Rezolucja "Sytuacja na Ukrainie".

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.126.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 kwietnia 2014 r.

Rezolucja Komitetu Regionów "Sytuacja na Ukrainie"

(2014/C 126/01)

(Dz.U.UE C z dnia 26 kwietnia 2014 r.)

KOMITET REGIONÓW

W oparciu o przedstawione Zgromadzeniu Plenarnemu przez przewodniczącego sprawozdanie z wizyty delegacji KR-u w Kijowie, która miała miejsce w dniach 22-24 stycznia 2014 r.:

1.
Wyraża solidarność z narodem ukraińskim, który pokojowo demonstruje w obronie demokratycznych wartości w swoim kraju, w obronie poszanowania praw człowieka i podstawowych swobód.
2.
Stanowczo potępia wszelkie akty przemocy i formy zastraszania. Użycie siły nie może być odpowiedzią na kryzys polityczny. Wzywa instytucje UE, by zdecydowanie zareagowały na łamanie praw człowieka i praworządności.
3.
Traktuje niezwłoczne uchylenie przyjętych 16 stycznia 2014 r. represyjnych przepisów, które ograniczały podstawowe prawa człowieka i swobody i były sprzeczne ze standardami międzynarodowymi, jako pierwszy krok w kierunku przywrócenia praworządności na Ukrainie. Wzywa prezydenta do szybkiego nadania temu aktowi mocy prawnej poprzez podpisanie uchylenia wspomnianych przepisów.
4.
Wzywa wszystkich przywódców politycznych na każdym poziomie rządów, by podjęli stanowcze kroki w celu załagodzenia sytuacji i utorowania drogi pokojowemu rozwiązaniu, które zapewniałoby ukraińskim obywatelom demokrację i stabilność oraz gwarantowałoby niezależność, wolność i integralność ich państwa.
5.
Ubolewa z powodu apelu wystosowanego w dniu 23 stycznia 2014 r. przez Radę Krajowego Kongresu Samorządów Lokalnych Ukrainy, w którym organ ten poparł antydemokratyczne przepisy przyjęte niedawno przez parlament krajowy.
6.
Wzywa samorządy lokalne i regionalne będące partnerami w ramach CORLEAP-u, by walczyły o europejskie perspektywy Ukrainy i wykorzystywały swoje wpływy polityczne w służbie ukraińskich obywateli.
7.
Przypomina, że CORLEAP został ustanowiony, by ułatwiać dialog między władzami lokalnymi i regionalnymi w krajach UE i Partnerstwa Wschodniego oraz by wspierać demokrację, stabilizację i praworządność. Postanawia przeanalizować, czy istniejące struktury są odpowiednie dla tych celów i sprawdzić możliwości poszerzenia debaty, tak by włączyć do niej wszystkie zainteresowane strony.
8.
Podkreśla, że demokracja i poszanowanie praw człowieka są podstawowymi warunkami demokracji lokalnej i regionalnej. Aprobuje w związku z tym zalecenie 348 (2013) Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w sprawie demokracji lokalnej i regionalnej na Ukrainie. Popiera zwłaszcza skierowane do ukraińskiego rządu wezwanie do usunięcia konstytucyjnych i legislacyjnych ograniczeń nałożonych na kompetencje samorządów lokalnych i przyznania im większej autonomii finansowej.
9.
Podkreśla, że zdolności zarządzania samorządów lokalnych i regionalnych na Ukrainie są ograniczone i że źródła ich finansowania zostały zredukowane przez rząd centralny. Rosnące rozbieżności między poszczególnymi obszarami stwarzają poważne ryzyko destabilizacji kraju.
10.
Apeluje, by Ukraina w pełni przestrzegała Europejskiej karty samorządu lokalnego oraz przeprowadziła reformy administracji, dzięki którym samorządy dysponowałyby określonymi uprawnieniami, aby zapewnić spójność społeczną, gospodarczą i terytorialną. Oferuje władzom regionalnym i lokalnym na Ukrainie know-how europejskich partnerów i ponownie wyraża gotowość dalszej współpracy z nimi w celu dzielenia się doświadczeniami w zakresie dobrych rządów i współpracy terytorialnej.
11.
Wzywa wszystkie regiony i gminy UE, które nawiązały szczególne przyjacielskie stosunki i partnerstwa z regionami i gminami Ukrainy, by zwłaszcza w obecnej sytuacji nasiliły te powiązania i okazały ukraińskim partnerom solidarność i wsparcie.
12.
Wzywa UE i jej instytucje do podjęcia zdecydowanych działań, aby pomóc w łagodzeniu napięcia i zagwarantować, że zostanie znalezione pokojowe rozwiązanie, które umożliwi pełne poszanowanie praw i swobód narodu ukraińskiego.
13.
Jest gotów zaangażować się w zapewnienie władzom lokalnym i regionalnym oraz społeczeństwu obywatelskiemu pomocy w znalezieniu odpowiednich rozwiązań prowadzących do wyjścia z kryzysu.
14.
Popiera nieustanne zobowiązanie UE do politycznego stowarzyszenia i integracji gospodarczej z Ukrainą w oparciu o wspólne wartości europejskie, a także gotowość UE do podpisania układu o stowarzyszeniu. W tym kontekście przypomina z naciskiem, że warunkiem wstępnym jest uwolnienie więźniów politycznych, dziennikarzy i działaczy społeczeństwa obywatelskiego, w tym Julii Tymoszenko, których uwięzienie jest niezgodne z normami i standardami sprawiedliwości i praworządności zapisanymi w Europejskiej konwencji praw człowieka oraz właściwym ustawodawstwie UE.
15.
Poleca przewodniczącemu Komitetu Regionów przedłożyć niniejszą rezolucję przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego, przewodniczącemu Rady Europejskiej, przewodniczącemu Komisji Europejskiej, greckiej prezydencji UE oraz Wysokiemu Przedstawicielowi Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Bruksela, 31 stycznia 2014 r.

Przewodniczący Komitetu Regionów
Ramón Luis VALCÁRCEL SISO

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.