Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.38.16

Akt nienormatywny
Wersja od: 17 lutego 2009 r.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2009/C 38/10)

(Dz.U.UE C z dnia 17 lutego 2009 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu do wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Komisja musi otrzymać oświadczenia o sprzeciwie w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 510/2006

"BŘEZNICKÝ LEŽÁK"

EC No: CZ-PGI-0005-0398-19.10.2004

CHNP () CHOG (X)

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Odpowiedzialny departament w państwie członkowskim/właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Úřad průmyslového vlastnictví

Adres: Antonína Čermáka 2a, 160 68 Praha 6, Česká republika

Tel.: +420 220383111

Faks: +420 224324718

E-mail: posta@upv.cz

2. Grupa składająca wniosek:

Nazwa: Pivovar Herold Březnice, a. s.

Adres: Pivovar Herold, 262 72 Březnice, Česká republika

Tel.: +420 318682047

Faks: +420 318682546

E-mail: herold@heroldbeer.com

Skład: Producenci/przetwórcy (X) Inni ()

Niniejszy wniosek wprowadza odstępstwa od art. 5 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 510/2006 ponieważ na danym obszarze działa tylko jeden producent. Wymogi ustanowione w art. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1898/2006 są spełnione, ponieważ wnioskodawca jest jedynym producentem na wyznaczonym obszarze i w związku z użyciem miejscowych źródeł wody o charakterystycznych właściwościach, "Březnický ležák" różni się od piwa produkowanego na terenach z tym obszarem sąsiadujących (zob. 4.6).

3. Rodzaj produktu:

Klasa 2.1: Piwo

4. Specyfikacja:

(streszczenie wymogów art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa: "Březnický ležák"

4.2. Opis: "Březnický ležák" jest piwem o stopniu fermentacji umiarkowanym do średniego, charakteryzującym się delikatnym, ale wyraźnie gorzkim, intensywnym smakiem i bogatym złotym kolorem 8-12,5 EBC. Posiada ono świeży smak, wyraźny chmielowy aromat pozbawiony smaków obcego pochodzenia, wartość pH na poziomie 4,41-4,74, przejrzystość między 0,30-0,52 EBC, zawartość alkoholu miedzy 4,69-5,53 oraz zawartość ekstraktu brzeczki 11,00-12,99 %.

Surowce:

Podstawowe składniki:

Właściwości słodu jęczmiennego muszą odpowiadać następującym wskaźnikom:

Zawartość ekstraktu w suchej masie słodu(% w masie)min.80,0
Liczba Kolbacha(%)39,0 ± 3
Siła diastatyczna(j.W.-K.)min.220
Graniczny stopień odfermentowania(%)maks.82
Kruchość(%)min.75,0

Stosuje się także odmiany chmielu Žatecký poloraný červeňák w postaci granulatu i ekstraktu chmielowego, cukier produkowany z buraków cukrowych i wodę z wierconej studni artezyjskiej. Inne składniki: drożdże piwowarskie, kwas askorbinowy. Stosowana w procesie produkcji woda musi pochodzić z gminy Březnice.

4.3. Obszar geograficzny: Gmina Březnice.

4.4. Dowód pochodzenia: Producent prowadzi ewidencję dostaw i dostawców wszystkich surowców i zachowuje je do celów późniejszych kontroli. Przechowywane są także informacje dotyczące odbiorców gotowych wyrobów. Przeprowadza się i przechowuje wyniki kontroli zgodności każdej partii produktu ze specyfikacją. Kontrole przeprowadzane są przez personel browaru oraz, w razie zaistnienia takiej potrzeby, przez zewnętrzne laboratorium oraz właściwy organ kontrolny, którym jest Státní zemědělská a potravinářská inspekce (Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza).

Stosowana w produkcji piwa woda podlega kontroli akredytowanego zewnętrznego laboratorium. Przeprowadza ono jej analizy mikrobiologiczne, biologiczne oraz chemiczne. Zarejestrowane studnie, z których pochodzi woda do produkcji, są powszechnie znanym źródłem wody.

W trakcie procesu produkcji każda partia towaru podlega kontroli jakości oraz zgodności ze specyfikacją: kontroli podlegają jakość słodu, zgodność ze wskaźnikami stosowanymi w odniesieniu do gotowanej brzeczki, proces fermentacji w fermentowni, wskaźniki stosowane w odniesieniu do zbiorników leżakowych oraz wyniki procesu filtracji.

4.5. Metoda produkcji: Piwo "Březnický ležák" jest produkowane przy użyciu tradycyjnych metod. Jego podstawowymi surowcami są: jęczmień słodowy (jego właściwości zob. 4.2), chmiel przygotowany (zob. 4.2), ekstrakt chmielowy, cukier z buraków cukrowych, woda, drożdże piwowarskie oraz kwas askorbinowy. Metoda produkcji:

Produkcja słodu: Słód może być zakupiony lub wyprodukowany w browarze według tradycyjnej metody produkcji: namaczanie jęczmienia (w kadziach przez 72 godziny do czasu, gdy stopień wilgoci osiągnie 45-46 %), kiełkowanie (na podłodze do słodowania przez 6-7 dni, temperatura masy 12-22 °C), suszenie (w piecu przez 2 × 24 godziny w temperaturze 25-85 °C), oczyszczanie i składowanie.

Produkcja słodu: warzenie, mielenie

Warzelnia (początkowe składniki to mielony słód i woda; projekt wnętrza warzelni jest prosty i klasyczny, z dwoma zbiornikami, stosuje się 8-9 godzinną dekokcyjną metodę dwuwarową): mieszanie (przez 20 min. przy temperaturze wody 37 °C, przez następne 20 min. podgrzewanie do temperatury 52°), zacieranie (dekokcyjna metoda dwuwarowa): 1 partia zacieru zostaje przełożona do zbiornika (rozkład białek - 15 min. w temperaturze 62-64 °C, scukrzanie - 30 min. w temperaturze 72-74 °C, gotowanie - 20 min., zlewanie do kadzi, zwiększenie temperatury do 65 °C), 2 partia zacieru zostaje przełożona do zbiornika (scukrzanie - 30 min. w temperaturze 72-74 °C, gotowanie - 25 min., zacieranie - ok. 200 min. w temperaturze 75 °C w kadzi), filtrowanie zacieru (odstawienie na 30 min.), napowietrzanie i odcedzanie ekstraktu brzeczki podstawowej, otrzymanie ostatecznego ekstraktu brzeczki, zraszanie wodą, całkowity czas ok. 130 min.; powstanie gotowanej brzeczki, gotowanie chmielu (dodatek chmielu oraz cukru, 90-120 min., proces chmielenia odbywa się w trzech etapach: 1. na początku procesu odsączania ekstraktu brzeczki podstawowej, 2. chmielenie całości brzeczki, na początku procesu gotowania chmielu 3. chmielenie na 20 min. przed końcem gotowania chmielu).

Schładzanie brzeczki chmielonej: oddzielenie i usuwanie osadów (za pomocą wirówki filtracyjnej), schładzanie brzeczki (do temperatury fermentacji 6-9 °C).

Fermentownia (fermentacja w otwartych kadziach przez 7-9 dni w temperaturze 6-11,5 °C, w czasie której aktywne są drożdże fermentacji dolnej): do chmielonej brzeczki dodaje się szczepy drożdży piwowarskich (0,5 l. drożdży na 1 hektolitr brzeczki), sporządzenie nastawu, wstępna fermentacja (temperatura otoczenia 10 °C).

Leżakownia: dodatek stabilizatorów, nasycenie CO2, klarowanie, wtórna fermentacja (zamknięte zbiorniki leżakowe, 45-70 dni, temperatura w leżakowni 2-4 °C).

Filtracja: filtracja (za pomocą filtra świecowego z nałożoną ziemią okrzemkową); wtórna filtracja (sterylizowana prasa filtracyjna).

Zbiorniki jasnego piwa: dodaje się przeciwutleniacze oraz dwutlenek węgla.

Rozlewanie (do butelek lub beczek), pakowanie, składowanie, wysyłka.

Rozlewanie do butelek (butelki o poj. 0,5 l. i 0,335 l.): mycie butelek w płuczce i kontrola ich czystości, napełnianie, pasteryzacja, etykietowanie, pakowanie (umieszczanie w skrzynkach lub kartonowych pudełkach), składowanie, wysyłka.

Rozlewanie do beczek (beczki o poj. 30 l. i 50 l.): pasteryzacja w przepływie, napełnianie beczek, pakowanie, wysyłka.

Etapy produkcji takie jak: wtórna fermentacja, filtrowanie oraz rozlewanie do zbiorników jasnego piwa muszą odbyć się na określonym obszarze. Rozlewanie, pakowanie, składowanie oraz wysyłka mogą być przeprowadzane poza tym obszarem.

4.6. Związek z obszarem geograficznym: Najwcześniejsza pisemna wzmianka o browarze Březnice pochodzi z roku 1506. Nowy browar, który powstał w stylu barokowym w XVIII wieku, został odnowiony i rozbudowany. W 1945 r. został upaństwowiony i stał się własnością Czechosłowacji. Rozwój przemysłu wydobywczego (uran) w sąsiedztwie około roku 1960 przyczynił się do rozwoju browaru na nieznaną dotychczas skalę. Wraz z jego schyłkiem nastąpił spadek produkcji piwa, w związku z czym browar miał zostać zamknięty. Jednakże w 1989 r. Výzkumný ústav pivovarský a sladařský (Instytut Badawczy Warzenia i Słodowania) przejął zarządzanie browarem, przebudował go i nadał nowy impuls produkcji tradycyjnego piwa Březnice. Od roku 1999 jest ona prowadzona przez tego samego producenta - przedsiębiorstwo Pivovar Herold Březnice S.A.

W produkcji piwa "Březnický ležák" oraz ogólnie piwa na tym obszarze stosuje się najwyższej jakości wodę źródlaną pompowaną z chronionych artezyjskich studni wierconych w gminie Březnice. Obecnie studnie mają między 14-16 m. głębokości, natomiast otwory wiertnicze osiągają 61 m. Znajdują się one w granodiorytach plutonu Centralnych Czech, masywu o bardzo urozmaiconym i zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Od strony geologicznej, obszar otaczający gminę Březnice jest utworzony przez szaro-niebieskie, średnioziarniste biotyty oraz amfibolitowo-biotytowe granodioryty. W niewielkiej odległości od niej znajduje się granica pomiędzy plutonem Centralnych Czech a metabazytem pasma Jílovské. Studnie oraz otwory wiertnicze zaopatrywane są w wodę ze szczelin, wodę ze strefy wietrzenia oraz ze znajdujących się blisko powierzchni pęknięć pochodzącą zarówno z plutonu Centralnych Czech, jak i, do pewnego stopnia, z metabazytów pasma Jílovské. Na skutek znacznego stopnia popękania skały, krążenie wód powierzchniowych w szczelinach granodiorytów jest dość intensywne i tylko częściowo uzupełniane jest opadami atmosferycznymi przesączającymi się przez otwarte szczeliny. Klimat na obszarze gminy Březnice może być zaliczony do umiarkowanie ciepłego z opadami nieznacznie poniżej normalnej średniej. Charakterystyczny smak piwa oraz jego korzystny wpływ w diecie wynikają z samego procesu technologicznego i zależą nie tylko od składników, ale także od składu wody (głównych składników, elementów śladowych oraz ich udziału procentowego). Praktycznie, w przypadku braku wody z danego obszaru, wyprodukowanie piwa o identycznej jakości i smaku na innym obszarze mimo użycia tej samej technologii jest niemożliwe.

Dnia 2 kwietnia 1984 r. w rejestrze nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych Republiki Czeskiej pod nr. 148 zostało zarejestrowane chronione oznaczenie geograficzne "Březnický ležák".

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Inspektorát v Praze

Adres: Za Opravnou 300/6, 150 00 Praha 5, Česká republika

Tel.: +420 257199512

Faks: +420 257199529

E-mail: praha@szpi.gov.cz

4.8. Etykietowanie: -

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.