Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w zakresie standardowej deklaracji VAT (COM(2013)0721 - C7-0394/2013 - 2013/0343(CNS)).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2017.285.382

Akt nienormatywny
Wersja od: 29 sierpnia 2017 r.

Wspólny system podatku od wartości dodanej *

P7_TA(2014)0138

Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w zakresie standardowej deklaracji VAT (COM(2013)0721 - C7-0394/2013 - 2013/0343(CNS))

(Specjalna procedura ustawodawcza - konsultacja)

(2017/C 285/45)

(Dz.U.UE C z dnia 29 sierpnia 2017 r.)

Parlament Europejski,

-
uwzględniając wniosek Komisji przedstawiony Radzie (COM(2013)0721),
-
uwzględniając art. 113 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, na mocy którego Rada skonsultowała się z Parlamentem (C7-0394/2013),
-
uwzględniając art. 55 Regulaminu,
-
uwzględniając sprawozdanie Komisji Gospodarczej i Monetarnej (A7-0090/2014),
1.
zatwierdza po poprawkach wniosek Komisji;
2.
zwraca się do Komisji o odpowiednią zmianę jej wniosku zgodnie z art. 293 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej;
3.
zwraca się do Rady o poinformowanie go w przypadku uznania za stosowne odejścia od tekstu przyjętego przez Parlament;
4.
zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem w przypadku uznania za stosowne wprowadzenia znaczących zmian do wniosku Komisji;
5.
zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji, a także parlamentom narodowym.
Poprawka 1

Wniosek dotyczący dyrektywy

Motyw 1

Tekst proponowany przez KomisjęPoprawka
(1) Dyrektywa Rady 2006/112/WE (12) nakłada na podatników obowiązek składania deklaracji VAT, pozostawiając państwom członkowskim swobodę w określaniu wymaganych informacji. Przyczynia się to do powstawania odmiennych zasad i procedur regulujących składanie deklaracji VAT w Unii, komplikuje działanie przedsiębiorstw i wypełnianie obowiązków w zakresie VAT, co z kolei utrudnia handel w UE.(1) Dyrektywa Rady 2006/112/WE (12) nakłada na podatników obowiązek składania deklaracji VAT, pozostawiając państwom członkowskim swobodę w określaniu wymaganych informacji. Przyczynia się to do powstawania odmiennych zasad i procedur regulujących składanie deklaracji VAT w Unii, komplikuje działanie przedsiębiorstw, nakłada zbędne obciążenia administracyjne na organy podatkowe państw członkowskich i na podatników, stwarza luki prawne umożliwiające popełnianie
__________

(12) Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L 347 z 11.12.2006, s. 1).

oszustw związanych z VAT, nakłada obowiązki w zakresie VAT utrudniające handel w UE oraz prowadzi do zbędnych kosztów, ponoszonych zarówno przez organy podatkowe państw członkowskich, jak i przez podatników.
__________

(12) Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L 347 z 11.12.2006, s. 1).

Poprawka 2

Wniosek dotyczący dyrektywy

Motyw 2

Tekst proponowany przez KomisjęPoprawka
(2) Aby ograniczyć obciążenia po stronie przedsiębiorstw i poprawić funkcjonowanie rynku wewnętrznego, należy wprowadzić standardową deklarację VAT dla wszystkich przedsiębiorstw prowadzących wymianę handlową w Unii. Korzystanie ze standardowych deklaracji powinno ułatwić państwom członkowskim kontrolę deklaracji VAT.(2) Aby ograniczyć obciążenia po stronie przedsiębiorstw i poprawić funkcjonowanie rynku wewnętrznego, należy wprowadzić standardową deklarację VAT dla wszystkich przedsiębiorstw prowadzących wymianę handlową w Unii, gdyż korzystanie ze standardowych deklaracji powinno ułatwić zarówno pobór i uiszczanie VAT, jak i kontrolę deklaracji VAT przez organy podatkowe państw członkowskich. Powinno to także przyczynić się do wsparcia przedsiębiorstw w przestrzeganiu przepisów VAT, a tym samym do ograniczenia poziomu błędu, a w ostatecznym rozrachunku do ograniczenia lub nawet wyeliminowania oszustw związanych z VAT i ubytku VAT.
Poprawka 3

Wniosek dotyczący dyrektywy

Motyw 3

Tekst proponowany przez KomisjęPoprawka
(3) Niezbędne jest ograniczenie obciążeń administracyjnych do minimum. Informacje wymagane w standardowej deklaracji VAT powinny zatem obejmować ograniczony zbiór informacji obowiązkowych. Ponadto, jeżeli chodzi o standardową deklarację VAT i inne deklaracje, państwa członkowskie nie powinny mieć możliwości wymagania innych informacji niż te określone w tytule XI rozdział 5 dyrektywy.(3) Niezbędne jest ograniczenie obciążeń administracyjnych do minimum. Informacje wymagane w standardowej deklaracji VAT powinny zatem obejmować ograniczony zbiór informacji obowiązkowych. Ponadto, jeżeli chodzi o standardową deklarację VAT i inne deklaracje, państwa członkowskie nie powinny mieć możliwości wymagania innych informacji niż te określone w tytule XI rozdział 5 dyrektywy. Potencjał standardowej deklaracji VAT zostanie w pełni wykorzystany tylko wówczas, gdy państwa członkowskie we właściwym czasie dokonają pełnej transpozycji niniejszej dyrektywy do przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych, nie odchodząc od jej zakresu stosowania.
Poprawka 4

Wniosek dotyczący dyrektywy

Motyw 9 a (nowy)

Tekst proponowany przez KomisjęPoprawka
(9a) Organy podatkowe państw członkowskich powinny udostępnić swoim pracownikom oraz podatnikom wirtualne podręczniki dotyczące właściwego elektronicznego wypełniania deklaracji w celu zadbania o to, by składanie standardowej deklaracji VAT odbywało się w odpowiedni i bezpieczny sposób.
Poprawka 5

Wniosek dotyczący dyrektywy

Motyw 14 a (nowy)

Tekst proponowany przez KomisjęPoprawka
(14a) W celu dalszego ograniczenia obciążeń dla przedsiębiorstw i dalszej poprawy funkcjonowania rynku wewnętrznego wymogi w zakresie informacji podawanych w standardowych deklaracjach VAT powinny zostać całkowicie ujednolicone we wszystkich państwach członkowskich, a Komisja powinna w ciągu pięciu lat od wejścia w życie niniejszej dyrektywy dokonać oceny wykonania niniejszej dyrektywy z tego punktu widzenia, a w stosownych przypadkach przedstawić wnioski.
Poprawka 6

Wniosek dotyczący dyrektywy

Artykuł 2 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez KomisjęPoprawka
2a. Do dnia ...* [Dz.U. - należy wstawić datę: pięć lat po dniu wejścia w życie niniejszej dyrektywy] Komisja dokona przeglądu niniejszej dyrektywy pod kątem tego, czy służy ona celowi ograniczenia obciążeń dla przedsiębiorstw oraz celowi poprawy funkcjonowania rynku wewnętrznego. Wyniki tego przeglądu zostaną przekazane Parlamentowi Europejskiemu i Radzie oraz będą im towarzyszyć w razie potrzeby odpowiednie wnioski ustawodawcze.
Poprawka 7

Wniosek dotyczący dyrektywy

Artykuł 3

Tekst proponowany przez KomisjęPoprawka
Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zostanie ona udostępniona w formie skonsolidowanej z dyrektywą, którą zmienia, w ciągu trzech miesięcy od dnia jej opublikowania.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.