Art. 55. - Akty wykonawcze - Rozporządzenie 2024/1679 w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, zmieniające rozporządzenia (UE) 2021/1153 i (UE) nr 913/2010 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1315/2013

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2024.1679

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 czerwca 2024 r.
Artykuł  55

Akty wykonawcze

1. 
Bez uszczerbku dla art. 8 ust. 5 niniejszego rozporządzenia i z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez zainteresowane państwa członkowskie zgodnie z art. 172 akapit drugi TFUE Komisja przyjmuje akty wykonawcze w celu wdrożenia poszczególnych europejskich korytarzy transportowych obejmujące główne transgraniczne odcinki tych korytarzy, a także ograniczoną liczbę innych konkretnych projektów na odcinkach krajowych, które to projekty są kluczowe dla funkcjonowania danego korytarza i służą realizacji brakujących połączeń lub eliminacji wąskich gardeł. Wyboru projektów, które mają zostać objęte aktami wykonawczymi, dokonuje się na podstawie analizy uzgodnionej z państwami członkowskimi w pierwszym planie prac, który sporządzają koordynatorzy europejscy zgodnie z art. 54 niniejszego rozporządzenia. Celem aktów wykonawczych jest zapewnienie spójnego ustalania priorytetów dla infrastruktury i planowania inwestycji poprzez wyznaczenie orientacyjnych celów pośrednich oraz spodziewanego harmonogramu realizacji wskazanych projektów. Akty wykonawcze są opracowywane w ścisłej współpracy z zainteresowanymi państwami członkowskimi i aktualizowane co cztery lata lub na wniosek tych państw członkowskich.

Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 61 ust. 3.

2. 
Bez uszczerbku dla art. 8 ust. 5 niniejszego rozporządzenia i z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez zainteresowane państwa członkowskie zgodnie z art. 172 akapit drugi TFUE Komisja może przyjmować akty wykonawcze w celu wdrożenia odcinków transgranicznych lub realizacji priorytetów horyzontalnych. Akty wykonawcze są opracowywane w ścisłej współpracy z zainteresowanymi państwami członkowskimi i aktualizowane co cztery lata lub na wniosek tych państw członkowskich.

Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 61 ust. 3.

3. 
Komisja przyjmuje akty wykonawcze w celu zmiany aktów wykonawczych, o których mowa w ust. 1 i 2, aby uwzględnić poczynione postępy, powstałe opóźnienia lub zaktualizowane programy krajowe. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 61 ust. 3.
4. 
Do czasu pełnego wdrożenia aktów wykonawczych, o których mowa w niniejszym artykule, i o ile nie zostanie określone inaczej w tych aktach wykonawczych, zainteresowane państwa członkowskie przekazują co dwa lata Komisji sprawozdanie na temat osiągniętych postępów, wskazując w szczególności zobowiązania finansowe podjęte w krajowym planie budżetowym. Sprawozdanie może odnosić się do informacji zebranych zgodnie z art. 57.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.