Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 15 kwietnia 2014 r. w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie trójstronnego szczytu społecznego ds. wzrostu i zatrudnienia (COM(2013)0740 - 2013/0361(APP)).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2017.443.7

Akt nienormatywny
Wersja od: 22 grudnia 2017 r.

Trójstronny szczyt społeczny ds. wzrostu i zatrudnienia

P7_TA(2014)0377

Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 15 kwietnia 2014 r. w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie trójstronnego szczytu społecznego ds. wzrostu i zatrudnienia (COM(2013)0740 - 2013/0361(APP))

(2017/C 443/02)

(Dz.U.UE C z dnia 22 grudnia 2017 r.)

Parlament Europejski,

-
uwzględniając wniosek dotyczący decyzji Rady (COM(2013)0740),
-
uwzględniając art. 81 ust. 3 Regulaminu,
-
uwzględniając wstępne sprawozdanie Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (A7-0136/2014),
1.
zwraca się do Rady o wzięcie pod uwagę następujących zmian:

we wniosku dotyczącym decyzji Rady należy wprowadzić następujące zmiany:

Zmiana 1

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Motyw 8

Tekst proponowany przez KomisjęZmiana
(8) W konkluzjach z dnia 28 czerwca 2013 r. Rada Europejska stwierdziła, że należy wzmocnić społeczny wymiar UGW, i w tym kontekście podkreśliła kluczową rolę partnerów społecznych i dialogu społecznego. W związku z tym Komisja w komunikacie (COM(2013)0690) z dnia 2 października 2013 r. na temat społecznego wymiaru UGW poruszyła kwestię promowania dialogu społecznego na szczeblu krajowym i unijnym oraz zapowiedziała opracowanie wniosku dotyczącego zmiany decyzji Rady z 2003 r.(8) W konkluzjach z dnia 28 czerwca 2013 r. Rada Europejska stwierdziła, że należy wzmocnić społeczny wymiar UGW, i w tym kontekście podkreśliła kluczową rolę partnerów społecznych i dialogu społecznego. W związku z tym Komisja w komunikacie (COM(2013)0690) z dnia 2 października 2013 r. na temat społecznego wymiaru UGW poruszyła kwestię promowania dialogu społecznego na szczeblu krajowym i unijnym oraz zapowiedziała opracowanie wniosku dotyczącego zmiany decyzji Rady z 2003 r., a ponadto uznała trójstronny szczyt społeczny za znakomitą okazję do zaangażowania partnerów społecznych w proces europejskiego semestru.
Zmiana 2

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Motyw 9 a (nowy)

Tekst proponowany przez KomisjęZmiana
(9a) W przyjętej w dniu 24 października 2013 r. deklaracji europejskich partnerów społecznych na temat ich zaangażowania w europejskie zarządzanie gospodarcze partnerzy społeczni UE potwierdzili swoje poparcie dla trójstronnego szczytu społecznego ds. wzrostu i zatrudnienia oraz zaapelowali o spójny proces konsultacji z partnerami społecznymi w ramach europejskiego semestru.
Zmiana 3

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 1

Tekst proponowany przez KomisjęZmiana
Zadaniem trójstronnego szczytu ds. wzrostu i zatrudnienia jest zapewnienie, zgodnie z Traktatem i z należytym uwzględnieniem kompetencji instytucji i organów Unii, procesu nieustannych uzgodnień między Radą, Komisją oraz partnerami społecznymi. Umożliwia on partnerom społecznym na szczeblu europejskim udział w ramach dialogu społecznego w poszczególnych obszarach unijnej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. W tym celu szczyt powinien wykorzystywać prace i dyskusje pomiędzy Radą, Komisją oraz partnerami społecznymi prowadzone wcześniej na różnych forach uzgodnień poświęconych sprawom gospodarczym, społecznym i kwestiom dotyczącym zatrudnienia.Zadaniem trójstronnego szczytu ds. wzrostu i zatrudnienia jest zapewnienie, zgodnie z Traktatem i z należytym uwzględnieniem kompetencji instytucji i organów Unii, procesu nieustannych uzgodnień między Radą, Komisją oraz partnerami społecznymi, a także koordynacji ich strategii na rzecz zwiększenia liczby stabilnych miejsc pracy wysokiej jakości. Umożliwia on partnerom społecznym na szczeblu europejskim udział w ramach dialogu społecznego i odpowiednio do ich wiedzy specjalistycznej w poszczególnych obszarach unijnej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. W tym celu szczyt powinien wykorzystywać prace i dyskusje pomiędzy Radą, Komisją oraz partnerami społecznymi prowadzone wcześniej na różnych forach uzgodnień poświęconych sprawom gospodarczym, społecznym i kwestiom dotyczącym zatrudnienia.
Zmiana 4

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 2 - ustęp 1

Tekst proponowany przez KomisjęZmiana
1. W szczycie udział biorą przewodniczący Rady Europejskiej, prezydencja Rady oraz dwie kolejne prezydencje, Komisja oraz partnerzy społeczni reprezentowani na najwyższym szczeblu. Obecni powinni być również komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych oraz kompetentni w tym zakresie ministrowie trzech prezydencji. W zależności od porządku dziennego do wzięcia udziału w szczycie mogą zostać zaproszeni inni ministrowie tych trzech prezydencji oraz inni komisarze.1. W szczycie udział biorą przewodniczący Rady Europejskiej, prezydencja Rady oraz dwie kolejne prezydencje, Komisja oraz partnerzy społeczni reprezentowani na najwyższym szczeblu. Obecni powinni być również komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych oraz kompetentni w tym zakresie ministrowie trzech prezydencji. W zależności od porządku dziennego do wzięcia udziału w szczycie mogą zostać zaproszeni inni ministrowie tych trzech prezydencji, inni komisarze oraz przewodniczący Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego.
Zmiana 5

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 2 - ustęp 3 - akapit pierwszy

Tekst proponowany przez KomisjęZmiana
Każda delegacja składa się z przedstawicieli europejskich organizacji międzybranżowych, reprezentujących albo ogólne interesy, albo bardziej szczególne interesy personelu nadzorującego i zarządzającego, oraz małe i średnie przedsiębiorstwa na szczeblu europejskim.Każda delegacja składa się z przedstawicieli europejskich organizacji międzybranżowych, reprezentujących albo ogólne interesy, albo bardziej szczególne interesy personelu nadzorującego i zarządzającego, oraz mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa na szczeblu europejskim.
Zmiana 6

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 2 - ustęp 3 - akapit drugi

Tekst proponowany przez KomisjęZmiana
Koordynację techniczną delegacji w odniesieniu do delegacji pracowników zapewnia Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), a w odniesieniu do delegacji pracodawców Konfederacja Europejskiego Biznesu (BUSINESSEUROPE). ETUC i BUSINESSEUROPE zapewniają uwzględnienie poglądów wyrażonych przez poszczególne i branżowe organizacje w ich uwagach i włączają, w miarę potrzeb, przedstawicieli niektórych z tych organizacji do swoich delegacji.Koordynację techniczną delegacji w odniesieniu do delegacji pracowników zapewnia Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), a w odniesieniu do delegacji pracodawców Konfederacja Europejskiego Biznesu (BUSINESSEUROPE). ETUC i BUSINESSEUROPE zapewniają uwzględnienie poglądów wyrażonych przez poszczególne i branżowe organizacje w ich uwagach i włączają, w miarę potrzeb, uprawnionych do zabierania głosu przedstawicieli niektórych z tych organizacji do swoich delegacji.
Zmiana 7

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 3 - ustęp 1

Tekst proponowany przez KomisjęZmiana
1. Porządek dzienny szczytu jest ustalany wspólnie przez Radę, Komisję i organizacje międzybranżowe pracowników i pracodawców uczestniczące w pracach szczytu. W tym celu odbywają się spotkania pomiędzy służbami Rady, Komisji oraz ETUC i BUSINESSEUROPE.1. Porządek dzienny szczytu jest ustalany wspólnie i na równych partnerskich zasadach przez Radę, Komisję i organizacje międzybranżowe pracowników i pracodawców uczestniczące w pracach szczytu. W tym celu odbywają się spotkania pomiędzy służbami Rady, Komisji oraz ETUC i BUSINESSEUROPE.
Zmiana 8

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 3 - ustęp 2

Tekst proponowany przez KomisjęZmiana
2. Sprawy ujęte w porządku dziennym są dyskutowane przed posiedzeniem Rady w jej składzie do spraw zatrudnienia, polityki społecznej, zdrowia i spraw konsumenckich.2. Sprawy ujęte w porządku dziennym są dyskutowane na posiedzeniu Rady w jej składzie do spraw zatrudnienia, polityki społecznej, zdrowia i spraw konsumenckich, z uwzględnieniem w stosownych przypadkach wkładu wszystkich jej organów przygotowawczych.
Zmiana 9

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 4 - ustęp 1

Tekst proponowany przez KomisjęZmiana
1. Szczyt odbywa się co najmniej dwa razy w roku. Posiedzenia odbywają się przed wiosennymi i jesiennymi sesjami Rady Europejskiej.1. Szczyt odbywa się co najmniej dwa razy w roku. Posiedzenia odbywają się przed wiosennymi i jesiennymi sesjami Rady Europejskiej, a wyniki szczytu przedkładane są do decyzji Rady Europejskiej na jej najbliższej sesji.
Zmiana 10

Wniosek dotyczący decyzji Rady

Artykuł 5

Tekst proponowany przez KomisjęZmiana
Działający wspólnie przewodniczący opracowują podsumowanie dyskusji szczytu w celu poinformowania odpowiednich składów Rady oraz ogółu społeczeństwa.Działający wspólnie przewodniczący opracowują podsumowanie dyskusji szczytu w celu poinformowania odpowiednich składów Rady, Parlamentu Europejskiego oraz ogółu społeczeństwa.
2.
zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania niniejszej rezolucji Radzie i Komisji.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.