Art. 30. - Przegląd i sprawozdawczość prowadzone przez Komisję - Rozporządzenie 2023/956 ustanawiające mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2023.130.52

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 maja 2023 r.
Artykuł  30

Przegląd i sprawozdawczość prowadzone przez Komisję

1. 
Komisja - po konsultacji z odpowiednimi zainteresowanymi stronami - gromadzi niezbędne informacje do celów rozszerzenia zakresu stosowania niniejszego rozporządzenia, jak wskazano w ust. 2 lit. a) i zgodnie z tym przepisem, oraz opracowania metod obliczania emisji wbudowanych na podstawie metod odnoszących się do śladu środowiskowego.
2. 
Przed zakończeniem okresu przejściowego, o którym mowa w art. 32, Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie dotyczące stosowania niniejszego rozporządzenia.

Sprawozdanie to zawiera ocenę:

a)
możliwości rozszerzenia zakresu stosowania o:
(i)
wbudowane emisje pośrednie związane z towarami wymienionymi w załączniku II;
(ii)
emisje wbudowane związane z transportem towarów wymienionych w załączniku I i usługami transportowymi;
(iii)
towary, w przypadku których istnieje ryzyko ucieczki emisji, inne niż wymienione w załączniku I, w szczególności organiczne chemikalia i polimery;
(iv)
inne materiały wsadowe (prekursory) dla towarów wymienionych w załączniku I;
b)
kryteriów stosowanych do identyfikacji towarów, które mają zostać włączone do wykazu w załączniku I do niniejszego rozporządzenia, w oparciu o sektory narażone na ryzyko ucieczki emisji określone zgodnie z art. 10b dyrektywy 2003/87/WE; ocenie tej towarzyszy kończący się w 2030 r. harmonogram stopniowego włączania tych towarów w zakres stosowania niniejszego rozporządzenia, który uwzględnia w szczególności poziom ryzyka ucieczki ich emisji;
c)
wymogów technicznych dotyczących obliczania emisji wbudowanych związanych z innymi towarami, które mają zostać włączone do wykazu w załączniku I;
d)
postępów poczynionych w międzynarodowych dyskusjach na temat działań w dziedzinie klimatu;
e)
systemu zarządzania, w tym kosztów administracyjnych;
f)
wpływu niniejszego rozporządzenia na towary wymienione w załączniku I przywożone z krajów rozwijających się, mające szczególne znaczenie dla krajów najsłabiej rozwiniętych, wskazanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a także na skutki udzielanej pomocy technicznej;
g)
metodykę obliczania emisji pośrednich zgodnie z art. 7 ust. 7 i pkt 4.3 załącznika IV.
3. 
Co najmniej rok przed zakończeniem okresu przejściowego Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie określające produkty znajdujące się na dalszych etapach łańcucha wartości towarów wymienionych w załączniku I, w odniesieniu do których zaleca rozważenie włączenia ich w zakres stosowania niniejszego rozporządzenia. W tym celu Komisja opracowuje w odpowiednim czasie metodykę, która powinna opierać się na znaczeniu pod względem skumulowanych emisji gazów cieplarnianych i ryzyka ucieczki emisji.
4. 
Do sprawozdań, o których mowa w ust. 2 i 3, dołącza się przed końcem okresu przejściowego, w stosownych przypadkach, wniosek ustawodawczy obejmujący szczegółową ocenę skutków, w szczególności w celu rozszerzenia zakresu stosowania niniejszego rozporządzenia na podstawie wniosków wyciągniętych w tych sprawozdaniach.
5. 
Co dwa lata począwszy od końca okresu przejściowego, w ramach rocznego sprawozdania dla Parlamentu Europejskiego i Rady przedstawianego na podstawie art. 10 ust. 5 dyrektywy 2003/87/WE, Komisja ocenia skuteczność CBAM w odniesieniu do ryzyka ucieczki emisji w przypadku towarów produkowanych w Unii z przeznaczeniem na wywóz do państw trzecich, które nie stosują EU ETS ani podobnego mechanizmu wprowadzania opłat emisyjnych. Sprawozdanie to powinno w szczególności obejmować ocenę rozwoju wywozu z Unii w sektorach CBAM i zmian dotyczących przepływów handlowych i emisji wbudowanych związanych z tymi towarami na rynku globalnym. Jeżeli w sprawozdaniu stwierdza się, że istnieje ryzyko ucieczki emisji w przypadku towarów produkowanych w Unii z przeznaczeniem na wywóz do państw trzecich, które nie stosują EU ETS lub podobnego mechanizmu wprowadzania opłat emisyjnych, Komisja w stosownych przypadkach przedstawia wniosek ustawodawczy służący wyeliminowaniu tego ryzyka w sposób zgodny z przepisami Światowej Organizacji Handlu i uwzględniający obniżenie emisyjności instalacji w Unii.
6. 
Komisja monitoruje funkcjonowanie CBAM w celu oceny skutków i ewentualnych zmian w jego stosowaniu.

Do dnia 1 stycznia 2028 r., a następnie co dwa lata, Komisja przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie ze stosowania niniejszego rozporządzenia i funkcjonowania CBAM. Sprawozdanie to zawiera co najmniej następujące elementy:

a)
ocenę wpływu CBAM na:
(i)
ucieczkę emisji, w tym w odniesieniu do wywozu;
(ii)
objęte sektory;
(iii)
rynek wewnętrzny, skutki gospodarcze i terytorialne w całej Unii;
(iv)
inflację i cenę towarów;
(v)
sektory przemysłu wykorzystujące towary wymienione w załączniku I;
(vi)
handel międzynarodowy, w tym przesuwanie zasobów; oraz
(vii)
kraje najsłabiej rozwinięte;
b)
ocenę:
(i)
systemu zarządzania, w tym ocenę wdrażania i administrowania upoważnieniami zgłaszających CBAM przez państwa członkowskie;
(ii)
zakresu stosowania niniejszego rozporządzenia;
(iii)
praktyk obchodzenia przepisów;
(iv)
stosowania kar w państwach członkowskich;
c)
wyników dochodzeń i nałożonych kar;
d)
zagregowanych informacji na temat intensywności emisji związanych z różnymi towarami wymienionymi w załączniku I w każdym z państw pochodzenia.
7. 
W przypadku wystąpienia nieprzewidywalnego, wyjątkowego i niesprowokowanego zdarzenia poza kontrolą co najmniej jednego państwa trzeciego objętego CBAM, które to zdarzenie ma destrukcyjne skutki dla infrastruktury gospodarczej i przemysłowej takiego państwa lub państw, Komisja ocenia sytuację i przedstawia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie, któremu w stosownych przypadkach towarzyszy wniosek ustawodawczy, w celu zmiany niniejszego rozporządzenia, tak aby określić niezbędne środki tymczasowe służące zaradzeniu tym wyjątkowym okolicznościom.
8. 
Od końca okresu przejściowego, o którym mowa w art. 32 niniejszego rozporządzenia, w ramach rocznych sprawozdań zgodnie z art. 41 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/947 27  Komisja ocenia sposób, w jaki finansowanie na podstawie tego rozporządzenia przyczyniło się do obniżenia emisyjności przemysłu wytwórczego w krajach najsłabiej rozwiniętych, oraz przedstawia sprawozdanie na ten temat.
27 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/947 z dnia 9 czerwca 2021 r. ustanawiające Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - Globalny Wymiar Europy, zmieniające i uchylające decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady nr 466/2014/UE oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1601 i rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 480/2009 (Dz.U. L 209 z 14.6.2021, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.