Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2016.304.46

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 sierpnia 2016 r.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2016/C 304/08)

(Dz.U.UE C z dnia 20 sierpnia 2016 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku o rejestrację zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

"OLIO DI CALABRIA"

Nr UE: IT-PGI-0005-01314 - 20.2.2015

ChNP ( ) ChOG (X)

1.
Nazwa lub nazwy

"Olio di Calabria"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Włochy

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.5. Oleje i tłuszcze (masło, margaryna, oleje itp.)

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

W momencie wprowadzenia do obrotu oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia o chronionym oznaczeniu geograficznym "Olio di Calabria" musi posiadać wymienione poniżej właściwości.

Właściwości organoleptyczne:

-
Barwa: od zielonej po słomkowożółtą, której zabarwienie z czasem się zmienia.
-
Właściwości zapachowo-smakowe:
WskaźnikMediana
Owocowy aromat oliwy2-8 (*)
Szczególne nuty aromatyczne: trawa lub karczoch, lub kwiaty>2-≤ 8
Gorzki3-6
Pikantny4-6
(*) CVr% co najwyżej 20

Właściwości fizykochemiczne

-
Kwas oleinowy (%): ≥ 70,
-
Kwasowość (%): ≤ 0,50,
-
Liczba nadtlenkowa (meq O2/kg): ≤ 12 meq O2/kg,
-
Spektrofotometria UV K232: ≤ 2,20,
-
Spektrofotometria UV K270: ≤ 0,20,
-
Całkowita zawartość fenoli/polifenoli: ≥ 200 ppm.

Niewymienione powyżej parametry jakościowe muszą w każdym razie spełniać wymogi obowiązujących przepisów unijnych dotyczących oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Nazwa chronionego oznaczenia geograficznego "Olio di Calabria" jest zastrzeżona dla oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia otrzymanej z oliwek pochodzących z następujących odmian lokalnych, powszechnie występujących na terytorium regionu (odmiany przeważające): Carolea, Dolce di Rossano (synonim: Rossanese), Sinopolese (synonim: Chianota, Coccitana), Grossa di Gerace (synonim: Mammolese, Geracitana, Dolce), Tondina (synonim: Roggianella), Ottobratica (synonim: Dedarico, Perciasacchi), Grossa di Cassano (synonim: Cassanese), Tonda di Strongoli. Odmiany te występują oddzielnie lub razem i stanowią co najmniej 90 % występujących odmian. Pozostałe 10 % mogą stanowić mniej powszechne odmiany lokalne: Nostrana, Spezzanese, Santomauro, Dolce di Cerchiara, Tombarello, Ciciarello, Zinzifarica, Galatrese, Tonda di Filocaso, Tonda di Filadelfia, Borgese, Pennulara, Mafra, Vraja, Agristigna, Corniola. Dopuszcza się również obecność co najwyżej 3 % innych odmian krajowych w charakterze drzew zapylających.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji: uprawa, zbiór, tłoczenie oliwy muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Po tłoczeniu oliwę należy przechowywać w absolutnie czystych i wolnych od pozostałości detergentów pojemnikach ze stali nierdzewnej lub innego materiału odpowiedniego do przechowywania oliwy, umieszczonych w chłodnych i suchych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi od 12 °C do 20 °C, co stanowi optymalne warunki dla przechowywania oliwy i pozwala uniknąć niepożądanych zmian w typowych właściwościach chemicznych i organoleptycznych produktu. Przed pakowaniem produkt należy poddać naturalnej dekantacji i filtrowaniu lub innym czynnościom służącym wyeliminowaniu pozostałości tłoczenia (wytłoczyn, wody pochodzenia roślinnego). W odniesieniu do przechowywania w pojemnikach dopuszcza się użycie gazów obojętnych. Oliwę o chronionym oznaczeniu geograficznym "Olio di Calabria" należy wprowadzać do obrotu w odpowiednich opakowaniach, takich jak butelki z ciemnego szkła, ceramiki lub wypalanej i glazurowanej gliny lub pojemniki z białej blachy, o pojemności nieprzekraczającej 5 l, na których umieszcza się etykietę.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Do określenia: chronione oznaczenie geograficzne "Olio di Calabria" zabrania się dodawać jakichkolwiek innych określeń nieprzewidzianych w niniejszej specyfikacji produkcji, w tym przymiotników: "fine" (wyborowa), "scelto" (pierwszej jakości), "selezionato" (wyselekcjonowana), "superiore" (najlepsza). Dopuszcza się stosowanie innych wiarygodnych i możliwych do zweryfikowania referencji mających na celu przedstawienie działalności poszczególnych producentów lub technik produkcji, takich jak: "monovarietale" (uzyskana z jednej odmiany) wraz z nazwą wykorzystanej odmiany, "raccolto meccanicamente" (zbiór mechaniczny) itd., które zostały uprzednio zatwierdzone przez organ kontroli.

Stosowanie - zgodnie z prawdą - nazwisk, nazw spółek, znaków towarowych jest dozwolone, pod warunkiem że nie mają one charakteru reklamowego i nie wprowadzają konsumenta w błąd.

Umieszczony na etykiecie napis: Indicazione Geografica Protetta "Olio di Calabria" (chronione oznaczenie geograficzne) musi być wykonany czytelną i nieusuwalną czcionką w taki sposób, aby wyraźnie odróżniał się od pozostałych informacji umieszczonych na niej. Na etykiecie musi znajdować się poniższe logo. Na etykiecie należy umieszczać rok produkcji oliwek, z których otrzymano oliwę. Zezwala się na umieszczenie wzmianki, że oliwa została wyprodukowana metodami ekologicznymi.

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia o chronionym oznaczeniu geograficznym "Olio di Calabria" obejmuje całe terytorium administracyjne regionu Kalabria.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Na obszarze uprawy oliwek służących do wytwarzania oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia o chronionym oznaczeniu geograficznym "Olio di Calabria" panująca od grudnia do lutego zima charakteryzuje się dużą wilgotnością i dość niskimi temperaturami - mogą spaść poniżej 8 °C, po czym następuje gorące i suche lato, trwające od maja do września, w czasie którego temperatury w lipcu i sierpniu kształtują się często powyżej 32 °C i występują długotrwałe okresy suszy, o czym świadczy niski poziom opadów, nieprzekraczający 10 % rocznej sumy opadów (średnio 600 mm).

Jest to odmiana śródziemnomorska klimatu umiarkowanego, charakteryzująca się suchym latem.

Ponadto obszar uprawy oliwek powstał w wyniku skomplikowanych procesów geologicznych i tektonicznych i z morfologicznego punktu widzenia składa się z szeregu warstw wodonośnych uformowanych przez skały krystaliczne, noszących wspólną nazwę Łuku Kalabryjskiego i stanowiących odkształcenie skorupy kontynentalnej i oceanicznej.

Wysokie temperatury i okresy suszy występujące latem są ważnym czynnikiem środowiskowym wywierającym zdecydowany wpływ na niektóre wskaźniki jakościowe produktu, takie jak zawartość fenoli i kwasów, w szczególności na zawartość kwasu oleinowego, które stanowią o właściwościach produktu.

Fakt, że co najmniej 90 % odmian wykorzystywanych do produkcji oliwy to odmiany lokalne, nadaje produktowi końcowemu szczególny charakter. Jak wynika z licznych źródeł bibliograficznych, oliwy wytwarzane z lokalnych odmian kalabryjskich, które zgodnie ze specyfikacją produkcji stanowią przeważającą większość (odmiany przeważające) odmian wykorzystywanych do produkcji oliwy, charakteryzują się, również indywidualnie, właściwościami fizycznymi, chemicznymi i sensorycznymi odpowiadającymi tym określonym powyżej. (zob. m.in. "Olive Germo-plas - The coltivation, table olive and olive oil industry in Italy", wydawnictwo I. Muzzalupo, wydanie INTECH books, ISBN 978-953-51-0883-2, listopad 2012)

Użycie odmian przeważających umożliwia otrzymanie oliwy o jednolitych, szczególnych właściwościach chemicznych i sensorycznych, łatwych do rozpoznania, które nadają oliwie łatwo rozpoznawalny dla konsumentów charakter. Wśród szczególnych właściwości sensorycznych oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia o chronionym oznaczeniu geograficznym "Olio di Calabria" należy przede wszystkim wymienić owocowy zapach niedojrzałych lub dopiero dojrzewających oliwek, nuty kwiatowe i karczocha, z którymi łączy się zapach świeżo skoszonej trawy, liści i pomidorów (zielonych/dojrzałych). Jeśli chodzi o smak, konsumenci "Olio di Calabria" doceniają przede wszystkim harmonię jego składników, dzięki którym jest on dosyć gorzki i pikantny, z uwagi na średnią lub wysoką zawartość fenoli.

W odniesieniu do nazwy "Olio di Calabria" szczególne znaczenie ma fakt, że już w 1992 r. zarejestrowano w biurze patentowym ówczesnego ministerstwa przemysłu, handlu i rzemiosła nazwę "Olio di Calabria" jako nazwę oliwy regionalnej.

Nazwa "Olio di Calabria" pojawia się również w dokumentacji handlowej dotyczącej obrotu oliwą, na którą składają się liczne faktury dotyczące lat 1975-2014.

Ponadto istnieją dokumenty dotyczące handlu oliwą z Kalabrii świadczące o wysokiej jakości produktu, ponieważ z tych dokumentów, a niektóre z nich pochodzą z 1865 r., wynika, że na królewski dwór Burbonów trafiała oliwa wyprodukowana na niektórych obszarach Kalabrii.

O dążeniu do poprawy jakości oliwy z Kalabrii oraz ochrony jej produkcji w celu wprowadzania do obrotu coraz lepszego produktu świadczy fakt, że już w 1888 r. na mocy dekretu królewskiego utworzono w Palmi (prowincja Reggio Calabria) "eksperymentalną tłocznię oliwy w celu uzyskania wysokiej jakości oliwy z oliwek". (źródło: "L'Olio Vergine di Oliva - un approccio alla valorizzazione", Vito Sciancalepore, wydawnictwo Hoepli edizioni, 2002, s. 141-143)

Przytoczone dokumenty świadczą o tym, że od dawna łączono pojęcie oliwy z oliwek z regionem Kalabrii.

Ponadto związek oliwy z regionem Kalabrii zyskał na znaczeniu dzięki wysiłkom kalabryjskich producentów, w wyniku których w procesie produkcji oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia łączą się tradycja i zdolność do przystosowania się do warunków środowiska. Wysiłki te zostały nagrodzone na wielu konkursach krajowych i międzynarodowych.

Konkursy i nagrody międzynarodowe

-
1. miejsce w edycjach IX-XII-XIV-XIX (w latach 2001-2011) Krajowego Konkursu Producentów Oliwy z Oliwek Najwyższej Jakości "Ercole Oliario"
-
2. miejsce w XVII edycji Krajowego Konkursu Producentów Oliwy z Oliwek Najwyższej Jakości "Ercole Oliario" w 2009 r.
-
złoty medal w edycjach z lat 2004, 2006 i 2009 konkursu Los Angeles County Fair Olive Oils of the World
-
nagroda za najlepszą ekologicznie wyprodukowaną oliwę z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia - Przewodnik po najlepszych oliwach na świecie o poświadczonej jakości - edycje z lat 2005, 2009 i 2010
-
2. miejsce w Pierwszym Światowym Konkursie na wystawie w Szanghaju w 2010 r.
-
3. miejsce w konkursie o nagrodę Montiferru w 2009 r.
-
złoty medal w konkursie TERRAOLIVO w latach 2011 i 2012

Liczne nagrody przyznane w ostatnich latach produktowi przyczyniły się do wzrostu jego renomy wśród producentów i konsumentów oliwy z Kalabrii, która okazuje się oliwą o dobrze określonych właściwościach i która dzięki uznaniu zyska odpowiednią ochronę, reklamę i konieczny poziom kontroli.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

Skonsolidowany tekst specyfikacji produkcji jest dostępny w na stronie internetowej: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

lub

bezpośrednio na stronie głównej Ministero delle politiche agricole alimentari e forestali (ministerstwa polityki rolnej, żywnościowej i leśnej) (www.politicheagricole.it) po wybraniu zakładki "Prodotti DOP IGP" (z prawej strony na górze ekranu), następnie "Prodotti DOP IGP STG" (po lewej stronie ekranu), a na koniec "Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE".

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.