Rozporządzenie 2700/98 dotyczące definicji cech statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.1998.344.49

Akt utracił moc
Wersja od: 19 października 2003 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2700/98
z dnia 17 grudnia 1998 r.
dotyczące definicji cech statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 18 grudnia 1998 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 58/97 z dnia 20 grudnia 1996 r. w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw (1), w szczególności jego art. 12 pkt iii),

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 58/97 ustanowiło wspólne ramy tworzenia statystyki Wspólnoty w zakresie struktury, działalności, konkurencyjności oraz osiągnięć przedsiębiorstw we Wspólnocie;

konieczne jest wprowadzenie zbioru definicji cech statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw;

przewidziane środki są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Cechy określone w art. 4 rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 są zdefiniowane w Załączniku do niniejszego rozporządzenia.
2.
We wspomnianych definicjach odniesienia do sprawozdań finansowych spółek opatrzone są nazewnictwem ustanowionym w art. 9 (bilans), art. 23 (rachunek zysków i strat) i w art. 43 (informacje dodatkowe do sprawozdań finansowych) dyrektywy Rady 78/660/EWG(2).
Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie stosują te definicje w odniesieniu do danych dotyczących roku referencyjnego 1999 i lat następnych.
2.
Państwa Członkowskie stosują te definicje w odniesieniu do danych dotyczących lat referencyjnych 1995, 1996, 1997 i 1998, tam gdzie odpowiada to istniejącym praktykom krajowym.
Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 grudnia 1998 r.

W imieniu Komisji
Yves-Thibault de SILGUY
Członek Komisji

_______

(1) Dz.U. L 14 z 17.1.1997, str. 1.

(2) Dz.U. L 222 z 14.8.1978, str. 11.

ZAŁĄCZNIK 1

DEFINICJE CECH

Kod: 11 11 0

Nazwa: Liczba przedsiębiorstw

Definicja

Liczba zarejestrowanych przedsiębiorstw w stosunku do populacji wymienionej w skorygowanym rejestrze handlowym, w szczególności bez błędów ramowych. Jednostki uśpione są wykluczone. Statystyka ta powinna obejmować wszystkie jednostki aktywne co najmniej przez część okresu referencyjnego.

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 7 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 cecha ta obejmuje także fundusze emerytalne, które nie zatrudniają personelu. Obejmuje ona także fundusze emerytalne, które nie są osobami prawnymi i które są zarządzane przez przedsiębiorstwa zarządzania funduszami emerytalnymi, przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe lub inne instytucje finansowe (jednak bez ujmowania ich w rocznych sprawozdaniach tych instytucji). Ta cecha jednak nie zawiera liczby funduszy emerytalnych, które nie zostały założone oddzielnie od uczestniczącego przedsiębiorstwa (tzn. nieautonomicznych funduszy emerytalnych lub zwykłych systemów rezerw księgowych zarządzanych przez pracodawcę jako działalność pomocnicza).

Kod: 11 12 0

Nazwa: Liczba powstających przedsiębiorstw

Definicja

Liczba powstających zarejestrowanych przedsiębiorstw w stosunku do populacji wymienionej w skorygowanym rejestrze handlowym. Powstanie równa się stworzeniu kombinacji czynników produkcji, z zastrzeżeniem że żadne inne przedsiębiorstwo nie jest w ten proces zaangażowane. Powstanie przedsiębiorstwa nie obejmuje wejścia do danej populacji w wyniku łączenia, podziału, oddzielenia lub restrukturyzacji grupy przedsiębiorstw. Nie obejmuje wejścia do podpopulacji, wynikającego jedynie ze zmiany charakteru działalności.

Odniesienie do innych zmiennych

Część liczby przedsiębiorstw (11 11 0).

Kod: 11 13 0

Nazwa: Liczba zamkniętych przedsiębiorstw

Definicja

Liczba zamkniętych zarejestrowanych przedsiębiorstw w stosunku do populacji wymienionej w skorygowanym rejestrze handlowym Zamknięcie równa się rozwiązaniu kombinacji czynników produkcji, z zastrzeżeniem że żadne inne przedsiębiorstwo nie jest w ten proces zaangażowane. Zamknięcie nie obejmuje wyjścia z danej populacji w wyniku łączenia, przejęcia, podziału lub restrukturyzacji grupy przedsiębiorstw. Nie obejmuje wyjścia z podpopulacji, wynikającego jedynie ze zmiany charakteru działalności.

Kod: 11 21 0

Nazwa: Liczba jednostek lokalnych

Definicja

Liczba zarejestrowanych jednostek lokalnych w stosunku do populacji wymienionej w skorygowanym rejestrze handlowym, w szczególności bez błędów ramowych. Obejmuje to także te jednostki lokalne, które nie zatrudniają pracowników najemnych. Statystyka powinna obejmować wszystkie jednostki aktywne przynajmniej przez część okresu referencyjnego.

Kod: 11 31 0

Nazwa: Liczba jednostek działalności gospodarczej

Definicja

Liczba zarejestrowanych jednostek działalności gospodarczej w stosunku do populacji wymienionej w skorygowanym rejestrze handlowym, w szczególności bez błędów ramowych lub prognoz, jeżeli ten typ jednostki nie jest zarejestrowany. Statystyka powinna obejmować wszystkie jednostki aktywne przynajmniej przez część okresu referencyjnego.

Kod: 12 11 0

Nazwa: Obrót

Definicja

Obrót obejmuje całkowite sumy zafakturowane przez jednostkę obserwacyjną podczas okresu referencyjnego i odpowiada to sprzedaży rynkowej towarów lub usług dostarczonych stronom trzecim.

Obrót obejmuje wszystkie cła i podatki od towarów lub usług, za które jednostka wystawia faktury, z wyjątkiem podatku VAT, fakturowanego przez jednostkę względem swojego klienta i z wyjątkiem innych podobnych podatków do odliczenia, związanych bezpośrednio z obrotem.

Obejmuje także wszystkie inne opłaty (transport, opakowanie itd.) przenoszone na klienta, nawet wtedy, gdy te opłaty są wymienione na fakturze osobno. Obniżka cen, rabaty i upusty, jak również wartość zwróconych opakowań, muszą zostać odliczone.

Przychody zaklasyfikowane jako pozostały zysk z działalności operacyjnej, dochody finansowe oraz zyski nadzwyczajne w sprawozdaniu finansowym spółki są wyłączone z obrotu. Subwencje dotyczące działalności operacyjnej, otrzymane od władz publicznych lub instytucji Unii Europejskiej, także są wyłączone.

Dla przedsiębiorstw zdefiniowanych w sekcji 3 załącznika 5 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 odpowiadającą nazwą tej cechy jest "Składki przypisane brutto". Cecha ta jest zdefiniowana w art. 35 dyrektywy 91/674/EWG.

Dla przedsiębiorstw zdefiniowanych w sekcji 3 załącznika 7 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 odpowiadającą nazwą tej cechy jest "Całkowite składki emerytalne|". Cecha ta obejmuje wszystkie składki emerytalne należne w danym roku budżetowym w związku z umowami emerytalnymi, takimi jak wszystkie obowiązkowe składki, inne regularne składki, dobrowolne dodatkowe wpłaty, wpływające przelewy, inne wpłaty.

Uwaga: podatki pośrednie można podzielić na trzy grupy:

i) pierwsza obejmuje VAT i inne podatki do odliczenia, bezpośrednio związane z obrotem, które są wyłączone z obrotu. Podatki te ściągane są etapami przez przedsiębiorstwo, a ponosi je w całości nabywca końcowy;

ii) druga grupa dotyczy wszystkich innych podatków i ceł związanych z produktami, które są albo(1) związane z obrotem i nie podlegają odliczeniu lub(2) podatków nakładanych na produkty, niezwiązanych z obrotem. Kategoria ta obejmuje podatki i należności celne przywozowe oraz podatki nakładane na produkcję, wywóz, sprzedaż, przeniesienie, leasing lub dostawę towarów i usług lub podatki wynikające z ich użytkowania do spożycia własnego lub do akumulacji kapitału;

iii) trzecia grupa obejmuje podatki i cła związane z produkcją. Są to obowiązkowe opłaty, w gotówce lub w naturze, nakładane przez administrację publiczną lub przez instytucje Unii Europejskiej, w odniesieniu do produkcji oraz przywozu towarów i usług, zatrudnienia siły roboczej, własności lub użytkowania gruntów, budynków lub innych aktywów wykorzystywanych w produkcji niezależnie od ilości lub wartości towarów i usług wyprodukowanych lub sprzedanych.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Obrót, tak jak zdefiniowano go powyżej, do celów statystycznych obejmuje nazwę "Obrót netto".

Odniesienie do innych zmiennych

- Obrót wykorzystuje się przy obliczaniu Wartości produkcji (12 12 0) oraz innych agregatów i sald,

- Obrót można podzielić ze względu na formy działalności: Obrót i) z głównej formy działalności, ii) z form działalności przemysłowej, iii) z form działalności handlowej obejmującej zakupy i odsprzedaż, iv) z form działalności pośrednictwa (agencje), v) z innych form działalności usługowej (18 11 0 do 18 15 0),

- Obrót można podzielić ze względu na rodzaju produktu: Podział obrotu ze względu na rodzaj produktu (18 21 0),

- Obrót można podzielić ze względu na rodzaj klienta: Procentowy udział w obrocie i) handlowców detalicznych (25 11 1), ii) użytkowników profesjonalnych (25 11 1), iii) klientów końcowych (25 11 3).

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 5 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 zmienna "Składki przypisane brutto" (12 11 0) obliczana jest w sposób następujący:

Składki bezpośrednie przypisane brutto (12 11 1),

+ Zaakceptowane składki reasekuracyjne brutto, przypisane składki (12 11 2),

Zmienna "Składki przypisane brutto" jest używana do obliczania "Zarobione składki brutto" (32 11 0) i innych agregatów i sald.

Dla przedsiębiorstw zdefiniowanych w sekcji 3 załącznika 7 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 zmienna "Obrót" (Całkowite składki emerytalne) jest obliczana następująco:

Należności z tytułu składek emerytalnych od członków (48 00 1),

+ Należności z tytułu składek emerytalnych od pracodawców (48 00 2),

+ Wpływające przelewy (48 00 3),

+ Pozostałe składki emerytalne (48 00 4);

lub:

Składki w systemie składkowym o określonym poziomie świadczeń (48 00 5),

+ Składki w systemie o określonym poziomie składek (48 00 6),

+ Składki w mieszanym systemie emerytalnym (48 00 7).

Kod: 12 12 0

Nazwa: Wartość produkcji

Definicja

Wartość produkcji jest miarą rzeczywistej sumy wyprodukowanej przez jednostkę w oparciu o sprzedaż, łącznie ze zmianami stanu zapasów i odsprzedażą towarów i usług.

Wartość produkcji definiuje się jako obrót, powiększony lub pomniejszony o zmiany stanu zapasów produktów końcowych, produkcji w toku oraz towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży, pomniejszony o zakupy towarów i usług nabyte w celu odsprzedaży, powiększony o produkcję skapitalizowaną, powiększony o pozostały zysk z działalności operacyjnej (z wyłączeniem subsydiów). Dochody i wydatki zaklasyfikowane jako finansowe lub nadzwyczajne, w sprawozdaniu finansowym spółki są wyłączone z wartości produkcji. Zakupy towarów i usług dokonane w celu odsprzedaży obejmują zakupy usług nabytych w celu świadczenia ich osobom trzecim w tym samym stanie.

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 5 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość produkcji jest definiowana jako zarobione składki brutto plus całkowity dochód z portfela inwestycyjnego, plus inne wytworzone usługi, minus zaspokojone roszczenia brutto, wyłączając wydatki związane z zarządzaniem roszczeniami, plus zyski z tytułu wartości kapitału i rezerwy.

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 6 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość produkcji jest definiowana jako dochody z tytułu odsetek i podobne dochody minus odsetki płatne i podobne koszty, plus dochody z tytułu prowizji, plus dochody z akcji i innych papierów wartościowych przynoszących dochód zmienny, plus zysk netto lub strata netto na operacjach finansowych, plus inny dochód operacyjny.

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 7 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość produkcji jest definiowana jako obrót minus płatne składki ubezpieczeniowe, plus dochody z inwestycji, plus inne dochody, plus dochody z tytułu roszczeń ubezpieczeniowych, minus ogółem wydatki na emerytury, minus zmiana netto w zabezpieczeniach technicznych.

Dla przedsiębiorstw z klasy 65.11 NACE wartość produkcji jest definiowana jako dochody z tytułu odsetek i podobne dochody minus odsetki płatne i podobne koszty, plus dochody z tytułu prowizji, plus dochód z akcji i innych papierów wartościowych przynoszących dochód zmienny, plus zysk netto lub strata netto na operacjach finansowych, plus inne dochody operacyjne.

Uwaga: produkcja skapitalizowana obejmuje produkcję na własny rachunek wszystkich towarów, które producent zatrzymuje jako inwestycję. Obejmują one produkcję materialnych aktywów trwałych (budynki itd.), aktywów niematerialnych (opracowywanie oprogramowania komputerowego itd.). Produkcja skapitalizowana to produkcja niesprzedana i wycenia się ją po kosztach produkcji. Należy zwrócić uwagę na fakt, że te dobra inwestycyjne także należy uwzględnić w inwestycjach.

Uwaga: inne zyski z działalności operacyjnej to pozycja rachunkowości spółki. Treść tej pozycji może się różnić w poszczególnych sektorach i zmieniać w czasie i jako taka nie może zostać precyzyjnie zdefiniowana do celów statystycznych.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Składniki wartości produkcji znajdują się pod następującymi pozycjami firmowej rachunkowości:

- Obrót netto,

- Część pozostałych zysków z działalności operacyjnej - z wyłączeniem subsydiów,

- Zmiana stanu zapasów produktów końcowych i produkcji w toku, część surowców i materiałów dotyczących zakupów oraz zmian w zapasach odsprzedawanych towarów,

- Wartość świadczeń wykonanych przez przedsiębiorstwo na potrzeby własne i skapitalizowanych.

Odniesienie do innych zmiennych

Wartość produkcji oparta na:

Obrocie (12 11 0),

+/- Zmiana stanu zapasów produktów końcowych oraz i produkcji w toku wytwarzanych przez daną jednostkę (13 21 3),

+/- Zmiana stanu zapasów towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie w jakim zostały nabyte (13 21 1),

- Zakup towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte (13 12 0),

+ Produkcja skapitalizowana,

+ Pozostałe zyski z działalności operacyjnej (z wyłączeniem subsydiów).

- Wartość produkcji używana jest przy obliczaniu wartości dodanej według cen czynników produkcji (12 15 0) oraz innych agregatów i sald.

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 5 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość produkcji jest obliczana następująco:

Dla ubezpieczenia na życie:

Przypisana składka brutto (12 11 0)

+ Zmiana brutto w rezerwach na niezarobione składki (32 11 2)

+ Dochody z inwestycji (32 22 0)

- Reaktualizacja wartości inwestycji (32 71 5)

- Zyski z realizacji inwestycji (32 71 6)

- Dochody z partycypacji (32 71 1)

+ ([Całkowite zabezpieczenia techniczne brutto (37 30 0) - Całkowite zabezpieczenia techniczne netto (37 30 1)] / [Całkowite zabezpieczenia techniczne netto (37 30 1) x (Dochody z inwestycji (32 22 0) - Reaktualizacja wartości inwestycji (32 71 5) - Zyski z realizacji inwestycji (32 71 6) - Dochody z partycypacji (32 71 1)])

+ Inne dochody techniczne, wartość netto (32 16 1)

+ Inne dochody (32 46 0)

- Płatne roszczenia brutto (32 13 1)

- Zmiana brutto w rezerwach na nieuregulowane roszczenia (32 13 4)

+ Zewnętrzne i wewnętrzne wydatki na zarządzanie roszczeniami (32 61 5)

+ Zyski z realizacji inwestycji (32 71 6)

+ Niezrealizowane zyski z inwestycji (32 23 0)

- Straty na realizacji inwestycji (32 72 3)

- Niezrealizowane straty na inwestycjach (32 28 0)

- Zmiana brutto w rezerwach na ubezpieczenie na życie (32 25 0)

- Premie i rabaty, wartość netto (32 16 3)

- Zmiana w funduszu na przyszłe cele (część 32 29 0)

- Zmiany netto w innych zabezpieczeniach technicznych nieujęte w innych pozycjach (32 16 2).

Dla ubezpieczenia nie na życie i reasekuracji:

Przypisana składka brutto (12 11 0)

+ Zmiana brutto w rezerwach na niezarobione składki (32 11 2)

+ Dochody z inwestycji (32 22 0)

- Reaktualizacja wartości inwestycji (32 71 5)

- Zyski z realizacji inwestycji (32 71 6)

- Dochody z partycypacji (32 71 1),

+ ([Całkowite zabezpieczenia techniczne brutto (37 30 0) - Całkowite zabezpieczenia techniczne netto (37 30 1)] / [Całkowite zabezpieczenia techniczne netto (37 30 1) x (Dochody z inwestycji (32 22 0) - Reaktualizacja wartości inwestycji (32 71 5) - Zyski z realizacji inwestycji (32 71 6) - Dochody z partycypacji (32 71 1)]),

+ Inne dochody techniczne, wartość netto (32 16 1)

+ Inne dochody (32 46 0)

- Płatne roszczenia brutto (32 13 1)

- Zmiana brutto w rezerwach na nieuregulowane roszczenia (32 13 4)

+ Zewnętrzne i wewnętrzne wydatki na zarządzanie roszczeniami (32 61 5)

+ Zyski z realizacji inwestycji (32 71 6)

- Straty na realizacji inwestycji (32 72 3)

- Premie i rabaty, wartość netto (32 16 3)

- Zmiana w rezerwach wyrównawczych (32 15 0)

- Zmiany netto w zabezpieczeniach technicznych nieujęte w innych pozycjach (32 16 2).

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 6 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość produkcji jest obliczana następująco:

Dochody z tytułu odsetek i podobne dochody (42 11 00)

- Odsetki płatne i podobne koszty (42 12 0)

+ Dochody z tytułu prowizji (42 14 0)

+ Dochody z akcji i podobnych papierów wartościowych przynoszących dochód zmienny (42 13 1)

+ Zysk lub strata netto operacji finansowych (42 20 0)

+ Pozostałe zyski z działalności operacyjnej (42 31 0).

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 7 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość produkcji jest obliczana następująco:

Obrót (12 11 0)

- Należne składki ubezpieczenia (48 05 0)

+ Dochody z inwestycji (48 01 0)

+ Inne dochody (48 02 2)

+ Dochody z tytułu roszczeń ubezpieczeniowych (48 02 1)

- Ogółem wydatki na emerytury (48 03 0)

- Zmiana netto w zabezpieczeniach technicznych (rezerwach) (48 04 0).

Kod: 12 13 0

Nazwa: Marża brutto od odsprzedawanych towarów

Definicja

Odpowiada rentowności działalności zakupów i odsprzedaży bez dalszego przetwarzania. Jest obliczana z obrotu, zakupów i zmian stanu zapasów towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte.

Obrót, zakupy i zmiany stanu zapasów towarów i usług do odsprzedaży obejmują sprzedaż, zakupy i zmiany stanu zapasów usług nabytych w celu świadczenia ich osobom trzecim w tym samym stanie.

Nazywana również marżą handlową brutto.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Dane liczbowe nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Są one częścią obrotu netto oraz surowców i materiałów.

Odniesienie do innych zmiennych

Marża brutto od odsprzedawanych towarów oparta jest na:

Obrocie z form działalności handlowej obejmującej zakupy i odsprzedaż (18 13 0),

- Zakupy towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte (13 12 0),

+/- Zmiana stanu zapasów towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte (13 21 1),

- Marża brutto od odsprzedawanych towarów jest częścią Wartości produkcji (12 12 0).

Kod: 12 15 0

Nazwa: Wartość dodana według cen czynników produkcji

Definicja

Wartość dodana według cen czynników produkcji jest zyskiem brutto z form działalności operacyjnej po dostosowaniu/uwzględnieniu subsydiów operacyjnych oraz podatków pośrednich.

Można ją obliczyć na podstawie obrotu powiększonego o produkcję skapitalizowaną, powiększonego o pozostałe zyski z działalności operacyjnej, powiększonego lub pomniejszonego o zmiany stanu zapasów, pomniejszonego o zakupy towarów i usług, pomniejszonego o inne podatki nakładane na produkty, które są związane z obrotem, ale nie podlegają odliczeniu, pomniejszonego o cła i podatki związane z produkcją. Alternatywną metodą obliczania jest obliczanie z nadwyżki operacyjnej brutto przez dodanie kosztów osobowych.

Dochody i wydatki zaklasyfikowane jako finansowe lub nadzwyczajne w sprawozdaniu finansowym spółki są wyłączone z wartości dodanej.

Wartość dodana według cen czynników produkcji jest wyliczana "brutto", ponieważ korekty wartości (takie jak amortyzacja) nie są odejmowane.

Uwaga: podatki pośrednie można podzielić na trzy grupy:

i) pierwsza obejmuje VAT i inne podatki do odliczenia, bezpośrednio związane z obrotem, które są wyłączone z obrotu. Podatki te ściągane są etapami przez przedsiębiorstwo, a ponosi je w całości nabywca końcowy;

ii) druga grupa dotyczy wszystkich innych podatków i ceł związanych z produktami, które są albo(1) związane z obrotem i nie podlegają odliczeniu lub(2) podatków nakładanych na produkty, niezwiązanych z obrotem. Kategoria ta obejmuje podatki i należności celne przywozowe oraz podatki nakładane na produkcję, wywóz, sprzedaż, przeniesienie, leasing lub dostawę towarów i usług lub wynikające z ich użytkowania do własnego spożycia lub do akumulacji kapitału;

iii) trzecia grupa obejmuje podatki i cła związane z produkcją. Są to obowiązkowe opłaty, w gotówce lub w naturze, nakładane przez administrację centralną lub przez instytucje Unii Europejskiej, odnośnie do produkcji i przywozu towarów i usług, zatrudnienia siły roboczej, własności lub użytkowania gruntów, budynków lub innych aktywów wykorzystywanych w produkcji niezależnie od ilości lub wartości towarów i usług wyprodukowanych lub sprzedanych.

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 5 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość dodana we współczynniku kosztów jest definiowana jako wartość produkcji minus wartość otrzymanych usług reasekuracyjnych brutto, minus inna konsumpcja pośrednia.

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 6 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość dodana we współczynniku kosztów jest definiowana jako wartość produkcji minus całkowite zakupy towarów i usług.

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 7 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość dodana we współczynniku kosztów jest definiowana jako wartość produkcji minus całkowite zakupy towarów i usług.

Dla przedsiębiorstw z klasy 65.11 NACE wartość dodana we współczynniku kosztów jest definiowana jako wartość produkcji minus całkowite zakupy towarów i usług.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Wartość dodaną według cen czynników produkcji oblicza się bezpośrednio z następujących pozycji rachunkowych firmy:

- Obrót netto,

- Zmiana stanu zapasów produktów końcowych i produkcji w toku,

- Wartość świadczeń wykonanych przez przedsiębiorstwo na własne potrzeby i skapitalizowanych,

- Surowce i materiały,

- Pozostałe koszty zewnętrzne,

- Pozostałe koszty operacyjne,

- Pozostałe zyski z działalności operacyjnej.

Odniesienie do innych zmiennych

Wartość dodana według cen czynników produkcji opiera się na:

Obrocie (12 11 0),

+/- Zmiana stanu zapasów towarów i usług (13 12 0)

+ Produkcja skapitalizowana,

+ Pozostałe zyski z działalności operacyjnej,

- Zakupy towarów i usług (13 11 0),

- Inne podatki na produkty, które są związane z obrotem, ale nie podlegają odliczeniu,

- Cła i podatki związane z produkcją,

- Wartość dodana według cen czynników produkcji jest wykorzystywana do obliczania nadwyżki operacyjnej brutto (12 17 0) oraz innych agregatów i sald.

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 5 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość dodana we współczynniku kosztów jest obliczana następująco:

Wartość produkcji (12 12 0)

- Konsumpcja pośrednia (13 11 0).

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 6 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość dodana we współczynniku kosztów obliczana jest następująco:

Wartość produkcji (12 12 0)

- Całkowite zakupy towarów i usług (13 11 0).

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 7 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 wartość dodaną według cen czynników produkcji oblicza się w sposób następujący:

Wartość produkcji (12 12 0)

- Konsumpcja pośrednia (= Całkowite zakupy towarów i usług (13 11 0)).

Kod: 12 17 0

Nazwa: Nadwyżka operacyjna brutto

Definicja

Nadwyżka operacyjna brutto to nadwyżka wygenerowana z form działalności operacyjnej po zrekompensowaniu nakładów pracy. Można ją obliczać na podstawie wartości dodanej według cen czynników produkcji, pomniejszonej o koszty osobowe. To dzięki saldu dostępnemu dla jednostki może ona dokonać rekompensaty w stosunku do dostawców funduszy własnych i długów, zapłacić podatki i ostatecznie sfinansować całość lub część swoich inwestycji. Dochody i wydatki zaklasyfikowane jako finansowe lub nadzwyczajne w sprawozdaniu finansowym spółki są wyłączone z nadwyżki operacyjnej brutto.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Nadwyżka operacyjna brutto obliczana jest na podstawie następujących pozycji rachunkowych firmy:

- Obrót netto,

- Zmiana stanu zapasów produktów końcowych i produkcji w toku,

- Wartość świadczeń wykonanych przez przedsiębiorstwo na własne potrzeby i skapitalizowanych,

- Surowce i materiały,

- Pozostałe koszty zewnętrzne,

- Pozostałe koszty operacyjne,

- Pozostałe zyski z działalności operacyjnej,

- Koszty osobowe.

Odniesienie do innych zmiennych

Nadwyżka operacyjna brutto opiera się na:

Wartości dodanej według cen czynników produkcji (12 15 0)

- Kosztach pracowniczych (13 31 0).

Kod: 13 11 0

Nazwa: Całkowite zakupy towarów i usług

Definicja

Zakupy towarów i usług obejmują wartość wszystkich towarów i usług nabytych w okresie rozliczeniowym w celu odsprzedaży lub wykorzystania w procesie produkcji, z wyłączeniem dóbr inwestycyjnych, których wykorzystanie jest zarejestrowane jako wykorzystanie środków trwałych. Dane towary i usługi mogą być albo odsprzedane, po dalszym przetworzeniu lub bez, albo całkowicie wykorzystane w procesie produkcji, albo ostatecznie zmagazynowane.

Zakupy te obejmują materiały, które stanowią część wyprodukowanych towarów (surowców, półproduktów, składników), powiększonych o nieskapitalizowane drobne narzędzia i sprzęt. Zakupy obejmują również wartość materiałów pomocniczych (smary, woda, opakowania, konserwacja i materiały do prac naprawczych, materiały biurowe), jak również produkty energetyczne. Te zmienne obejmują także zakupy materiałów wytworzonych w celu wykorzystania przez jednostkę w produkcji dóbr inwestycyjnych.

Uwzględnione są również płatne usługi w okresie referencyjnym, niezależnie od tego, czy są to usługi przemysłowe czy nieprzemysłowe. W tych danych liczbowych wliczone są płatności za wszystkie prace wykonane przez osoby trzecie w imieniu jednostki, łącznie z naprawami bieżącymi i konserwacją, pracami instalacyjnymi i badaniami technicznymi. Kwoty zapłacone za instalację dóbr inwestycyjnych oraz wartość towarów skapitalizowanych są wyłączone.

Uwzględnione są także płatności dokonane za usługi nieprzemysłowe, takie jak opłaty prawne i księgowe, opłaty patentowe i licencyjne (tam gdzie nie są one skapitalizowane), składki ubezpieczeniowe, koszty zgromadzeń akcjonariuszy i zarządu, wkłady w stowarzyszenia zawodowe i handlowe, opłaty pocztowe, telefoniczne, opłaty za komunikację elektroniczną, telegraficzną i faksy, opłaty za towarowe i osobowe usługi przewozowe, koszty reklamy, prowizje (tam gdzie nie są wliczone w płace i wynagrodzenia), koszty wynajmu, opłaty bankowe (z wyłączeniem spłat odsetek) oraz wszystkie inne usługi handlowe dostarczane przez osoby trzecie. Dotyczy to także usług, które są przetwarzane i kapitalizowane przez jednostkę jako produkcja skapitalizowana.

Wydatki zaklasyfikowane jako wydatki finansowe lub wydatki nadzwyczajne w sprawozdaniu finansowym spółki są wyłączone z całkowitych zakupów towarów i usług.

Zakupy towarów i usług wyceniane są po cenie zakupu z wyłączeniem podatku VAT do odliczenia oraz innych podatków do odliczenia związanych bezpośrednio z obrotem.

Wszystkie inne podatki i cła nakładane na produkty nie są dlatego odliczane od wyceny zakupów towarów i usług. Opodatkowanie produkcji nie ma znaczenia dla wyceny tych zakupów.

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 5 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 całkowite zakupy towarów i usług są definiowane jako wartość otrzymanych usług reasekuracyjnych brutto plus inna konsumpcja pośrednia.

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 6 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 całkowite zakupy towarów i usług są definiowane jako koszty z tytułu prowizji plus inne wydatki administracyjne plus inne koszty operacyjne.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Zakupy towarów i usług oblicza się z następujących pozycji rachunkowych firmy:

- Surowce i materiały (przed sporządzeniem sprawozdania finansowego dotyczącego zmian stanu zapasów towarów i usług),

- Pozostałe koszty zewnętrzne (przed sporządzeniem sprawozdania finansowego dotyczącego zmian stanu zapasów towarów i usług),

- Część pozostałych kosztów o eracyjnych, część ta obejmuje płatności za towary i usługi niezawarte w dwóch powyższych pozycjach (surowce i materiały oraz pozostałe koszty zewnętrzne). Część wyłączona obejmuje płatności podatków nakładanych na produkcję.

Odniesienie do innych zmiennych

Całkowite zakupy towarów i usług wykorzystuje się do obliczania wartości dodanej według cen czynników produkcji (12 15 0) oraz innych agregatów i sald.

Wiele pozycji włączonych w całkowite zakupy towarów i usług ustalanych jest oddzielnie.

- Zakupy towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte (13 12 0),

- Koszty operacyjne związane z budynkami i sprzętem (13 41 0), Koszty sprzedaży (13 42 0), Pozostałe koszty operacyjne (13 43 0). Należy zauważyć, że te trzy zmienne, w połączeniu ze zmienną 13 12 0 powyżej, dają wyczerpujący wykaz wydatków na całkowite zakupy towarów i usług dla przedsiębiorstw w sprzedaży hurtowej i detalicznej,

- Płatności/Wypłaty dla pracowników agencji (13 13 1),

- Płatności za długoterminową dzierżawę i leasing operacyjny produktów (13 41 1),

- Zakupy produktów energetycznych (20 11 0) i 20 21 0 do 20 31 0,

- Procentowy udział w zakupach od hurtowników i grup nabywców (25 21 1) i Procentowy udział w zakupach od producenców (25 21 2).

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 5 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 konsumpcja pośrednia jest obliczana następująco:

Dla ubezpieczenia na życie:

Saldo reasekuracji (32 18 0)

+ ([Całkowite zabezpieczenia techniczne brutto (37 30 0) - Całkowite zabezpieczenia techniczne netto (37 30 1)] / [Całkowite zabezpieczenia techniczne netto (37 30 1) x (Dochody z inwestycji (32 22 0) - Reaktualizacja wartości inwestycji (32 71 5) - Zyski na realizacji inwestycji (32 71 6) - Dochody z partycypacji (32 71 1)])

+ Prowizje (32 61 1)

+ Inne zewnętrzne wydatki na towary i usługi (32 61 4 - amortyzacja środków trwałych do własnego użytkowania).

Dla ubezpieczeń nie na życie i reasekuracji:

Saldo reasekuracji (32 18 0)

+ ([Całkowite zabezpieczenia techniczne brutto (37 30 0) - Całkowite zabezpieczenia techniczne netto (37 30 1)] / [Całkowite zabezpieczenia techniczne netto (37 30 1) x (Dochody z inwestycji (32 22 0) - Reaktualizacja wartości inwestycji (32 71 5) - Zyski na realizacji inwestycji (32 71 6) - Dochody z partycypacji (32 71 1)])

+ Prowizje (32 61 1)

+ Inne zewnętrzne wydatki na towary i usługi (32 61 4 - amortyzacja środków trwałych do własnego użytkowania).

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 6 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 konsumpcja pośrednia obliczana jest następująco:

Prowizje płatne (42 15 0)

+ Inne wydatki administracyjne (42 32 2)

+ Inne koszty operacyjne (42 33 0).

Dla przedsiębiorstw określonych w sekcji 3 załącznika 7 do rozporządzenia (WE, Euratom) nr 58/97 zmienna "Całkowite zakupy towarów i usług" (13 11 0) jest używana do obliczania zmiennej "Całkowite wydatki operacyjne" (48 06 0).

Kod: 13 12 0

Nazwa: Zakupy towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte

Definicja

Zakupy nabyte w celu odsprzedaży to zakupy towarów nabytych w celu odsprzedaży osobom trzecim bez dalszego przetwarzania. Obejmują także zakupy usług poprzez "wystawianie faktur" przedsiębiorstwom usługowym, np. tym, których obroty nie składają się wyłącznie z opłat agencyjnych, pobieranych przy transakcjach usługowych (tak jak w przypadku agencji nieruchomości), ale także z rzeczywistej sumy, która jest częścią transakcji usługowej, np. zakupów usług przewozowych przez biura podróży. Wartość towarów i usług, które są sprzedawane osobom trzecim na zasadzie prowizji, jest wyłączona, ponieważ towary te nie są ani kupowane, ani sprzedawane przez pracownika agencji otrzymującego prowizję.

Gdy następuje odniesienie do usług nabytych w celu odsprzedaży, to usługi takie są wynikiem działalności usługowej, prawa do korzystania ze z góry ustalonych usług lub fizyczne wsparcie usług. Zakupy towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte, są wyceniane według ceny zakupu z wyłączeniem podatku VAT do odliczenia oraz innych podatków do odliczenia, związanych bezpośrednio z obrotem. Wszystkie inne podatki i cła nakładane na produkty nie podlegają zatem odliczeniu od wyceny zakupów towarów i usług.

Opodatkowanie produkcji nie ma znaczenia dla wyceny tych zakupów.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki.

Zakupy towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte, nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Są one częścią:

- Surowców i materiałów,

- Pozostałych kosztów zewnętrznych,

- Pozostałych kosztów operacyjnych.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Całkowitych zakupów towarów i usług (13 11 0)

Zakupy towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte, wykorzystuje się przy obliczaniu Marży brutto od odsprzedawanych towarów (12 13 0), Wartości produkcji (12 12 0) oraz innych agregatów i sald.

Kod: 13 13 1

Nazwa: Wypłaty dla pracowników agencji

Definicja

Te dane liczbowe obejmują płatności dla agencji zatrudnienia i podobnych organizacji zajmujących się zapewnieniem pracowników. Uwzględnione są jedynie płatności związane z zapewnieniem pracowników, które nie są związane z zapewnieniem szczególnego rodzaju usług przemysłowych lub nieprzemysłowych.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Wypłaty dla pracowników agencji nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Są one częścią pozostałych kosztów zewnętrznych oraz pozostałych kosztów operacyjnych.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Część Całkowitych zakupów towarów i usług (13 11 0).

Kod: 13 21 0

Nazwa: Zmiana stanu zapasów towarów i usług

Definicja

Zmiana stanu zapasów (zwiększenie lub zmniejszenie) to różnica między wartością zapasów na początku i na końcu okresu referencyjnego. Zmianę w zapasach można mierzyć na podstawie wartości zapisów w pozycji "zapasy", pomniejszonej o wartość pobranej gotówki oraz wartość wszystkich strat bieżących towarów z zapasów. Zapasy są zarejestrowane po cenie nabywcy z wyłączeniem podatku VAT, jeżeli nabywane są od innej jednostki, w przeciwnym razie zaś po kosztach produkcji.

Wśród zapasów (i zmian w zapasach) można wprowadzić następujący podział:

- zapasy produktów końcowych,

- zapasy produkcji w toku,

- zapasy towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte,

- zapasy surowców i materiałów.

W skład zapasów wchodzą zapasy produktów końcowych lub w trakcie produkcji, które zostały wyprodukowane przez jednostkę i które nie zostały jeszcze sprzedane. Produkty te obejmują produkcję w toku należącą do jednostki, nawet jeśli dane produkty są w posiadaniu osób trzecich. Na tej samej zasadzie produkty będące w posiadaniu jednostki, która należy do osób trzecich, nie są uwzględniane.

W skład zapasów wchodzą zapasy towarów i usług zakupionych w wyłącznym celu ich odsprzedaży w tym samym stanie. Wyłączone są zapasy towarów i usług, które dostarczane są osobom trzecim na zasadzie prowizji. Produkty nabyte w celu odsprzedaży i przechowywane przez przedsiębiorstwa usługowe mogą obejmować towary (wyposażenie przemysłowe w przypadku kontraktów na usługi techniczne "pod klucz" lub budynków w przypadku firm developerskich itd.), jak również usługi (prawo do użytkowania przestrzeni reklamowej, transportu, zakwaterowania itd.).

W przypadku przechowywania usług, dane usługi są wynikiem działalności usługowej, prawa do korzystania ze z góry ustalonych usług lub fizycznego wsparcia usług.

W skład zapasów wchodzą także zapasy surowców i materiałów pomocniczych, półprodukty, składniki, energia, nieskapitalizowane drobne narzędzia i usługi, należące do jednostki.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Zmiany stanu zapasów towarów i usług naliczane są na podstawie następujących pozycji:

- Zmiana stanu zapasów produktów końcowych i produkcji w toku,

- Część surowców i materiałów,

- Część pozostałych kosztów zewnętrznych,

- Część pozostałych kosztów operacyjnych.

Odniesienie do innych zmiennych

- Zmiany w zapasach towarów i usług wykorzystuje się do obliczania Wartości dodanej po cenach rynkowych (12 14 0) oraz innych agregatów i sald,

- Zmiany w zapasach towarów i usług można podzielić ze względu na rodzaj zapasów: i) Zmiana w zapasach towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte (13 21 1), ii) Zmiana w zapasach produktów końcowych i produkcji w toku wytworzonej przez jednostkę (13 21 3) oraz iii) Zmiana w zapasach surowców i materiałów.

Kod: 13 21 1

Nazwa: Zmiana stanu zapasów towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte

Definicja

Zmienna ta jest definiowana jako zmiana stanu zapasów w cenie nabywcy z wyłączeniem podatku VAT między początkiem i końcem okresu referencyjnego. Zmianę w zapasach mierzy się na podstawie wartości zapisów w pozycji "zapasy" produktów nabytych w celu odsprzedaży pomniejszonej o wartość pobranej gotówki oraz wartość wszystkich strat bieżących towarów z zapasów.

W skład zapasów wchodzą zapasy towarów i usług zakupionych w wyłącznym celu ich odsprzedaży w tym samym stanie. Wyłączone są zapasy towarów i usług, które dostarczane są osobom trzecim na zasadzie prowizji.

Produkty nabyte w celu odsprzedaży i przechowywane przez przedsiębiorstwa usługowe mogą obejmować towary (wyposażenie przemysłowe w przypadku kontraktów na usługi techniczne "pod klucz" lub budynków w przypadku firm developerskich itd.), jak również usługi (prawo do użytkowania przestrzeni reklamowej, transportu, zakwaterowania itd.).

W przypadku przechowywania usług dane usługi są wynikiem działalności usługowej, prawa do korzystania ze z góry ustalonych usług lub fizycznego wsparcia usług.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Zmiana stanu zapasów towarów nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie nie może występować oddzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest ona częścią surowców i materiałów, pozostałych kosztów zewnętrznych oraz pozostałych kosztów operacyjnych.

Odniesienie do innych zmiennych

- Zmianę stanu zapasów towarów nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie wykorzystuje się przy obliczaniu marży brutto dla odsprzedawanych towarów (12 13 0), Wartości produkcji (12 12 0) oraz innych agregatów i sald,

- Część Zmiany stanu zapasów towarów i usług (13 12 0).

Kod: 13 21 3

Nazwa: Zmiana stanu zapasów produktów końcowych i produkcji w toku wytworzonych przez daną jednostkę

Definicja

Zmienna ta jest definiowana jako zmiana w wartości zapasów produktów końcowych lub produkcji w toku, które zostały wytworzone i nie zostały jeszcze sprzedane, między pierwszym i ostatnim dniem okresu referencyjnego.

Produkty te obejmują produkcję w toku należącą do jednostki, nawet jeśli dane produkty są w posiadaniu osób trzecich. Na tej samej zasadzie produkty należące do jednostki, która należy do osób trzecich, są wyłączone.

Zapasy wyceniane są po kosztach produkcji i wycenia się je przed dokonaniem korekty wartości (takiej jak amortyzacja).

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Zmiana stanu zapasów produktów końcowych oraz produkcji w toku jest odnotowana w sprawozdaniu finansowym spółki pod pozycją Zmiana stanu zapasów produktów końcowych i produkcji w toku.

Odniesienie do innych zmiennych

- Zmianę stanu zapasów produktów końcowych i produkcji w toku wykorzystuje się przy obliczaniu Wartości produkcji (12 12 0) oraz innych agregatów i sald,

- Część Zmiany w zapasach towarów i usług (13 12 0).

Kod: 13 31 0

Nazwa: Koszty pracownicze

Definicja

Koszty pracownicze definiuje się jako łączne wynagrodzenie, w gotówce lub w naturze, płatne przez pracodawcę pracownikowi (stałemu i czasowemu, jak również osobom pracującym w domu) w zamian za pracę wykonaną przez takiego pracownika w okresie referencyjnym. Koszty pracownicze obejmują także podatki i składki pracowników na ubezpieczenie społeczne zatrzymane przez jednostkę, jak również obowiązkowe i dobrowolne składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawcę.

Na koszty pracownicze składają się:

- płace i wynagrodzenia,

- koszty ubezpieczenia społecznego ponoszone przez pracodawcę.

Wszystkie wynagrodzenia wypłacone podczas okresu referencyjnego wchodzą w skład kosztów pracowniczych, niezależnie od tego, czy wypłacone są na podstawie czasu pracy, wydajności lub pracy na akord i niezależnie od tego, czy są wypłacane regularnie czy nie. Koszty obejmują także wszystkie premie, premie za pracę na danym stanowisku i za wydajność, dodatki uznaniowe, "trzynastki" (i podobne stałe dodatki), odprawy, płatności wobec pracowników ze zakwaterowanie, transport, koszty utrzymania i zasiłki rodzinne, prowizje, wynagrodzenie za gotowość do pracy, nadgodziny, pracę na noc itd., jak również podatki, składki na ubezpieczenie społeczne i inne sumy będące własnością pracownika i zatrzymane u źródła przez pracodawców.

W skład kosztów wchodzi także koszt ubezpieczenia społecznego, który ponosi pracodawca. Obejmują one składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawcę na rzecz funduszy emerytalnych, w przypadku choroby, macierzyństwa, niepełnosprawności, braku zatrudnienia, wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasiłki rodzinne, jak również inne programy. Koszty te są uwzględniane, niezależnie od tego, czy są one ustalone ustawowo, czy też wynikają z umowy zbiorowej, z warunków umowy lub też mają charakter dobrowolny.

Wypłaty dla pracowników agencji są wyłączone z kosztów pracowniczych.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Koszty pracownicze obliczyć można bezpośrednio z następujących pozycji:

- Koszty osobowe, które są sumą parametrów pod pozycją wynagrodzenia, oraz koszty ubezpieczenia społecznego.

Odniesienie do innych zmiennych

Koszty pracownicze oparte są o:

Płace i wynagrodzenia (13 32 0),

+ Koszty ubezpieczenia społecznego (13 33 0).

Koszty pracownicze wykorzystuje się przy obliczaniu Zysku przedsiębiorstwa brutto (12 17 0) oraz innych agregatów i sald.

Kod: 13 32 0

Nazwa: Płace i wynagrodzenia

Definicja

Płace i wynagrodzenia definiuje się jako łączne wynagrodzenie, w gotówce lub w naturze, płatne na rzecz wszystkich osób uwzględnionych na liście płac (łącznie z osobami pracującymi dla firmy w domu), w zamian za pracę wykonaną w okresie rozliczeniowym niezależnie od tego, czy wypłacane jest na podstawie czasu pracy, wydajności czy pracy na akord, i niezależnie od tego, czy wypłacane jest regularnie czy nie.

Płace i wynagrodzenia obejmują wartości wszystkich składek na ubezpieczenie społeczne, podatków dochodowych itd., płatnych przez pracownika nawet wówczas, kiedy są one potrącane przez pracodawcę i wpłacane bezpośrednio na systemy zabezpieczenia społecznego, do urzędów skarbowych itd. w imieniu pracownika. Płace i wynagrodzenia nie obejmują składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez pracodawcę.

Płace i wynagrodzenia obejmują: wszystkie premie, dodatki uznaniowe, "trzynastki", odprawy, płatności związane z zakwaterowaniem, transportem, kosztami utrzymania i zasiłki rodzinne, napiwki, prowizje, wynagrodzenie za gotowość do pracy itd. otrzymywane przez pracowników, jak również podatki, składki na ubezpieczenie społeczne i inne sumy płatne przez pracowników i zatrzymane u źródła przez pracodawcę. Płace i wynagrodzenia, których wypłacanie kontynuuje pracodawca w przypadku choroby, wypadków przy pracy, urlopu macierzyńskiego lub pracy w niepełnym wymiarze godzin mogą zostać zarejestrowane tutaj lub w ramach kosztów ubezpieczenia społecznego, zależnie od metod prowadzenia księgowości w danej jednostce.

Wypłaty dla pracowników agencji są wyłączone z płac i wynagrodzeń.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Płace i wynagrodzenia są rejestrowane w sprawozdaniu finansowym spółki jako pozycja Płace i wynagrodzenia.

Odniesienie do innych zmiennych

Płace i wynagrodzenia wykorzystuje się do obliczania Kosztów pracowniczych (13 31 0).

Kod: 13 33 0

Nazwa: Koszty zabezpieczenia społecznego

Definicja

Koszty zabezpieczenia społecznego ponoszone przez pracodawcę odpowiadają sumie równej kosztom składek na ubezpieczenie społeczne ponoszonych przez pracodawców w celu zagwarantowania swoim pracownikom prawa do świadczeń socjalnych.

Koszty zabezpieczenia społecznego ponoszone przez pracodawcę obejmują składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawcę na systemy funduszy emerytalnych, w przypadku choroby, macierzyństwa, niepełnosprawności, braku zatrudnienia, wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasiłki rodzinne, jak również na inne programy.

Obejmują koszty dotyczące wszystkich pracowników, łącznie z osobami pracującymi dla firmy w domu oraz praktykantami.

Wliczane są koszty dotyczące wszystkich programów, niezależnie od tego, czy są one ustalone ustawowo czy wynikają z umowy zbiorowej, z warunków umowy lub też mają charakter dobrowolny. Płace i wynagrodzenia, których wypłacanie kontynuuje pracodawca w przypadku choroby, wypadków przy pracy, urlopu macierzyńskiego lub pracy w niepełnym wymiarze godzin, mogą zostać odnotowane tutaj lub w ramach kosztów płac i wynagrodzeń, zależnie od metod prowadzenia księgowości w danej jednostce.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Koszty zabezpieczenia społecznego odnotowuje się w sprawozdaniu finansowym spółki pod pozycją Koszty zabezpieczenia społecznego.

Odniesienie do innych zmiennych

Koszty zabezpieczenia społecznego wykorzystuje się przy obliczaniu Kosztów pracowniczych (13 31 0).

Kod: 13 41 0

Nazwa: Koszty operacyjne związane z budynkami oraz sprzętem

Definicja

Na koszty operacyjne związane z budynkami oraz sprzętem składają się:

- koszty związane z budynkami, łącznie z:

- czynszem, opłatami za energię na ogrzewanie i elektryczność oraz konserwację i naprawy budynków,

- opłatami za leasing operacyjny,

- wydatkami związanymi ze sprzętem, łącznie z:

- opłatami za konserwację i naprawy wszystkich maszyn (łącznie z komputerami i pojazdami) oraz kosztami wynajmu,

- opłatami za leasing operacyjny maszyn.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Koszty operacyjne związane z budynkami oraz sprzętem nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Są one częścią Surowców i materiałów, innych kosztów zewnętrznych oraz innych kosztów operacyjnych.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Całkowitych zakupów towarów i usług (13 11 0).

Jeżeli chodzi o handel dystrybucyjny (sekcja G NACE Rev. 1) inne części całkowitych zakupów towarów i usług to: Zakupy towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte, (13 12 0), Koszty sprzedaży (13 42 0) oraz Inne koszty operacyjne (13 43 0).

Kod: 13 41 1

Nazwa: Płatności w ramach dzierżawy długoterminowej oraz leasing operacyjny produktów

Definicja

Płatności w ramach dzierżawy długoterminowej obejmują wszystkie koszty związane z dzierżawą dóbr materialnych przez okres powyżej jednego roku.

Leasing operacyjny to leasing, który nie powoduje rzeczywistego przeniesienia wszystkich zagrożeń i zysków, wynikających z własności prawnej, na leasingobiorcę. Zgodnie z leasingiem operacyjnym leasingobiorca nabywa prawo do użytkowania dobra trwałego w ustalonym okresie czasu, który może być krótki lub długi i niekoniecznie ustalony z góry. Kiedy wygasa okres leasingu, leasingodawca oczekuje zwrotu swojego dobra w mniej więcej takim samym stanie, w jakim je oddał w leasing, z wyjątkiem normalnego zużycia. Zatem okres leasingu nie obejmuje całości lub przeważającej części okresu użytkowania dobra. Opłaty za leasing operacyjny dóbr związane są z kosztem użytkowania dóbr materialnych udostępnionym jednostce poprzez takie kontrakty.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Opłaty za długoterminową dzierżawę i leasing operacyjny dóbr nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Są one częścią pozostałych kosztów zewnętrznych oraz pozostałych kosztów operacyjnych.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Zakupów towarów i usług (13 11 0)

Część Kosztów operacyjnych związanych z budynkami oraz sprzętem (13 41 0).

Kod: 13 42 0

Nazwa: Koszty sprzedaży

Definicja

Koszty sprzedaży, które tworzą część "Zakupów towarów i usług", składają się z wydatków na reklamę, transport towarów, na podróże służbowe, na zakwaterowanie w hotelu, na cele reprezentacyjne oraz innych wydatków związanych ze sprzedażą towarów (łącznie z wypłatami dla pracowników agencji).

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Koszty sprzedaży nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Są one częścią Surowców i materiałów, pozostałych kosztów zewnętrznych oraz pozostałych kosztów operacyjnych.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Całkowitych zakupów towarów i usług (13 11 0).

Jeżeli chodzi o handel dystrybucyjny (sekcja G NACE Rev. 1), inne części całkowitych zakupów towarów i usług to: Zakupy towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte (13 12 0), Koszty operacyjne związane z budynkami oraz sprzętem (13 41 0) oraz Pozostałe koszty operacyjne (13 43 0).

Kod: 13 43 0

Nazwa: Inne koszty operacyjne

Definicja

Inne koszty operacyjne mogą składać się na przykład z wydatków na księgowość, konsultacje, materiały piśmienne, rekrutację pracowników, składki ubezpieczeniowe, z kosztów zbiorowych dojazdów personelu, kosztów usług bankowych (z wyjątkiem płatności odsetek), wydatków na usługi pocztowe i telekomunikacyjne (telefon, teleks).

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Inne koszty operacyjne nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Są one częścią Surowców i materiałów, pozostałych kosztów zewnętrznych oraz pozostałych kosztów operacyjnych.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Całkowitych zakupów towarów i usług (13 11 0)

Jeżeli chodzi o handel dystrybucyjny (sekcja G NACE Rev. 1) inne części całkowitych zakupów towarów i usług to: Zakupy towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte (13 12 0), Koszty operacyjne związane z budynkami oraz sprzętem (13 41 0) oraz Koszty sprzedaży (13 42 0).

Kod: 15 11 0

Nazwa: Inwestycje brutto w dobra materialne

Definicja

Inwestycje w okresie referencyjnym we wszystkie dobra materialne. Obejmują nowe i istniejące materialne dobra inwestycyjne, niezależnie od tego, czy zostały one zakupione od osób trzecich czy wyprodukowane na potrzeby własne (np. produkcja skapitalizowana materialnych dóbr inwestycyjnych), mające okres użytkowania powyżej jednego roku, łącznie z niewyprodukowanymi dobrami materialnymi, takimi jak grunty. Próg dla użytkowania produktu, który może zostać skapitalizowany, może ulec podwyższeniu zgodnie z metodami prowadzenia księgowości w danej firmie, tam gdzie metody wymagają takiego podwyższenia, spodziewany okres użytkowania może być wówczas dłuższy niż wskazany powyżej próg jednego roku.

Wszystkie inwestycje wyceniane są przed dokonaniem korekty wartości (tj. brutto) i przed odliczeniem przychodu ze sprzedanych środków trwałych. Towary zakupione wyceniane są po cenie zakupu, tj. wliczone są koszty transportu i instalacji, opłaty, podatki i inne koszty przeniesienia własności. Dobra materialne wyprodukowane na własny użytek wyceniane są według kosztów produkcji. Dobra nabyte poprzez restrukturyzację (taką jak łączenie, przejęcia, rozbicie, podział) są wyłączone. Zakupy drobnych narzędzi, które nie są skapitalizowane, są włączone do wydatków bieżących.

Uwzględnione są także wszystkie uzupełnienia, zmiany, ulepszenia i naprawy, które mają na celu przedłużenie okresu użytkowania lub zwiększenie wydajności produkcyjnej dóbr inwestycyjnych.

Koszty bieżącej konserwacji są wyłączone, podobnie jak wartość wydatków bieżących na dobra inwestycyjne wykorzystywane w ramach umowy o dzierżawę i wynajem. Inwestycje w wartości niematerialne i finansowe są wyłączone.

Jeśli chodzi o odnotowywanie inwestycji, w których fakturowanie, dostawa, płatność i pierwsze użycie dobra może mieć miejsce w różnych okresach bazowych, proponuje się zastosowanie następującej metody docelowej:

Inwestycje odnotowuje się, kiedy następuje przeniesienie własności na jednostkę, która zamierza z nich skorzystać. Produkcję skapitalizowaną odnotowuje się po wyprodukowaniu. W przypadku odnotowywania inwestycji dokonanych w dających się ustalić etapach każda inwestycja częściowa powinna zostać odnotowana w tym okresie bazowym, w którym została dokonana.

W praktyce może to się okazać niemożliwe i metody prowadzenia księgowości w spółce mogą oznaczać konieczność stosowania następujących przybliżeń do wspomnianej metody:

i) inwestycje odnotowuje się w tym okresie referencyjnym, w którym zostały dostarczone;

ii) inwestycje odnotowuje się w tym okresie referencyjnym, w którym wkraczają one w proces produkcji;

iii) inwestycje odnotowuje się w tym okresie referencyjnym, w którym są fakturowane;

iv) inwestycje odnotowuje się w tym okresie referencyjnym, w którym za nie zapłacono.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Inwestycji nie odnotowuje się w bilansie. Jednakże zwiększenie, zmniejszenie i przeniesienie całego majątku trwałego, jak również korekta wartości tego majątku trwałego, wykazane są w bilansie lub w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Dobra materialne są wyszczególnione w sprawozdaniu finansowym spółki pod Majątek trwały - wartości materialne.

Odniesienie do innych zmiennych

Inwestycje brutto w dobra materialne oparte są o:

Inwestycje brutto w grunty (15 12 0),

+ Inwestycje brutto w istniejące budynki i konstrukcje (15 13 0),

+ Inwestycje brutto w budownictwo i przebudowę budynków (15 14 0),

+ Inwestycje brutto w maszyny i sprzęt (15 15 0).

Kod: 15 12 0

Nazwa: Inwestycje brutto w grunty

Definicja

Ta zmienna obejmuje, oprócz gruntów, złoża podziemne, lasy i wody śródlądowe. Przy nabywaniu gruntów z istniejącymi budynkami i gdy wartość obu składników jest niepodzielna, całość odnotowuje się pod tą pozycją, jeżeli szacuje się, że wartość gruntu przekracza wartość istniejących budynków. Jeżeli wartość istniejących budynków szacuje się na większą niż wartość gruntu, całość odnotowywana jest w ramach inwestycji brutto w istniejące budynki i konstrukcje (15 13 0). Uwzględniane są tu także grunty, których wartość podnosi się z powodu niwelacji, kładzenia rur lub zaopatrzenia w ścieżki lub drogi. Grunty nabyte poprzez restrukturyzację (w postaci łączenia, przejęć, rozbicia lub oddzielenia) są wyłączone.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Inwestycji nie odnotowuje się w bilansie. Jednakże zwiększenie, zmniejszenie i przeniesienie całego majątku trwałego, jak również korekta wartości tego majątku trwałego wykazane są w bilansie lub w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Grunty nie występują samodzielnie na wykazie wartości '6Daterialnych należących do sprawozdania finansowego spółki pod nazwą Majątek trwały - wartości materialne - grunty i budynki. Część odnosząca się do budynków powinna być z niej wyłączona. Część zaliczki na poczet rzeczowego majątku trwałego w trakcie budowy powinna być uwzględniona w takim zakresie, w jakim dotyczy gruntów.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Inwestycji brutto w dobra materialne (15 11 0).

Kod: 15 13 0

Nazwa: Inwestycje brutto w istniejące budynki i konstrukcje

Definicja

Te inwestycje obejmują koszty istniejących budynków i konstrukcji, które zostały nabyte podczas okresu referencyjnego. Przy nabywaniu gruntów z istniejącymi budynkami i gdy wartość obu składników jest niepodzielna, całość odnotowuje się pod tą pozycją, jeżeli szacuje się, że wartość istniejących budynków przekracza wartość gruntu. Jeżeli wartość gruntu szacuje się na większą niż wartość istniejących budynków, całość odnotowywana jest w ramach inwestycji brutto w grunty (15 12 0). Zakupy nowych budynków, które nigdy nie były użytkowane, są wyłączone. Istniejące budynki i konstrukcje nabyte poprzez restrukturyzację (w postaci łączenia, przejęć, rozbicia lub oddzielenia się) są wyłączone.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Inwestycji nie odnotowuje się w bilansie. Jednakże zwiększenie, zmniejszenie i przeniesienie całego majątku trwałego jak również korekta wartości tego majątku trwałego wykazane są w bilansie lub w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Inwestycje brutto w istniejące budynki i konstrukcje nie występują samodzielnie na wykazie wartości materialnych należących do sprawozdania finansowego spółki pod nazwą Majątek trwały - wartości materialne - grunty i budynki. Części odnoszące się do gruntów i budownictwa oraz przebudowy budynków powinny być z niej wyłączone. Część zaliczki na poczet rzeczowego majątku trwałego w trakcie budowy powinna być uwzględniona w takim zakresie, w jakim dotyczy istniejących budynków i konstrukcji.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Inwestycji brutto w dobra materialne (15 11 0).

Kod: 15 14 0

Nazwa: Inwestycje brutto w budownictwo i przebudowę budynków

Definicja

Ta zmienna obejmuje wydatki podczas okresu referencyjnego na budownictwo lub przebudowę budynków. Zakupy nowych budynków, które nigdy nie były użytkowane, są włączone. Włączone są także wszelkie uzupełnienia, zmiany, ulepszenia i naprawy, które mają na celu przedłużenie okresu użytkowania lub zwiększenie wydajności produkcyjnej budynków.

Uwzględnia się stałe instalacje, takie jak instalacja wodociągowa, centralne ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie itd., jak również wydatki na budownictwo związane z szybami naftowymi (wiercenie), działającymi kopalniami, rurociągami, liniami przesyłowymi elektroenergetycznymi, gazociągami, liniami kolejowymi, instalacjami portowymi, drogami, mostami, wiaduktami, drenowaniem i innymi ulepszeniami budowlanymi. Koszty bieżącej konserwacji są wyłączone.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Inwestycji nie odnotowuje się w bilansie. Jednakże zwiększenie, zmniejszenie i przeniesienie całego majątku trwałego, jak również korekta wartości tego majątku trwałego, wykazane są w bilansie lub w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Inwestycje brutto w budownictwo i przebudowę budynków nie występują samodzielnie na wykazie wartości materialnych należących do sprawozdania finansowego spółki pod pozycją Majątek trwały - wartości materialne - grunty i budynki. Części odnoszące się do gruntów istniejących budynków i konstrukcji powinny być z niej wyłączone. Część zaliczki na poczet rzeczowego majątku trwałego i inwestycje w trakcie budowy powinna być uwzględniona w takim zakresie, w jakim dotyczy istniejącego budownictwa i przebudowy budynków.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Inwestycji brutto w dobra materialne (15 11 0).

Kod: 15 15 0

Nazwa: Inwestycje brutto w maszyny i sprzęt

Definicja

Ta zmienna obejmuje maszyny (maszyny biurowe itd.), specjalne pojazdy używane na terenie firmy, inne maszyny i sprzęt, wszystkie pojazdy i łodzie używane poza terenem firmy, tj. samochody osobowe, pojazdy użytkowe i samochody ciężarowe, jak również specjalne pojazdy wszystkich typów, łodzie, wagony kolejowe itd., nabyte jako nowe lub używane w ciągu okresu referencyjnego. Maszyny i sprzęt nabyte poprzez restrukturyzację (na drodze łączenia, przejęcia, podziału lub oddzielenia) są wyłączone. Włączone są także wszelkie uzupełnienia, zmiany, ulepszenia i naprawy, które mają na celu przedłużenie okresu użytkowania lub zwiększenie wydajności produkcyjnej tych dóbr inwestycyjnych. Koszty bieżącej konserwacji są wyłączone.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Inwestycji nie odnotowuje się w bilansie. Jednakże zwiększenie, zmniejszenie i przeniesienie całego majątku trwałego, jak również korekta wartości tego majątku trwałego, wykazane są w bilansie lub w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Inwestycje brutto w maszyny i sprzęt nie występują samodzielnie na wykazie wartości materialnych należących do sprawozdania finansowego spółki pod nazwą Majątek trwały - wartości materialne - urządzenia techniczne i maszyny oraz pozostałe wyposażenie i instalacje, narzędzia i sprzęt. Części odnoszące się do gruntów istniejących budynków i konstrukcji powinny być z niej wyłączone. Część zaliczki na poczet rzeczowego majątku w czasie budowy powinna być uwzględniona w takim zakresie, w jakim dotyczy istniejących maszyn i sprzętu.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Inwestycji brutto w dobra materialne (15 11 0).

Kod: 15 21 0

Nazwa: Sprzedaż materialnych dóbr inwestycyjnych

Definicja

Sprzedaż dóbr materialnych obejmuje wartość istniejących materialnych dóbr inwestycyjnych, sprzedanych osobom trzecim. Sprzedaż materialnych dóbr inwestycyjnych wyceniana jest po rzeczywistej cenie uzyskanej (z wyłączeniem VAT), a nie po wartości księgowej, po odliczeniu wszelkich kosztów przeniesienia własności poniesionych przez sprzedającego. Korekta wartości oraz zmniejszenie w inny sposób niż poprzez sprzedaż są wyłączone.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Sprzedaży dóbr inwestycyjnych nie odnotowuje się w bilansie. Jednakże zwiększenie, zmniejszenie i przeniesienie całego majątku trwałego, jak również korekta wartości tego majątku trwałego, wykazane są w bilansie lub w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Materialne dobra inwestycyjne odnoszą się do aktywów wyszczególnionych w sprawozdaniu finansowym spółki pod pozycją Majątek trwały - wartości materialne.

Kod: 15 31 0

Nazwa: Wartość dóbr materialnych nabytych w drodze leasingu finansowego

Definicja

Zgodnie z leasingiem finansowym leasingobiorca nabywa prawo do użytkowania dobra trwałego w zamian za uiszczanie opłaty wynajmu w ciągu ustalonego z góry i przedłużanego okresu. Jeżeli wszystkie zagrożenia i zyski są w rzeczywistości, choć nie prawnie, przeniesione z lesingodawcy na leasingobiorcę, jest to leasing finansowy. W przypadku leasingu finansowego okres leasingu obejmuje całość lub większość okresu użytkowania dobra trwałego. Na koniec okresu leasingu leasingobiorca często otrzymuje możliwość zakupienia dobra po cenie nominalnej. Rola leasingodawcy jest czysto finansowa.

Wartość do odnotowania odpowiada wartości rynkowej dobra, gdyby zostało ono zakupione. Wartość ta jest z zasady ustalona w umowie lub też można ją ustalić, sumując część rat, które obejmują zwrot kapitału. Część rat odnosząca się do płatności odsetek jest wyłączona.

Wartość ta powinna zostać odnotowana w momencie dostarczenia dobra do leasingobiorcy.

Opłaty roczne za aktywa użytkowane w ramach leasingu finansowego powinny być wyłączone. Wartość dóbr użytkowanych w ramach leasingu innego niż finansowy również powinna być wyłączona.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Uwaga: czwarta dyrektywa nie zawiera wzmianki o wartości dóbr materialnych nabytych w drodze leasingu finansowego. Jednakże zgodnie z niektórymi krajowymi standardami księgowości dozwolona jest kapitalizacja tych dóbr w bilansie.

Odniesienie do innych zmiennych

Uwaga: Wartość dóbr materialnych nabytych na drodze leasingu finansowego nie jest uwzględniona w Inwestycjach brutto w dobra materialne (15 11 0).

Kod: 16 11 0

Nazwa: Liczba zatrudnionych osób

Definicja

Liczbę zatrudnionych osób definiuje się jako łączną liczbę osób, które pracują dla jednostki obserwacyjnej (łącznie z właścicielami pracującym we własnym przedsiębiorstwie, partnerami pracującymi na stałe w jednostce i zatrudnionymi bez wynagrodzenia członkami rodziny), jak również osób pracujących poza jednostką, które należą do niej i są przez nią opłacane (np. przedstawiciele handlowi, personel dostawczy, ekipy remontowe i konserwatorzy). Do osób zatrudnionych należą również osoby nieobecne przez krótki czas (np. na zwolnieniu lekarskim, płatnym urlopie lub specjalnym urlopie), jak również ci, którzy strajkują, ale nie ci, którzy są nieobecni przez czas nieokreślony. Osoby zatrudnione to także osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin, które uznawane są za zatrudnione zgodnie z przepisami prawnymi danego kraju i które są na liście płac, jak również robotnicy sezonowi, praktykanci i osoby pracujące dla firmy w domu, znajdujące się na liście płac.

Z liczby zatrudnionych osób wyłączona jest siła robocza zapewniona jednostce przez inne przedsiębiorstwa, osoby prowadzące prace remontowe i konserwatorskie w danej jednostce z ramienia innych przedsiębiorstw, jak również osoby odbywające obowiązkową służbę wojskową.

Termin "bezpłatni pracujący członkowie rodziny" odnosi się do osób, które mieszkają z właścicielem jednostki i pracują w niej na stałe, ale nie mają umowy o pracę i nie otrzymują ustalonej sumy za wykonywaną pracę. Ogranicza się to do tych osób, które nie są uwzględnione na liście płac innej jednostki, dla której pracują, co jest ich głównym zajęciem.

Uwaga: Aby sprawdzić porównywalność danych, konieczne jest wskazanie, czy nazwa ta obejmuje również ochotników czy też nie.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Liczba zatrudnionych osób jest odnotowywana w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego (art. 43 ust. 8).

Odniesienie do innych zmiennych

Liczbę zatrudnionych osób można podzielić na liczby pracowników (16 13 0) i pracowników zatrudnionych bez wynagrodzenia.

Kod: 16 13 0

Nazwa: Liczba pracowników

Definicja

Liczbę pracowników definiuje się jako osoby, które pracują dla pracodawcy i które mają umowę o pracę i otrzymują wynagrodzenie w postaci płac, wynagrodzeń, opłat, premii, płacy akordowej lub wynagrodzenia w naturze.

Związek między pracodawcą a pracownikiem istnieje w postaci umowy, formalnej lub nieformalnej, między przedsiębiorstwem i osobą, którą obie strony zawierają dobrowolnie, dzięki której osoba pracuje dla przedsiębiorstwa w zamian za wynagrodzenie pieniężne lub w naturze.

Pracownik jest uznawany za otrzymującego wynagrodzenie w danej jednostce, jeśli otrzymuje płacę lub wynagrodzenie od jednostki, niezależnie od tego, gdzie wykonywana jest praca (w jednostce produkcyjnej lub poza nią). Pracownik z agencji pracy czasowej jest uznawany za pracownika agencji pracy czasowej, a nie jednostki (klienta), w której pracuje.

Za pracowników uważa się w szczególności następujące osoby:

- właścicieli firm pracujący za wynagrodzeniem,

- studentów mających formalne zobowiązanie, dzięki któremu przyczyniają się do procesu produkcji w jednostce w zamian za wynagrodzenie lub usługi kształcenia,

- pracowników zaangażowanych w ramach umowy sporządzonej w konkretnym celu wspierania rekrutacji osób bezrobotnych,

- osoby pracujące dla firmy w domu, jeżeli istnieje formalna umowa, zgodnie z którą taka osoba otrzymuje wynagrodzenie na podstawie wykonanej pracy i jest uwzględniona na liście płac.

Liczba pracowników obejmuje pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, robotników sezonowych, osoby strajkujące lub przebywające na krótkoterminowym zwolnieniu, ale nie obejmuje osób przebywających na długoterminowym zwolnieniu.

Liczba pracowników nie obejmuje ochotników.

Liczbę pracowników oblicza się w ten sam sposób, co liczbę osób zatrudnionych, mianowicie jako liczbę miejsc pracy, i mierzy się jako średnią roczną.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Liczby osób zatrudnionych (16 11 0).

Wiele kategorii pracowników ustalanych jest oddzielnie

- Liczba pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin (16 13 1)

- Liczba praktykantów (16 13 2)

- Liczba pracowników pracujących dla firmy w domu (16 13 5)

Kod: 16 13 1

Nazwa: Liczba pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin

Definicja

Jest to kategoria liczby pracowników obliczona w odniesieniu do liczby przepracowanych godzin w tygodniu, za które otrzymują wynagrodzenie; ta liczba godzin jest rozpatrywana w stosunku do długości tego, co uważa się za pełnoetatowy tydzień pracy w danym Państwie Członkowskim, w sektorze jednostki lub w samej jednostce.

Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin to osoby, których zwykła liczba godzin pracy jest mniejsza niż normalna liczba godzin pracy. Definicja ta obejmuje wszystkie formy pracy w niepełnym wymiarze godzin (praca przez pół dnia, jeden, dwa lub trzy dni w tygodniu itd.). Ta liczba godzin może zostać ustanowiona na poziomie krajowym, regionalnym, branżowym lub na poziomie jednostki.

Liczbę pracowników można podzielić zgodnie z tygodniową liczbą godzin, które przepracowują. Liczba godzin rozpatrywana jest w stosunku do długości tego, co uważa się za pełnoetatowy tydzień pracy w danym Państwie Członkowskim, regionie, w sektorze przemysłu lub w samej jednostce.

Należy zauważyć, że podczas gdy kategoria "pracownika pełnoetatowego" jest względnie jednorodna, to nie można tego powiedzieć o kategorii "pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin", ponieważ może to oznaczać rozpiętość od 20 % lub nawet mniej i 80 % lub więcej normalnych godzin pracy w jednostce zatrudniającej.

Niemożliwe jest ustanowienie dokładnego rozróżnienia między pracą na pełen etat i pracą w niepełnym wymiarze godzin ze względu na różnice w praktykach pracowniczych między Państwami Członkowskimi i różnymi sektorami przemysłu.

Nie należy mylić pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin (czas trwania pracy poniżej normy) oraz pracowników sezonowych (którzy mogą pracować na pełen etat, ale przez krótki ustalony okres czasu, np. robotnicy z agencji pracy czasowej, ekipy filmowe itd.).

Odniesienie do innych zmiennych

Część Liczby pracowników (16 13 0)

Kod: 16 13 5

Nazwa: Liczba osób pracujących dla firmy w domu

Definicja

Osoby pracujące dla firmy w domu to podkategoria pracowników w jednostce obserwacyjnej, którzy prowadzą swoją działalność zawodową z własnego domu. Uwzględnia się tylko te osoby pracujące dla firmy w domu, które znajdują się na liście płac jednostki obserwacyjnej.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Liczby pracowników (16 13 0)

Kod: 16 14 0

Nazwa: Liczba pracowników w jednostkach pełnoetatowych

Definicja

Liczba pracowników przeliczona na jednostki pełnoetatowe.

Dane dotyczące liczby osób pracujących mniej, niż wynosi standardowy czas pracy całorocznego pracownika pełnoetatowego, powinny być przeliczone na ekwiwalenty pełnoetatowe, w odniesieniu do czasu pracy całorocznego pracownika pełnoetatowego w jednostce.

Kategoria ta obejmuje osoby pracujące mniej niż wynosi standardowy dzień roboczy, mniej niż wynosi standardowa liczba dni roboczych w tygodniu lub mniej niż wynosi standardowa liczba tygodni/miesięcy w roku. Przeliczenia należy dokonywać na podstawie liczby przepracowanych godzin, dni, tygodni lub miesięcy.

Odniesienie do innych zmiennych

Liczba godzin przepracowanych przez pracowników (16 15 0) lub Liczba pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin (16 13 1) może być wykorzystywana przy przeliczaniu Liczby pracowników (16 13 0) na ekwiwalenty pełnoetatowe.

Kod: 16 15 0

Nazwa: Liczba godzin przepracowanych przez pracowników

Definicja

Całkowita liczba godzin przepracowanych przez pracowników reprezentuje łączną liczbę rzeczywiście przepracowanych na jednostkę produkcji jednostki obserwacyjnej podczas okresu referencyjnego.

Ta zmienna wyklucza godziny opłacone, ale nieprzepracowane z powodu corocznych urlopów, dni wolnych i zwolnień lekarskich. Nie uwzględnia także przerw na posiłki i czasu dojazdu do pracy i z pracy.

Uwzględnia godziny faktycznie przepracowane podczas normalnych godzin pracy, godziny przepracowane dodatkowo poza nimi, czas spędzony w miejscu pracy poświęcony na zadania, takie jak przygotowywanie stanowiska pracy, oraz czas odpowiadający krótkim okresom wypoczynku w miejscu pracy.

Jeżeli dokładna liczba godzin faktycznie przepracowanych nie jest znana, można ją oszacować na podstawie teoretycznej liczby godzin pracy i średniej wielkości nieobecności (choroba, urlop macierzyński itd.).

Odniesienie do innych zmiennych

Liczba godzin przepracowanych przez pracowników może być wykorzystywana przy przeliczaniu Liczby pracowników (16 13 0) na Liczbę pracowników w jednostkach pełnoetatowych (16 14 0).

Kod: 17 32 0

Nazwa: Liczba punktów sprzedaży detalicznej

Definicja

Jest to łączna liczba punktów sprzedaży detalicznej prowadzonych przez dane przedsiębiorstwo, będących jego własnością lub wynajmowanych. Punkty sprzedaży definiuje się jako stały lokal sklepowy, do którego wchodzą klienci, żeby dokonywać zakupów. Punkty sprzedaży detalicznej należy klasyfikować w ramach grup 52.1-52.2 NACE Rev. 1.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Liczby jednostek lokalnych (11 21 0)

Kod: 17 33 0

Nazwa: Kategoria przestrzeni sklepowej punktów sprzedaży detalicznej zajmujących się handlem detalicznym

Definicja

Dodatkowo do ilości punktów sprzedaży detalicznej dodaje się podział ze względu na klasę przestrzeni sklepowej.

Korzysta się z następujących klas:

- poniżej 120 m2

- od 120 do 399 m2

- od 400 do 999 m2

- od 1.000 do 2.499 m2

- od 2.500 do 4.999 m2

- od 5.000 do 9.999 m2

- 10.000 m2 i powyżej

Odniesienie do innych zmiennych

To jest podział Liczby punktów sprzedaży detalicznej (17 32 0)

Kod: 17 33 1

Nazwa: Przestrzeń sprzedaży

Definicja

Przyjmuje się, że przestrzeń sprzedaży oznacza przybliżoną powierzchnię sklepową tej części lokalu, która poświecona jest sprzedaży i ekspozycji, tj.:

- całkowita przestrzeń, do której mają dostęp klienci, łącznie z przymierzalniami,

- przestrzeń, którą zajmują lady sklepowe i okna,

- przestrzeń za ladą, użytkowana przez sprzedawców.

Przestrzeń sprzedaży nie obejmuje biur, magazynów i przygotowalni, warsztatów, klatek schodowych, szatni i innych pomieszczeń socjalnych.

Kod: 17 34 0

Nazwa: Liczba stałych stoisk lub stanowisk targowych

Definicja

Ta cecha obejmuje całkowitą ilość stałych stoisk lub stałych stanowisk targowych prowadzonych przez dane przedsiębiorstwo, będących jego własnością lub wynajmowanych. W przeciwieństwie do punktów sprzedaży, klienci zwykle nie wkraczają na teren sprzedaży stoisk/stanowisk, aby dokonać zakupów. Stałe stoiska/stanowiska targowe należy klasyfikować jako część klasy 52.62 NACE Rev. 1.

Kod: 18 10 0

Nazwa: Obrót pochodzący z działalności rolniczej, leśnej, przemysłowej i rybołówstwa

Definicja

Część obrotu pochodząca z działalności zaklasyfikowanej w sekcjach A-F NACE Rev. 1.

Obrót pochodzący z odsprzedaży towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie jest wyłączony.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Obrót pochodzący z form działalności z przemysłowej nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest on częścią obrotu netto.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Obrotu (12 11 0)

Kod 18 11 0

Tytuł Obrót pochodzący z działalności podstawowej na trzycyfrowym poziomie NACE Rev. 1.

Definicja

Część obrotu pochodząca z działalności podstawowej jednostki. Działalność podstawowa jednostki jest ustalona zgodnie z zasadami ustanowionymi w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 696/93 z dnia 15 marca 1993 r. o jednostkach statystycznych w celu badania i analiz systemu wytwarzania we Wspólnocie(1).

Włącza się obrót pochodzący ze sprzedaży towarów i usług podlegających stosunkom umownym z podwykonawcami. Obrót pochodzący z odsprzedaży towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym jest wyłączony.

Odnośnik do sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa

Obrót z działalności podstawowej w trzycyfrowym podziale NACE Rev. 1 nie może występować samodzielnie w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstwa. Stanowi on część obrotu netto.

Odnośnik do innych zmiennych

Część obrotu (12 11 0).

Kod: 18 12 0

Nazwa: Obrót pochodzący z działalności przemysłowej

Definicja

Część obrotu pochodząca z działalności zaklasyfikowanej w sekcjach C-F NACE Rev. 1.

Uwzględnia się obrót pochodzący ze sprzedaży towarów i usług, które podlegały stosunkowi podzlecenia. Obrót pochodzący z odsprzedaży towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie jest wyłączony.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Obrót pochodzący z form działalności z przemysłowej nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest on częścią obrotu netto.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Obrotu (12 11 0)

Część obrotu pochodzącego z działalności rolniczej, leśnej, przemysłowej i rybołówstwa (18 10 0)

Kod: 18 12 1

Nazwa: Obrót z form działalności przemysłowej z wyłączeniem budownictwa

Definicja

Część obrotu pochodząca z działalności zaklasyfikowanej w sekcjach C-E NACE Rev. 1.

Uwzględnia się obrót pochodzący ze sprzedaży towarów i usług, które podlegały stosunkowi podzlecenia.

Obrót pochodzący z odsprzedaży towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie jest wyłączony.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Obrót pochodzący z form działalności przemysłowej z wyłączeniem budownictwa nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest on częścią obrotu netto.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Obrotu (12 11 0)

Część obrotu pochodzącego z działalności rolniczej, leśnej, przemysłowej i rybołówstwa (18 10 0)

Część Obrotu z form działalności przemysłowej (18 12 0)

Kod: 18 12 2

Nazwa: Obrót z form działalności budowlanej

Definicja

Część obrotu pochodząca z działalności zaklasyfikowanej w sekcji F NACE Rev. 1.

Uwzględnia się obrót pochodzący ze sprzedaży towarów i usług, które podlegały stosunkowi podzlecenia. Obrót pochodzący z odsprzedaży towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie jest wyłączony.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Obrót pochodzący z form działalności budowlanej nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest on częścią obrotu netto.

Odniesienie do innych zmiennych

Część obrotu (12 11 0)

Część Obrotu pochodzącego z działalności rolniczej, leśnej, przemysłowej i rybołówstwa (18 10 0)

Część Obrotu z form działalności przemysłowej (18 12 0)

Kod: 18 15 0

Nazwa: Obrót z form działalności usługowej

Definicja

Przychody ze wszystkich świadczonych usług (usługi bankowe i ubezpieczeniowe, usługi handlowe i usługi osobiste).

Ta zmienna obejmuje obrót z form działalności usługowej wynikający z głównej lub drugorzędnej działalności; niektóre formy działalności usługowej mogą być świadczone przez jednostki przemysłowe. Te formy działalności są zaklasyfikowane w sekcjach od H do K i od M do O, jak również w grupach konserwacji i remontów 50.2, 50.4 i 57.2 sekcji G NACE Rev. 1.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Obrót pochodzący z form działalności usługowej nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest on częścią obrotu netto.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Obrotu (12 11 0)

Kod: 18 16 0

Nazwa: Obrót z form działalności handlowej oraz form działalności pośrednictwa

Definicja

Część obrotu pochodząca z form działalności handlowej w postaci zakupów i odsprzedaży dokonywanych przez daną jednostkę oraz form działalności pośrednictwa danej jednostki. Odpowiada to sprzedaży towarów nabytych przez jednostkę we własnym imieniu i na własny rachunek i odsprzedanych w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte, lub po dokonaniu takich czynności, jak oznakowanie, pakowanie i opakowywanie, które są praktykowane w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem dystrybucyjnym, jak również prowizjom z zakupów i sprzedaży dokonanych w imieniu i z ramienia osób trzecich oraz podobnych form działalności.

Odsprzedaż tego typu można podzielić na:

- odsprzedaż do innych kupców, użytkowników profesjonalnych itd. (sprzedaż hurtowa),

- odsprzedaż do gospodarstw domowych, lub użytkowników na małą skalę (sprzedaż detaliczna).

Te formy działalności zaklasyfikowane są w sekcji G NACE Rev. 1 (z wyjątkiem grup konserwacji i remontów 50.2, 50.4 i 52.7).

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Obrót pochodzący z form działalności handlowej i form działalności pośrednictwa nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest on częścią obrotu netto.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Obrotu (12 11 0)

Kod: 18 31 0

Nazwa: Obrót z budynków

Definicja

Część obrotu pochodząca z form działalności zaklasyfikowanych do sekcji F NACE Rev. 1 i odnoszących się do konstrukcji zaklasyfikowanych jako budynki w klasyfikacji typów konstrukcji (CC).

Uwzględniony jest obrót ze sprzedaży towarów i usług, które były przedmiotem stosunku podzlecenia. Nie uwzględnia się obrotu pochodzącego z odsprzedaży towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Obrót z budynków nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest on częścią obrotu netto.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Obrotu (12 11 0)

Część obrotu z rolnictwa, leśnictwa, połowu ryb oraz form działalności przemysłowej (18 10 0)

Część obrotu z form działalności przemysłowej (18 12 0)

Część obrotu z działalności budowlanej (18 12 2)

Kod: 18 32 0

Nazwa: Obrót z inżynierii lądowej i wodnej

Definicja

Część obrotu pochodząca z form działalności zaklasyfikowanych do sekcji F NACE Rev. 1 i odnoszących się do konstrukcji zaklasyfikowanych jako prace z dziedziny inżynierii lądowej i wodnej w klasyfikacji typów konstrukcji (CC).

Uwzględniony jest obrót ze sprzedaży towarów i usług, które były przedmiotem stosunku podzlecenia. Nie uwzględnia się obrotu pochodzącego z odsprzedaży towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Obrót z inżynierii lądowej i wodnej nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest on częścią obrotu netto.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Obrotu (12 11 0)

Część obrotu z rolnictwa, leśnictwa, połowu ryb oraz form działalności przemysłowej (18 10 0)

Część obrotu z form działalności przemysłowej (18 12 0)

Część obrotu z działalności budowlanej (18 12 2)

Kod: 20 11 0

Nazwa: Zakupy produktów energetycznych (wartość)

Definicja

Zakupy wszystkich produktów energetycznych podczas okresu referencyjnego powinny być uwzględnione w tej zmiennej tylko wówczas, jeśli zostały zakupione w celu ich wykorzystania jako paliwo. Produkty energetyczne zakupione jako surowce lub w celu odsprzedaży bez przetworzenia nie powinny być uwzględniane. Dane powinny być podawane jedynie w ich wartościach.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Zakupy produktów energetycznych nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Są one częścią Surowców i materiałów.

Odniesienie do innych zmiennych

Część całkowitych zakupów towarów i usług (13 11 0)

Kod: 20 11 1

Tytuł: Zakupy paliw stałych (wartość)

Zakupy paliw stałych w okresie referencyjnym powinny być włączone do omawianej zmiennej tylko wtedy, gdy zostały one nabyte do wykorzystania jako paliwo. Paliwa stałe nabyte jako surowiec lub w celach odsprzedaży bez przeróbki, powinny zostać wyłączone.

Paliwa stałe stanowią: węgiel koksujący, węgiel do celów energetycznych (pozostały węgiel bitumiczny i antracyt), węgiel półbitumiczny, koks, koks dla pieców koksowniczych i koks gazowniczy, koks z węgla brunatnego, smoła, paliwa z węgla patentowego i pozostałe paliwa stałe.

Odnośnik do sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa

Zakupy poszczególnych produktów energii nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstwa. Są one częścią surowców i materiałów.

Odnośnik do innych zmiennych

Część zakupów produktów energii (20 11 0)

Kod: 20 11 2

Tytuł: Zakupy produktów naftowych (wartość)

Zakupy produktów naftowych w okresie referencyjnym powinny być włączone do omawianej zmiennej tylko wtedy, gdy zostały one nabyte do wykorzystania jako paliwo. Paliwa nabyte jako surowiec lub w celach odsprzedaży bez przeróbki, powinny zostać wyłączone.

Produkty naftowe stanowią następujące produkty:

benzyny (ołowiowe i bezołowiowe),

olej napędowy,

oleje opałowe i inne oleje,

oleje opałowe (wysoko i niskozasiarczone),

gaz ciekły (LPG),

Inne produkty naftowe, takie jak benzyny lotnicze, benzyny do silników odrzutowych kerozyna, inne.

Odnośnik to sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa

Zakupy poszczególnych produktów energii nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstwa. Są one częścią surowców i materiałów.

Odnośnik do innych zmiennych

Część zakupów produktów energii (20 11 0)

Kod: 20 11 3

Tytuł: Zakupy gazu naturalnego i wytworzonego (wartość)

Zakupy gazu naturalnego i wytworzonego w okresie referencyjnym powinny być włączone do omawianej zmiennej tylko wtedy, gdy zostały one nabyte do wykorzystania jako paliwo. Gaz naturalny i wytworzony nabyty jako surowiec lub w celach odsprzedaży bez przeróbki, powinny zostać wyłączone.

Gaz naturalny jest wysokometanowym gazem palnym pochodzącym z naturalnych pól gazowych. Na gazy wytworzone składają się: gaz koksowniczy (= gaz odzyskany jako produkt uboczny z pieców koksowniczych), gaz hutniczy (gaz hutniczych) i gaz z gazowni(= gaz uzyskany z procesu karbonizacji, krakingu, rozkładu termicznego, reformowania, gazyfikacji lub prostego mieszania gazu i/lub powietrza w gazowniach) i gaz z tlenowych pieców stalowniczych (gaz odzyskany jako produkt uboczny w produkcji stali w piecach tlenowych).

Odnośnik do sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa

Zakupy poszczególnych produktów energii nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstwa. Są one częścią surowców i materiałów.

Odnośnik do innych zmiennych

Część zakupów produktów energii (20 11 0)

Kod: 20 11 4

Tytuł: Zakupy odnawialnych źródeł energii (wartość)

Zakupy odnawialnych źródeł energii w okresie referencyjnym powinny być włączone do omawianej zmiennej tylko wtedy, gdy zostały one nabyte do wykorzystania jako paliwo. Paliwa stałe nabyte jako surowiec lub w celach odsprzedaży bez przeróbki, powinny zostać wyłączone.

Na odnawialne źródła energii składają się: biomasa, odpady z biomasy lub inne odnawialne źródła energii.

Odnośnik do sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa

Zakupy poszczególnych produktów energii nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstwa. Są one częścią surowców i materiałów.

Odnośnik do innych zmiennych

Część zakupów produktów energii (20 11 0)

Kod: 20 11 5

Tytuł: Zakupy energii cieplnej (wartość)

Energia cieplna jest wytwarzana przez zakłady ciepłownicze wykorzystujące paliwa kopalne, biomasę, odpady lub w skojarzeniu przez zakłady elektorciepłownicze (CHP) lub ze źródeł geotermalnych.

Odnośnik do sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa

Zakupy poszczególnych produktów energii nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstwa. Są one częścią surowców i materiałów.

Odnośnik do innych zmiennych

Część zakupów produktów energii (20 11 0)

Kod: 20 11 6

Tytuł: Zakupy energii elektrycznej (wartość)

Energia elektryczna stanowi wtórne źródło energii uzyskiwane z paliw kopalnych, energii jądrowej, biomasy, odpadów i innych odnawialnych źródeł energii (takich jak hydroenergia, wiatr, źródła energii słonecznej lub geotermalnej).

Odnośnik do sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa

Zakupy poszczególnych produktów energii nie mogą występować samodzielnie w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstwa. Są one częścią surowców i materiałów.

Odnośnik do innych zmiennych

Część zakupów produktów energii (20 11 0)

Kod: 21 11 0

Nazwa: Inwestycje w sprzęt oraz zakłady ograniczające zanieczyszczenie oraz specjalne urządzenia przeciwdziałające zanieczyszczeniu (głównie urządzenia montowane na końcach rur)

Definicja

Nakłady kapitałowe na metody, technologie, procesy lub sprzęt zaprojektowany do zbierania i usuwania zanieczyszczeń i substancji zanieczyszczających (np. emisji zanieczyszczeń do atmosfery, ścieków lub odpadów stałych) po ich utworzeniu, do zapobiegania rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń i pomiaru ich poziomu oraz do postępowania z substancjami zanieczyszczającymi wytwarzanymi w wyniku działalności operacyjnej przedsiębiorstwa.

Jest to suma nakładów w dziedzinach ochrony środowiska: "Ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu", "Zarządzanie ściekami", "Zarządzanie odpadami" i "Inna działalność związana z ochroną środowiska". "Inna działalność związana z ochroną środowiska" obejmuje zagadnienia: "Ochrona i uzdatnianie gleby, wód gruntowych i powierzchniowych", "Zmniejszanie hałasu i wibracji", "Ochrona zróżnicowania biologicznego i krajobrazu", "Ochrona przed promieniowaniem", "Badania i rozwój", "Ogólna administracja i zarządzanie środowiskiem", "Kształcenie, szkolenie i informacja", "Działalność prowadząca do niepodzielnych nakładów" i "Działalność gdzie indziej niesklasyfikowana".

Cecha ta obejmuje:

– inwestycje w różne identyfikowalne komponenty uzupełniające istniejący sprzęt, który jest instalowany przy końcu lub całkowicie poza linią produkcyjną (urządzenia montowane na końcach rur),

– inwestycje w sprzęt (np. filtry lub oddzielne stopnie oczyszczania), który porządkuje lub usuwa substancje zanieczyszczające z linii produkcyjnej, gdy usunięcie tych dodanych urządzeń nie będzie miało znaczącego wpływu na funkcjonowanie linii produkcyjnej.

Głównym celem lub funkcją tych nakładów kapitałowych jest ochrona środowiska i całość nakładów na te cele powinna zostać uwzględniona w sprawozdaniu.

W sprawozdaniu należy podawać nakłady brutto z uwzględnieniem kompensacji kosztów wynikających z powstawania i zbytu możliwych do sprzedaży produktów ubocznych, poczynionych oszczędności lub otrzymanych subwencji.

Zakupione towary wycenia się po cenach zakupu z wyłączeniem podlegającego potrąceniu podatku VAT oraz innych podlegających potrąceniu podatków bezpośrednio związanych z obrotem.

Wyłączone są:

– działania i działalność korzystne dla środowiska, które zostałyby podjęte bez względu na wymagania ochrony środowiska, włączając środki mające na uwadze przede wszystkim higienę i bezpieczeństwo w miejscu pracy oraz bezpieczeństwo produkcji,

– środki mające na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, gdy produkty są zużywane lub złomowane (środowiskowa adaptacja produktów), chyba że polityka ochrony środowiska i przepisy rozszerzą odpowiedzialność prawną producenta tak, by obejmowała przypadki zanieczyszczeń generowanych przez produkty w trakcie ich użycia lub przypadki, gdy stają się odpadem,

– zużycie i oszczędność zasobów (np. dostawy wody lub oszczędność energii lub surowców), chyba że podstawowym celem jest ochrona środowiska: np. jeżeli te działania mają na celu wdrożenie krajowej lub międzynarodowej polityki w zakresie ochrony środowiska i nie są podejmowane dla ograniczenia kosztów.

Odniesienie do innych zmiennych

Zmienna "Całkowite inwestycje w zakresie ochrony środowiska" jest sumą zmiennych 21 11 0 i 21 12 0.

Zmienna "Całkowite wydatki na ochronę środowiska" jest sumą zmiennych 21 11 0, 21 12 0 i 21 14 0.

Zmienna jest częścią pozycji:

15 11 0 Inwestycje brutto w dobra materialne

15 31 0 Wartość dóbr materialne nabytych poprzez leasing finansowy

Kod: 21 12 0

Nazwa: Inwestycje w sprzęt oraz zakłady powiązane z technologią bardziej czystą ("technologia zintegrowana")

Definicja

Nakłady kapitałowe na nowe lub adaptacje istniejących metod, technologii, procesów, sprzętu (lub jego części) zaprojektowanych do zapobiegania powstawaniu lub zmniejszania ilości zanieczyszczeń tworzonych u źródła (np. emisji zanieczyszczeń do atmosfery, ścieków lub odpadów stałych), powodujących zmniejszenie wpływu na środowisko uwalnianych substancji zanieczyszczających i/lub działań zanieczyszczających.

Jest to suma nakładów w dziedzinach ochrony środowiska: "Ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu", "Zarządzanie ściekami", "Zarządzanie odpadami" i "Inna działalność związana z ochroną środowiska". "Inna działalność związana z ochroną środowiska" obejmuje zagadnienia: "Ochrona i uzdatnianie gleby, wód gruntowych i powierzchniowych", "Zmniejszanie hałasu i wibracji", "Ochrona zróżnicowania biologicznego i krajobrazu", "Ochrona przed promieniowaniem", "Badania i rozwój", "Ogólna administracja i zarządzanie środowiskiem", "Kształcenie, szkolenie i informacja", "Działalność prowadząca do niepodzielnych nakładów" i "Działalność gdzie indziej niesklasyfikowana".

W sprawozdaniu należy podawać nakłady brutto z uwzględnieniem kompensacji kosztów wynikających z powstawania i zbytu możliwych do sprzedaży produktów ubocznych, poczynionych oszczędności lub otrzymanych subwencji.

Zakupione towary wycenia się po cenach zakupu z wyłączeniem podlegającego potrąceniu podatku VAT oraz innych podlegających potrąceniu podatków bezpośrednio związanych z obrotem.

Cecha ta obejmuje:

– nakłady kapitałowe, które dotyczą różnych, oddzielnie identyfikowalnych (stanowiących część z punktu widzenia ochrony środowiska) metod, procesów, technologii i sprzętu. Ich głównym celem lub funkcją jest z definicji ochrona środowiska i całkowite wydatki na metody, procesy, technologie i sprzęt (lub ich części z punktu widzenia ochrony środowiska) winny być uwzględnione w sprawozdaniu,

– nakłady kapitałowe na metody, procesy, technologie i sprzęt, które są zintegrowane z całą działalnością operacyjną (procesem/instalacją produkcyjną) w sposób, który utrudnia oddzielną identyfikację komponentu zapobiegania zanieczyszczeniom. W tych przypadkach ("środki zintegrowane") w sprawozdaniach należy uwzględniać tylko część całkowitych inwestycji związaną z ochroną środowiska.

Część ta odpowiada dodatkowym inwestycjom w odniesieniu do nakładów kapitałowych, które zostałyby poniesione bez względu na wymagania ochrony środowiska. Dlatego alternatywa dla porównania odpowiada najtańszej alternatywie dostępnej przedsiębiorstwu o podobnych funkcjach i cechach charakterystycznych, z wyjątkiem tych związanych z ochroną środowiska.

Jeżeli wybrana opcja jest technologią standardową i nie istnieje tańsza, mniej korzystna dla środowiska alternatywa dostępna przedsiębiorstwu, to inwestycja nie stanowi z definicji działalności w zakresie ochrony środowiska i żadne wydatki z nią związane nie powinny być uwzględniane w sprawozdaniu.

Wyłączone są:

– działania i działalność korzystne dla środowiska, które zostałyby podjęte bez względu na wymagania ochrony środowiska, włączając środki mające na uwadze przede wszystkim higienę i bezpieczeństwo w miejscu pracy oraz bezpieczeństwo produkcji,

– środki mające na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, gdy produkty są zużywane lub złomowane (środowiskowa adaptacja produktów), chyba że polityka ochrony środowiska i przepisy rozszerzą odpowiedzialność prawną producenta tak, by obejmowała przypadki zanieczyszczeń generowanych przez produkty w trakcie ich użycia, lub na przypadki, gdy stają się odpadem,

– zużycie i oszczędność zasobów (np. dostawy wody lub oszczędność energii lub surowców), chyba że podstawowym celem jest ochrona środowiska: np. jeżeli te działania mają na celu wdrożenie krajowej lub międzynarodowej polityki w zakresie ochrony środowiska i nie są podejmowane dla ograniczenia kosztów.

Powiązania ze sprawozdaniami finansowymi spółki

Niniejsza definicja oparta jest na standardach księgowych stosowanych przez przedsiębiorstwa w procedurach księgowych zgodnie ze standardami księgowości WE: tzn. wydatki te kwalifikują się, by uznać je za aktywa.

Odniesienie do innych zmiennych

Cecha "Całkowite inwestycje w zakresie ochrony środowiska" jest sumą zmiennych 21 11 0 i 21 12 0. Cecha "Całkowite wydatki na ochronę środowiska" jest sumą zmiennych 21 11 0, 21 12 0 i 21 14 0.

Zmienna jest częścią pozycji:

15 11 0 Inwestycje brutto w dobra materialne

15 31 0 Wartość dóbr materialnych nabytych poprzez leasing finansowy

Kod: 21 14 0

Nazwa: Całkowite bieżące wydatki na ochronę środowiska

Definicja

Całkowite bieżące wydatki na ochronę środowiska stanowią wydatki na prowadzenie i utrzymanie działalności, technologii, procesu, sprzętu (lub ich części) zaprojektowanych do zapobiegania powstawaniu, zmniejszania, przetwarzania lub eliminowania substancji zanieczyszczających lub zanieczyszczeń (np. emisji zanieczyszczeń do atmosfery, ścieków lub odpadów stałych) lub jakiekolwiek innej degradacji środowiska wynikającej z działalności operacyjnej spółki.

Jest to suma nakładów w dziedzinach ochrony środowiska: "Ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu", "Zarządzanie ściekami", "Zarządzanie odpadami" i "Inna działalność związana z ochroną środowiska". "Inna działalność związana z ochroną środowiska" obejmuje zagadnienia: "Ochrona i uzdatnianie gleby, wód gruntowych i powierzchniowych", "Zmniejszanie hałasu i wibracji", "Ochrona zróżnicowania biologicznego i krajobrazu", "Ochrona przed promieniowaniem", "Badania i rozwój", "Ogólna administracja i zarządzanie środowiskiem", "Kształcenie, szkolenie i informacja", "Działalność prowadząca do niepodzielnych nakładów" i "Działalność gdzie indziej niesklasyfikowana".

W sprawozdaniu należy podawać nakłady brutto z uwzględnieniem kompensacji kosztów wynikających ze zbytu możliwych do sprzedaży produktów ubocznych, poczynionych oszczędności lub otrzymanych subwencji.

Bieżące wydatki są sumą "wydatków wewnątrzzakładowych" i "zakupów usług w zakresie ochrony środowiska":

– wydatki wewnątrzzakładowe obejmują wszystkie bieżące wydatki na ochronę środowiska z wyjątkiem zakupów usług w zakresie ochrony środowiska od innych jednostek. Jest to suma robocizny, zużytych surowców i zasobów zużywalnych oraz płatności za leasing operacyjny, na przykład związany z obsługą i utrzymaniem sprzętu ochrony środowiska, pomiarami i monitorowaniem poziomów zanieczyszczeń, zarządzaniem ochroną środowiska, informacją i kształceniem, badaniami i rozwojem w zakresie ochrony środowiska,

– zakupy usług w zakresie ochrony środowiska obejmują honoraria, opłaty i podobne płatności dla innych jednostek organizacyjnych (działających na zewnątrz jednostki sporządzającej sprawozdanie), publicznych lub prywatnych, w zamian za usługi w zakresie ochrony środowiska związane z oddziaływaniami na środowisko wynikającymi z działalności operacyjnej spółki. Na przykład opłaty za zbieranie i przetwarzanie odpadów i ścieków, płatności związane z odkażaniem gleby, opłaty administracyjne, płatności dla konsultantów w dziedzinie ochrony środowiska związane np. z informacjami na temat środowiska, certyfikacją lub obsługą sprzętu ochrony środowiska.

Zakupione towary i usługi wyceniane są w cenie zakupu z wyłączeniem podlegającego potrąceniu podatku VAT i innych podlegających potrąceniu podatków bezpośrednio związanych z obrotem. Wydatki na robociznę obejmują płace brutto i uposażenia włącznie z kosztami pracodawcy i kosztami zabezpieczenia społecznego, ale z wyłączeniem kosztów ogólnych.

Wyłączone są:

– działania i działalność korzystne dla środowiska, które zostałyby podjęte bez względu na wymagania ochrony środowiska, włączając środki mające na uwadze przede wszystkim higienę i bezpieczeństwo w miejscu pracy oraz bezpieczeństwo produkcji,

– środki mające na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, gdy produkty są zużywane lub złomowane (środowiskowa adaptacja produktów), chyba że polityka ochrony środowiska i przepisy rozszerzą odpowiedzialność prawną producenta tak, by obejmowała przypadki zanieczyszczeń generowanych przez produkty w trakcie ich użycia, lub na przypadki, gdy stają się odpadem,

– zużycie i oszczędność zasobów (np. dostawy wody lub oszczędność energii lub surowców), chyba że podstawowym celem jest ochrona środowiska: np. jeżeli te działania mają na celu wdrożenie krajowej lub międzynarodowej polityki w zakresie ochrony środowiska i nie są podejmowane dla ograniczenia kosztów,

– wydatki na podatki, honoraria i opłaty, które nie są związane z zakupem usług w zakresie ochrony środowiska odnoszących się do wpływu na środowisko operacyjnej działalności spółki, nawet jeżeli władze rządowe przeznaczyły określony przychód na sfinansowanie działalności w zakresie ochrony środowiska (np. podatki za zanieczyszczanie środowiska),

– pozycje o obliczonym koszcie, takie jak amortyzacja sprzętu ochrony środowiska, straty ze sprzedaży majątku trwałego w związku z wymuszoną wymianą lub koszty ogólne,

– strata dochodu, opłaty kompensacyjne, grzywny, kary i podobne im koszty, które nie są związane z ochroną środowiska.

Powiązanie ze sprawozdaniami finansowymi spółki

Definicja bieżących wydatków jest oparta na standardach księgowych stosowanych przez przedsiębiorstwa w procedurach zgodnie ze standardami księgowości WE: tzn. bieżące wydatki obejmują wszystkie wydatki, które nie są kapitalizowane, ale stanowią obciążenie rachunku zysków i strat.

Jest to suma wartości zakupu surowców i zasobów zużywalnych, kosztów robocizny, honorariów i opłat administracyjnych, wydatków na usługi zewnętrzne oraz opłaty czynszowe i leasingowe związane z działaniami w zakresie ochrony środowiska.

Powiązanie z innymi zmiennymi

Zmienna "Całkowite inwestycje na ochronę środowiska" jest sumą zmiennych 21 11 0 i 21 12 0. Zmienna "Całkowite wydatki na ochronę środowiska" jest sumą zmiennych 21 11 0, 21 12 0 i 21 14 0.

Zmienna jest częścią pozycji:

13 11 0 Całkowite zakupy towarów i usług

13 31 0 Koszty personelu

Kod: 22 11 0

Nazwa: Całkowite wydatki na wewnętrzne badania naukowe i rozwój

Definicja

Badania i eksperymentalny rozwój obejmują prace twórcze wykonywane systematycznie w celu zwiększenia zasobów wiedzy, łącznie z wiedzą o człowieku, kulturze i społeczeństwie, oraz wykorzystanie tych zasobów wiedzy w opracowywaniu nowych rozwiązań.

Wydatki wewnętrzne to wszystkie wydatki na badania i rozwój prowadzone w jednostce, niezależnie od źródła finansowania.

Należy poczynić rozróżnienie między wydatkami na badania i rozwój a wydatkami na szeroki wachlarz pokrewnych działań. Następujące z nich są zatem wyłączone z wydatków na badania i rozwój:

- wydatki na edukację i kształcenie,

- wydatki na inną działalność naukową i technologiczną (np. usługi informacyjne, testowanie i standaryzacja, studia wykonalności itd.),

- wydatki na inne formy działalności przemysłowej (np. innowacje przemysłowe niewymienione nigdzie indziej),

- wydatki na działalność czysto finansującą (inna działalność administracyjna oraz pośrednie działania dodatkowe są uwzględnione).

Wydatki wewnętrzne wyceniane są według kosztów produkcji i obejmują wszystkie koszty operacyjne, łącznie z kosztami robocizny i wydatkami kapitałowymi.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

W zależności od przepisów prawa krajowego wydatki na badania i rozwój mogą być odnotowywane w jednym z trzech miejsc, zmianach stanu wartości niematerialnych i prawnych, zmianach stanu wartości materialnych lub wydatkach operacyjnych.

Jeżeli na mocy przepisów prawa krajowego wydatki te mogą zostać częściowo lub całkowicie skapitalizowane, uwzględnia się je w zmianach stanu wartości niematerialnych i prawnych zawartych w sprawozdaniu finansowym spółki pod majątek trwały - wartości niematerialne i prawne - koszty badań i rozwoju.

Jeżeli zgodnie z przepisami prawa krajowego wydatki te ulegają jedynie częściowej kapitalizacji lub nie ulegają jej wcale, wydatki bieżące są częścią Surowców i materiałów, pozostałych kosztów zewnętrznych, kosztów osobowych i pozostałych kosztów operacyjnych, a wydatki kapitałowe uwzględnione są w ruchu wartości materialnych zawartych w sprawozdaniu finansowym spółki pod Majątek trwały - wartości materialne.

Kod: 22 12 0

Nazwa: Całkowita liczba personelu badawczo-rozwojowego

Definicja

Badania i eksperymentalny rozwój obejmują prace twórcze wykonywane systematycznie w celu zwiększenia zasobów wiedzy, łącznie z wiedzą o człowieku, kulturze i społeczeństwie, oraz wykorzystanie tych zasobów wiedzy w opracowywaniu nowych rozwiązań.

Należy policzyć wszystkie osoby zatrudnione bezpośrednio w badaniach i rozwoju, jak również te, które dostarczają bezpośrednich usług, takie jak kierownicy działu badań i rozwoju, administratorzy i pracownicy biurowi. Osoby zapewniające usługi pośrednie, takie jak personel stołówki i pracownicy ochrony, należy wykluczyć, mimo że ich płace i wynagrodzenia są uwzględnione jako pozycja w pomiarach wydatków.

Należy poczynić rozróżnienie między pracownikami zatrudnionymi przy badaniach i rozwoju a pracownikami szerokiego wachlarza pokrewnych działalności. Następujący personel jest zatem wyłączony z personelu w badaniach i rozwoju:

- personel zatrudniony w dziedzinie edukacji i kształcenia,

- personel zatrudniony przy innej działalności naukowej i technologicznej (np. usługi informacyjne, testowanie i standaryzacja, studium wykonalności itd.),

- personel zatrudniony przy innych formach działalności przemysłowej (np. innowacje przemysłowe niewymienione nigdzie indziej),

- personel zatrudniony w administracji i innej pośredniej działalności dodatkowej.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Całkowita liczba pracowników w dziedzinie badań i rozwoju nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest ona częścią liczby osób zatrudnionych, która odnotowana jest w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego (art. 43 ust. 8).

Odniesienie do innych zmiennych

Część liczby osób zatrudnionych (16 11 0)

Kod: 23 11 0

Nazwa: Wypłaty dla podwykonawców

Definicja (dla przemysłu - sekcje C do E NACE Rev. 1)

Wypłaty dla podwykonawców to płatności dokonane przez jednostkę na rzecz osób trzecich w zamian za towary i usługi przemysłowe dostarczone jako część stosunku podzlecenia, definiowanego w sposób następujący:

Dwa przedsiębiorstwa połączone są stosunkiem podzlecenia, jeżeli jednocześnie zostały spełnione warunki A i B:

A. przedsiębiorstwo klient, zwane również głównym wykonawcą, uczestniczy w koncepcji zaopatrzenia w produkt, częściowo nawet w specyfikacji technicznej przedsiębiorstwa dostawcy, zwanego także podwykonawcą, lub dostarcza mu materiałów do przetworzenia;

B. przedsiębiorstwo klient sprzedaje produkt wykonany na zasadzie podzlecenia, albo jako osobny produkt, albo jako część bardziej złożonego produktu, i przyjmuje po sprzedaży odpowiedzialność za jakość produktu.

Uwaga: Samo ustalenie koloru, rozmiaru lub numeru katalogowego nie jest jeszcze samo w sobie specyfikacją techniczną. Wytworzenie produktu zaprojektowanego w ściśle określonym celu i spełniającego ściśle określone warunki nie oznacza jeszcze istnienia stosunku podzlecenia.

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Wypłaty dla podwykonawców niekoniecznie muszą być potraktowane oddzielnie w księgowości spółki. Można je dołączyć do pozostałych kosztów zewnętrznych oraz pozostałych kosztów operacyjnych.

Odniesienie do innych zmiennych

Część całkowitych zakupów towarów i usług (13 11 0).

Kod: 25 11 1

Nazwa: Procentowy udział w obrocie (handlowcy detaliczni)

Definicja

Udział w obrotach przedsiębiorstwa hurtowego (dział 51 NACE Rev. 1), jaki stanowią handlowcy detaliczni. Udział odpowiada tradycyjnemu schematowi producent ® hurtownik ® detalista ® konsument. Należy zwrócić uwagę, że udział oblicza się na podstawie obrotu pochodzącego z form działalności handlowej obejmującej zakupy i odsprzedaż (18 13 0).

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Procentowy udział w obrocie (handlowcy detaliczni) może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest on częścią obrotu netto.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Obrotu (12 11 0)

Część Obrotu z form działalności handlowej obejmującej zakupy i odsprzedaż (18 13 0)

Uwaga: Ta zmienna wraz z (25 11 2) użytkownikami profesjonalnymi oraz (25 11 3) konsumentami ostatecznymi tworzy wyczerpujący podział obrotu z form działalności handlowej obejmującej zakupy i sprzedaż (18 13 0).

Kod: 25 11 2

Nazwa: Procentowy udział użytkowników profesjonalnych w obrocie (hurtownicy, inni)

Definicja

Udział w obrotach przedsiębiorstw hurtowych (dział 51 NACE Rev. 1), jaki stanowią użytkownicy profesjonalni (firmy, instytucje, organy rządowe itd.) oraz hurtownicy. Nie uwzględnia się sprzedaży handlowcom detalicznym i konsumentom końcowym. Hurtownicy mogą tworzyć kompleksową sieć dystrybucji obejmującą kilku hurtowników przed użytkownikiem końcowym.

Należy zwrócić uwagę, że ten udział w obrocie oblicza się na podstawie obrotów z form działalności handlowej obejmującej zakupy i odsprzedaż (18 13 0).

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Procentowy udział w obrocie (użytkownicy profesjonalni) nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest on częścią obrotu netto.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Obrotu (12 11 0)

Część Obrotu z form działalności handlowej obejmującej zakupy i odsprzedaż (18 13 0)

Uwaga: Ta zmienna wraz z (25 11 1) handlowcami detalicznymi oraz (25 11 3) konsumentami końcowymi tworzy wyczerpujący podział obrotu z form działalności handlowej obejmującej zakupy i sprzedaż (18 13 0).

Kod: 25 11 3

Nazwa: Procentowy udział w obrocie (konsumenci końcowi)

Definicja

Udział w obrocie przedsiębiorstw hurtowych (dział 51 NACE Rev. 1), jaki stanowią konsumenci końcowi. Odpowiada to działalności drugorzędnej hurtowników, działających w charakterze sprzedawców detalicznych.

Należy zwrócić uwagę, że ten udział w obrocie oblicza się na podstawie obrotów z form działalności handlowej obejmującej zakupy i odsprzedaż (18 13 0).

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Procentowy udział w obrocie (konsumenci końcowi) nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki.

Jest on częścią obrotu netto.

Odniesienie do innych zmiennych

Część Obrotu (12 11 0)

Część Obrotu z form działalności handlowej obejmującej zakupy i odsprzedaż (18 13 0)

Uwaga: Ta zmienna wraz z (25 11 1), handlowcami detalicznymi oraz (25 11 2) użytkownikami profesjonalnymi tworzy wyczerpujący podział obrotu z form działalności handlowej obejmującej zakupy i sprzedaż (18 13 0).

Kod: 25 21 1

Nazwa: Procentowy udział w zakupach (hurtownicy, grupy nabywców)

Definicja

Ta cecha, jak również opisywanie sieci dostawczej w handlu detalicznym, to dane przybliżone, sporządzone przez detalistę po to, aby ocenić udział bezpośrednich zakupów od hurtowników i poprzez grupy nabywców.

Należy zwrócić uwagę, że ten udział w zakupach oblicza się na podstawie zakupów towarów i usług nabytych w celu

odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte (13 12 0).

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Procentowy udział w zakupach (hurtownicy, grupy nabywców) nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu

finansowym spółki. Jest on częścią surowców i materiałów, pozostałych kosztów zewnętrznych oraz pozostałych kosztów operacyjnych.

Odniesienie do innych zmiennych

Część całkowitych zakupów towarów i usług (13 11 0)

Część zakupów towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte (13 12 0).

Należy zwrócić uwagę, że udział w zakupach (hurtownicy i grupy nabywców) (25 21 1) oraz producenci (25 21 2) nie musi odpowiadać całkowitym zakupom dokonanym w celu odsprzedaży (13 12 0). Dwie pierwsze zmienne nie obejmują np. zakupów od detalistów i zakupów towarów używanych od profesjonalnych/prywatnych użytkowników.

Kod: 25 21 2

Nazwa: Procentowy udział w zakupach (producenci)

Definicja

Ta cecha, jak również 25 21 1, opisuje sieć dostawczą w handlu detalicznym. Są to dane przybliżone, sporządzone przez detalistę po to, aby ocenić udział bezpośrednich zakupów od producentów.

Należy zwrócić uwagę, że ten udział w zakupach oblicza się na podstawie zakupów towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte (13 12 0).

Odniesienie do sprawozdania finansowego spółki

Procentowy udział w zakupach (producenci) nie może występować samodzielnie w sprawozdaniu finansowym spółki. Jest on częścią surowców i materiałów, pozostałych kosztów zewnętrznych oraz pozostałych kosztów operacyjnych.

Odniesienie do innych zmiennych

Część całkowitych zakupów towarów i usług (13 11 0)

Część zakupów towarów i usług nabytych w celu odsprzedaży w tym samym stanie, w jakim zostały nabyte (13 12 0).

Należy zwrócić uwagę, że udział w zakupach (hurtownicy i grupy nabywców) (25 21 1) oraz producenci (25 21 2) nie musi odpowiadać całkowitym zakupom dokonanym w celu odsprzedaży (13 12 0). Dwie pierwsze zmienienie obejmują np. zakupów od detalistów i zakupów towarów używanych od profesjonalnych/prywatnych użytkowników.

______

(1) Dz.U. L 76 z 30.3.1993, str. 1.

1 Załącznik:

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 1614/2002 z dnia 6 września 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.244.7) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 października 2002 r.

-zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1670/2003 z dnia 1 września 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.244.74) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 października 2003 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.