Rozporządzenie 448/98 uzupełniające i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2223/96 w odniesieniu do sposobu podziału usług pośrednictwa finansowego mierzonych pośrednio (FISIM) w ramach europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych (ESA)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1998.58.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 listopada 2003 r.

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 448/98
z dnia 16 lutego 1998 r.
uzupełniające i zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2223/96 w odniesieniu do sposobu podziału usług pośrednictwa finansowego mierzonych pośrednio (FISIM) w ramach europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych (ESA)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 213,

uwzględniając projekt rozporządzenia przedstawiony przez Komisję(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Europejskiego Instytutu Walutowego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Rady (WE) nr 2223/96 z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych we Wspólnocie(4) zawiera wzorce ramowe wspólnych norm, definicji, klasyfikacji oraz reguł rachunkowości stosowanych przy sporządzaniu rachunków Państw Członkowskich z uwagi na wymóg prowadzenia statystyki we Wspólnocie Europejskiej, w celu uzyskania porównywalnych wyników między Państwami Członkowskimi;

artykuł 2 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 2223/96 stanowi, iż decyzja w sprawie wprowadzenia systemu podziału usług pośrednictwa mierzonych pośrednio (FISIM) podjęta zostanie nie później niż dnia 31 grudnia 1997 r.;

rozwiązanie problemu przydziału FISIM powinno doprowadzić do znacznej poprawy metodologii ESA i do zwiększenia wiarygodności dokonywanych wewnątrz Unii Europejskiej porównań poziomów produktu krajowego brutto (PKB);

celem niniejszego rozporządzenia jest wprowadzenie zasady podziału usług FISIM oraz szczegółowych reguł wdrażania go;

skuteczność podziału usług FISIM i szczegółowe zasady jego wdrażania muszą być oceniane przy pomocy obliczeń przeprowadzanych przez Państwa Członkowskie zgodnie z metodami próbnymi, opisanymi w załączniku III do niniejszego rozporządzenia w okresie próbnym, który powinien być wystarczająco długi, aby sprawdzić, czy podział usług przynosi bardziej wiarygodne wyniki służące prawidłowemu pomiarowi działalności gospodarczej niż obecny, zerowy poziom podziału usług;

właściwym jest przedstawianie przez Komisję, na podstawie obliczeń przeprowadzonych w okresie próbnym, raportów oceniających jakość danych, w szczególności z punktu widzenia ich dostępności, oraz jakościowej i ilościowej analizy stabilności w czasie oraz podatności wyników na zmiany przy zastosowaniu różnych metod próbnych;

właściwym jest, że w przypadku pozytywnej oceny wiarygodności otrzymanych wyników Komisja decyduje o najbardziej odpowiedniej metodzie podziału usług FISIM;

w przypadku gdy metody próbne nie dają bardziej wiarygodnych wyników służących prawidłowemu pomiarowi działalności gospodarczej niż obecny, zerowy poziom podziału usług, jest jednak stosownym, aby Komisja złożyła do Rady odpowiednią propozycję modyfikacji rozporządzenia (WE) nr 2223/96;

właściwym jest, aby decyzja o podziale usług FISIM dla ustalenia PNB wykorzystywanego do celów budżetu i zasobów Wspólnoty podejmowana była przez Radę, stanowiącą jednomyślnie, na wniosek Komisji;

właściwym jest nieprzeprowadzenie podziału usług FISIM do celów innych polityk Wspólnoty, zanim Komisja nie podejmie decyzji odnośnie do metody, jaka zostanie zastosowana dla podziału usług FISIM, jeżeli uzyskiwane wyniki zostaną ocenione jako bardziej wiarygodne;

zgodnie z zasadą pomocniczości, cele, którym służyć ma niniejsze rozporządzenie można z większym powodzeniem osiągnąć na poziomie wspólnotowym niż na poziomie Państw Członkowskich, ponieważ jedynie Komisja jest w stanie koordynować niezbędną harmonizację metod statystycznych, służących obliczaniu i podziałowi usług FISIM na poziomie wspólnotowym; jednakże samo obliczanie i podział usług, jak również infrastruktura potrzebna do kontrolowania realizacji metod powinny być organizowane przez Państwa Członkowskie; stąd też konieczne jest postanowienie, aby właściwe organy krajowe miały dostęp do wszelkich dostępnych danych na poziomie krajowym;

zasięgnięto opinii w Komitecie ds. Programów Statystycznych Wspólnot Europejskich, ustanowionym na mocy decyzji 89/382/EWG, Euratom(5) oraz Komitetem ds. Statystyki Walutowej, Finansowej i Bilansu Płatniczego, ustanowionym na mocy decyzji 91/115/EWG(6), zgodnie z art. 3 każdej z wyżej wymienionych decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Cel

1.
Celem niniejszego rozporządzenia jest wprowadzenie, przy użyciu wiarygodnej metodologii, zasady podziału usług pośrednictwa finansowego mierzonych pośrednio (FISIM), opisanych w załączniku I do załącznika A do rozporządzenia (WE) nr 2223/96.
2.
W tym celu w załącznikach I i II do załącznika A do rozporządzenia (WE) nr 2223/96 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikami I i II do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Metody

1.
Państwa Członkowskie dokonują obliczeń w okresie próbnym, opisanym w art. 4, zgodnie z metodami opisanymi w załączniku III do niniejszego rozporządzenia.
2.
Na podstawie oceny wyników tych obliczeń podjęta zostanie, zgodnie z przepisami art. 5, decyzja dotycząca metod, jakie zostaną wykorzystane dla podziału usług FISIM.
Artykuł  3

Środki

1.
Państwa Członkowskie zapewnią udostępnienie organom krajowym kierującym przeprowadzaniem obliczeń, określonych w art. 2 ust. 1, wszelkich danych lub oszacowań potrzebnych do dokonania tych obliczeń.
2.
Organy krajowe są odpowiedzialne za zbieranie takich danych uzupełniających, jakie uznają one za konieczne dla przeprowadzenia obliczeń.
Artykuł  4

Przedstawianie wyników obliczeń w okresie próbnym

Państwa Członkowskie przedkładają Komisji wyniki obliczeń, określonych w art. 2 ust. 1, zgodnie z następującym harmonogramem:

Wyniki za lata kalendarzowe 1995, 1996, 1997 i 1998 są przedkładane nie później niż do dnia 1 listopada 1999 r.

Wyniki za rok kalendarzowy 1999, jak również poprawione wyniki za lata kalendarzowe 1995, 1996, 1997 i 1998 są przedkładane nie później niż do dnia 1 listopada 2001 r.

Pierwsze oszacowania za rok kalendarzowy 2001, jak również poprawione wyniki za lata kalendarzowe 1995, 1996, 1997, 1998, 1999 i 2000 są przedkładane nie później niż do dnia 30 kwietnia 2002 r.

Artykuł  5

Ocena wyników

1.
Na podstawie wyników, określonych w art. 4, Komisja, po konsultacji z Komitetem ds. Programu Statystycznego, do dnia 31 grudnia 2000 r. przedkłada sprawozdanie w połowie okresu, zaś przed 1 lipca 2002 r. końcowe sprawozdanie dla Parlamentu Europejskiego i Rady, zawierające jakościową i ilościową analizę wyników metod próbnych służących podziałowi i obliczaniu usług FISIM według opisu w załączniku III.
2.
Niezbędne środki, służące stosowaniu niniejszego rozporządzenia, w tym środki służące wyjaśnieniu i udoskonaleniu metod próbnych, opisanych w załączniku III, są przyjęte przez Komisję zgodnie z procedurą zawartą w art. 7.
3.
Przed dniem 31 grudnia 2002 r. Komisja, po konsultacji z Komitetem ds. Statystyki Walutowej, Finansowej i Bilansu Płatności oraz zgodnie z procedurą zawartą w art. 7, zatwierdza metodę, jaką należy stosować do celów podziału usług FISIM w przypadku, gdy wyniki zawarte w końcowym sprawozdaniu, dotyczące wiarygodności wyników uzyskanych w okresie próbnym, są pozytywne.
4.
W przypadku gdy Komisja w swoim końcowym sprawozdaniu oceniającym, określonym w ust. 1, stwierdzi, iż żadna z metod próbnych służących podziałowi usług FISIM nie jest bardziej wiarygodna z punktu widzenia prawidłowego pomiaru działalności gospodarczej niż obecny, zerowy poziom podziału usług, Komisja w razie konieczności przedkłada Radzie odpowiednią propozycję modyfikacji rozporządzenia (WE) nr 2223/96.
Artykuł  6

Powiadamianie Komisji

Od dnia 1 stycznia 2003 r., Państwa Członkowskie składają do Komisji wyniki obliczeń dokonanych na mocy niniejszego rozporządzenia, w ramach tabel, określonych w art. 3 rozporządzenia (WE) nr 2223/96.

Artykuł  7 1
1.
Komisję wspomaga Komitet ds. Programu Statystycznego, zwany dalej "Komitetem".
2.
W przypadku odniesienia się do niniejszego artykułu - art. 5 i 7 decyzji 1999/468/WE(7) stosuje się z uwagi na przepisy zawarte w jej art. 8.

Okres ustanowiony w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3.
Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.
Artykuł  8

Odstępstwa

W drodze odstępstwa od niniejszego rozporządzenia:

1. Decyzja o podziale usług LISIM wykorzystana do celów ustalenia PNB, stosowanego do celów budżetu i środków własnych Wspólnoty jest przyjmowana przez Radę, stanowiącą jednomyślnie, na wniosek Komisji.

2. FISIM nie ulega podziałowi usług do celów innych polityk Wspólnoty, dopóki Komisja nie przyjmie metody, jaka ma być stosowana dla podziału usług FISIM zgodnie z art. 5 ust. 3.

Artykuł  9

Przepisy końcowe

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 lutego 1998 r.

W imieniu Rady
G. BROWN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 124 z 21.4.1997, str. 28.

(2) Dz.U. C 339 z 10.11.1997.

(3) Opinia wydana dnia 16 października 1997 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(4) Dz.U. L 310 z 30.11.1996, str. 1.

(5) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.

(6) Dz.U. L 59 z 6.3.1991, str. 19. Decyzja zmieniona decyzją 96/174/WE (Dz.U. L 51 z 1.3.1996, str. 48).

(7) Decyzja Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiająca warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji (Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23).

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

ZMIANY DO ZAŁĄCZNIKA A I DO JEGO ZAŁĄCZNIKA I DO ROZPORZĄDZENIA (WE) NR 2223/96

ZAŁĄCZNIK  II

ZMIANA DO ZAŁĄCZNIKA II DO ZAŁĄCZNIKA A DO ROZPORZĄDZENIA (WE) NR 2223/96

Z akapitu pierwszego pkt 11 skreśla się wyrazy:

": należny dochód z nieruchomości pomniejszony o odsetki do zapłacenia, z wyłączeniem dochodu z nieruchomości należnego z inwestycji ich własnych środków".

ZAŁĄCZNIK  III

OBLICZANIE FISIM

1 Art. 7 zmieniony przez art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1882/2003 z dnia 29 września 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.284.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 listopada 2003 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.