Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.112.17

Akt nienormatywny
Wersja od: 16 maja 2009 r.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2009/C 112/07)

(Dz.U.UE C z dnia 16 maja 2009 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"MARRONE DI CAPRESE MICHELANGELO"

NR WE: IT-PDO-0005-0455-12.04.2005

CHNP (X) CHOG ()

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu i jest przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Ministero Delle Politiche Agricole E Forestali

Adres: Via XX Settembre n. 20

00187 Roma

ITALIA

Tel.: +39 0646655104

Faks: +39 0646655306

E-mail: saco7@politicheagricole.gov.it

2. Grupa składająca wniosek:

Nazwa: Comitato Promotore per il riconoscimento della D.O.P. "Marrone di Caprese Michelangelo"

Adres: Località Manzi 180/b

52033 Caprese Michelangelo (AR)

ITALIA

Tel.: +39 0575791114/0575791009

Faks: +39 0575730510

E-mail: moronline79@inwind.it

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni ()

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.6 - Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone.

4. Specyfikacja produktu:

(podsumowanie wymogów określonych w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa produktu:

"Marrone di Caprese Michelangelo"

4.2. Opis produktu:

Do produkcji "Marrone di Caprese Michelangelo" wykorzystywane są owoce lokalnego ekotypu "Marrone di Caprese Michelangelo" należącego do odmiany "Marrone", którą można spożywać w formie świeżej lub suszonej. Cechy karpologiczne świeżego kasztana przeznaczonego do konsumpcji są następujące: OWOCE: skórka o barwie rudej z bardziej lub mniej intensywnymi brązowymi smugami, kształt na ogół eliptyczny, zaokrąglony, owoc środkowy na ogół czworokątny. Miąższ o barwie kości słoniowej z lekkimi wyżłobieniami odciśniętymi od skórki wewnętrznej, charakteryzuje się delikatnym zapachem migdała i wanilii. Cechy kasztana przeznaczonego do konsumpcji w formie suchej muszą być następujące: OWOCE: zdrowe, nienaruszone, nie więcej niż 5 % owoców może być zdeformowanych lub nosić ślady szkodników lub pleśni. BARWA: kość słoniowa lub jasna słomkowożółta.

4.3. Obszar geograficzny:

Obszar produkcji "Marrone di Caprese Michelangelo" CHNP to teren górski następujących gmin prowincji Arezzo: gmina Caprese Michelangelo - cały obszar administracyjny, część gminy Anghiari na północy - od styku granicy administracyjnej z gminą Caprese Michelangelo, którą wyznacza droga lokalna nr 57 "Catenaia", do granicy z gminą Sabbiano.

4.4. Dowód pochodzenia:

Każdy etap procesu produkcyjnego musi być monitorowany z udokumentowaniem produktów wchodzących i wychodzących. W ten sposób, a także przez wpisanie producentów, działek, na których odbywa się uprawa, przedsiębiorstw suszących i pakujących do odpowiednich rejestrów prowadzonych przez właściwy organ kontrolny, gwarantuje się identyfikowalność produktu i możliwość odtworzenia jego łańcucha produkcji. Wszystkie osoby fizyczne i prawne wpisane do odpowiednich rejestrów podlegają kontroli prowadzonej przez organ kontrolny zgodnie z przepisami specyfikacji produkcji i odpowiednim planem kontroli. Jeśli organ kontrolny stwierdzi niezgodności z przepisami specyfikacji produkcji, produkt nie może być sprzedawany pod chronioną nazwą pochodzenia "Marrone di Caprese Michelangelo".

4.5. Metoda produkcji:

Specyfikacja przewiduje między innymi, że gęstość obsady produkcyjnej nie może przekroczyć 120 roślin na hektar. W obsadach dopuszcza się maksymalnie 10 % innych odmian na potrzeby zapylania. Zbiór dozwolony jest od 20 września, przy czym niedopuszczalny jest zbiór przez strącanie owoców lub z wykorzystaniem innych środków mechanicznych i/lub chemicznych, które przyspieszają oderwanie się owocu od drzewa. Dopuszczalne jest stosowanie mechanicznego zbierania z ziemi, zagrabianie łupin kolczastych odpowiednimi maszynami, mechaniczny omłot stosów kasztanów, zamiatanie liści mechanicznymi wentylatorami - pod warunkiem że czynności te nie wpływają niekorzystnie na cechy produktu. Aby otrzymać owoce przeznaczone do spożycia w stanie świeżym, wykorzystuje się tylko owoce odmiany "Marroni". W celu usunięcia owoców uszkodzonych przez choroby lub inne czynniki przeprowadza się ich ręczną selekcję. Maksymalna zawartość owoców nieodpowiadających ww. cechom nie może przekroczyć 5 % masy. Liczba owoców nie może być większa niż 90 sztuk na kilogram. Specjalne sezonowanie (tzw. curatura) owoców nie jest obowiązkowe. Aby otrzymać kasztany suche, wykorzystuje się owoce odmiany "Marrone". Produkt uzyskuje się w wyniku suszenia owoców, które następnie obiera się ze skórki. Suszenie wykonywane jest tradycyjną metodą w suszarniach drewnianych lub z wykorzystaniem ciepłego powietrza. Czynność ta wykonywana jest przed upływem 40 dni od ułożenia kasztanów na siatkach. Owoce obierane są ze skórki za pomocą maszyn. Produkcja i pakowanie muszą odbywać się na określonym obszarze, aby zapewnić jakość, identyfikowalność i kontrolę produktu. Produkt "Marrone di Caprese Michelangelo" CHNP musi być pakowany na obszarze określonym w pkt 4.3 niniejszego streszczenia, tak aby zapobiec uszkodzeniu produktu w okresie między zbiorem a pakowaniem, podczas transportu i nadmiernych obróbek. Produkt zbierany jest w stanie świeżym, gdy jeszcze pokryty jest kolczastą łupiną, ponieważ duża wilgotność owoców ułożonych w stosy mogłaby spowodować przegrzanie się owoców, a następnie powstawanie pleśni czy nieprzyjemnych zapachów lub butwienie, co mogłoby poważnie pogorszyć jakość produktu. Właśnie z tego powodu produkt powinien być krótko przechowywany.

4.6. Związek z obszarem geograficznym:

Szczególną cechą "Marrone di Caprese Michelangelo" jest duża zawartość skrobi, wynikająca z dużych rezerw wodnych na terenach, gdzie rosną kasztany, których owoce wykorzystywane są w jego produkcji. Inne czynniki, które wpływają na gromadzenie się skrobi, to ekspozycja kasztanów umożliwiająca dostęp do światła słonecznego od wczesnych godzin rannych, czego pozytywnym skutkiem jest szybkie osuszenie z ewentualnej letniej rosy, a także geomorfologia i wysokość, które sprzyjają częstemu i umiarkowanemu przewietrzaniu. Optymalne naświetlenie korony drzew uzyskuje się dzięki niewielkiemu zagęszczeniu sadzenia i przerzedzaniu wykonywanemu przez przycinanie gałęzi. Jednorodność oraz typowy i szczególny charakter produktu są ponadto wynikiem specyficznych warunków glebowo-klimatycznych. Teren składa się z gleb brunatnych, brunatnych kwaśnych i brunatnych ługowanych, zazwyczaj niezawierających lub zawierających niewielkie ilości węglanów, a więc o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Panuje tu typowy klimat subkontynentalny, w którym zima jest średnio surowa, lato umiarkowanie łagodne, a poziom opadów wynosi około 800 mm/rok. Wszystkie te czynniki łącznie nadają produktowi typowe cechy morfologiczne i organoleptyczne, które powodują, że jest on niezwykle ceniony i łatwo rozpoznawalny.

Kasztany, z których uzyskuje się "Marrone di Caprese", porastają całe zbocza Alp Catenaria w sposób jednorodny. Lokalni mieszkańcy z pokolenia na pokolenie przekazywali wiedzę na temat procesu "zalesiania" zapoczątkowanego w IX i X wieku za panowania wojowników zwanych arimanni. Wtedy rozpoczął się długi proces przekształcania kasztana z rośliny dzikiej w roślinę uprawną przez wprowadzenie szczepów. Od tamtej pory uprawa kasztanów stanowiła najważniejsze zajęcie każdej rodziny i stała się w ten sposób źródłem znacznych zasobów finansowych i żywieniowych dla całej ludności zamieszkującej ten obszar. Na temat wytwarzania kasztanów powstało wiele wierszyków i ludowych przyśpiewek. Istnieją także przepisy na liczne typowe dania kuchni regionu Caprese, przekazywane z pokolenia na pokolenie aż do dzisiaj.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: Camera Di Commercio Di Arezzo

Adres: Viale Giotto, 4

52100 Arezzo

ITALIA

Tel.: +39 05753030

Faks: +39 0575300953

E-mail: segreteriagenerale@ar.camcom.it

4.8. Etykietowanie:

Do pakowania produktu świeżego stosuje się zapieczętowane opakowania o pojemności 1; 2; 3,5; 10 lub 25 kg. Na etykiecie należy umieścić napis: "Marrone Di Caprese Michelangelo" oraz "Denominazione Di Origine Protetta" czcionką wyraźnie większą niż inne napisy, a także wyrażenie: "Prodotto Della Montagna" (produkt górski). Obowiązkowe są logo CHNP oraz nazwa przedsiębiorstwa pakującego. Do pakowania produktu suszonego stosuje się zapieczętowane opakowania o pojemności 0,5; 1; 2; 3,5; 10 lub 25 kg. Na etykiecie należy umieścić napis: "Castagne secche Marrone Di Caprese Michelangelo" oraz "Denominazione Di Origine Protetta" czcionką wyraźnie większą niż inne napisy, a także wyrażenie "Prodotto Della Montagna" (produkt górski). Obowiązkowe są logo CHNP oraz nazwa przedsiębiorstwa pakującego. Logo identyfikacyjne to stylizowany rysunek owocu kasztana, w środku którego umieszczony jest wizerunek Michelangela Buonarrotiego, szczegółowo opisany w specyfikacji produkcji.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Denominazione d'Origine

Protetta

Prodotto della Montagna

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.