie muszą być najwyższej jakości. Pod względem kształtu, rozmiaru i wybarwienia muszą spełniać wymogi cechy odmianowej(3) oraz mieć nienaruszone szypułki.

Miąższ owoców musi być w idealnym stanie.

Muszą one być wolne od wszelkich wad, z wyjątkiem bardzo powierzchniowych uszkodzeń, które nie mają wpływu na ogólny wygląd produktu, jakość, zachowanie jakości oraz wygląd w opakowaniu.

ii) Klasa I

Jabłka tej klasy powinny być dobrej jakości. Pod względem kształtu, rozmiaru i wybarwienia muszą spełniać wymogi cechy odmianowej(4).

Miąższ owoców musi być w idealnym stanie.

Jednakże następujące nieznaczne wady mogą być dopuszczalne, pod warunkiem że nie mają wpływu na ogólny wygląd produktu, jakość, zachowanie jakości oraz wygląd w opakowaniu:

– niewielka wada kształtu,

– niewielka wada rozwoju,

– niewielka wada wybarwienia,

– niewielkie wady skórki, które nie mogą przekraczać:

– 2 cm na długości w przypadku wad o podłużnym kształcie,

– 1 cm2 powierzchni całkowitej w przypadku pozostałych wad, z wyjątkiem parcha jabłoni (Venturia inaequalis), których łączna powierzchnia nie może przekraczać 0,25 cm2 powierzchni całkowitej produktu,

– nieznaczne obtłuczenie nieprzekraczające łącznie powierzchni 1 cm2, lecz nieodbarwione.

Jabłka mogą nie mieć szypułek, pod warunkiem że miejsce odłamania szypułki jest czyste, a sąsiadująca z nim skórka nie jest uszkodzona.

iii) Klasa II

Do klasy tej zalicza się jabłka, które nie odpowiadają wymaganiom wyższych klas, ale spełniają wyżej określone wymogi minimalne(5).

Miąższ owoców nie może mieć większych wad.

Dopuszczalne są następujące wady, pod warunkiem że owoc zachowuje zasadniczo swoją charakterystykę pod względem jakości, utrzymania jakości oraz wyglądu:

– wady kształtu,

– wady rozwoju,

– wady wybarwienia,

– wady skórki, które nie mogą przekraczać:

– 4 cm na długości w przypadku wad o podłużnym kształcie,

– 2,5 cm2 łącznej powierzchni w przypadku pozostałych wad, z wyjątkiem parcha jabłoni (Venturia inaequalis), których łączna powierzchnia nie może przekraczać 1 cm2 powierzchni całkowitej produktu,

– nieznaczne obtłuczenie, lekko odbarwione, nieprzekraczające łącznie powierzchni 1 cm2.

III. PRZEPISY DOTYCZĄCE WIELKOŚCI

Wielkość jabłek ustala się na podstawie maksymalnej średnicy przekroju poprzecznego lub masy.

Dla wszystkich odmian i klas owoców wymagany jest minimalny rozmiar wynoszący 60 mm, jeśli jest określany według średnicy, lub minimalny rozmiar wynoszący 90 gr, jeśli jest określany według masy. Dopuszcza się owoce mniejszej wielkości, jeżeli zawartość ekstraktu (w stopniach Brix) w produkcie jest większa niż 10.5° Brix, a jego rozmiar wynosi co najmniej 50 mm lub 70 gr.

Zapewnia to jednorodność wielkości owoców w danym opakowaniu:

a) w przypadku owoców, których wielkość określana jest wg średnicy, różnica pomiędzy średnicami poszczególnych owoców w tym samym opakowaniu musi być ograniczona do:

– 5 mm w przypadku owoców klasy "Ekstra" oraz owoców klasy I i II, zapakowanych w rzędach i warstwach. Jednakże dla jabłek odmian Bramley's Seedling (tj. Bramley, Triomphe de Kiel) oraz Horneburger, różnica w średnicy może wynosić do 10 mm,

– 10 mm w przypadku owoców klasy I pakowanych luzem do opakowania lub do opakowań jednostkowych. Jednakże dla jabłek odmian Bramley's Seedling (tj. Bramley, Triomphe de Kiel) oraz Horneburger, różnica w średnicy może wynosić do 20 mm;

b) w przypadku owoców, których wielkość określana jest wg masy, różnica masy poszczególnych owoców w tym samym opakowaniu powinna wynosić maksymalnie:

– 20 % średniej masy owocu w danym opakowaniu w przypadku owoców klasy "Ekstra" oraz owoców klasy I i II, zapakowanych w rzędach i warstwach,

– 25 % średniej masy owocu w danym opakowaniu w przypadku owoców klasy I pakowanych luzem do opakowania lub do opakowań jednostkowych.

Dla owoców klasy II pakowanych luzem do opakowania lub do opakowań jednostkowych nie ma ograniczeń jednorodności wielkości.

IV. PRZEPISY DOTYCZĄCE TOLERANCJI

Tolerancja w odniesieniu do jakości i wielkości dozwolona jest dla produktu niespełniającego wymogów klasy oznaczonej na każdym opakowaniu.

A. Tolerancje jakości

i) Klasa "Ekstra"

5 % liczby lub masy jabłek niespełniających wymagań tej klasy, lecz zgodnych z wymaganiami dla klasy I lub w wyjątkowych przypadkach mieszczących się w granicach tolerancji dla tej klasy.

ii) Klasa I

10 % liczby lub masy jabłek niespełniających wymagań tej klasy, lecz zgodnych z wymaganiami dla klasy II, lub wyjątkowo mieszczących się granicach tolerancji dla tej klasy.

iii) Klasa II

10 % liczby lub masy jabłek niespełniających wymagań tej klasy, ani wymagań minimalnych, z wyłączeniem produktów naruszonych przez gnicie lub inny rodzaj zepsucia, który czyni je niezdatnymi do spożycia.

W granicach tej tolerancji dopuszcza się nie więcej niż 2 % liczby lub masy owoców wykazujących następujące wady:

– poważne zakażenie skorkowaceniem (gorzkie miejsca) lub szklistością miąższu owocu,

– nieduże uszkodzenie lub niezagojone pęknięcia,

– bardzo nieznaczne ślady gnicia,

– obecność szkodników żerujących wewnątrz owocu i/lub uszkodzeń miąższu spowodowanych przez szkodniki.

B. Tolerancje wielkości

Dla wszystkich klas:

10 % liczby lub masy owoców nieodpowiadających wielkości bezpośrednio powyżej lub poniżej wielkości oznaczonej na opakowaniu, przy czym dla owoców zakwalifikowanych do najniższego przedziału wielkości maksymalne odchylenie wynosi:

– 5 mm poniżej minimalnej średnicy, w przypadku kiedy wielkość określana jest średnicą,

– 10 g poniżej minimalnej masy, w przypadku kiedy wielkość określana jest wagą.

V. PRZEPISY DOTYCZĄCE WYGLĄDU

A. Jednorodność

Zawartość każdego opakowania musi być jednorodna i zawierać jedynie jabłka tego samego pochodzenia, odmiany, jakości i rozmiaru (jeżeli produkt podlega wymiarowaniu), jak również mieć ten sam stopień dojrzałości.

W przypadku klasy "Ekstra" jednorodność dotyczy również wybarwienia.

Opakowania detaliczne o wadze netto nieprzekraczającej 5 kg mogą zawierać jabłka różnych odmian, pod warunkiem że gatunki te charakteryzują się taką samą jakością, pochodzeniem, wielkością (jeżeli są wymiarowane) oraz stopniem dojrzałości.

Bez względu na powyższe przepisy niniejszego punktu, produkty objęte niniejszym rozporządzeniem mogą być mieszane w opakowaniach o wadze netto nieprzekraczającej trzech kilogramów z różnymi rodzajami świeżych owoców i warzyw na warunkach ustanowionych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 48/2003(6).

Widoczna część zawartości opakowania musi być reprezentatywna w stosunku do całej jego zawartości.

B. Pakowanie

Jabłka muszą być pakowane w sposób zapewniający odpowiednią ochronę produktu. W szczególności opakowania detaliczne o wadze netto przekraczającej 3 kg powinny być odpowiednio sztywne, tak by owoce były dostatecznie chronione.

Materiały stosowane do wykładania wnętrza opakowania powinny być nowe, czyste i takiej jakości, aby zapobiegały jakimkolwiek uszkodzeniem wewnętrznym lub zewnętrznym produktu. Stosowanie materiałów, zwłaszcza papieru bądź etykiety, zawierających specyfikacje handlowe jest dozwolone, o ile nadruki lub etykiety zostały wykonane przy użyciu nietoksycznego tuszu lub kleju.

Opakowania nie mogą zawierać żadnych ciał obcych.

Naklejki umieszczane indywidualnie na produktach nie mogą, po usunięciu, pozostawiać widocznych śladów kleju ani prowadzić do uszkodzeń skórki.

C. Wygląd

W przypadku klasy "Ekstra" owoce muszą być pakowane warstwami.

VI. PRZEPISY DOTYCZĄCE OZNAKOWANIA

Na każdym opakowaniu muszą się znajdować następujące szczegółowe dane umieszczone literami zgrupowanymi po tej samej stronie, naniesione w sposób czytelny i trwały oraz widoczne z zewnątrz.

A. Identyfikacja

Nazwa i adres podmiotu pakującego i/lub wysyłającegoWzmiankę tę można zastąpić:

– dla wszystkich opakowań z wyjątkiem opakowań indywidualnych, oficjalnie wydanym lub zaaprobowanym oznaczeniem kodu określającego podmiot pakujący i/lub wysyłający, umieszczonym w bliskim sąsiedztwie określenia "Podmiot pakujący i/lub wysyłający" (lub odpowiednich skrótów);

– dla wyłącznie opakowań indywidualnych, nazwą i adresem sprzedawcy mającego swoją siedzibę w ramach Wspólnoty, umieszczonymi w bliskim sąsiedztwie określenia "Pakowane dla:" lub określenia równoważnego. W tym przypadku etykieta powinna zawierać kod określający podmiot pakujący i/lub wysyłający. Sprzedawca powinien podać wszelkie informacje potrzebne jednostce kontrolującej co do znaczenia tego kodu.

B. Rodzaj produktu

– "Jabłka" - jeżeli zawartość opakowania nie jest widoczna z zewnątrz.

– Nazwa odmiany lub odmian, jeżeli ma to zastosowanie.

– W przypadku opakowań detalicznych zawierających jabłka różnych odmian, nazwy wszystkich zawartych w tym opakowaniu odmian.

C. Pochodzenie produktu

Kraj pochodzenia produktu i (nieobowiązkowo) rejon uprawy lub nazwa krajowa, regionalna albo lokalna.

– W przypadku opakowań detalicznych zawierających mieszaninę różnych odmian jabłek różnego pochodzenia należy podać na opakowaniu kraj pochodzenia każdej odmiany obok nazwy poszczególnych odmian.

D. Specyfikacja jakości handlowej

– klasa

– wielkość lub - w przypadku owoców ułożonych warstwami - liczba sztuk owoców.

Jeżeli identyfikacja odbywa się według rozmiaru, powinna być wyrażona:

a) dla produktu podlegającego zasadom jednorodności, jako średnica minimalna i maksymalna lub waga minimalna i maksymalna;

b) dla produktu niepodlegającego zasadom jednorodności, jako średnica lub waga najmniejszego owocu w danym opakowaniu oraz słowem "i powyżej" lub znakiem "+" lub równorzędnym oraz, jeśli stosowne, z podaniem średnicy lub wagi największego owocu.

E. Urzędowy znak kontroli (nieobowiązkowo)

Na opakowaniach zbiorczych nie muszą być umieszczone szczegóły wymienione w pierwszym akapicie, jeżeli opakowania te zawierają opakowania detaliczne, wyraźnie widoczne z zewnątrz, a na każdym z opakowań detalicznych umieszczone są te szczegóły. Na opakowaniach takich nie mogą być umieszczone żadne wskazówki wprowadzające w błąd. Jeżeli opakowania te umieszczone są na paletach, szczegóły te podaje się na informacji umieszczonej w oczywistym miejscu na co najmniej dwóch stronach palety.

______

(1) Z uwagi na cechy charakterystyczne odmiany Fuji dotyczące kryterium dojrzałości w trakcie zbioru, dopuszcza się istnienie promienistej szklistości, pod warunkiem iż jest ona zawarta wewnątrz wiązki naczyniowej każdego owocu.

(2) W tym celu muszą wykazywać dostateczną zawartość rozpuszczalnych substancji stałych oraz dostateczną jędrność.

(3) Kryteria dla wybarwienia i ordzewienia jabłek podane są w dodatku do niniejszej normy, wraz z niekompletnym wykazem odmian dla każdego kryterium.

(4) Kryteria dla wybarwienia i ordzewienia jabłek podane są w dodatku do niniejszej normy, wraz z niekompletnym wykazem odmian dla każdego kryterium.

(5) Kryteria dla wybarwienia i ordzewienia jabłek podane są w dodatku do niniejszej normy, wraz z niekompletnym wykazem odmian dla każdego kryterium.

(6) Dz.U. L 7 z 11.1.2003, str. 65.

DODATEK 4

1. Kryteria wybarwienia, grupy wybarwienia i kody

Grupa wybarwieniaA

(odmiany czerwone)

B

(odmiany o mieszanym czerwonym zabarwieniu)

c

(odmiany smugowate, lekko zabarwione)

D

(pozostałe odmiany)

Całkowita powierzchnia czerwonego zabarwienia, charakterystycznego dla tej odmianyCałkowita powierzchnia mieszanego czerwonego zabarwienia, charakterystycznego dla tej odmianyCałkowita powierzchnia lekko zabarwionego, zaczerwienionego lub smugowatego wybarwienia, charakterystycznego dla tej odmiany
Klasa Ekstra3/41/21/3
Klasa I1/21/31/10Brak wymagań odnośnie do czerwonego wybarwienia
Klasa II1/41/10-
2. Kryteria dotyczące ordzewienia

– Grupa R: Odmiany, dla których ordzewienie stanowi cechę charakterystyczną skórki i nie jest wadą, jeżeli jest typową cechą wyglądu odmiany.

– Dla odmian nieoznaczonych symbolem "R" na poniższej liście, ordzewienie jest dopuszczalne w ramach następujących limitów:

Klasa "Ekstra"Klasa IKlasa IITolerancja dla Klasy II
i) Brązowe plamy- nie na zewnątrz wgłębienia szypułko-wego- mogą nieznacznie wychodzić poza wgłębienie szypuł-kowe lub zagłębienia słupkowe- mogą wychodzić poza wgłębienie szypułkowe lub zagłębienia słupkowe- Owoce nieróżniące się znacznie wyglądem i stanem w opakowaniu
- nieszorstkie- nieszorstkie- lekko szorstkie
ii) OrdzewienieMaksymalna dozwolona powierzchnia owocu
- blade, podobne do siatki ordzewienie (niekontrastujace zbytnio z ogólnym wybarwieniem owocu)- nieznaczne i sporadyczne ślady ordzewienia, niezmie-niające ogólnego wyglądu owocu ani pozostałych owoców w opakowaniu1/51/2- Owoce nieróżniące się znacznie wyglądem i stanem w opakowaniu
- znaczne- brak1/201/3- Owoce nieróżniące się znacznie wyglądem i stanem w opakowaniu w danym opakowaniu
- wady łącznie (z wyjątkiem brązowych plam, których nie zalicza się do wad łącznych). W żadnym przypadku łączna powierzchnia bladego i wyraźnego ordzewienia oraz wyraźne ordzewienie łącznie nie mogą przekroczyć:-1/51/2- Owoce nieróżniące się znacznie wyglądem i stanem w opakowaniu

3. Kryteria wielkości:

Grupa L: odmiany o dużych owocach wymienione w drugim akapicie tytułu III niniejszej normy.

4. Niepełny wykaz odmian jabłek klasyfikowanych według kryteriów ich wybarwienia, ordzewienia i wielkości:

OdmianySynonimyGrupa wybarwieniaOrdzewienieRozmiar
African RedB
AkaneTohoku 3B
Alborz SeedlingC
AldasBL
AliceB
AlkmeneEarly WindsorC
AlwaB
AngoldCL
ApolloBeauty of BlackmoorCL
ArkcharmArkansas Nr 18, A 18CL
ArletBR
AromaC
Mutacje Aroma o czerwonym wybarwieniu, na przykład Aroma AmorosaB
AuksisB
BelfortPellaB
Belle de Boskoop oraz mutacjeDRL
Belle fleur doubleDL
BerlepschFreiherr von BerlepschC
Berlepsch rougeRed Berlepsch, Roter BerlepschB
Blushed GoldenL
BohemiaBL
Boskoop rougeRed Boskoop, Roter BoskoopBRL
BraeburnBL
Mutacje Braeburn o czerwonym wybarwieniu, na przykład:AL
Hidala
Joburn
Lochbuie Red Braeburn
Mahana Red
Mariri Red
Redfield
Royal Braeburn
Bramley's SeedlingBramley, Triomphe de KielDL
Brettacher SämlingDL
Calville (grupa ...)DL
CardinalB
CarolaKalcoCL
CaudleB
ChardenDL
Charles RossDL
CivniB
Coromandel RedCorodelA
CortlandBL
Cox's orange pippin i mutacjeCox OrangeCR
Odmiany Cox's Orange Pippin o czerwonym wybarwieniu, na przykład:BR
Cherry Cox
Crimson BramleyDL
Cripps PinkC
Cripps RedC(*)
DalinbelB
DelblushDL
Delcorf i mutacje, na przykład:CL
Dalili
Monidel
DelgolluneBL
Delicious ordinaireOrdinary DeliciousB
DeljeniDL
DelikatesB
DelorCL
DiscoveryC
Dunn's SeedlingDR
Dykmanns ZoetC
Egremont RussetDR
ElanDL
EliseRed DelightAL
Ellison's orangeEllisonCL
Elstar i mutacje, na przykład:C
Daliter
Elshof
Elstar Armhold
Elstar Reinhardt
Mutacje Elstar o czerwonym wybarwieniu, na przykład:B
Bel-El
Daliest
Goedhof
Red Elstar
Valstar
EmpireA
FalstaffC
FiestaRed PippinC
FlorinaBL
FortuneDR
Fuji i mutacjeBL
GalaC
Mutacje Gala o czerwonym wybarwieniu, na przykład:A
Annaglo
Baigent
Galaxy
Mitchgla
Obrogala
Regala
Regal Prince
Tenroy
GarciaDL
GlosterBL
GoldbohemiaDL
Golden Delicious i mutacjeDL
Golden RussetDR
GoldrushCoop 38DL
GoldstarDL
GradigoldDL
Granny SmithDL
Gravenstein rougeRed Gravenstein, Roter GravensteinerBL
GravensteinerGravensteinDL
GreensleevesDL
Holsteiner Cox i mutacjeHolsteinDR
Holstein rougeRed Holstein, Roter Holsteiner CoxCR
HoneycrispCL
HoneygoldDL
HorneburgerDL
Howgate Wonder MangaDL
IdaredBL
Ingrid MarieBR
IsbranicaIzbranicaC
Jacob FisherDL
Jacques LebelDL
JambaCL
James Grieve i mutacjeDL
James Grieve rougeRed James GrieveBL
JarkaCL
JerseymacB
JesterDL
Jonagold(**) i mutacje, na przykład:CL
Crowngold
Daligo
DaliguyJonasty
DalijeanJonamel
Jonagold 2000Excel
Jonabel
Jonabres
King Jonagold
New JonagoldFukushima
NovajoVeulemanns
Schneica
Wilmuta
Jonagored i mutacje, na przykład:AL
Decosta
JomuredVan de Poel
Jonagold Boerekamp
Jomar
Jonagored Supra
Jonaveld
Primo
RomagoldSurkijn
Rubinstar
Red Jonaprince
JonalordC
JonathanB
JuliaB
JupiterDL
Karmijn de SonnavilleCRL
KatyKatjaB
KentDR
Kidd's orange redCR
KimB
KoitCL
Krameri TuviõunB
KukikovskojeB
Lady WilliamsBL
Lane's Prince AlbertDL
Laxton's SuperbLaxtons SuperbCR
LigolBL
LoboB
LodelA
Lord LambourneC
MaigoldB
Mc IntoshB
MeelisBL
MelbaB
MelodieBL
MelroseCL
MeridianC
MoongloC
MorgenduftImperatoreBL
Mountain CoveDL
MutsuDL
NormandaCL
Nueva EuropaC
Nueva OrleansBL
OdinB
OntarioBL
Orlovskoje PolosatojeC
Ozark GoldDL
Paula RedB
Pero de CirioDL
PiglosBL
PikantBL
PikkoloC
PilotC
PimonaC
PinovaC
PirellaBL
PirosCL
RafzubexA
RafzubinC
RajkaB
Rambour d'hiverDL
Rambour FrancB
ReandaBL
RebellaCL
Red Delicious i mutacje, na przykład:
Camspur
Erovan
Evasni
Flatrar
Fortuna Delicious
Otago
Red King
Red Spur
Red York
Richared
Royal Red
Sandidge
Shotwell Delicious
Stark Delicious
Starking
Starkrimson
Starkspur
Topred
Trumdor
Well Spur
A L
Red DoughertyA
Red RomeA
RedkroftA
RegalA
ReginaBL
ReglindisCL
Reine des ReinettesGoldparmäne, Gold ParmonéC
Reineta EncarnadaB
Reinette Rouge du CanadaBL
Reinette d'OrléansDL
Reinette Blanche du CanadaReinette du Canada, Canada Blanc, Kanadarenette, Renetta del CanadaDRL
Reinette de FranceDL
Reinette de LandsbergDL
Reinette grise du CanadaGraue KanadarenetteDRL
RelindaC
RemoB
RenoraBL
ResiB
ResistaDL
RetinaBL
RewenaBL
Roja de BenejamaVerruga, Roja del Valle, ClavelinaA
Rome BeautyBelle de Rome, RomeB
RosanaBerner RosenapfelBL
Royal BeautAL
RubinCL
RubinolaBL
SciearlyA
ScifreshB
ScigloA
ScirayGS48A
SciredAR
ScirosAL
SelenaBL
ShampionBL
Sidrunkollane TaliõunDL
Sinap OrlovskijOrlovski SinapDL
SnygoldEarlygoldDL
SommerregentC
SpartanA
SplendourA
St. Edmunds PippinDR
Stark's EarliestC
ŠtarisStarisA
Sturmer PippinDR
SügisdessertCL
SügisjoonikCL
SummerredB
SunriseA
SunsetDR
SuntanDRL
Sweet CarolineCL
TalvenaudingB
TellisaareB
TiinaBL
TopazB
Tydeman's Early WorcesterTydeman's EarlyBL
VeteranB
Vista BellaBellavistaB
WealthyB
Worcester PearmainB
YorkB
Zarja AlatauZarya AlatauD
(*) Minimum 20 % czerwonego wybarwienia w przypadku klasy I i klasy II.
(**) Jednakże w przypadku odmiany Jonagold przynajmniej jedna dziesiąta powierzchni owocu w klasie II musi być wybarwiona czerwonymi plamkami.
1 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1238/2005 z dnia 28 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.200.22) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2005 r.
2 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1238/2005 z dnia 28 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.200.22) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2005 r.
3 Załącznik:

-zmieniony przez art. 1-3 rozporządzenia nr 907/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.163.50) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 460/2008 z dnia 27 maja 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.138.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 2008 r.

4 Dodatek:

-zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1238/2005 z dnia 28 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.200.22) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2005 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 460/2008 z dnia 27 maja 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.138.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 2008 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.