Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2021.520.27

Akt nienormatywny
Wersja od: 27 grudnia 2021 r.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2021/C 520/12)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

POWIADOMIENIE O STANDARDOWEJ ZMIANIE W JEDNOLITYM DOKUMENCIE

"Sauternes"

PDO-FR-A0819-AM03

Data powiadomienia:

26.10.2021

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1. Oficjalny kod geograficzny

Zaktualizowano gminy obszaru geograficznego oraz obszaru bezpośredniego sąsiedztwa według oficjalnego kodu geograficznego.

Granice obszaru geograficznego pozostają niezmienione.

Zmieniono pkt 6 i 9 jednolitego dokumentu.

2. Cięcie

Zmieniono cięcie odmiany muscadelle w celu zastąpienia cięcia z czopem 1-oczkowym cięciem z czopem 2-oczko- wym przy maksymalnej liczbie 8 oczek. Zmianę tę wprowadzono w celu rozwiązania problemu mniejszej bujności tej odmiany.

Zmieniono pkt 5.1 jednolitego dokumentu.

3. Przepisy rolnośrodowiskowe

Do specyfikacji produktu dodano następujące przepisy rolnośrodowiskowe:

Obumarłe krzewy należy usuwać z działek, składowanie takich obumarłych krzewów na działkach jest zabronione.

Całkowite chemiczne odchwaszczanie działki jest zabronione.

Każdy podmiot gospodarczy wylicza i rejestruje swój wskaźnik częstotliwości zabiegów (fr. IFT).

Zmiany te w większym stopniu uwzględniają wymagania społeczne dotyczące ograniczenia stosowania środków ochrony roślin i lepszego uwzględnienia potrzeb środowiska.

Zmiana ta nie wymaga zmiany jednolitego dokumentu.

4. Współczynnik K

Dodano współczynnik K, który ma na celu umożliwienie zbiorów winogron przejrzałych i winogron na wina wytrawne na tej samej działce.

Wina o nazwie Sauternes są winami uzyskanymi z winogron przejrzałych lub zbotrytyzowanych, zbieranych metodą zbiorów sukcesywnych. W zależności od warunków klimatycznych zdarza się jednak, że winogrona nie nadają się do produkcji win likierowych z cukrami resztkowymi. Wprowadzenie współczynnika K umożliwia wykorzystanie takich winogron do produkcji win wytrawnych.

Zmiana ta nie wymaga zmiany jednolitego dokumentu.

5. Data wprowadzenia do obrotu między uprawnionymi właścicielami składów

W rozdziale 1 usuwa się pkt IX ppkt 5 lit. b) dotyczący daty wprowadzenia win do obrotu między uprawnionymi właścicielami składów.

Zmiana ta nie wymaga zmiany jednolitego dokumentu.

6. Środki przejściowe

Środki przejściowe, które wygasły, zostały usunięte ze specyfikacji produktu.

Zmiana ta nie wymaga zmiany jednolitego dokumentu.

7. Zgłoszenie produktów do objęcia nazwą (fr. déclaration de revendication)

Brzmienie zgłoszenia produktów do objęcia nazwą (fr. déclaration de revendication) zostało zmienione w takim zakresie, że deklaracja jest wysyłana do ODG przed dniem 15 grudnia w roku zbiorów.

Zmiana ta nie wymaga zmiany jednolitego dokumentu.

8. Odniesienie do organu kontrolnego

Brzmienie odniesienia do organu kontrolnego zmieniono w celu ujednolicenia brzmienia z innymi specyfikacjami nazw pochodzenia. Przedmiotowa zmiana ma charakter wyłącznie redakcyjny.

Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Sauternes

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego:

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

Sauternes

KRÓTKI OPIS

Białe wina niemusujące zawierające cukry resztkowe.

Naturalna objętościowa zawartość alkoholu jest > 15 %.

Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach po wzbogacaniu nie przekracza 21 %.

Zawartość cukrów fermentujących we wszystkich partiach wina wprowadzanego do obrotu luzem lub opakowaniach wynosi > 45 g/l.

Cechy wina Sauternes wynikają przede wszystkim z botrytyzacji winogron: grzyb wywołuje zmiany biochemiczne odpowiedzialne za specjalne związki zapachowe i smakowe oraz za zawartość cukrów w jagodach. Młode wino ma kolor złocisty; można w nim wyczuć zapach kwiatów i owoców, a wraz ze starzeniem zyskuje kolor bursztynowy i bukiet "pieczeni" wywodzący się z wyrazistych aromatów potraw grillowanych, owoców kandyzowanych, cytrusów i miodu, o bardzo dużej trwałości. W smaku wino jest pełne i krągłe. Wyróżnia się aromatami owocowymi oraz rze- śkością wynikającą z wapiennego podłoża, które często nadaje winom posmak mineralny o dużej mocy i równowadze.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)12
Minimalna kwasowość ogólnaw miliekwiwalentach na litr
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):25
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

5. Praktyki winiarskie

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

1. Gęstość nasadzeń i odstęp

Praktyka uprawy

Minimalna gęstość nasadzeń w winnicy wynosi 6 500 roślin na hektar.

Odstęp między krzewami w rzędzie nie może być mniejszy niż 0,80 metra.

Średni odstęp między rzędami nie może przekraczać 1,90 metra.

2. Zasady cięcia

Praktyka uprawy

Cięcie przeprowadza się najpóźniej 1 maja.

Cięcia winorośli dokonuje się z zastosowaniem następujących technik:

- odmiana muscadelle B: w formie wachlarza, z krzewem uformowanym z dwóch do pięciu ramion, z maksymalnie sześcioma czopami 2-oczkowymi, przy maksymalnej liczbie 8 oczek;

- odmiana sémillon B: w formie wachlarza, z krzewem uformowanym z dwóch do pięciu ramion, z maksymalnie sześcioma czopami 2-oczkowymi, lub w formie mieszanego sznura Guyota, z maksymalnie sześcioma oczkami na długiej łozie i dwoma czopami maksymalnie 2-oczkowymi, z których jedno oczko jest na części powrotnej długiej łozy;

- odmiany sauvignon B i sauvignon gris G: w formie wachlarza, z krzewem uformowanym z dwóch do pięciu ramion, z maksymalnie sześcioma czopami 2-oczkowymi, w formie mieszanego sznura Guyota, z maksymalnie sześcioma oczkami na długiej łozie i dwoma czopami maksymalnie 2-oczkowymi, z których jedno oczko jest na części powrotnej długiej łozy, lub w formie cięcia bordoskiego, gdy winorośl ma dwie długie łozy z maksymalnie czterema oczkami na każdej długiej łozie.

3. Przepisy szczególne dotyczące zbiorów

Praktyka uprawy

Wina są produkowane z przejrzałych winogron (obecność szlachetnej pleśni) zbieranych ręcznie metodą zbiorów sukcesywnych.

4. Wzbogacanie

Szczególne praktyki enologiczne

Wzbogacanie jest dozwolone zgodnie z zasadami ustanowionymi w specyfikacji.

5.2. Maksymalna wydajność

1. 28 hektolitrów z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, produkcja wina i jego dojrzewanie odbywają się na obszarze następujących gmin w departamencie Gironde określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 19 marca 2021 r.: Barsac, Bommes, Far- gues, Preignac i Sauternes.

7. Główne odmiany winorośli

Muscadelle B

Sauvignon B - Sauvignon blanc

Sauvignon gris G - Fié gris

Semillon B

8. Opis związku lub związków

Panujący tu klimat zapewnia szczególne warunki mezoklimatyczne, które odpowiadają za rozwój na winogronach mikroskopijnych grzybów Botrytis cinerea powodujących wytworzenie się "szlachetnej pleśni" nadającej winom z Sau- ternais typowy charakter w tym szczególnym środowisku.

Wina pochodzą z działek lub części działek ściśle i dokładnie wyznaczonych na podstawie obiektywnych kryteriów technicznych i wcześniejszych doświadczeń produkcyjnych na wniosek komisji złożonej z niezależnych ekspertów.

Wybrano odmiany, które najlepiej nadają się do botrytyzacji winogron z upływem czasu; uważa się, że w ten sposób w regionie Sauternes wykształciła się odmiana sémillon B.

Ponadto aby osiągnąć dostateczne stężenie do produkcji przedmiotowych win, dla każdej odmiany określono dokładnie cięcie, którego zakres jest znaczny. Często stosuje się rodzaj cięcia krótkiego specyficzny dla tego regionu, tj. cięcie w wachlarz.

Aby osiągnąć doskonałość, wina są wytwarzane z winogron zebranych w stanie przejrzałym (obecność szlachetnej pleśni), ręcznie, metodą zbiorów sukcesywnych. Zbiory winogron przejrzałych są bardzo niskie, ponadto zmienne warunki klimatyczne w poszczególnych rocznikach ograniczają czasami zbiory w sposób drastyczny.

Gęstość nasadzeń jest wysoka, ponieważ produkcja wina na łozę jest bardzo niska po stężeniu. Fermentacja takich win jest powolna, często odbywa się w beczkach. Wina długo leżakują przed zlaniem do butelek, co jest konieczne do osiągnięcia wyrafinowanego smaku i lepszej wyrazistości.

Wina Sauternes wcześnie zyskały renomę powiązaną z emblematycznymi "châteaux", z których najbardziej znany jest château d'Yquem cieszący się światową sławą. W klasyfikacji win z Bordeaux z 1855 r. tylko château d'Yquem uzyskał oznaczenie "premier cru supérieur". Ponadto winom Sauternes przyznano 11 oznaczeń "premier cru" i 15 oznaczeń "second cru", co świadczy o dominującej pozycji tej nazwy pochodzenia w Żyrondzie. Klasyfikacja uwzględniała ceny win będące wyznacznikiem ich jakości.

Wina Sauternes wciąż utrzymują swoją renomę w wyniku połączenia środowiska doskonale dostosowanego do uprawy winorośli, szczególnego mikroklimatu i działalności plantatorów winorośli będących prekursorami specjalnych praktyk, które umożliwiły uzyskanie doskonałych win likierowych cenionych przez koneserów na całym świecie.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do winifikacji, produkcji i dojrzewania win, stanowi obszar następujących gmin departamentu Gironde określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 19 marca 2021 r.: Budos, Cadillac, Cérons, Escoussans, Gabarnac, Illats, Ladaux, Langon, Mazè- res, Monprimblanc, Omet, Pujols-sur-Ciron, Roaillan i Sainte-Croix-du-Mont.

Większa jednostka geograficzna

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Większa jednostka geograficzna "Vin de Bordeaux" lub "Grand Vin de Bordeaux" może być umieszczana na etykietach, ulotkach i wszelkich opakowaniach.

Wielkość czcionki, którą zapisana jest nazwa większej jednostki geograficznej, nie może przekraczać (pod względem wysokości i szerokości) dwóch trzecich wielkości czcionki, którą zapisano kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-1d1c41fa-d838-4b2e-9d53-6392daff9d87

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.