Rozporządzenie 1242/2008 ustanawiające wspólnotową typologię gospodarstw rolnych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2008.335.3

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2010 r.

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1242/2008
z dnia 8 grudnia 2008 r.
ustanawiające wspólnotową typologię gospodarstw rolnych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady 79/65/EWG z dnia 15 czerwca 1965 r. ustanawiające sieć zbierania danych rachunkowych o dochodach i prowadzonej działalności gospodarczej gospodarstw rolnych w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej(1), w szczególności jego art. 4 ust. 4, art. 6 ust. 2 oraz art. 7 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Struktury i systemy produkcji są bardzo zróżnicowane we Wspólnocie. Aby ułatwić analizę charakterystyki strukturalnej gospodarstw rolnych i ich wyników ekonomicznych, w decyzji Komisji 85/377/EWG z dnia 7 czerwca 1985 r. ustanawiającej wspólnotową typologię gospodarstw rolnych(2) ustanowiono właściwą i jednolitą klasyfikację gospodarstw rolnych ze względu na ich wielkość ekonomiczną oraz typ rolniczy.

(2) Wspólnotowa typologia musi być ułożona w sposób umożliwiający utworzenie jednorodnych grup gospodarstw według mniejszego lub większego stopnia zagregowania, tak aby można było dokonać porównania ich sytuacji.

(3) Biorąc pod uwagę coraz większe znaczenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem w dochodach rolników, we wspólnotowej typologii należy uwzględnić zmienną klasyfikacyjną, która będzie odzwierciedlać to znaczenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza.

(4) Aby osiągnąć cele ustanowione w art. 4 ust. 1, art. 6 ust. 1 lit. b) i art. 7 ust. 2 rozporządzenia 79/65/EWG, należy ustanowić przepisy wykonawcze dla wspólnotowej typologii. Ponadto wspólnotowa typologia powinna mieć również zastosowanie do gospodarstw składających sprawozdanie, wykorzystując dane rachunkowe zebrane poprzez wspólnotową Sieć Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych (FADN).

(5) Na mocy załącznika IV do rozporządzenia (WE) nr 1166/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie badań struktury gospodarstw rolnych i metod produkcji rolnej oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 571/88(3) badania struktury gospodarstw rolnych przeprowadzone na podstawie próby musi być statystycznie reprezentatywne w zakresie typu i wielkości gospodarstw rolnych zgodnie ze wspólnotową typologią. Wspólnotowa typologia powinna mieć zatem również zastosowanie do gospodarstw, w odniesieniu do których dane zbierane są w badaniach struktury gospodarstw rolnych.

(6) Typ rolniczy oraz wielkość ekonomiczną gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie kryterium ekonomicznego zawsze dodatniego. Właściwe zatem jest stosowanie standardowej produkcji. Standardową produkcję ustala się dla danego produktu. Wykaz produktów, dla których oblicza się standardową produkcję, powinien być ujednolicony z wykazem cech wykorzystywanych w badaniach struktury gospodarstw rolnych ustanowionych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1166/2008. Aby umożliwić zastosowanie typologii do gospodarstw w ramach FADN, należy ustanowić tabelę zgodności między cechami badania struktury a pozycjami sprawozdania z gospodarstwa rolnego w ramach FADN.

(7) Współczynniki standardowej produkcji opierają się na średnich wartościach w pięcioletnim okresie referencyjnym, jednak powinny być regularnie aktualizowane w celu uwzględnienia tendencji ekonomicznych, tak aby typologię można było w dalszym ciągu stosować w sposób sensowny. Częstotliwość aktualizacji powinna być powiązana z latami, w odniesieniu do których przeprowadza się badania struktury gospodarstw rolnych.

(8) W celu sporządzenia planu wyboru gospodarstw składających sprawozdania w ramach FADN w 2010 r. należy ustanowić, aby typologia określona w niniejszym rozporządzeniu była stosowana już do badań struktury gospodarstw rolnych w 2007 r. Ponadto, aby zapewnić porównywalność analiz sytuacji gospodarstw rolnych sklasyfikowanych zgodnie z niniejszą typologią, należy ustanowić, że ma ona zastosowanie do badań struktury gospodarstw rolnych i FADN przed 2010 r. Należy zatem umieścić odstępstwo, zakładając że współczynniki standardowej produkcji są obliczane dla okresu referencyjnego 2004.

(9) Współczynniki standardowej produkcji oraz dane potrzebne do ich obliczenia są przekazywane Komisji poprzez agencję łącznikową wyznaczoną przez każde państwo członkowskie zgodnie z art. 6 rozporządzenia 79/65/EWG. Należy przewidzieć, aby agencja łącznikowa mogła przekazywać bezpośrednio Komisji odpowiednie informacje poprzez ustanowiony przez Komisję system informacyjny. Należy ponadto przewidzieć, aby system ten pozwalał na elektroniczną wymianę potrzebnych informacji na podstawie modeli dostępnych dla agencji łącznikowej poprzez ten system. Należy ponadto przewidzieć, że Komisja powinna poinformować państwa członkowskie o ogólnych warunkach wdrożenia systemu komputerowego przez Komitet Wspólnoty ds. Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych.

(10) Dla celów przejrzystości oraz biorąc pod uwagę fakt, że wspólnotowa typologia jest środkiem o zastosowaniu ogólnym, a nie skierowanym do określonych odbiorców, należy zastąpić decyzję 85/377/EWG rozporządzeniem.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Wspólnoty ds. Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres

1.
Niniejsze rozporządzenie ustanawia "wspólnotową typologię gospodarstw rolnych", zwaną dalej "typologią", która stanowi jednolitą klasyfikację gospodarstw we Wspólnocie zgodnie z ich typem rolniczym i ich wielkością ekonomiczną oraz znaczeniem działalności gospodarczej innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem.
2.
Typologię stosuje się w szczególności do prezentacji według typu rolniczego oraz według klasy wielkości ekonomicznej, danych zebranych dzięki badaniom struktury gospodarstw rolnych we Wspólnocie, a także w ramach Wspólnotowej Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych.
Artykuł  2

Typ rolniczy

1.
Do celów niniejszego rozporządzenia "typ rolniczy" gospodarstwa ustala się przez relatywny udział standardowej produkcji poszczególnych działalności w jego całkowitej standardowej produkcji. Standardową produkcję określa się zgodnie z art. 5.
2.
W zależności od ilości wymaganych informacji szczegółowych typy rolnicze dzieli się na:

a) ogólne typy rolnicze;

b) podstawowe typy rolnicze;

c) szczegółowe typy rolnicze.

Klasyfikację gospodarstw rolnych według typu rolniczego określa załącznik I.

Artykuł  3

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa ustalana jest na podstawie całkowitej standardowej produkcji gospodarstwa. Jest ona wyrażana w euro. Metodę obliczania wielkości ekonomicznej gospodarstwa oraz klasy wielkości ekonomicznej gospodarstw ustala się w załączniku II.

Artykuł  4

Działalność gospodarcza inna niż rolnicza bezpośrednio związana z gospodarstwem

Znaczenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem określa się na podstawie udziału tej działalności gospodarczej innej niż rolnicza w finalnej produkcji gospodarstwa. Udział ten wyraża się w formie przedziału procentowego. Przedziały te ustala się w załączniku III część C.

Finalna produkcja, definicja i metoda szacowania tego udziału określona jest w załączniku III części A i B.

Artykuł  5

Standardowa produkcja i całkowita standardowa produkcja

1.
Do celów niniejszego rozporządzenia "standardowa produkcja" oznacza standardową wartość produkcji brutto.

Standardową produkcję określa się dla każdego z regionów, o którym mowa w załączniku IV do niniejszego rozporządzenia, oraz dla każdej uprawy i kategorii zwierząt gospodarskich wykorzystywanych w badaniach struktury gospodarstw rolnych, o których mowa w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1166/2008.

Metodę obliczania do celów określenia standardowej produkcji dla każdej działalności oraz procedury zbierania odpowiednich danych ustanawia się w załączniku IV do niniejszego rozporządzenia.

2.
Całkowita standardowa produkcja gospodarstwa odpowiada sumie wartości uzyskanych dla każdej działalności przez pomnożenie współczynników standardowej produkcji na jednostkę przez liczbę odpowiadających im jednostek.
3.
Do celów obliczenia współczynników standardowej produkcji dla badania struktury gospodarstw rolnych w roku N, "okres referencyjny" oznacza rok N-3 obejmujący pięć kolejnych lat od roku N-5 do roku N-1.

Współczynniki standardowej produkcji określa się, stosując średnie dane podstawowe obliczone w pięcioletnim okresie referencyjnym, o którym mowa w akapicie pierwszym. Należy je aktualizować w celu uwzględnienia tendencji ekonomicznych co najmniej przy każdym przeprowadzanym badaniu struktury gospodarstw rolnych.

Pierwszy okres referencyjny, dla którego oblicza się współczynniki standardowej produkcji, odpowiada okresowi referencyjnemu 2007 obejmującemu lata kalendarzowe 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009 lub rolnicze lata produkcyjne 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2008/09 i 2009/2010.

4.
W drodze odstępstwa od akapitu 3 państwa członkowskie obliczają współczynniki standardowej produkcji dla okresu referencyjnego 2004 dla cech wymienionych w badaniu struktury gospodarstw rolnych przeprowadzanym w 2007 r., jak określono w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 204/2006(4). W tym przypadku okres referencyjny obejmuje albo lata kalendarzowe 2003, 2004, 2005 albo rolnicze lata produkcyjne 2003/04, 2004/05 i 2005/06.
Artykuł  6

Przekazywanie danych do Komisji

1.
Współczynniki standardowej produkcji oraz dane, o których mowa w załączniku IV część 3, przekazuje się Komisji (Eurostat) przez agencję łącznikową wyznaczoną przez każde państwo członkowskie zgodnie z art. 6 rozporządzenia 79/65/EWG lub organ, któremu funkcja ta została przekazana.
2.
Państwa członkowskie przekazują Komisji współczynniki standardowej produkcji dla okresu referencyjnego roku N oraz dane, o których mowa w załączniku IV część 3, do dnia 31 grudnia roku N+3 lub - jeżeli konieczne - przed terminem określonym przez Komisję po skonsultowaniu się z Komitetem Wspólnoty ds. Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych.

Współczynniki standardowej produkcji dla okresu referencyjnego 2004 należy przekazać Komisji do dnia 31 grudnia 2008 r.

3.
Państwa członkowskie przekazują współczynniki standardowej produkcji oraz dane, o których mowa w ust. 1, poprzez systemy komputerowe umożliwiające elektroniczną wymianę dokumentów i informacji udostępnionych przez Komisję (Euro-stat) między Komisją a państwami członkowskimi.
4.
Formę i zawartość dokumentów, które należy przekazać ustanawia Komisja na podstawie modeli i kwestionariuszy udostępnionych poprzez systemy, o których mowa w ust. 3. Przepisy dotyczące atrybutów danych, o których mowa w ust. 1, określa się w ramach Komitetu Wspólnoty ds. Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych.
Artykuł  7

Uchylenie

1.
Uchyla się decyzję 85/377/EWG.

Decyzję 85/377/EWG stosuje się jednak dalej w celu klasyfikacji gospodarstw w ramach Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych do roku obrachunkowego 2009 włącznie oraz w badaniach struktury gospodarstw rolnych, o których mowa w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 571/88(5), do badań przeprowadzanych w 2007 r. włącznie.

2.
Odesłania do uchylonej decyzji należy odczytywać jako odesłania do niniejszego rozporządzenia, zgodnie z tabelą korelacji w załączniku V.
Artykuł  8

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od roku obrachunkowego 2010 w odniesieniu do Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych oraz do badań struktury gospodarstw rolnych od 2010 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 grudnia 2008 r.
W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. 109 z 23.6.1965, s. 1859/65.

(2) Dz.U. L 220 z 17.8.1985, s. 1.

(3) Dz.U. L 321 z 1.12.2008, s. 14.

(4) Dz.U. L 34 z 7.2.2006, s. 3.

(5) Dz.U. L 56 z 2.3.1988, s. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 1

KLASYFIKACJA GOSPODARSTW ROLNYCH WEDŁUG TYPU ROLNICZEGO

A. SCHEMAT KLASYFIKACJI

Wyspecjalizowane gospodarstwa rolne - uprawy

Ogólny typ rolniczyPodstawowy typ rolniczySzczegółowy typ rolniczy
1. Specjalizujące się w uprawach polowych15. Specjalizujące się w uprawie zbóż, nasion roślin oleistych i roślin o wysokiej zawartości białka151. Specjalizujące się w uprawie zbóż (innych niż ryż), nasion roślin oleistych i roślin o wysokiej zawartości białka
152. Specjalizujące się w uprawie ryżu
153. Zboża, nasiona roślin oleistych, rośliny o wysokiej zawartości białka i ryż łącznie
16. Ogólne uprawy polowe161. Specjalizujące się w uprawie roślin okopowych
162. Zboża, nasiona roślin oleistych, rośliny o wysokiej zawartości białka i rośliny okopowe łącznie
163. Specjalizujące się w uprawie warzyw polowych
164. Specjalizujące się w uprawie tytoniu
165. Specjalizujące się w uprawie bawełny
166. Różne uprawy polowe łącznie
2. Specjalizujące się w uprawach ogrodniczych21. Specjalizujące się w uprawach ogrodniczych pod osłonami211. Specjalizujące się w uprawie warzyw pod osłonami
212. Specjalizujące się w uprawie kwiatów i roślin ozdobnych pod osłonami
213. Specjalizujące się w mieszanej uprawie ogrodniczej pod osłonami
22. Specjalizujące się w uprawach ogrodniczych gruntowych221. Specjalizujące się w uprawie warzyw gruntowych
222. Specjalizujące się w uprawie kwiatów i roślin ozdobnych gruntowych
223. Specjalizujące się w mieszanej uprawie ogrodniczej gruntowej
23. Pozostałe uprawy ogrodnicze231. Specjalizujące się w uprawie grzybów
232. Specjalizujące się w uprawie szkółek
233. Różne uprawy ogrodnicze
3. Specjalizujące się w uprawach trwałych35. Specjalizujące się w uprawie winorośli351. Specjalizujące się w produkcji wina gatunkowego
352. Specjalizujące się w produkcji wina innego niż gatunkowe
353. Specjalizujące się w produkcji winogron stołowych
354. Pozostałe uprawy winorośli
36. Specjalizujące się w uprawie owoców i owoców cytrusowych361. Specjalizujące się w uprawie owoców (innych niż cytrusowe, tropikalne i subtropikalne oraz orzechy)
362. Specjalizujące się w uprawie owoców cytrusowych
363. Specjalizujące się w uprawie orzechów
364. Specjalizujące się w uprawie owoców tropikalnych i subtropikalnych
365. Specjalizujące się w uprawie mieszanej owoców, owoców cytrusowych, owoców tropikalnych i subtropikalnych oraz orzechów
37. Specjalizujące się w uprawie oliwek370. Specjalizujące się w uprawie oliwek
38. Różne uprawy trwałe łącznie380. Różne uprawy trwałe łącznie

Wyspecjalizowane gospodarstwa rolne - produkcja zwierzęca

4. Specjalizujące się w chowie zwierząt żywionych w systemie wypasowym45. Specjalizujące się w chowie bydła mlecznego450. Specjalizujące się w chowie bydła mlecznego
46. Specjalizujące się w chowie bydła - hodowla i opas460. Specjalizujące się w chowie bydła - hodowla i opas
47. Bydło - produkcja mleka, hodowla i opas łącznie470. Bydło - produkcja mleka, hodowla i opas łącznie
48. Owce, kozy i inne zwierzęta żywione w systemie wypasowym481. Specjalizujące się w chowie owiec
482. Owce i bydło łącznie
483. Specjalizujące się w chowie kóz
484. Różne zwierzęta żywione w systemie wypasowym
5. Specjalizujące się w chowie zwierząt żywionych paszami treściwymi51. Specjalizujące się w chowie trzody chlewnej511. Specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej
512. Specjalizujące się w tuczu trzody chlewnej
513. Hodowla i tucz trzody chlewnej łącznie
52. Specjalizujące się w chowie drobiu521. Specjalizujące się w chowie kur niosek
522. Specjalizujące się w chowie drobiu mięsnego
523. Kury nioski i drób mięsny łącznie
53. Różne zwierzęta żywione paszami treściwymi łącznie530. Różne zwierzęta żywione paszami treściwymi łącznie

Gospodarstwa mieszane

Ogólny typ rolniczyPodstawowy typ rolniczySzczegółowy typ rolniczy
6. Uprawy mieszane61. Uprawy mieszane611. Uprawy ogrodnicze i trwałe łącznie
612. Uprawy polowe i ogrodnicze łącznie
613. Uprawy polowe i winnice łącznie
614. Uprawy polowe i trwałe łącznie
615. Uprawy mieszane, z przewagą upraw polowych
616. Pozostałe uprawy mieszane
7. Różne zwierzęta73. Różne zwierzęta, z przewagą zwierząt żywionych w systemie wypasowym731. Różne zwierzęta, z przewagą zwierząt mlecznych
732. Różne zwierzęta, z przewagą niemlecznych zwierząt żywionych w systemie wypasowym
74. Różne zwierzęta, z przewagą zwierząt żywionych paszami treściwymi741. Różne zwierzęta: zwierzęta żywione paszami treściwymi i zwierzęta mleczne łącznie
742. Różne zwierzęta: zwierzęta żywione paszami treściwymi i niemleczne zwierzęta żywione w systemie wypasowym
8. Różne uprawy i zwierzęta łącznie83. Uprawy polowe - zwierzęta żywione w systemie wypasowym łącznie831. Uprawy polowe łącznie z produkcją mleka
832. Produkcja mleka łącznie z uprawami polowymi
833. Uprawy polowe łącznie z niemlecznymi zwierzętami żywionymi w systemie wypasowym
834. Niemleczne zwierzęta żywione w systemie wypasowym łącznie z uprawami polowymi
84. Różne uprawy i zwierzęta łącznie841. Uprawy polowe i zwierzęta żywione paszami treściwymi łącznie
842. Uprawy trwałe i zwierzęta żywione w systemie wypasowym łącznie
843. Pszczelarstwo
844. Różne mieszane uprawy i zwierzęta
9. Gospodarstwa niesklasyfikowane90. Gospodarstwa niesklasyfikowane900. Gospodarstwa niesklasyfikowane

B. TABELA ZGODNOŚCI I KODY PRZEGRUPOWUJĄCE

I. Zgodność między pozycjami w badaniach struktury gospodarstw rolnych oraz w sprawozdaniu z gospodarstwa rolnego w ramach Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych (FADN)

Równoważne pozycje do stosowania współczynników standardowej produkcji
Kody do stosowania dla poszczególnych pozycjiWspólnotowe badania struktury gospodarstw rolnych w latach 2010, 2013 i 2016 (Rozporządzenie (WE) nr 1166/2008)Sprawozdanie z gospodarstwa rolnego w ramach FADN (Rozporządzenie (WE) nr 868/2008 w sprawie formatu sprawozdania(1))
I. Uprawy
2.01.01.01.Pszenica zwyczajna i orkisz120. Pszenica zwyczajna i orkisz
2.01.01.02.Pszenica durum121. Pszenica durum
2.01.01.03.Żyto122. Żyto (w tym meslin)
2.01.01.04.Jęczmień123. Jęczmień
2.01.01.05.Owies124. Owies
125. Mieszanki zbóż jarych
2.01.01.06.Kukurydza na ziarno126. Kukurydza na ziarno (w tym kukurydza na ziarno wilgotne)
2.01.01.07.Ryż127. Ryż
2.01.01.99.Pozostałe zbożowe na ziarno128. Pozostałe zboża
2.01.02.Strączkowe jadalne i uprawy białkowe na ziarno (w tym materiał siewny i mieszanki zbóż oraz nasion roślin strączkowych)129. Rośliny o wysokiej zawartości białka
2.01.02.01.W tym groch, bób i łubin słodki360. Groch, bobik i łubin słodki
361. Soczewica, cieciorka i wyka
330. Pozostałe rośliny o wysokiej zawartości białka
2.01.03.Ziemniaki (w tym odmiany wczesne i uprawy ziemniaków na sadzeniaki)130. Ziemniaki (w tym wczesne ziemniaki i sadzeniaki)
2.01.04.Buraki cukrowe (z wyjątkiem upraw nasiennych)131. Buraki cukrowe (z wyłączeniem nasion)
2.01.05.Pastewne rośliny okopowe i kapustne (z wyjątkiem upraw nasiennych)144. Pastewne okopowe i kapustne (z wyjątkiem nasion)
2.01.06.01.Tytoń134. Tytoń
2.01.06.02.Chmiel133. Chmiel
2.01.06.03.Bawełna347. Bawełna
2.01.06.04.Rzepak i rzepik331. Rzepak
2.01.06.05.Słonecznik332. Słonecznik
2.01.06.06.Soja333. Soja
2.01.06.07.Siemię lniane (len oleisty)364. Len inny niż len włóknisty
2.01.06.08.Inne rośliny oleiste334. Pozostałe nasiona roślin oleistych
2.01.06.09.Len włóknisty373. Len włóknisty
2.01.06.10.Konopie374. Konopie
2.01.06.11.Inne rośliny włókniste
2.01.06.12.Rośliny aromatyczne oraz o zastosowaniu medycznym i kulinarnym345. Rośliny lecznicze, przyprawy, aromaty i przyprawy korzenne, w tym herbata, kawa i cykoria
2.01.06.99.Inne rośliny przemysłowe, gdzie indziej niewymienione346. Trzcina cukrowa
348. Pozostałe rośliny przemysłowe
2.01.07.Świeże warzywa, melony i truskawki, w tym:
2.01.07.01.Uprawy gruntowe lub pod niskimi (niedostępnymi) osłonami
2.01.07.01.01.Na otwartym polu136. Świeże warzywa, melony, truskawki w uprawie polowej
2.01.07.01.02.Ogrodnictwo towarowe137. Świeże warzywa, melony, truskawki uprawiane w ogrodach towarowych w uprawie polowej
2.01.07.02.Uprawa pod szkłem lub innymi (dostępnymi) osłonami138. Świeże warzywa, melony, truskawki pod osłonami
2.01.08.Kwiaty i rośliny ozdobne (z wyłączeniem szkółek roślinnych):
2.01.08.01.Uprawy gruntowe lub pod niskimi (niedostępnymi) osłonami140. Kwiaty i rośliny ozdobne uprawiane w uprawie polowej (z wyłączeniem szkółek)
2.01.08.02.Uprawa pod szkłem lub innymi (dostępnymi) osłonami141. Kwiaty i rośliny ozdobne uprawiane pod osłonami
2.01.09.Uprawy pastewne na zielonkę
2.01.09.01.Trawy polowe147. Trawa okresowa
2.01.09.02.Pozostałe uprawy na zielonkę145. Pozostałe rośliny pastewne
2.01.09.02.01.Kukurydza na zielonkę326. Kukurydza pastewna
2.01.09.02.02.Strączkowe na zielonkę ORAZ327. Pozostałe zboża na kiszonkę ORAZ
2.01.09.02.99.Pozostałe uprawy na zielonkę, gdzie indziej niewymienione328. Pozostałe rośliny pastewne
2.01.10.Nasiona i sadzonki na gruntach ornych142. Nasiona traw
143. Pozostałe nasiona
2.01.11.Pozostałe uprawy na gruntach ornych148. Pozostałe rośliny uprawne nieuwzględnione w pozycjach 120-147
149. Grunt gotowy pod zasiewy, wydzierżawiony innym podmiotom, w tym grunt udostępniony pracownikom w ramach świadczenia w naturze
2.01.12.01.Grunty ugorowane bez dopłat315. Grunty ugorowane bez dopłat
2.01.12.02.Grunty ugorowane objęte dopłatami, nieużytkowane gospodarczo316. Grunty ugorowane objęte dopłatami
2.03.01.Pastwiska i łąki, z wyjątkiem nieuprawianych terenów do wypasu150. Łąki i pastwiska trwałe
2.03.02.Nieuprawiane tereny do wypasu151. Pastwiska i łąki niepielęgnowane
2.03.03.Trwałe użytki zielone wyłączone z produkcji i objęte dopłatami314. Łąki i pastwiska trwałe wyłączone z produkcji i kwalifikujące się do otrzymania dopłat
2.04.01.Sady i plantacje roślin jagodowych152. Sady owocowe i jagodowe
2.04.01.01.Gatunki owoców, w tym
2.04.01.01.01.Owoce umiarkowanych stref klimatycznych349. Owoce ziarnkowe
350. Owoce pestkowe
2.04.01.01.02.Owoce podzwrotnikowych stref klimatycznych353. Owoce zwrotnikowe i podzwrotnikowe
2.04.01.02.Gatunki jagodowe352. Drobne owoce i owoce jagodowe
2.04.01.03.Orzechy351. Orzechy
2.04.02.Plantacje owoców cytrusowych153. Sady owoców cytrusowych
2.04.03.Plantacje oliwek154. Gaje oliwne
2.04.03.01.Zwykle produkujące oliwki stołowe281. Oliwki stołowe
2.04.03.02.Zwykle produkujące oliwki do produkcji oliwy282. Oliwki do produkcji oliwy
283. Oliwa z oliwek
2.04.04.Winnice w tym zwykle produkujące:155. Winorośle
2.04.04.01.Wino wysokiej jakości286. Winogrona do produkcji wina gatunkowego z ChNP
292. Winogrona do produkcji wina gatunkowego z ChOG
289. Wino gatunkowe z ChNP
294. Wino gatunkowe z ChOG
2.04.04.02.Pozostałe wina293. Winogrona do produkcji pozostałych win
288. Różne produkty z winogron: moszcz winogronowy, sok, brandy, ocet i inne, produkowane w ramach gospodarstwa
295. Pozostałe wina
2.04.04.03.Winogrona stołowe285. Winogrona stołowe
2.04.04.04.Rodzynki291. Rodzynki
2.04.05.Szkółki157. Szkółki
2.04.06.Pozostałe uprawy trwałe158. Pozostałe uprawy trwałe
2.04.07.Uprawy trwałe pod szkłem156. Uprawy trwałe pod osłonami
2.06.01.Uprawy grzybów139. Uprawy grzybów

II. Zwierzęta gospodarskie

3.01.Koniowate22. Koniowate (niezależnie od wieku)
3.02.01.Byczki i jałówki poniżej 1 roku23. Cielęta na opas
24. Pozostałe bydło do 1 roku
3.02.02.Byczki w wieku 1-2 lat25. Byczki powyżej 1 roku, ale poniżej 2 lat
3.02.03.Jałówki w wieku 1-2 lat26. Jałówki powyżej 1 roku, ale poniżej 2 lat
3.02.04.Byczki w wieku dwóch lat i powyżej27. Buhaje lub wolce dwuletnie lub starsze
3.02.05.Jałówki w wieku dwóch lat i powyżej28. Jałówki hodowlane
29. Jałówki na opas
3.02.06.Krowy mleczne30. Krowy mleczne
31. Wybrakowane krowy mleczne
3.02.99.Pozostałe krowy32. Pozostałe krowy
3.03.01.Owce (w każdym wieku)
3.03.01.01.Maciorki do dalszego chowu40. Owce maciorki
3.03.01.99.Pozostałe owce41. Pozostałe owce
3.03.02.Kozy (w każdym wieku)
3.03.02.01.Samice do dalszego chowu38. Kozy, samice hodowlane
3.03.02.99.Pozostałe kozy39. Pozostałe kozy
3.04.01.Prosiaki o wadze do 20 kilogramów43. Prosięta
3.04.02.Lochy do dalszego chowu o wadze 50 kilogramów i powyżej44. Maciory
3.04.99.Pozostała trzoda chlewna45. Tuczniki

46. Pozostałe świnie

3.05.01.Brojlery47. Brojlery kurze
3.05.02.Kury nioski48. Kury nioski
3.05.03.Pozostały drób49. Pozostały drób
3.05.03.01.Indyki
3.05.03.02.Kaczki
3.05.03.03.Gęsi
3.05.03.04.Strusie
3.05.03.99.Inny drób, gdzie indziej niewymieniony
3.06.Króliki, samice hodowlane34. Króliki, samice hodowlane
3.07.Pszczoły33. Pnie pszczele
(1) Dz.U. L 237 z 4.9.2008 , s. 18.

II. Kody przegrupowujące pewne cechy zawarte w badaniach struktury gospodarstw rolnych z lat 2010, 2013 i 2016

P45. Bydło, mleczne = 3.02.01 (byczki i jałówki poniżej 1 roku) + 3.02.03. (jałówki w wieku 1-2 lat) + 3.02.05 (jałówki w wieku dwóch lat i powyżej) + 3.02.06 (krowy mleczne).

P46. Bydło = P45 (bydło mleczne) + 3.02.02. (byczki w wieku 1-2 lat) + 3.02.04. (byczki w wieku dwóch lat i powyżej) + 3.02.99. (pozostałe krowy).

GL Zwierzęta żywione w systemie wypasowym = 3.01. (koniowate) + P46 (bydło) + 3.03.01.01. (owce, maciorki do dalszego chowu) + 3.03.01.99 (pozostałe owce) + 3.03.02.01. (kozy, samice do dalszego chowu) + 3.03.02.99. (pozostałe kozy).

Jeśli GL=0 FCP1 Rośliny pastewne na sprzedaż = 2.01.05 (pastewne rośliny okopowe i kapustne) + 2.01.09. (uprawy pastewne na zielonkę) + 2.03.01. (pastwiska i łąki, z wyjątkiem nieuprawianych terenów do wypasu) + 2.03.02. (nieuprawiane tereny do wypasu)

FCP4 Rośliny pastewne dla zwierząt żywionych w systemie wypasowym = 0

P17 Rośliny okopowe = 2.01.03. (ziemniaki) + 2.01.04. (buraki cukrowe) + 2.01.05. (pastewne rośliny okopowe i kapustne)

Jeśli GL>0 FCP1 Rośliny pastewne na sprzedaż = 0

FCP4 Rośliny pastewne dla zwierząt żywionych w systemie wypasowym = 2.01.05. (pastewne rośliny okopowe i kapustne) + 2.01.09. (uprawy pastewne na zielonkę) + 2.03.01. (pastwiska i łąki, z wyjątkiem nieuprawianych terenów do wypasu) + 2.03.02. (nieuprawiane tereny do wypasu)

P17 Rośliny okopowe = 2.01.03. (ziemniaki) + 2.01.04. (buraki cukrowe)

P151. Zboża z wyłączeniem ryżu = 2.01.01.01. (pszenica zwyczajna i orkisz) + 2.01.01.02. (pszenica durum) + 2.01.01.03. (żyto) + 2.01.01.04. (jęczmień) + 2.01.01.05. (owies) + 2.01.01.06. kukurydza na ziarno) + 2.01.01.99. (pozostałe zbożowe na ziarno)

P15. Zboża = P151 (zboża z wyłączeniem ryżu) + 2.01.01.07. (ryż)

P16. Nasiona roślin oleistych = 2.01.06.04. (rzepak i rzepik) + 2.01.06.05. (słonecznik) + 2.01.06.06. (soja) + 2.01.06.07. (siemię lniane (len oleisty)) + 2.01.06.08. (inne rośliny oleiste)

P51. Trzoda chlewna = 3.04.01. (prosiaki o wadze do 20 kilogramów) + 3.04.02. (lochy do dalszego chowu o wadze 50 kilogramów i powyżej) + 3.04.99. (pozostała trzoda chlewna).

P52. Drób = 3.05.01. (brojlery) + 3.05.02. (kury nioski) + 3.05.03. (pozostały drób).

P1. Uprawy ogólne = P15 (zboża) + 2.01.02. (strączkowe jadalne i uprawy białkowe na ziarno) + 2.01.03. (ziemniaki) + 2.01.04. (buraki cukrowe) + 2.01.06.01. (tytoń) + 2.01.06.02. (chmiel) + 2.01.06.03. (bawełna) + P16 (nasiona roślin oleistych) + 2.01.06.09. (len włóknisty) + 2.01.06.10. (konopie) + 2.01.06.11. (inne rośliny włókniste) + 2.01.06.12. (rośliny aromatyczne oraz o zastosowaniu medycznym i kulinarnym) + 2.01.06.99. (inne rośliny przemysłowe gdzie indziej niewymienione) + 2.01.07.01.01. (świeże warzywa, melony i truskawki - na otwartym polu) + 2.01.10. (nasiona i sadzonki na gruntach ornych) + 2.01.11. (pozostałe uprawy na gruntach ornych) + 2.01.12.01. (grunty ugorowane bez dopłat) + FCP1 (rośliny pastewne na sprzedaż)

P2. Uprawy ogrodnicze = 2.01.07.01.02. (świeże warzywa, melony i truskawki - ogrodnictwo towarowe) + 2.01.07.02. (świeże warzywa, melony i truskawki - uprawa pod szkłem lub innymi (dostępnymi) osłonami) + 2.01.08.01. (kwiaty i rośliny ozdobne - gruntowe lub pod niskimi osłonami - uprawy gruntowe lub pod niskimi (niedostępnymi) osłonami + 2.01.08.02. (kwiaty i rośliny ozdobne - uprawa pod szkłem lub pod innymi (dostępnymi) osłonami) + 2.06.01. (uprawy grzybów) + 2.04.05. (szkółki)

P3. Uprawy trwałe = 2.04.01. (sady i plantacje roślin jagodowych) + 2.04.02. (plantacje owoców cytrusowych) + 2.04.03. (plantacje oliwek) + 2.04.04. (winnice) + 2.04.06. (pozostałe uprawy trwałe) + 2.04.07. (uprawy trwałe pod szkłem)

P4. Zwierzęta żywione w systemie wypasowym i rośliny pastewne = GL (zwierzęta żywione w systemie wypasowym) + FCP4 (rośliny pastewne dla zwierząt żywionych w systemie wypasowym)

P5. Zwierzęta żywione paszami treściwymi = P51 (trzoda chlewna) + P52 (drób) + 3.06. (króliki, samice hodowlane)

C. DEFINICJA TYPÓW

Typy rolnicze są określone przez dwie cechy:

a) Charakter danych cech

Cechy te odnoszą się do wykazu cech badanych w ramach badań struktury gospodarstw rolnych w latach 2010, 2013 oraz 2016; są one oznaczane wykorzystując kody wymienione w tabeli zgodności znajdującej się w części B.I niniejszego załącznika lub przez kod przegrupowujący kilka z tamtych cech, jak określono w części B.II niniejszego załącznika(1).

b) Progi określające przedziały klas

Jeżeli nie wskazano inaczej, progi te wyrażone są jako części całkowitej standardowej produkcji gospodarstwa.

______

(1) Cechy 2.01.05. (pastewne rośliny okopowe i kapustne), 2.01.09. (uprawy pastewne na zielonkę), 2.01.12.01. (grunty ugorowane bez dopłat), 2.01.12.02. (grunty ugorowane objęte dopłatami, nieużytkowane gospodarczo), 2.02. (ogrody przydomowe), 2.03.01. (pastwiska i łąki z wyjątkiem nieuprawianych terenów do wypasu), 2.03.02. (nieuprawiane tereny do wypasu), 2.03.03. (trwałe użytki zielone wyłączone z produkcji, objęte dopłatami), 3.02.01. (byczki i jałówki poniżej 1 roku), 3.03.01.99. (pozostałe owce), 3.03.02.99. (pozostałe kozy) i 3.04.01. (prosiaki o wadze do 20 kilogramów) stosowane są jedynie pod określonymi warunkami (zob. załącznik IV pkt 5).

Wyspecjalizowane gospodarstwa rolne - uprawy

Typy rolniczeDefinicjaKod cech i progów (odniesienie do niniejszego załącznika cześć B)
OgólnePodstawoweSzczegółowe
KodKodKod
1Specjalizujące się w uprawach polowychUprawy ogólne, tj. zboża, strączkowe jadalne i uprawy białkowe na ziarno, nasiona roślin oleistych, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny przemysłowe, świeże warzywa, melony i truskawki gruntowe, nasiona i sadzonki na gruntach ornych, inne uprawy na gruntach ornych, grunty ugorowane i rośliny pastewne na sprzedaż > 2/3PI > 2/3
15Specjalizujące się w uprawie zbóż, nasion roślin oleistych i roślin o wysokiej zawartości białkaZboża, nasiona roślin oleistych, strączkowe jadalne i uprawy białkowe na ziarno > 2/3P15 + P16 + 2.01.02. > 2/3
151Specjalizujące się w uprawie zbóż (innych niż ryż), nasion roślin oleistych i roślin o wysokiej zawartości białkaZboża, z wyłączeniem ryżu, nasiona roślin oleistych, strączkowe jadalne i uprawy białkowe na ziarno > 2/3P151 + P16 + 2.01.02. > 2/3
152Specjalizujące się w uprawie ryżuRyż > 2/32.01.01.07. > 2/3
153Zboża, nasiona roślin oleistych, rośliny o wysokiej zawartości białka i ryż łącznieGospodarstwa w klasie 15, wyłączając te w klasach 151 i 152
16Ogólne uprawy poloweUprawy ogólne > 2/3; zboża, nasiona roślin oleistych, strączkowe jadalne i uprawy białkowe na ziarno < 2/3P15 + P16 + 2.01.02. < 2/3
161Specjalizujące się w uprawie roślin okopowychRośliny okopowe > 2/3PI 7 > 2/3
162Zboża, nasiona roślin oleistych, rośliny o wysokiej zawartości białka i rośliny okopowe łącznieZboża, nasiona roślin oleistych, strączkowe jadalne i uprawy białkowe na ziarno > 1/3; rośliny okopowe > 1/3P15 + P16 + 2.01.02. > 1/3; P17 > 1/3
163Specjalizujące się w uprawie warzyw polowychŚwieże warzywa, melony i truskawki na otwartym polu > 2/32.01.07.01.01. > 2/3
164Specjalizujące się w uprawie tytoniuTytoń > 2/32.01.06.01. > 2/3
165Specjalizujące się w uprawie bawełnyBawełna > 2/32.01.06.03. > 2/3
166Różne uprawy polowe łącznieGospodarstwa w klasie 16, wyłączając te w klasach 161, 162, 163, 164 i 165
2Specjalizujące się w uprawach ogrodniczychŚwieże warzywa, melony i truskawki - ogrodnictwo towarowe i uprawa pod szkłem, kwiaty i rośliny ozdobne - gruntowe i pod szkłem, uprawy grzybów i szkółki > 2/3P2 > 2/3
21Specjalizujące się w uprawach ogrodniczych pod osłonamiŚwieże warzywa, melony i truskawki - uprawa pod szkłem oraz kwiaty i rośliny ozdobne, uprawa pod szkłem > 2/32.01.07.02. + 2.01.08.02. > 2/3
211Specjalizujące się w uprawie warzyw pod osłonamiŚwieże warzywa, melony i truskawki - uprawa pod szkłem > 2/32.01.07.02. > 2/3
212Specjalizujące się w uprawie kwiatów i roślin ozdobnych pod osłonamiKwiaty i rośliny ozdobne pod szkłem > 2/32.01.08.02. > 2/3
213Specjalizujące się w mieszanej uprawie ogrodniczej pod osłonamiGospodarstwa w klasie 21, wyłączając te w klasach 211 i 212
22Specjalizujące się w uprawach ogrodniczych gruntowychŚwieże warzywa, melony i truskawki - ogrodnictwo towarowe, kwiaty i rośliny ozdobne - gruntowe > 2/32.01.07.01.02. + 2.01.08.01. > 2/3
221Specjalizujące się w uprawie warzyw gruntowychŚwieże warzywa, melony i truskawki - ogrodnictwo towarowe > 2/32.01.07.01.02. > 2/3
222Specjalizujące się w uprawie kwiatów i roślin ozdobnych gruntowychKwiaty i rośliny ozdobne - gruntowe > 2/32.01.08.01. > 2/3
223Specjalizujące się w mieszanej uprawie ogrodniczej gruntowejGospodarstwa w klasie 22, wyłączając te w klasach 221 i 222
23Pozostałe uprawy ogrodniczeGospodarstwa ogrodnicze z ogrodnictwem szklarniowym < 2/3 i ogrodnictwem gruntowym < 2/32.01.07.01.02. + 2.01.08.01. < 2/3; 2.01.07.02. + 2.01.08.02. < 2/3
231Specjalizujące się w uprawie grzybówGrzyby > 2/32.06.01. > 2/3
232Specjalizujące się w uprawie szkółekSzkółki > 2/32.04.05. > 2/3
233Różne uprawy ogrodniczeGospodarstwa w klasie 23, wyłączając te w klasach 231 i 232
3Specjalizujące się w uprawach trwałychSady i plantacje roślin jagodowych, plantacje owoców cytrusowych, oliwek, winnice, pozostałe uprawy trwałe oraz uprawy trwałe pod szkłem > 2/3P3 > 2/3
35Specjalizujące się w uprawie winorośliWinnice > 2/32.04.04. > 2/3
351Specjalizujące się w produkcji wina gatunkowegoWinnice zwykle produkujące wino wysokiej jakości > 2/32.04.04.01. > 2/3
352Specjalizujące się w produkcji wina innego niż gatunkoweWinnice zwykle produkujące pozostałe wina > 2/32.04.04.02. > 2/3
353Specjalizujące się w produkcji winogron stołowychWinnice zwykle produkujące winogrona stołowe > 2/32.04.04.03. > 2/3
354Pozostałe uprawy winorośliGospodarstwa w klasie 35, wyłączając te w klasach 351, 352 i 353
36Specjalizujące się w uprawie owoców i owoców cytrusowychSady i plantacje roślin jagodowych oraz plantacje owoców cytrusowych > 2/32.04.01. + 2.04.02. > 2/3
361Specjalizujące się w uprawie owoców (innych niż cytrusowe, tropikalne i subtropikalne oraz orzechy)Sady i plantacje roślin jagodowych z umiarkowanych stref klimatycznych > 2/32.04.01.01.01. + 2.04.01.02. > 2/3
362Specjalizujące się w uprawie owoców cytrusowychPlantacje owoców cytrusowych > 2/32.04.02. > 2/3
363Specjalizujące się w uprawie orzechówOrzechy > 2/32.04.01.03. > 2/3
364Specjalizujące się w uprawie owoców tropikalnych i subtropikalnychOwoce podzwrotnikowych stref klimatycznych > 2/32.04.01.01.02. > 2/3
365Specjalizujące się w uprawie mieszanej owoców, owoców cytrusowych, owoców tropikalnych i subtropikalnych oraz orzechówGospodarstwa w klasie 36, wyłączając te w klasach 361, 362, 363 i 364
37Specjalizujące się w uprawie oliwek370Specjalizujące się w uprawie oliwekPlantacje oliwek > 2/32.04.03. > 2/3
38Różne uprawy trwałe łącznie380Różne uprawy trwałe łącznieGospodarstwa w klasie 3, wyłączając te w klasach 35, 36 i 37

Gospodarstwa wyspecjalizowane - produkcja zwierzęca

Typy rolniczeDefinicjaKod cech i progów (odniesienie do niniejszego załącznika część B)
OgólnePodstawoweSzczegółowe
KodKodKod
4Specjalizujące się w chowie zwierząt żywionych w systemie wypasowymRośliny pastewne dla zwierząt żywionych w systemie wypasowym (tzn. rośliny okopowe i kapustne, uprawy pastewne na zielonkę, pastwiska i łąki, nieuprawiane tereny do wypasu) oraz zwierzęta żywione w systemie wypasowym (tzn. koniowate, wszystkie typy bydła, owce i kozy) > 2/3P4 > 2/3
45Specjalizujące się w chowie bydła mlecznego450Specjalizujące się w chowie bydła mlecznegoKrowy mleczne > 3/4 całości zwierząt żywionych w systemie wypasowym; zwierzęta żywione w systemie wypasowym > 1/10 zwierząt żywionych w systemie wypasowym i roślin pastewnych3.02.06. > 3/4 GL; GL > 1/10 P4
46Specjalizujące się w chowie bydła - chów i opas460Specjalizujące się w chowie bydła - chów i opasWszelkie bydło (np. byczki i jałówki poniżej 1 roku, byczki i jałówki w wieku 1-2 lat i bydło w wieku 2 lat i więcej (byki, jałówki, krowy mleczne i pozostałe krowy)) > 2/3 zwierząt żywionych w systemie wypasowym; krowy mleczne ≤ 1/10 zwierząt żywionych w systemie wypasowym; zwierzęta żywione w systemie wypasowym > 1/10 zwierząt żywionych w systemie wypasowym i roślin pastewnychP46 > 2/3 GL; 3.02.06 ≤ 1/10 GL; GL > 1/10 P4
47Bydło - produkcja mleka, chów i opas łącznie470Bydło - produkcja mleka, chów i opas łącznieWszelkie bydło > 2/3 zwierząt żywionych w systemie wypasowym; krowy mleczne > 1/10 zwierząt żywionych w systemie wypasowym; zwierzęta żywione w systemie wypasowym > 1/10 zwierząt żywionych w systemie wypasowym i roślin pastewnych; wyłączając te gospodarstwa w klasie 45P46 > 2/3 GL; 3.02.06. > 1/10 GL; GL > 1/10 P4; wyłączając 45
48Owce, kozy i inne zwierzęta żywione w systemie wypasowymGospodarstwa w klasie 4, wyłączając gospodarstwa w klasach 45, 46 i 47
481Specjalizujące się w chowie owiecOwce > 2/3 zwierząt żywionych w systemie wypasowym; zwierzęta żywione w systemie wypasowym > 1/10 zwierząt żywionych w systemie wypasowym i roślin pastewnych3.03.01. > 2/3 GL; GL > 1/10 P4
482Owce i bydło łącznieWszelkie bydło > 1/3 zwierząt żywionych w systemie wypasowym, owce > 1/3 zwierząt żywionych w systemie wypasowym oraz zwierzęta żywione w systemie wypasowym > 1/10 zwierząt żywionych w systemie wypasowym i roślin pastewnychP46 > 1/3 GL; 3.03.01 > 1/3 GL; GL > 1/10 P4
483Specjalizujące się w chowie kózKozy > 2/3 zwierząt żywionych w systemie wypasowym; zwierzęta żywione w systemie wypasowym > 1/10 zwierząt żywionych w systemie wypasowym i roślin pastewnych3.03.02. > 2/3 GL; GL > 1/10 P4
484Różne zwierzęta żywione w systemie wypasowymGospodarstwa w klasie 48, wyłączając gospodarstwa w klasach 481, 482 i 483
5Specjalizujące się w chowie zwierząt żywionych paszami treściwymiZwierzęta żywione paszami treściwymi, takie jak: trzoda chlewna (tzn. prosiaki, lochy, pozostała trzoda chlewna), drób (tzn. brojlery, kury nioski, pozostały drób) i króliki - samice hodowlane > 2/3P5 > 2/3
51Specjalizujące się w chowie trzody chlewnejTrzoda chlewna > 2/3P51 > 2/3
511Specjalizujące się w hodowli trzody chlewnejLochy > 2/33.04.02. > 2/3
512Specjalizujące się w tuczu trzody chlewnejProsiaki i pozostała trzoda chlewna > 2/33.04.01. + 3.04.99. > 2/3
513Hodowla i tucz trzody chlewnej łącznieGospodarstwa w klasie 51, wyłączając te w klasach 511 i 512
52Specjalizujące się w chowie drobiuDrób > 2/3P52 > 2/3
521Specjalizujące się w chowie kur niosekKury nioski > 2/33.05.02. > 2/3
522Specjalizujące się w chowie drobiu mięsnegoBrojlery i pozostały drób > 2/33.05.01. + 3.05.03. > 2/3
523Kury nioski i drób mięsny łącznieGospodarstwa w klasie 52, wyłączając te w klasach 521 i 522
53Różne zwierzęta żywione paszami treściwymi łącznie530Różne zwierzęta żywione paszami treściwymi łącznieGospodarstwa w klasie 5, wyłączając gospodarstwa w klasach 51i 52

Gospodarstwa mieszane

Typy rolniczeDefinicjaKod cech i progów (odniesienie do niniejszego załącznika cześć B)
OgólnePodstawoweSzczegółowe
KodKodKod
6Uprawy mieszane61Uprawy mieszaneUprawy ogólne i ogrodnicze i uprawy trwałe > 2/3, ale {uprawy ogólne < 2/3 i ogrodnicze < 2/3 i uprawy trwałe < 2/3}(PI + P2 + P3) > 2/3; PI < 2/3; P2 < 2/3; P3 < 2/3
611Uprawy ogrodnicze i trwałe łącznieUprawy ogrodnicze > 1/3; uprawy trwałe > 1/3P2 > 1/3; P3 > 1/3
612Uprawy polowe i ogrodnicze łącznieUprawy ogólne > 1/3; uprawy ogrodnicze > 1/3PI > 1/3; P2 > 1/3
613Uprawy polowe i winnice łącznieUprawy ogólne > 1/3; winorośle > 1/3PI > 1/3; 2.04.04. > 1/3
614Uprawy polowe i trwałe łącznieUprawy ogólne > 1/3; uprawy trwałe > 1/3; winnice < 1/3PI > 1/3; P3 > 1/3; 2.04.04. < 1/3
615Uprawy mieszane z przewagą upraw polowychUprawy ogólne > 1/3; bez innej działalności > 1/3PI > 1/3; P2 < 1/3; P3 < 1/3;
616Pozostałe uprawy mieszaneGospodarstwa w klasie 61, wyłączając te w klasach 611, 612, 613, 614 i 615
7Różne zwierzętaZwierzęta żywione w systemie wypasowym i rośliny pastewne i zwierzęta żywione paszami treściwymi > 2/3; zwierzęta żywione w systemie wypasowym i rośliny pastewne < 2/3; zwierzęta żywione paszami treściwymi < 2/3P4 + P5 > 2/3; P4 < 2/3; P5 < 2/3
73Różne zwierzęta, z przewagą zwierząt żywionych w systemie wypasowymZwierzęta żywione w systemie wypasowym i rośliny pastewne > zwierząt żywionych paszami treściwymi

Bydło mleczne > 1/3 zwierząt żywionych w systemie wypasowym; krowy mleczne > 1/2 bydła mlecznego

P4 > P5
731Różne zwierzęta, z przewagą zwierząt mlecznychBydło mleczne > 1/3 zwierząt żywionych w systemie wypasowym; krowy mleczne > 1/2 bydła mlecznegoP45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45;
732Różne zwierzęta, z przewagą niemlecznych zwierząt żywionych w systemie wypasowymGospodarstwa w klasie 73, wyłączając te w klasie 731
74Różne zwierzęta, z przewagą zwierząt żywionych paszami treściwymiZwierzęta żywione w systemie wypasowym i rośliny pastewne < zwierząt żywionych paszami treściwymiP4 < P5
741Różne zwierzęta: zwierzęta żywione paszami treściwymi i zwierzęta mleczne łącznieBydło mleczne > 1/3 zwierząt żywionych w systemie wypasowym; zwierzęta żywione paszami treściwymi > 1/3, krowy mleczne > 1/2 bydła mlecznegoP45 > 1/3 GL; P5 > 1/3; 3.02.06. > 1/2 P45
742Różne zwierzęta: zwierzęta żywione paszami treściwymi i niemleczne zwierzęta żywione w systemie wypasowymGospodarstwa w klasie 74, wyłączając te w klasie 741
8Różne uprawy i zwierzęta łącznieGospodarstwa wykluczone z klas 1-7 oraz z klasy 9
83Uprawy polowe - zwierzęta żywione

w systemie wypasowym łącznie

Uprawy ogólne > 1/3; zwierzęta żywione w systemie wypasowym i rośliny pastewne > 1/3PI > 1/3; P4 > 1/3
831Uprawy polowe łącznie z produkcją mlekaBydło mleczne > 1/3 zwierząt żywionych w systemie wypasowym; krowy mleczne > 1/2 bydła mlecznego: bydło mleczne < uprawy ogólneP45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45; P45 < PI
832Produkcja mleka łącznie z uprawami polowymiBydło mleczne > 1/3 zwierząt żywionych w systemie wypasowym; krowy mleczne > 1/2 bydła mlecznego; bydło mleczne > uprawy ogólneP45 > 1/3 GL; 3.02.06. > 1/2 P45; P45 > PI
833Uprawy polowe łącznie z niemlecznymi zwierzętami żywionymi w systemie wypasowymUprawy ogólne > zwierzęta żywione w systemie wypasowym i rośliny pastewne, wyłączając gospodarstwa w klasie 831PI > P4; wyłączając 831
834Niemleczne zwierzęta żywione w systemie wypasowym łącznie z uprawami polowymiGospodarstwa w klasie 83, wyłączając te w klasach 831, 832 i 833
84Różne uprawyi zwierzęta łącznieGospodarstwa w klasie 8, wyłączając te w klasie 83
841Uprawy polowe i zwierzęta żywione paszami treściwymi łącznieUprawy ogólne > 1/3; zwierzęta żywione paszami treściwymi > 1/3PI > 1/3; P5 > 1/3
842Uprawy trwałe i zwierzęta żywione w systemie wypasowymUprawy trwałe > 1/3; zwierzęta żywione w systemie wypasowym i rośliny pastewne > 1/3P3 > 1/3; P4 > 1/3
843PszczelarstwoPszczoły > 2/33.07. > 2/3
844Różne mieszane uprawy i zwierzętaGospodarstwa w klasie 84, wyłączając te w klasach 841, 842 i 843

Gospodarstwa niesklasyfikowane

Typy rolniczeDefinicjaKod cech i progów (odniesienie do niniejszego załącznika cześć B)
OgólnePodstawoweSzczegółowe
KodKodKod
9Gospodarstwa niesklasyfikowane90Gospodarstwa niesklasyfikowane900Gospodarstwa niesklasyfikowaneGospodarstwa niesklasyfikowaneCałkowita standardowa produkcja = 0

ZAŁĄCZNIK  II 2

WIELKOŚĆ EKONOMICZNA GOSPODARSTW

A. WIELKOŚĆ EKONOMICZNA GOSPODARSTWA

Wielkość ekonomiczną gospodarstwa stanowi całkowita standardowa produkcja gospodarstwa wyrażona w EUR.

B. KLASY WIELKOŚCI EKONOMICZNEJ GOSPODARSTW

Gospodarstwa pogrupowano według klas wielkości, których przedziały określono poniżej.

KlasyPrzedziały w EUR
Imniej niż 2.000 EUR
IIod 2.000 do mniej niż 4.000 EUR
IIIod 4.000 do mniej niż 8.000 EUR
IVod 8.000 do mniej niż 15.000 EUR
Vod 15.000 do mniej niż 25.000 EUR
VIod 25.000 do mniej niż 50.000 EUR
VIIod 50.000 do mniej niż 100.000 EUR
VIIIod 100.000 do mniej niż 250.000 EUR
IXod 250.000 do mniej niż 500.000 EUR
Xod 500.000 do mniej niż 750.000 EUR
XIod 750.000 do mniej niż 1.000.000 EUR
XIIod 1.000.000 do mniej niż 1.500.000 EUR
XIIIod 1.500.000 do mniej niż 3.000.000 EUR
XIVrówne lub większe niż 3.000.000 EUR

Zasady ustanowione do stosowania w zakresie Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych oraz badań gospodarstw rolnych Wspólnoty mogą stanowić, że klasy wielkości II i III lub III i IV, IV i V, lub od III do V, VI do VII, VIII i IX, X i XI, od XII do XIV lub od X do XIV grupuje się razem.

Stosując art. 4 ust. 1 rozporządzenia nr 79/65/EWG, państwa członkowskie powinny ustalić próg wielkości ekonomicznej gospodarstwa rolnego dla pola badań w ramach Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych odpowiadający przedziałom klas wielkości wymienionym powyżej.

ZAŁĄCZNIK  III

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA INNA NIŻ ROLNICZA BEZPOŚREDNIO ZWIĄZANA Z GOSPODARSTWEM

A. DEFINICJA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ INNEJ NIŻ ROLNICZA BEZPOŚREDNIO ZWIĄZANEJ Z GOSPODARSTWEM

Działalność gospodarcza inna niż rolnicza bezpośrednio związana z gospodarstwem obejmuje wszystkie działalności inne niż praca w gospodarstwie, które są bezpośrednio związane z gospodarstwem i mają ekonomiczny wpływ na to gospodarstwo. Są to działalności, w ramach których wykorzystywane są albo zasoby gospodarstwa (ziemia, budynki i budowle, maszyny, produkty rolne, itp.), albo produkty gospodarstwa.

B. SZACOWANIE ZNACZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ INNEJ NIŻ ROLNICZA BEZPOŚREDNIO ZWIĄZANEJ Z GOSPODARSTWEM

Udział działalności gospodarczej innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem w finalnej produkcji gospodarstwa szacuje się jako udział obrotu z działalności gospodarczej innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem w całkowitym obrocie z gospodarstwa (włącznie z dopłatami bezpośrednimi) w następujący sposób:

C. KLASY ODZWIERCIEDLAJĄCE ZNACZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ INNEJ NIŻ ROLNICZA BEZPOŚREDNIO ZWIĄZANEJ Z GOSPODARSTWEM

Gospodarstwa są klasyfikowane według klas odzwierciedlających znaczenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem w finalnej produkcji, dla których przedziały ustalono poniżej.

KlasyPrzedziały procentowe
IOd 0 % do 10 %
IIOd powyżej 10 % do 50 %
IIIOd powyżej 50 % do poniżej 100 %

ZAŁĄCZNIK  IV 3

WSPÓŁCZYNNIKI STANDARDOWEJ PRODUKCJI (SP)

1. DEFINICJA ORAZ ZASADY OBLICZANIA SP

a) Produkcja działalności rolniczej oznacza pieniężną wartość produkcji rolnej brutto według ceny na terenie gospodarstwa.

Standardowa produkcja (SP) oznacza wartość produkcji odpowiadającej przeciętnej sytuacji w danym regionie dla każdej działalności rolniczej.

b) Produkcja jest sumą wartości produktu(-ów) głównego(-ych) oraz produktu(-ów) ubocznego(-ych).

Wartości oblicza się poprzez przemnożenie produkcji na jednostkę przez cenę na terenie gospodarstwa, bez VATu, podatków od produktów i dopłat bezpośrednich.

c) Okres produkcyjny

SP odpowiada 12-miesięcznemu okresowi produkcyjnemu (rok kalendarzowy lub rolniczy rok produkcyjny).

Dla produktów roślinnych lub zwierzęcych, których cykl produkcyjny jest krótszy lub dłuższy od 12 miesięcy, SP odpowiadającą wzrostowi lub wielkości produkcji oblicza się dla 12 miesięcy.

d) Dane podstawowe i okres referencyjny

SP ustala się przy użyciu czynników wspomnianych w lit. b). W tym celu podstawowe dane zbiera się w państwach członkowskich dla okresu referencyjnego obejmującego pięć kolejnych lat kalendarzowych lub rolniczych lat produkcyjnych. Okres referencyjny jest taki sam dla wszystkich państw członkowskich i ustala go Komisja. Na przykład, współczynniki SP odpowiadające okresowi referencyjnemu "2007" obejmują lata kalendarzowe 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009 lub rolnicze lata produkcyjne 2005/06, 2006/07, 2007/08, 2008/09 i 2009/2010.

e) Jednostki

(1) Jednostki fizyczne:

a) Współczynniki SP dla upraw ustalane są na podstawie powierzchni wyrażonej w hektarach.

Jednakże dla grzybów SP ustala się na podstawie produkcji brutto dla wszystkich kolejnych zbiorów w ciągu roku i jest on wyrażony na 100 m2 powierzchni pod uprawą. W związku z ich wykorzystaniem w Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych, współczynniki SP, wyznaczone w ten sposób, dzieli się przez liczbę kolejnych zbiorów w ciągu roku i taka liczba przekazywana jest przez państwa członkowskie.

b) Współczynniki SP odnoszące się do działalności produkcji zwierzęcej oblicza się na sztukę zwierzęcia z wyjątkiem drobiu, dla którego jest on ustalany dla 100 sztuk, a także dla pszczół, dla których określa się go dla 1 ula.

(2) Jednostki pieniężne oraz zaokrąglanie

Podstawowe dane dla wyznaczania SP oraz obliczone współczynniki SP ustalane są w euro. W przypadku państw członkowskich, które nie przystąpiły do Unii Gospodarczej i Walutowej, SP przelicza się na euro na podstawie średniego kursu wymiany walut dla okresu referencyjnego, zgodnie z pkt 1 lit. d) niniejszego załącznika. Niniejsze kursy wymiany walut są podawane do wiadomości tych państw członkowskich przez Komisję.

SP można zaokrąglić do 5 EUR, jeśli istnieje taka potrzeba.

2. PODZIAŁ SP

a) Według działalności produkcji roślinnej i zwierzęcej

SP ustala się dla wszystkich cech odpowiadających pozycjom wspólnotowych badań struktury gospodarstw rolnych zgodnie z procedurą ustanowioną w tych badaniach.

b) Podział geograficzny

– SP ustala się przynajmniej na podstawie jednostek geograficznych, które są wykorzystywane przy wspólnotowych badaniach struktury gospodarstw rolnych oraz w ramach Sieci Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych. Jednostki geograficzne oparte są na ogólnej nomenklaturze dotyczącej jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS) określonej w rozporządzeniu (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady(1). Jednostki te opisano jako przegrupowanie regionów NUTS 3. Obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania oraz obszarów górskich nie traktuje się jako jednostek geograficznych.

– Nie określa się żadnych SP dla działalności, których nie prowadzi się w danym regionie.

3. ZBIERANIE DANYCH DO CELÓW OKREŚLENIA SP

a) Podstawowe dane do określenia SP aktualizowane są co najmniej za każdym razem, kiedy przeprowadza się badanie struktury gospodarstw rolnych w formie spisu.

b) W okresie pomiędzy dwoma wspólnotowymi badaniami struktury gospodarstw rolnych w formie spisu, SP aktualizuje się za każdym przeprowadzeniem badania struktury gospodarstw rolnych. Uaktualnienie takie przeprowadza się:

– albo przez odnowienie podstawowych danych w sposób podobny do tego, który wyszczególniono w lit. a),

– albo przez zastosowanie metody obliczenia, dzięki której SP można uaktualnić. Zasady stosowane do takiej metody określone są na poziomie wspólnotowym.

4. REALIZACJA

Państwa członkowskie są odpowiedzialne, zgodnie z przepisami niniejszego załącznika, za zbieranie podstawowych danych niezbędnych do obliczenia współczynników SP i za ich obliczenie, za przeliczenie wyników na EUR, a także, jeżeli jest to stosowne, za zbieranie danych wymaganych do stosowania metody aktualizacji.

5. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKACH SZCZEGÓLNYCH

Następujące specjalne zasady ustanawia się w celu obliczenia współczynników SP dla niektórych cech:

a) Grunty ugorowane niepodlegające dopłatom

SP odnosząca się do gruntów ugorowanych niepodlegających dopłatom brana jest pod uwagę przy obliczaniu całkowitej SP gospodarstwa tylko wówczas, jeżeli w gospodarstwie są inne dodatnie SP.

b) Grunty ugorowane podlegające dopłatom, nieużytkowane gospodarczo oraz pastwiska i łąki trwałe wyłączone z produkcji, podlegające dopłatom

Skoro produkcja z gruntów podlegających dopłatom, lecz nieużytkowanych gospodarczo, ogranicza się do dopłat bezpośrednich, SP traktuje się jako równe zeru.

c) Ogrody przydomowe

Skoro produkcja z ogrodów przydomowych jest zwykle przeznaczona do konsumpcji własnej, SP traktuje się jako równe zeru.

d) Zwierzęta gospodarskie

W odniesieniu do zwierząt gospodarskich cechy wydzielone są według grup wiekowych. Produkcja odpowiada wartości przyrostu zwierzęcia w czasie przebywania w grupie wiekowej. Innymi słowy, odpowiada różnicy między wartością zwierzęcia w chwili opuszczania grupy a jego wartością w chwili wejścia do tej grupy (zwana również wartością wymiany stada).

e) Cielęta poniżej 1 roku, byczki i jałówki

Współczynniki SP odnoszące się do cieląt poniżej 1 roku brane są pod uwagę przy obliczaniu całkowitej SP gospodarstwa tylko wówczas, jeżeli w gospodarstwie jest więcej cieląt poniżej 1 roku niż krów. Jedynie współ-czynniki SP dotyczące nadwyżki cieląt poniżej 1 roku są brane pod uwagę.

f) Pozostałe owce i pozostałe kozy

Współczynniki SP odnoszące się do pozostałych owiec brane są pod uwagę przy obliczaniu całkowitej SP gospodarstwa tylko wówczas, jeżeli w gospodarstwie nie ma owiec maciorek.

Współczynniki SP odnoszące się do pozostałych kóz brane są pod uwagę przy obliczaniu całkowitej SP gospodarstwa tylko wówczas, jeżeli w gospodarstwie nie ma kóz - samic hodowlanych.

g) Prosięta

Współczynniki SP odnoszące się do prosiąt brane są pod uwagę przy obliczaniu całkowitej SP gospodarstwa tylko wówczas, jeżeli w gospodarstwie nie ma macior.

h) Rośliny pastewne

Jeżeli w gospodarstwie nie ma zwierząt żywionych w systemie wypasowym (tzn. koniowatych, bydła, owiec czy kóz), rośliny pastewne (tj. okopowe i kapustne, rośliny pastewne na zielonkę, pastwiska i łąki) są traktowane jako produkty na sprzedaż i stanowią część produkcji dotyczącą upraw ogólnych.

Jeżeli w gospodarstwie są zwierzęta żywione w systemie wypasowym, rośliny pastewne traktowane są jako pasza dla tych zwierząt i stanowi część produkcji dotyczącą zwierząt żywionych w systemie wypasowym i roślin pastewnych.

______

(1) Dz.U. L 154 z 21.6.2003, s. 1.

ZAŁĄCZNIK  V

Tabela korelacji

Decyzja 85/377/EWGNiniejsze rozporządzenie
Artykuł 1, akapit pierwszyArtykuł 1 ust. 1
Artykuł 1, akapit drugi-
Artykuł 2 ust. 1 i art. 2 ust. 2-
Artykuł 2 ust. 3Artykuł 1 ust. 2
Artykuły 3 do 5-
Artykuł 6Artykuł 2 ust. 1
Artykuł 7, akapit pierwszy, zdanie wprowadzająceArtykuł 2 ust. 2 zdanie wprowadzające
Artykuł 7, akapit pierwszy, tiret pierwsze do trzeciegoArtykuł 2 ust. 2, akapit pierwszy, lit. a)-c)
Artykuł 7, akapit pierwszy, tiret czwarte-
Artykuł 7, akapit drugi-
Artykuł 7, akapit trzeciArt. 2 ust. 2, akapit drugi
Artykuły 8 i 9Artykuł 3
-Artykuły 4 do 7
Artykuł 10-
Artykuł 11-
Artykuł 12-
-Artykuł 8
Załącznik IZałącznik IV
Załącznik IIZałącznik I
Załącznik IIIZałącznik II
-Załącznik III
-Załącznik V
1 Załącznik I zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 867/2009 z dnia 21 września 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.248.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2010 r.
2 Załącznik II zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 867/2009 z dnia 21 września 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.248.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2010 r.
3 Załącznik IV zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 867/2009 z dnia 21 września 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.248.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2010 r.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.