Art. 1. - Rozporządzenie 3605/93 w sprawie stosowania Protokołu w sprawie procedury dla nadmiernego deficytu załączonego do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1993.332.7

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 2005 r.
Artykuł  1 1
1.
Do celów Protokołu w sprawie procedury nadmiernego deficytu i niniejszego rozporządzenia, terminy podane w poniższych akapitach są określone zgodnie z europejskim systemem rachunków krajowych i regionalnych we Wspólnocie (zwanym dalej "ESA 95"), przyjętym w rozporządzeniu (WE) nr 2223/96(5). Kody podane w nawiasach odnoszą się do ESA 95.
2.
"Rząd" oznacza sektor "administracji publicznej" (S.13), to znaczy "administrację rządową" (S.1311), "władze państwowe" (S.1312), "samorząd terytorialny" (S.1313) i "fundusze zabezpieczenia społecznego" (S.1314), z wyłączeniem operacji handlowych, w rozumieniu przyjętym w ESA 95.

Wyłączenie operacji handlowych oznacza, że sektor "administracji publicznej" (S.13) składa się jedynie z jednostek, których główną działalnością jest świadczenie usług nierynkowych.

3. 2
"Deficyt publiczny (nadwyżka)" oznacza wierzytelność netto (zadłużenie netto) (EDP B.9) sektora "administracji publicznej" (S.13) w rozumieniu przyjętym w ESA 95. Odsetki składające się na deficyt publiczny są odsetkami (EDP D.41), w rozumieniu przyjętym w ESA 95.
4.
"Inwestycje rządowe" oznaczają przyrost środków trwałych brutto (P.51) sektora "administracji publicznej" (S.13), w rozumieniu przyjętym w ESA 95.
5.
"Dług publiczny" oznacza całościowy dług brutto według wartości nominalnej pozostałej pod koniec roku w sektorze "administracji publicznej" (S.13), z wyłączeniem tych pasywów, które odpowiadają aktywom finansowym, jakimi dysponuje sektor "administracji publicznej" (S.13).

Dług publiczny tworzą pasywa sektora publicznego w następujących kategoriach: gotówka i depozyty (AF.2); papiery wartościowe inne niż akcje, wyłączając pochodne instrumenty finansowe (AF.33) i pożyczki (AF.4), w rozumieniu przyjętym w ESA 95.

Wartość nominalna pasywów nie spłaconych na koniec roku oznacza wartość nominalną.

Wartość nominalna pasywów powiązanych z indeksem odpowiada wartości nominalnej dostosowanej o zmianę wartości majątku powiązaną ze wskaźnikiem przypadającej na koniec roku.

Pasywa wyrażone w obcej walucie lub wymienione na mocy umów - z jednej obcej waluty na jedną lub więcej obcych walut - są przeliczane na inne obce waluty według kursu uzgodnionego w ramach tych umów i są przeliczane na walutę krajową w oparciu o reprezentatywny rynkowy kurs walutowy z ostatniego dnia roboczego każdego roku.

Pasywa wyrażone w walucie krajowej i wymienione na obcą walutę w oparciu o umowy są przeliczane na obcą walutę według kursu uzgodnionego w ramach tych umów i są przeliczane na walutę krajową w oparciu o reprezentatywny rynkowy kurs walutowy z ostatniego dnia roboczego każdego roku.

Pasywa wyrażone w walucie obcej i wymienione na mocy umów na walutę krajową, są przeliczane na walutę krajową według kursu uzgodnionego w ramach tych umów.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 475/2000 z dnia 28 lutego 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.58.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.
2 Art. 1 ust. 3 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 351/2002 z dnia 25 lutego 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.55.23) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.